5 استراتژی برای پیگیری موثر اهداف و عادات

Add a Comment
12 Min Read

من همیشه خود را فردی فعال می دانستم که می توانستم اهداف را دنبال کنم و به آنها پایبند باشم.

سپس، در معاینه سالانه ‌ام یک اتفاق عجیب رخ داد و انگار من را از خواب بیدار کرد. دکترم پرسید که در یک هفته چقدر ورزش کردم و متوجه شدم که چقدر زمان صرف نشستن پشت میز کردم. اگر می خواستم سالم بمانم، باید زمان ورزشم را به صورت تدریجی افزایش می دادم.

من همیشه از افرادی بودم که اهداف را دنبال می کردم، بنابراین تصمیم گرفتم یک سیستم ساده برای تقویت ورزش خود ایجاد کنم. ۷۰۰۰۰ قدم در هفته یک هدف عالی به نظر می رسید ؛ تا اینکه شروع به پیگیری فعالیت روزانه خود با یک گام شمار دیجیتال کردم.

نمی توانستم باور کنم که سطح فعالیت من چقدر به شدت افزایش یافته است. درک اینکه چقدر فعال     بوده ام به سادگی یک نگاه اجمالی به مچ دستم است. اگر عقب بمانم، یک اعلان ساعتی دریافت می ‌کنم که به من یادآوری می ‌کند چند مرحله را باید طی کنم تا در مسیر باقی بمانم.

پیگیری هدف نه تنها سطح فعالیت من را افزایش داد، بلکه سطح انرژی و روحیه من را نیز افزایش داد. اکنون، اهداف را در زمینه ‌های دیگر، مانند کار، امور مالی و سرگرمی ‌ها دنبال می ‌کنم.

من دوست دارم پیگیری هدف را ایجاد نشانگرهای مایل بدانم. زمانی که بدانید در حال حاضر چقدر پیشرفت کرده اید، انگیزه بیشتری برای تکمیل سفر خواهید داشت. بعلاوه، زمانی که اهداف بزرگ را به مراحل کوچکتر تقسیم می کنید، کمتر طاقت فرسا به نظر می رسند.

آیا می خواهید اهداف خود را پیگیری کنید؟ در اینجا ۵ استراتژی برای انجام موثر آن وجود دارد.

5 استراتژی برای پیگیری موثر اهداف و عادات

  1. زنجیره را تجسم کنید

جری ساینفلد، کمدین، مفهوم پیگیری هدف را به نام «زنجیره را نشکن» (عادات خوب را توسعه دهید: زنجیره را قطع نکنید: توصیه جری ساینفلد در مورد پایبند بودن به یک عادت ) رواج داد.

ایده این است که هر روز در مسیر خود باقی می ‌مانید و برای رسیدن به هدف خود تلاش می ‌کنید، تقویم (یا دفترچه یادداشت یا تخته سفید خود را) علامت‌ گذاری می‌ کنید و سپس تا رسیدن به هدفتان ادامه می‌ دهید. به گفته ساینفلد، تنها کار شما این است که زنجیره را قطع نکنید.

به یاد داشته باشید: موفقیت یک روزه ممکن است آنقدرها هم مهم به نظر نرسد. اما افراد در یک زمان کم به اهداف خود می رسند، یک موفقیت کوچک. با مشاهده پیشرفت خود، انگیزه به دست می آورید و به سمت خط پایان حرکت می کنید.

گفته می شود که ساینفلد از این سیستم برای رسیدن به هدف خود یعنی تمرین نوشتن جوک در هر روز، علامت گذاری یک تقویم بزرگ با علامت “X” بزرگ و قرمز استفاده کرده است. اما شما می توانید از هر سیستمی که برای شما منطقی است استفاده کنید.

برخی افراد از مجله های سبک گراف برای ایجاد اهداف خود استفاده می کنند. اگر شما هنرمند هستید، می توانید یک مجله گلوله ای فانتزی برای زنجیره پیشرفت خود ایجاد کنید. برای ساده نگه داشتن آن، فقط کافی است یک تابلوی پوستر بردارید و از یادداشت های Post-It، برچسب ها، یا یک نشانگر رنگارنگ برای انعکاس پیشرفت خود استفاده کنید. سپس، نمودار پیشرفت را در جایی با انگیزه نگه دارید.

اگر هدف شما خوردن غذاهای مغذی تر است، یک تقویم در آشپزخانه خود آویزان کنید. اگر می خواهید مهارت های طراحی گرافیک خود را تقویت کنید، در فضای کاری خود دنبال کنید. اگر شما یک شخص آنالوگ نیستید، از یک برنامه اختصاصی کمک بگیرید. برنامه های هدف گذاری زیادی در بازار وجود دارد.

تنها نکته ای که اهمیت دارد، قابل مشاهده بودن است. بدون برنده شدن قابل مشاهده به عنوان نشانگر قدم های شما(یا تلاش های شما در زمینه های دیگر)، ممکن است احساس گم شدن در مسیر داشته باشید و احتمال اینکه به طور کلی تسلیم شوید، بیشتر شود.

5 استراتژی برای پیگیری موثر اهداف و عادات

  1. پیروزی های خود را جشن بگیرید

چه فایده ای دارد که پیشرفت خود را پی گیری کنید اگر حتی متوجه آن نشوید؟

زمانی که شروع به ساخت زنجیره خود کردید، از فکر کردن به آن غافل نشوید و هر قدم را به سمت چشم انداز خود بردارید.

زمانی که ترزا آمبیل، استاد کسب وکار هاروارد، عادات روزانه کارگران را مطالعه کرد، متوجه شد که پیشرفت در کار معنادار مهم ترین مولفه انگیزه در طول روز کاری است.

براساس تحقیقات او، هرچه بیشتر حس پیشرفت را تجربه کنید، بهره وری بیشتری خواهید داشت.

بسیاری از ما پیروزی های کوچک را با ارزش نمی دانیم. جشن گرفتن را صرفا محدود به زمانی می کنیم که آخرین هدف از لیست هم تیک بخورد. به گفته نویسنده جوسلین گلی، این یک مشکل است: «بیشتر ما هر روز پیشرفت ‌های کوچک و بزرگی انجام می ‌دهیم، اما به آنها توجه نمی‌ کنیم زیرا روشی برای تأیید پیشرفت خود نداریم. این یک اشتباه بزرگ است،» او می نویسد:

«برای اینکه احساس بازدهی بیشتری داشته باشید، و در نتیجه بازدهی بیشتری داشته باشید، هر روز زمانی را برای جشن گرفتن میزان پیشرفت خود اختصاص دهید. وقتی متوجه شدید که یک قدم از دیروز نزدیکتر شده اید، برای بقیه مراحل با انگیزه تازه ای پر خواهید شد.»

5 استراتژی برای پیگیری موثر اهداف و عادات

  1. یک سیستم پاداش ایجاد کنید

ردیاب تناسب اندام من با یک ویژگی ساده و داخلی من را برای موفقیت آماده می کند. هر بار که به هدفم می‌ رسم، صفحه ساعت به یک جشن مینیاتوری منفجر می ‌شود که با یک توپ دیسکو کامل می‌ شود.

ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما این پاداش باعث می شود من ادامه دهم. اگر برنامه تناسب اندام خود را بررسی می کردم تا ببینم به هدف روزانه ام رسیده ام، ممکن است احساس موفقیت کرده باشم. اما یک انگیزه ملموس ‌تر و صادقانه بگویم، سرگرم ‌کننده ‌تر به من یادآوری می‌ کند که ماندن در مسیر چقدر حس خوبی دارد، و باعث می‌ شود که بخواهم بلند شوم و فردا دوباره این کار را انجام دهم.

برای برخی از افراد، عجله حذف موردی از لیست (یا در این مورد، علامت گذاری تقویم با یک X خوب و بزرگ) انگیزه کافی برای ادامه کار است. با این حال، اگر پاداش ‌های خود را برای فرآیند هدفتان افزایش می ‌دهد، پس راهی برای قرار دادن کمی «طعمه» در خط دیدتان پیدا کنید.

اگر به مدت یک ماه در مسیر خود بمانید، شاید برای خود چیزی بخرید که بسیار به آن علاقه داشتید. شاید پس از یک هفته پیاده روی روزانه، از رستوران مورد علاقه خود غذای بیرون بری سفارش دهید. در هر صورت، پیش ‌فرض این است که به پیشرفت شما انگیزه دهید. وقتی به غیر از خود هدف، چیزی برای چشم انتظاری داشته باشید، احتمال دستیابی به هدف بیشتر خواهید بود.

5 استراتژی برای پیگیری موثر اهداف و عادات

  1. یک دوست قابل اعتماد پیدا کنید

گاهی اوقات، خودانگیختگی می ‌تواند تا آنجا پیش برود و اگر می ‌خواهید اهدافی را که تعیین کرده ‌اید پیگیری کنید، باید شخص دیگری را به این فرآیند دعوت کنید.

با به اشتراک گذاشتن اهداف خود با شخص دیگری، اساساً متعهد می شوید. زمانی که می دانید کسی قرار است پیشرفت شما را بررسی کند، کمتر احتمال دارد بهانه هایی بیاورید که شما را از مسیر خارج کند. دلیلش این است که نداشتن هیچ پیشرفتی برای به اشتراک گذاشتن احساس ناامید کردن آن شخص را دارد، و هرگز احساس خوبی ندارد که کسی را ناامید کنید. به علاوه، زمانی که انتظار دارید شخصی به طور منظم با شما تماس بگیرد، دلایل بیشتری برای پیگیری اهداف خود خواهید داشت.

فردی را انتخاب کنید که به او اعتماد دارید، در حالت ایده‌ آل، فردی که اهداف مشابه یا دیدگاه مشترکی در مورد موفقیت و رشد دارد، و از او دعوت کنید که به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه با شما تماس بگیرد. ممکن است تعجب کنید که چقدر به دست آورده اید.

5 استراتژی برای پیگیری موثر اهداف و عادات

  1. هر روز را از صفر شروع کنید

احتمالاً قبلاً می ‌دانید که تقسیم اهداف خود به بخش ‌های کوچک ‌تر، مثلاً کوچک کردن هدف فروش ماهانه خود به معیارهای روزانه ، باعث می ‌شود آنها کمتر ترسناک و در نتیجه کمتر قابل دستیابی باشند. اما یک مولفه روانشناختی دیگر نیز دخیل است.

وقتی هر روز را از صفر شروع می کنید، راحت تر خواهید دید که از کجا شروع کرده اید و به کجا می روید. به ‌اصطلاح «منطقه میانی» یک هدف بزرگ می ‌تواند ابهام‌ انگیز باشد و اندازه ‌گیری آن دشوار است، که می ‌تواند منجر به اتلاف زمان و از دست رفتن پیشرفت شود. بعلاوه، احساس اینکه ۸۰ درصد از کار در پیش رو دارید، باعث می شود سهم روزانه شما اهمیت کمتری داشته باشد .

شروع از صفر همچنین انگیزه را از طریق پدیده ای به نام « اثر شروع تازه » افزایش می دهد. آیا می دانید که چگونه اینقدر انگیزه دارید که در آغاز سال جدید کارهای جدید انجام دهید؟

مغز «روزهای جدید» را به عنوان نقاط عطف زمانی ثبت می‌ کند، که با ایجاد اختلال در برنامه روزانه فرد، رفتار آرزومندی را افزایش می‌ دهند.

خبر خوب این است که برای شروع رسیدن (و پیگیری) اهداف خود، لازم نیست منتظر یک سال جدید یا حتی یک هفته جدید باشید. دریافت انگیزه لازم برای حرکت به جلو می تواند به آسانی دانلود یک برنامه جدید یا خرید یک مجله جدید باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید که امروز روز شروع است.

سخن نهایی

یادگیری چگونگی پیگیری اهداف می تواند یک فرآیند دشوار باشد، اما می توان با ترکیب چند ابزار و استراتژی ساده تر آن را آسان کرد. پیدا کنید که کدام یک برای شما و اهدافتان بهتر عمل می کند و ببینید به کجا می برید. ممکن است متوجه شوید که اهداف شما به بهترین نحو عملی می شوند!

منبع:

۵ Strategies to Keep Track of Goals and Habits Effectively

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx