خبرهای خوب برای قدرشناس بودن (شکرگزاری) – خوشحالی، سلامتی و موفقیت!

نظرات 23
18 دقیقه مطالعه

قدرشناسی برای زمان حال و برای سرشاری زندگی، یک نعمت حقیقی است.

-اِکهارت تول

اگر می‌توانستید یک عادت ساده، که بتواند تقریبا تمام حوزه‌های زندگی شما را بهبود بخشد را ترویج کنید، این کار را می‌کردید؟ قدرشناسی چنین عادتی است، عادتی که بر خوشحالی، کاهش استرس، بهبود معیارهای سلامتی، غنی کردن روابط و حتی بر کسب و کار و شغل، تاثیر مثبت دارد.

قدرشناسی و موفقیت در زندگی، دست در دست همدیگر هستند. وقتی نوبت به قدرشناسی می‌رسد، می‌بینیم که چیزهایی زیادی برای شکرگذار بودن داریم.

شاید هیچ عادت دیگری نتواند چنین تاثیری بر سلامتی شما داشته باشد، آن هم فقط روزی ۵ دقیقه کافی است که انجام شود. بهترین کار این است که، قدرشناسی را تبدیل به یک روش زندگی کنید، در این مقاله، ما چند یافته کلیدی از تحقیقات قدرشناسی، به علاوه چند نکته برای ترویج قدرشناسی ارائه می‌دهیم.

تحقیقات قدرشناسی: همه چیز با قدرشناسی، بهتر می‌شود

ما قدرشناسی رو با شکرگذاری مرتبط می‌دانیم: زمانی برای دور هم بودن و جشن گرفتن تمام نعمات و طبق آداب و رسوم قدیم، شکرگذاری برای برداشت محصول. به هر حال، اگر در ماه نوامبر فقط بر قدرشناسی تمرکز کنید، در حق خودتان (و آن‌هایی که در اطراف شما هستند)کوتاهی بزرگی مرتکب شدید.

علم قدرشناسی بسیار غنی و سنگین است.  بیش از ۴۰ مطالعه تحقیقاتی انجام شده در مورد قدرشناسی، مزایای آن را در تقریبا هر بخش قابل تصور از زندگی نشان داده‌اند! ما سپاسگذار گردآوری تحقیقات قدرشناسی در سایت HappierHuman.com و کار تحقیقات رابرت ایمونز در مورد قدرشناسی هستیم، که در این مقاله به وفور از آن بهره گرفته شده است. در ادامه، برخی از یاته‌های آن‌ها را بیان می‌کنیم که شامل ۲۱ روش خاصی قدرشناسی برای عالی‌تر ساختن زندگی است.

قدرشناسی شما را تبدیل به یک انسان شاد‌تر، بهتر و سازگارتر می‌کند.

ترویج کردن قدرشناسی، روش بهتری نسبت به سر و کله زدن با ناراحتی‌ها یا مصیبت‌هاست، و اکنون، چندین مطالعه نیز این حرف را ثابت کرده‌اند! مطالعات، تاثیر مثبت قدرشناسی بر جمعیت‌های مختلف را نشان داده‌اند، از بچه‌های کلاس های ششمی و هفتمی گرفته تا دبیرستانی‌هایی که مبتلا به بیماری بالینی هستند.

 • ۵ دقیقه تا خوشبختی. تمرین قدرشناسی ۵ دقیقه‌ای در طول رز، می‌توند در بلند مدت، سلامتی شما را بین ۱۰ تا ۲۵ درصد افزایش دهد. (با توجه به مطالعه‌ای از دانشکده اقتصاد لندن، اگر این میزان دو برابر شود، افزایش بیشتری در خوشحالی فرد حاصل می‌شود.)

قدرشناسی باعث فعال شدن چرخه‌های بازخورد می‌شود و حتی می‌تواند از این هم فراتر برود. ناشر Thanks!How the New Science of Gratitude Can Make You Happier، رابرت ایمونز دریافت که حتی وقتی که شرکت کنندگان در تحقیق، فقط یک بار در هفته در دفترچه قدرشناسی چیزی می‌نوشتند، باز هم مزایای چشمگیری حاصل می‌شد.

 • قدرشناسی از بیولوژی شرایط و تاثیرات هم قدرتمندتر است. با توجه به تحقیقات ایمونز، مشکلات معمول شما هر چه که باشند، قدرشناسی می‌توند این شرایط را تغییر دهد. جالب اینجاست که، مطالعات نشان داده‌اند که شرایط فقط ۱۰ درصد از سطح شادی یک شخص را تشکیل می‌دهند. ۴۰ درصد توسط فعالیت‌های عمدی، مانند نوشتن قدرشناسی در دفتر یادداشت تشکیل می‌شود. نقطه نظر ذاتی و خاص فرد هم مابقی را تشکیل می‌دهند.
 • قدرشناسی باعث می‌شود مثبت‌نگرتر شوید. قدرشناسی بر روی اذهان ما در مورد خوبی تمرکز می‌کند و باور ما را نسبت به اینکه آینده شامل خوبی‌های بیشتری است، بهبود می‌بخشد. سایت com، می‌گوید که: قدرشناسی قویا با مثبت‌نگری رابطه مسقیم دارد. مثبت‌نگری هم باعث می‌شود شادتر باشیم، سلامت ما را بهبود می‌بخشد و ثابت شده است که طول عمر را تا چند سال افزایش می‌دهد. یک مطالعه نشان داد که اگر هفتگی یک بار قدرشناسی خود را در دفترچه بنویسیم، مثبت‌نگری ما تا ۵ درصد افزایش می‌یابد. در یک تحقیق دیگر، ثابت شد که اگر روزانه قدرشناسی خود را در دفترچه یادداشت بنویسیم، تا ۱۵ درصد مثبت‌نگری افزایش می‌یابد.
 • قدرشناسی باعث می‌شود خاطرات شما شادتر شوند. قدرشناسی بر درک ما از آینده و همچنین بر گذشته تاثیر می‌گذارد. خاطرات ما می‌توانند به مرور زمان تغییر یابند. قدرشناسی به ما کمک می‌کند تا وقایع اخیر را خیلی بهتر و مهربان‌تر، به یاد بیاوریم و همچنین باعث می‌شود بیشتر خاطرات مثبت را به یاد آوریم تا خاطرات منفی. بهتر از آن اینکه، می تواند به ما کمک کند تا خاطرات منفی یا خنثی را، با تغییر دادن تفسیرهایمان از وقایع چالش‌برانگیز، به خاطرات مثبت تبدیل کنیم. یک مطالعه دریافت که قرار دادن مردم در حالت شکرگذاری، می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا با خاطرات بد خود کنار بیایند.
 • قدرشناسی باعث می‌شود انعطاف بیشتری داشته باشید. افرادی که قدرشناسی را تمرین می‌کنند، احتمال بیشتری دارد که در شرایط استرس‌زا، بیشتر رشد کنند و وقتی لازم است، از دیگران کمک و پشتیبانی بخواهند و کمتر احتمال دارد که دچار PTSD شوند. قدرشناسی به شما کمک می‌کند تا وقتی که چالش‌ها به وجود می‌آیند، انعطاف و عکس‌العمل بهتری نسبت به آن‌ها داشته باشید.
 • قدرشناسی باعث کاهش حس حسادت و مادی‌گرایی می‌شود. خیلی سخت است که به طور همزمان، احساسات متضاد را به یک باره با هم تجربه کنیم. از این رو، قدرشناس بودن برای خوبی‌ها در زندگی، باعث می‌شود احتمال کمتری داشته باشد که در ارتباط با اشخاص دیگر دچار حسادت شوید. قدرشناسی کمک می‌کند تا قدر چیزهایی که داریم را داشته باشیم.

قدرشناسی باعث می‌شود اجتماعی‌تر باشیم و روابط را بهبود می‌بخشد.

 • قدرشناسی باعث می‌شود دوستانه‌تر و کمتر خود مهم‌بین باشید. چندین مطالعه نشان داده‌اند که قدرشناسی، باعث می‌شود که بیشتر به دیگران در مشکلاتشان کمک کنیم و احتمال اینکه حمایت احساسی ارائه دهیم بیشتر می‌شود. قدرشناسی به ما کمک می‌کند تا مهربانی را درک کنیم و بخواهیم به دیگران کمک کنیم. قدرشناسی همچنین ما را شادتر و پرانرژی‌تر می‌کند، که با رفتار حرفه‌ای و اجتماعی در ارتباط است.
 • قدرشناسی، شما را دوست‌داشتنی‌تر می‌کند. با توجه به یافته‌های دو مقاله، قدرشناسی باعث اجتماعی‌تر شدن می‌شود.

طبق مطالب سایت HappyHuman.com: “قدرشناسی ما را مهربان‌تر، قابل اعتمادتر، اجتماعی‌تر و حق‌شناس‌تر می‌کند. در نتیجه، به ما کمک می‌کند دوستان بیشتری پیدا کنیم، روابط موجودمان را عمیق‌تر کنیم و ازدواجمان را بهبود بخشیم”.

 • قدردانی به شما کمک می‌کند تا دوستان بیشتری بیابید و دوستی‌های موجود را عمیق‌تر کنید. خیلی افراد، فقط به سمت افرد مثبت کشیده می‌شوند. و همه دوست دارند احساس کنند که قدرشان دانسته می‌شود و دوست داشته می‌شوند. احتمال اینکه افراد شکرگذار، چنین احساسی داشته باشند و قدرشناسی خود را نسبت به دیگران نشان دهند، بیشتر است.
 • قدرشناسی به ازدواج شما کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که زوج‌هایی که بیشتر نسبت به یکدیگر قدردان هستند، به جای اینکه دائم به همدیگر غر بزنند، شانس بیشتری برای داشتن روابط بادوام و شاد دارند. موفق‌ترین ازدواج‌ها، آن‌هایی هستند که نسبت ابراز احساسات مثبتشان ۵ برابر حس‌های منفی باشد. اما، فقط کافی است که نسبت احساسات منفی به احساسات مثبت ۱۱ درصد بیشتر باشد تا پیشبینی شود که این ازدواج با مشکل مواجه خواهد شد.

قدرشناسی شما را موفق‌تر می‌کند.

قدرشناسی و موفقیت، عملا جدایی ناپذیرند. ثابت شده است که قدرشناسی باعث اجتماعی‌تر شدن فرد و بهبود روابط و ازدواج‌ها می‌شود، و این عوامل ارتباط مستقیمی با میزان درآمد و سلامتی بیشتر دارند. قدرشناسی می‌تواند با کمک کردن به بهبود یا بیشتر شدن موفقیت شما در موارد حیاتی، باعث بهبود وضعیت شغل یا کسب و کار شما شود.

 • قدرشناسی شما را به یک مدیر یا مالک کسب و کار کاراتر تبدیل می‌کند. یکی از مشخصه‌های یک مدیر عالی، این قابلیت است که حس تحسین از خود بروز دهد. ثابت شده است که ر از گاهی بروز دادن احساس تحسین و نشان دادن رفتارهای مطلوب، تاثیر بیشتری نسبت به انتقاد دارد. در ضمن، احساس تحسین با گذر زمان از بین نمی‌رود. تکرار احساسات قدرشناسی، باعث ادامه یافتن تاثیرات مثبت بر عملکرد کارمندان می‌شود.

بروز قدرشناسی نسبت به مشتریان نیز به همان اندازه برای مالکان کسب و کار مهم است. بعضی کسب و کارها فقط چند روز مخصوص قدرشناسی از مشتریان دارند، اما موفق‌ترین کسب و کارها، روش‌هایی برای نشان دادن منظم و مرتب قدرشناسی دارند.

 • قدرشناسی، احتمال دستیابی به هدف را افزایش می‌دهد. در یکی از مطالعات، شرکت‌کنندگان اهدافی را نوشتند که می‌خواستند در طول دو ماه به آن‌ها دست یابند. آن‌هایی که موظف بودند دفترچه قدرشناسی داشته باشند، پیشرفت بیشتری در دستیابی به اهداف در طول مطالعه گزارش کردند.
 • قدرشناسی، کارایی را افزایش می‌دهد. با افزایش اعتماد به نفس و کاهش عدم اطمینان و امنیت، قدرشناسی به افراد کمک می‌کند تا بتوانند در کارشان یا اهداف کسب و کارشان بیشتر متمرکز باشند. افراد شکرگذار، کمتر توسط نگرانی‌ها دچار حواس‌پرتی می‌شوند.
 • قدرشناسی، خودباوری را افزایش می‌دهد. خود باوری برای داشتن روابط شاد، موفق و مثبت بسیار مهم است. قدرشناسی با تاثیر گذاشتن روی افراد و تبدیل کردن آن‌ها به افرادی مهربان‌تر و دوستانه‌تر، باعث افزایش میزان اجتماعی بودن فرد می‌شود. این باعث می‌شود که افراد شکرگذار، بیشتر مورد توجه و قدردانی قرار بگیرند و در نتیجه، احتمال اینکه از دیگران کمک دریافت کنند، بیشتر می‌شود. این امر همچنین باعث می‌شود که خودباوری نیز افزایش یابد. خودباوری بیشتر، باعث می‌شود افراد موفق بتوانند ریسک‌های ضروری را بپذیرند و شکست را به عنوان تجربه یادگیری تفسیر کنند.
 • قدرشناسی به شبکه‌سازی شما کمک می‌کند. ثابت شده است که افزایش میزان اجتماعی بودن و خودباوری، باعث می‌شود افراد شکرگذار، شبکه‌های بهتری داشته باشند. قدرشناسی همچنین به شما کمک می‌کند تا افراد مربی، حامی و خیر دور شما جمع شوند. وبلاگ simply human می‌گوید:

افرادی که بیشتر شکرگذار هستند، احتمال بیشتری دارد که به دیگران کمک کنند و حقیقت این است که، بهای به دست آوردن روابط مربی‌گری همین است… (و) داشتن یک یا چند مربی، باعث می‌شود نرخ موفقیت فرد شدیدا افزایش یابد.

اما، چه چیزی باعث می‌شود که یک فرد بخواهد به صورت مداوم به شما کمک کند؟ قدرشناسی – مربی‌ها وقتی بفهمند که به علم، تجربه و زمانشان ارج نهاده می‌شود، بیشتر از این فرآیند لذت می‌برند و به مدت هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها به شما کمک می‌کنند.

قدرشناسی باعث سالم‌تر شدن شما می‌شود.

 • قدرشناسی کارایی فیزیولوژیک را بهبود می‌بخشد. همچنین دیدگاه شما را نسبت به زندگی بهبود می‌دهد و استرس را کاهش می‌دهد، که هر دوی این موارد، نتیجه سلامتی بهتر را به دنبال دارند. تمرین کردن قدرشناسی، با کاهش فشار خون، سردردها و دردهای کمتر و داشتن سیستم دفاعی قوی‌تر، رابطه مستقیم دارد. قدرشناسی، دستگاه عصبی پاراسمپاتیک را فعال می‌کند (که برای کاهش استرس مهم است). قدرشناسی همچنین فرد را تشویق به بروز رفتارهای سالم می‌کند، مثل ورزش کردن.
 • قدرشناسی، سلامتی را بهبود می‌بخشد. اگر دچار بحران سلامتی شده‌اید، ثابت‌ شده‌ است که قدرشناسی، باعث بهبود مدیریت درد، افزایش میزان سازگاری و بهبود سریع‌تر بیماران می‌شود.
 • قدرشناسی خواب شما را بهبود می‌بخشد. نوشتن قدرشناسی‌ها در دفترچه قدرشناسی، یه روش کارا و اثبات شده، برای افزایش کیفیت و مدت خواب می‌شود. حس قدرشناسی، تمرکز ذهن شما را تغییر می‌دهد، استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد – یعنی دو مورد نابود کننده خواب را تضعیف می‌کند. قدرشناسی همچنین به شما کمک می کند تا خیلی سریع‌تر از مواقعی که به احبار گوش می‌دهید یا قبل خواب مشغول کار با تکنولوژی‌های مختلف می‌شوید، خوابتان ببرد. با یا بدون وجود دفترچه قدرشناسی عصرگاهی، شرکت‌کنندگانی که نمرات بالاتری در تست قدرشناسی داشتند نیز، خواب خیلی بهتری داشته‌اند. حتی وقت مشکلاتی پیش می‌آیند، احتمال کمتری دارد که افراد شکرگذار اجازه دهند مشکلات، آن‌ها را در شب بیدار نگه دارند.
 • قدرشناسی به ریلکس شدن شما و دستیابی به پیوستگی، کمک می‌کند. قدرشناسی و احساسات مثبت، در کل به ریلکس شدن ما کمک می‌کنند. توسط موسسه HeartMath، ثابت شده است که قدرشناسی در ترکیب با تنفس آرام و عمیق، باعث به وجود آمدن حالتی معروف با پیوستگی می‌شود. پیوستگی حالتی است که در آن، سرعت تپس قلب در حالت بهینه خود قرار می‌گیرد (مرتبط با خیلی از علائم سلامتی مثبت) و فرآیند‌های روانی و فیزیولوژیک ما با هم هماهنگ می‌شوند. چارت زیر الگوهای مختلف سرعت تپش قلب را نشان می‌دهد:
 • قدرشناسی، میزان انرژی را افزایش می‌دهد. قدرشناسی و علائم حیاتی قویا با هم مرتبط هستند. احتمال بیشتری وجود دارد که افراد شکرگذار، انرژی ذهنی و فیزیکی بیشتری گزارش کنند، حتی وقتی در حال کنترل کردن عوامل اضافی مانند برون‌گرایی هستند. افرادی که علائم حیاتی بالاتری دارند، دوست دارند حال و هوا و ارتباط خوب خود را با افراد بسیار شکرگذار به اشتراک بگذارند، مثل سطح بالای خوش‌بینی و رضایت از زندگی. افراد شکر‌گذار، همچنین احتمال بیشتری دارد که ورزش کنند، که در نتیجه باعث افزایش انرژی آن‌ها می‌شود. یک مطالعه ۱۱ هفته‌ای روی ۹۶ آمریکایی، نشان داد افرادی که در طول هفته روی دفترچه شکرگذاری خود کار می‌کنند، در طول هفته ۴۰ دقیقه بیشتر از گروه کنترل ورزش می‌کنند.
 • قدرشناسی می‌تواند انتظارات زندگی را گسترش دهد. اگرچه هنوز هیچ مطالعه‌ای، رابطه بین قدرشناسی و عمر ماندگار را ثابت نکرده است، اما می‌توان از تحقیقات، این نتیجه رو استنباط کرد که، مثبت‌اندیشی و احساسات مثبت (که قویا با قدرشناسی در ارتباط هستند) نیز با چرخه عمر طولانی‌تر در ارتباط هستند. چقدر طولانی‌تر؟ حداقل فقط چند ماه، حداکثر چند سال.

خبرهای خوب برای قدرشناس بودن (شکرگزاری) – خوشحالی، سلامتی و موفقیت!

تمرین قدرشناسی شما

از آنجا که قدرشناسی موفقیت شما را در تقریبا تمام جنبه‌های زنگی بهبود می‌دهد، پس منطقی نیست که به طور منظم آن را تمرین کنید؟

برای شروع، ثابت‌قدم‌تر از قبل باشید، یا تمرین قدرشناسی خود را به موارد زیر توسعه دهید:

 1. یک دفترچه قدرشناسی کنار تخت خود قرار دهید تا هر روز صبح، وقتی از خواب بیدار می‌شوید، و یا قبل از اینکه شب به خواب بروید، در آن قدرشناسی‌های خود را بنویسید. می‌توانید از یک دفترچه خالی استفاده کنید، یا اگر بسیار انسان قدرشناسی هستید، The Five Minute Journal یا The 90-Dy Gratitude Journal را امتحان کنید.
 2. قدرشناسی‌هایتان را پیش خودتان نگه ندارید! قدرشناسی خود را به خانواده، دوستان و همکارانتان به صورت منظم از طریق کلمات – چه با زبان چه با نوشتن – و اعمالتان، بروز دهید.
 3. تمرین کنید که نه فقط برای چیزهای مثبت، بلکه همچنین برای چیزهایی که برایتان چالش‌برانگیز هستند نیز قدردان باشید.
 4. جلسات و گردهمایی‌هایی تشکیل دهید و از همه بخواهید یک چیز مثبت که بر روی آن تمرکز دارند را با بقیه به اشتراک بگذارند – چیزی که به خاطرش شکرگذار هستند.
 5. در صف هستید یا در ترافیک گیر افتاده‌اید؟ عصبانی نشید – از وقت اضافه خود برای شمردن شکرگذاری‌های خود استفاده کنید.
 6. با تصور کردن دستیابی به اهدافتان و حس کردن قدرشناسی، قدرشناسی پیش از موعد را تمرین کنید.

https://partners4prosperity.com/gratitude-and-success/

5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

23 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
23
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx