مهارت های مدیریت اندوه

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

برای مدیریت اندوه باید چه مهارتی داشته باشیم؟

ازدست دادن کسی بسیار بد و درعین حال تجربه بسیار خاصی برای هر فرد است. برای ازبین بردن اندوه این “ازدست دادن” باید دارای مهارت های مدیریت اندوه خاصی باشید. برای کسب این مهارت ها با ما همراهی کنید تا غم و اندوه های خود را از بین ببرید.

چرا اندوه می شویم؟

ناراحتی، غم، اندوه، دل شکستگی، دل تنگی همگی باعث ناراحتی ما می شوند. این ناراحتی ها در افراد مختلف شدت منحصر به هر فرد را بروز می دهد. ناراحتی یا اندوه چیز هایی کاملاً طبیعی هستند که در برابر اتفاقات مخالف میل ما در ذهن آشکار می شوند.

اثراتی که ناراحتی و اندوه می تواند داشته باشد بسیار متفاوت است؛ بی حسی، گریه های بی پایان، استرس یا حتی درد های جسمانی همگی از تأثیرات اندوه به شمار می روند. در هر فرد اندوه شکل خاصی دارد و مدت زمان تحت تأثیر قرار دهنده آن منحصر هر فرد است.

برای جلوگیری از گسترده شدن دامان اندوه باید دارای یک سری مهارت باشیم. این مهارت ها اکتسابی هستند و تمامی مردم می توانند به آنها دسترسی داشته باشند. در این مقاله ما از مهارت های مدیریت اندوه، چند مورد را برای شما به طور اختصاصی انتخاب کرده و مورد بررسی قرار دادیم.

باید در نظر داشته باشید که غم و اندوه هیچ پایانی ندارند، اتمام آن به فاکتور های مختلفی بستگی دارد. برای مثال یکی از این مهارت ها، منابعی است که شما از آن برای مقابله با اندوه استفاده می کنید.

مهارت های مدیریت اندوه

ویژگی های افسردگی و اندوه

اندوه به چه معناست؟

غم و اندوه در واقع احساس بد، منفی و عمیقی است که ما به خاطر ازدست دادن کسی به آن مبتلا می شویم. اما همیشه این احساس از مرگ، ازدست دادن کسی نشئت نمی گیرد. دوری از خانه، اخراج از شغل، ترد شدن از خانه، تجربه کردت وقایع طبیعی یا شاهد بودن خیانت کسی که به او علاقه بسیار دارید همگی مثالی از دلیل ناراحتی است.

بیشتر، کسانی که رابطه عاشقانه خیلی عمیقی دارند اما در آخر، به خاطر بعضی اتفاقات از هم جدا می شوند چنین احساسی گریبان گیرشان خواهد شد. علی رغم آنچه برخی افراد ممکن است باور کنند، غم، اندوه و افسردگی یکسان نیستند.

افسردگی یکی از علائمی است که برای تشخیص سلامت روان تحت شرایط خاص به عنوان معیار تعریف می شود. در برخی از موارد غم و اندوه های کهنه شده و حل نشده باعث ایجاد حالت افسردگی برای افراد می شود؛ اما همچنان این ها تنها دلیل ناراحتی نیستند و فاکتورهای دخیل چیز های متفاوتی می توانند باشند.

هم غم و اندوه و هم افسردگی می توانند احساسات ما را تحت تأثیر قرار دهند. حساس ناراحتی و ناامیدی همراه با غم همگی به خاطر یک دلیل خارجی با یکدیگر در ارتباط هستند. عوارض افسردگی (دپرس بودن) ممکن است تا مدت زمان زیادی هم باقی بمانند.

برای درمان افسردگی و ازبین بردن آن فرد به کمک مؤسسات یا معالجین سلامت روانی به شدت نیازمند است. یکی از مهارت های مدیریت اندوه همین مورد مراجعه کردن به پزشک یا روان شناس متخصص است.

مهارت های مدیریت اندوه

رفتارهای فیزیکی در مقابل اندوه

برای مقابله به چه مهارت هایی نیاز داریم؟

مهارت های مقابله افکار یا کار های عملی هستند که شما برای ازبین بردن ناراحتی یا اندوه از آن ها استفاده می کنید. احتمالاً تابه حال هم به صورت دیداری و هم به صورت تجربه متوجه چنین اعمالی شده باشید. این مهارت ها در واقع یک سری کارهای هستند که در هوشیاری کامل فرد به عنوان استراتژی مقابله تعریف می شوند.

عصبانیت، اضطراب، ترس یا ناراحتی همگی باید تحت تأثیر مهارت های مدیریت اندوه کاسته یا نابود شوند؛ در غیر این صورت برای فرد مشکلات و بار روانی بسیاری خواهد داشت. حتی ممکن است این مشکلات روانی در روابط میان افراد تأثیر گذاشته و باعث ناراحتی دیگران شود.

شاید هر راهی برای ازبین بردن ناراحتی مفید و کارآمد نباشد اما به هرحال سعی و تلاش در راستای از بین برد آن خود دست کم کار منطقی و عقلانی است. برای مثال، بعد از دعوایی با شریک زندگی خود می توانید به مدت 10 دقیقه مدیتیشن داشته باشید یا 1 نوشیدنی موردعلاقه خود را بنوشید تا آرامشی به شما دست دهد.

مهارت های مدیریت اندوه کار های بسیار ساده ای هستند که شما می توانید در اولین فرصت از مطلع شدن درباره ناراحتی خود از آن ها استفاده کنید. اما ممکن برخی از این روش ها طول درمان بلند مدتی داشته باشند. چنین استراتژی بلند مدتی برای اتفاقات به شدت تلخ در نظر گرفته می شود که شدیداً به تمرکز حواس شما بستگی دارد.

اما تمامی این مهارت ها باعث نمی شود که شما ناراحتی خود را از بین ببرید. برخی ممکن است در واقع روند را به تأخیر بیندازند و برخی از آنها ممکن است امنیت شما یا شخص دیگری را به خطر بیندازند.

مهارت های مدیریت اندوه

چرخه غم و اندوه (در رابطه با ازدست دادن کسی)

مهارت های مقابله ای اجتنابی در مقابل روش های فعال

وقتی که شما احساس ناراحتی می کنید، به صورت خودکار بدون آنکه متوجه شوید مشغول مقابله با آن خواهید شد. البته این جدال های روانی همگی بسته به شرایط و وضعیت روحی یا روانی شما دارد. میزان ناراحتی شما در واقع شدت مقابله شما را تعیین می کند.

روش های فعال، روش هایی هستند که شما به صورت مستقیم برای مقابله یا ناراحتی یا دلیل ناراحتی برای خود در نظر می گیرید. یا اعمالی هستند که وقایع تلخ را برای شما به گونه ای دیگر در ذهنتان تداعی می کنند تا با جنگ با آن به پا خیزید.

روش های مقابله ای اجتنابی، مهارت هایی هستند که به عنوان یک استراتژی در ذهن یا قبل شما برای مقابله با اندوه مورداستفاده قرار می گیرند. برای مثال، از کسی طلب کمک کردن یک روش فعال مقابله ای است. همچنین در مقابل یکی از روش های اجتنابی نوشیدن الکلی جات به حساب می آیند.

باتوجه به تحقیقات انجام شده روش های فعال مقابله تأثیر بیشتری در ازبین بردن، درمان، مدیریت اندوه و ناراحتی ها داشته است.

روش های مقابله

در زمان ناراحتی یا اندوه ما دست به اقداماتی می زنیم تا با آن مقابله کنیم. این مهارت های مدیریت اندوه به شرح ذیل هستند.

مهارت های مدیریت اندوه

فاز های غم و اندوه

قالب بندی مثبت و مجدد

یا در کلامی دیگر “نگاهی به نیمه خالی لیوان انداختن” معنی می شود. این روش شاید در ابتدا برای انجام همانند یک چالش سخت باشد، چه بسا فردی دارای غم و اندوه هم باشد. قالب بندی مجدد می تواند شناختی – ادراکی باشد که روی افکار، احساسات یا چگونگی روحیات حال شما متمرکز شود.

این منطق طبیعی است که در ناراحتی ازدست دادن کسی هیچ دید مثبتی وجود ندارد؛ اما شما با قالب بندی مثبت درواقع روی ارتباطات و تمایلات خوب میان شما و فرد یا هر چیز ازدست رفته تمرکز می کنید.

به عنوان مثال، ممکن است روی خاطرات خوب و درس های آموخته شده تمرکز کنید یا می توانید روی یک ادای احترام خاص ایده دهید و کار کنید. اقدام به چنین عملی می تواند احساسات و عواطف غمگین شما را برای مدت کوتاهی تغییر داده و تسکین دهد.

شوخ طبعی

در زمان ازدست دادن کسی یا چیزی خندید کار بسیار سختی است؛ اما این بدان معنا نیست که شما نمی توانید به دنبال لحظات در هرجایی بروید. بلکه برعکس باید سعی کنید که راهی برای شوخی یا خنده پیدا کنید.

یکی از مهارت های مدیریت اندوه همین شوخ طبعی است. اما این مورد به شرایط و وضعیت موجود بستگی دارد و همیشه کارساز نخواهد بود. اما دنبال کردن یک راه برای خوشحالی به شما برای مقابله با اندوه کمک بسزایی می کند.

می توانید دوستان خود را دعوت کنید و مدت کوتاهی را به صرف صحبت کردن یا مرور خاطرات خوب بپردازید. شوخی کنید، بگویید و بخندید تا روحیه شما دوباره جان گرفته و دوباره شاداب شود.

حضور در اجتماع یا فعالیت های اجتماعی

معمولاً در زمان ناراحتی یا اندوه شما این حس را دارید که نیاز به یک مکانی آرام و خلوت دارید. شاید این کار برای مدت کوتاهی به شما کمک کند، اما در واقع پیشرفت یا درمان در خلاف انجام این کار نهفته است. اگر به خاطر دلیل خارجی ناراحت هستید و احساس گوشه گیری به شما دست داده، حتماً خود را وارد اجتماع کنید.

به فعالیت های اجتماعی بپیوندید یا با دوستان خود وقت گذرانید. وقت گذراندن با افرادی که شما با آنها احساس راحتی می کنید می تواند شما را کمک کند تا از میزان غم خود بکاهید یا دیگر به آن فکر نکنید. این روش هم از مهم ترین مهارت های مدیریت اندوه به شمار می رود که هر فردی قادر به انجام آن نیست.

معنویت

اعتقاد داشتن به هدفی والا یا جمع کردن توشه ای برای دنیای آخرت شاید باعث آرامش شود. اگر کسی را از دست داده اید اما مطمئن هستید که روح وی حال به آسوده ترین حالت ممکن رسیده باشد می تواند در احساس غم شما تأثیر زیادی بگذارد.

اما اگر شخصیت شما این گونه نیست، می توانید با هر چیزی که بیشتر به شما احساس آرامش می دهد، از مراسم تعطیلی گرفته تا دعا، ارتباط برقرار کنید تا روان خود را آرام سازید.

پذیرفتن

پذیرفتن به این معنا نیست که الان شما با ازدست رفتن کسی موافقت کرده اید؛ بیشتر بدان معناست که وقایع رخ داده را قبول کرده اید و در انتظار اتفاقات بعد آن یا عوارض آن خواهید بود. تمرکز بر تطبیق دادن خود با دنیای واقعیت باعث بروز احساسات مثبت مانند امید و قدردانی می شود.

نواختن ساز یا پوش دادن به موسیقی

یکی از بهترین و ایده آل ترین راه های دوری از غم و ناراحتی نواختن ساز است؛ یا همچنین گوش دادن به موسیقی مورد علاقه می تواند کمک بسیار زیادی به بازگردانی روحیه خوب کند. نواختن یا گوش دادن به موسیقی های خوب، پر انرژی و شاد ذهن را از افکار منفی رها می کند.

رهایی از مشکلات یا تسکین موقتی این درد  و رنج ها هم به نوعی یک روش یا مهارت برای کنترل و مدیریت اندوه به حساب می آیند.

تمرکز بر چشم انداز

از مهم ترین مهارت های مدیریت اندوه می توانیم به ساختن چشم اندازی بهتر برای درک مشکل و حل آن اشاره کنیم. این بدان معنا است که شما مشکلات، غم ها و اندوه خود را از دید وسیع تر و با جزئیات بیشتر با دید وسیع تری نگاه می کنید.

برای مثال در رشد فردی، داشتن یک منظره وسیع تر از جزئیات درب هایی برای جذب موفقیت یا حل مسائل باز می کند. تمامی مردم به دنبال پیشرفت یا تقویت روحیات خود هستند. همه برای ساختن شخصیتی قوی و توانا دست به هر کاری می زنند تا به هدف نهایی خود یعنی موفقیت برسند.

با کمک چنین روشی تا 90% مشکلات احساسی، اقتصادی یا روانی هر فرد قابل حل می شود. برای دید بهتر نسبت به مشکلات و مسائل باید مطالعات، دانش، مهارت ها و تجربیات خود را بالا ببریم.

حل مسائل

همه غم و اندوه ها مربوط به خسارات غیرقابل جبران مانند ازدست دادن کسی یا عزیزی نیستند. در برخی موارد شما می توانید وضعیت را تحت کنترل خود درآوردید تا بازدهی خود را افزایش دهید. برای مثال اگر شما به رابطه عاطفی طولانی مدتی پایان دادید، کنون ممکن است زمان مناسبی برای خودبینی باشد.

همچنین شما می توانید هدف هایی را برای خود مدنظر قرار دهید؛ هدف هایی نظیر تغییر محل سکونت، مرتب کردن کمد لباس ها یا تفکیک حساب های مشترک …

نکته

با استفاده از این مهارت های مدیریت اندوه، شما حتی می توانید دیگر احساسات خود را کنترل کنید و در راستای جذب موفقیت یا ساختن شخصیتی قوی تر استفاده کنید. دررابطه با موارد “چشم انداز وسیع تر / حل مسائل” شما می توانید کسب وکار خود را ارتقا دهید.

جذب ثروت همانند جذب موفقیت نیازمند یک سری مهارت های مشترک هستند. رشد فردی از دیگر موارد استفاده این مهارت ها است. چنین مهارت هایی صرفاً برای استفاده در زمینه عاطفی و اقتصادی نیستند.

از این مهارت ها برای تقویت روان هم می توان استفاده کرد. افرادی که زودرنج هستند باید مهارت های مدیریت اندوه یا امثال آن را بیاموزند. برای تکامل و بهبود خصلت های اخلاقی و روانی تلاش کنند تا در نتیجه رشد فردی داشته باشند.

جمع بندی

سعی کنید در اولین فرصت برای مقابله با غم و اندوه دست به کار شوید، زیرا ممکن است اثرات مخرب روانی طب مدت طولانی برای شما به همراه داشته باشد. حتماً در صورت امکان به متخصصین مشاوره مراجعه کنید یا خود به مطالعه روش ها و مهارت های مدیریت اندوه مشغول شوید تا با چنین مسائلی به راحتی مقابله کنید.

 

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx