هرآنچه که باید در مورد اندوه درمانی برای کودکان بدانید

یک نظر اضافه کنید
25 دقیقه مطالعه

هرآنچه که باید در مورد اندوه درمانی برای کودکان بدانید

مرگ و اندوه غیرقابل پیش بینی ترین موضوعاتی هستند که امکان دارد در زندگی هر شخصی به وجود آیند. حتی ممکن است که فرزند شما با غم ازدست دادن پدربزرگ یا مادربزرگ، خواهر یا برادر، یکی از دوستان یا حتی حیوان خانگی خود مواجه شود. در واقع ناراحتی فرزند و غصه خوردن او به احتمال بسیار زیاد احساسات و عواطف شما را جریحه دار می کند و مشکلات بزرگ تری را نیز برای خود او ایجاد خواهد کرد.

در این شرایط کمک کردن به او مهم ترین کاری است که پیش از هر اقدامی باید صورت بگیرد. اندوه درمانی به کودک شما کمک می کند که روش های مناسبی را به منظور کنار آمدن با غم یا ناراحتی یاد بگیرد و همچنین درک بهتری از مرگ پیدا کند. در این مقاله قصد داریم، در مورد هرآنچه که باید در مورد اندوه درمانی برای کودکان بدانید، اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

چرا اندوه درمانی برای کودکان مهم و ضروری محسوب می شود

ممکن است که فرزند شما مانند بسیاری از افراد دیگر بعد از مدت زمان کوتاهی و بدون مواجه شدن با مشکلات احساسی غم را فراموش کند و با آن کنار بیاید. اما گاهی اوقات احتمال دارد که با چالش های عاطفی و اختلالات جدی برای زمان طولانی مواجه شود. اگر کودک شما جز این دسته از افراد است، باید بدانید که طبق مطالعات این اشخاص بیشترین اندوه و ناراحتی را در دل خود دارند. به همین دلیل نیز اندوه درمانی برای کودکان باید در اولویت قرار بگیرد.

حتی ممکن است که فرزند شما با مشکلاتی مانند نداشتن تمرکز کافی برای درس یا مدرسه، اختلالات رفتاری، عدم توانایی برای ساختن روابط سالم و موفق روبه رو شود. اگر فرزند شما هم مانند بسیاری از هم نسلان خود به سختی با غم ازدست دادن شخصی کنار بیاید، به احتمال بسیار زیاد بیماری های ذهنی از جمله افسردگی، نگرانی های شدید و اختلالات روانی پیش روی او قرار خواهند گرفت.

 اندوه درمانی برای کودکان

اندوه درمانی برای کودکان و اهمیت آن

احساس ناخوشایند فرزند شما بعد از تجربه غم و اندوه

خوب است بدانید، گاهی اوقات غم از اتفاق و رویداد ناگوار یا سخت سرچشمه می گیرد. در این شرایط مسلماً وضعیت و اندوه درمانی برای کودکان کمی پیچیده تر می شوند. به عنوان مثال ممکن است که فرزند از تصادفی که همه عزیزانش در آن جان باخته اند، جان سالم به در ببرد. در این صورت کودک شما تا مدت ها احساس گناه، ترس و پریشانی را با خود به همراه دارد.

علاوه بر این احتمال دارد که فرزند شما در مورد مرگ یکی از کسانی که به او علاقه شدید داشته است، خود را مقصر بداند. زیرا گاهی اوقات کودک تصور می کند که رفتارهای او باعث مرگ شخصی شده اند. اندوه درمانی یکی از مؤثرترین روش هایی است که به کودک شما کمک می کند، عقاید خود را تغییر دهید و از زاویه ای دیگر به موضوعات نگاه کند. حتی احتمال دارد که پرستار کودک یا شخصی که از فرزند شما مراقبت می کند، به سختی با این شرایط کنار بیاید و خود را با آن وفق دهد.

در قسمت های بالاتر بیان کردیم، مرگ مصیبتی دردناک است که گریبان همه را می گیرد و تحمل آن نیز بسیار سخت و دشوار محسوب می شود. اما ممکن است که شما به عنوان پدر یا مادر فرزند یکی از والدین خود را از دست بدهید. در این شرایط مسلماً به سختی می توانید، در کنار فرزند خود حضور داشته باشید و از فرزند خود حمایت کنید. در این صورت به احتمال بسیار زیاد حتی توان حرف زدن با کودک خود را از دست بدهید.

 اندوه درمانی برای کودکان

اندوه درمانی برای کودکان و مبارزه با احساسات ناخوشایند آن ها

اثرات مثبت اندوه درمانی برای کودکان

کودکان در سنین مختلف امکان دارد که با مرگ یکی از عزیزان خود مواجه شوند. از طرفی هم تحمل این غم و اندوه برای فرزند شما بسیار سخت و پیچیده است. اگر شما کودک خردسالی دارید، به حتم او به سختی می تواند، این موضوع را درک کند که مرگ حقیقتی دائم و غیرقابل انکار است.

از طرفی هم کودک شما ممکن است که با ترس هایی در مورد مرگ مواجه شود. حتی در این شرایط او قادر به بیان احساسات خود نیست و مسلماً از لحاظ روانی کمی به هم ریخته نیز شده است. در این قسمت در مورد اثرات مثبت اندوه درمانی برای کودکان، نکات و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار داده ایم.

1- اندوه درمانی سبب می شود که کودک شما به راحتی احساسات و عواطف خود را بیان کنید و آنها را به اشتراک بگذارد.

2- با استفاده از این روش فرزند می تواند، با حالات روحی پیچیده مانند خشونت، ناراحتی، ترس و به هم ریختگی کنار بیاید. از طرفی هم همین امر سبب می شود که او گامی به سوی رشد فردی خود بردارد.

3- او به راحتی قادر به صحبت در مورد تجربیات خود در محیطی امن می شود و هیچ نگرانی در مورد قضاوت شدن ندارد.

4- به وسیله اندوه درمانی کودک شما یاد می گیرد که مرگ را محترم بشمارد.

5-اندوه درمانی به شما به عنوان خانواده یا یکی از نزدیکان کودک کمک می کند و شما را حمایت خواهد کرد.

6- با این روش فرزند شما بعد از مدتی خود را با مرگ و غم حاصل از آن وفق می دهد و به تدریج آنها را درک می کند.

 اندوه درمانی برای کودکان

اثرات مثبت و فواید اندوه درمانی برای کودکان

انواع مختلف اندوه درمانی

به طورکلی اندوه درمانی برای کودکان با رده های سنی مختلف فواید بسیار زیادی را به همراه دارد. اگر فرزند شما سن کمی دارد، به حتم راحت تر می تواند، در بسیاری از فعالیت ها شرکت کند و به بازی کردن و انجام فعالیت مورد علاقه خود بپردازد.

در این صورت به احتمال بسیار زیاد او بعد از مدت زمان بسیار کوتاهی با عواطف ناخوشایند خود کنار خواهد آمد. اما امکان دارد که همین فرزند زمان بیشتری را در مورد حرف زدن دررابطه با احساسات و تجربه های تلخ یا ناگوار نیاز داشته باشد. خوب است بدانید، اندوه درمانی برای کودکان انواع مختلفی دارد که در قسمت پایین به بررسی آنها پرداخته ایم.

1- اندوه درمانی به صورت گروهی

گاهی اوقات امکان دارد که جمع های گروهی و ارتباط برقرار کردن کودک شما با هم سن و سالان خود که با غم یا ناراحتی دسته و پنجه نرم می کنند، فواید بسیاری برای او داشته باشد. خوب است بدانید که فرزند خردسال شما می تواند، در پروژه های هنری، جلسات موسیقی درمانی شرکت کند یا مهارت های جدیدی را با استفاده از مربی زبده و حرفه ای یاد بگیرد.

در این شرایط مسلماً کنار آمدن با موضوعات سخت و چالش برانگیزی که در زندگی برای او پیش آمده اند، راحت تر خواهد بود. اما اگر سن فرزند شما کمی بالاتر است، شرکت در بحث های گروهی یا دو نفره گزینه بسیار عالی و کاربردی محسوب می شود. خوب است بدانید که برخی از این جلسات اندوه درمانی کاملاً رایگان هستند یا هزینه های آن بسیار ناچیز محسوب می شوند.

2- اندوه درمانی فردی

احتمال دارد که فرزند شما مانند بسیاری از اشخاص دیگر علاقه ای به شرکت در گروه های جمعی یا بحث های گروهی نداشته باشد. در این صورت مسلماً فرزند شما ترجیح می دهد که جلسات اندوه درمانی را به صورت انفرادی شرکت کند. همچنین برای اینکه مشاور بتواند، کمک ها و حمایت های بیشتری را در اختیار فرزند قرار دهید، ممکن است که برای شما به عنوان والدین او جلسات مشاوره را ترتیب دهد.

 اندوه درمانی برای کودکان

اندوه درمانی برای کودکان از طریق جلسات فردی و خصوصی

 

در واقع در این شرایط هدف اصلی مشاور این است که به شما یاد دهد که چگونه با فرزند خود رفتار کنید. بعد از آن نیز به حتم جلسات خصوصی به منظور صحبت کردن با کودک نیز ترتیب داده خواهد شد. امکان دارد که کودک شما بخواهد، برخی از فعالیت ها مانند نقاشی را انجام دهد یا ممکن است تنها به صحبت کردن در مورد چالش های زندگی شخصی خود علاقه داشته باشد.

3- اندوه درمانی خانوادگی

ممکن است که از شما به عنوان والدین فرزند برای جلسات اندوه درمانی برای کودکان دعوت شود. حتی گاهی اوقات به تشخیص مشاور برادر با خواهر او نیز می توانند، در این جلسات شرکت کنند. در این شرایط مسلماً همه شما می توانید، در مورد مصیبتی که در زندگی برایتان اتفاق افتاده است، صحبت کنید. در این جلسات به شما یاد داده می شود که چگونه به فرزند خود کمک کنید و او را در جهت رسیدن به موفقیت در این زمینه تحت حمایت خود قرار دهید.

روند جلسات اندوه درمانی برای کودکان

همان طور که در قسمت های بالاتر بیان کردیم، اندوه درمانی برای کودکان یکی از مفیدترین روش هایی است که شما به وسیله آن می توانید، کمک هایی را در اختیار کودک خود قرار دهید و از ایجاد برخی مشکلات جدی نیز جلوگیری کنید.

اگر می خواهید، در مورد روند جلسات اندوه درمانی بدانید، باید بگوییم که این جلسات، بر اساس سن کودک شما، نیازهای او و همچنین روش های مورد تأیید مشاور پیش می رود. اما به طورکلی در جلسات مورد نظر دررابطه با موضوعات و مباحث زیر بحث ها و اقداماتی انجام می شود.

1- نقاشی کشیدن

مشاور از کودک شما می خواهد، نقاشی آن شخصی که فوت کرده است را بکشد. علاوه بر این از فرزند شما خواسته می شود، در مورد اینکه آن فرد چه ویژگی ها و نکات مثبتی در شخصیت خود داشته است، صحبت کند. همین امر فواید بسیار زیادی را برای کودک شما به همراه دارد. از این فواید می توان به تسکین غم او و همچنین رهاسازی ذهن از واقعیات تلخ و ناگوار اشاره کرد.

2- خواندن کتاب

در این جلسات مشاور و کودک کتاب هایی را در مورد غم یا اندوه و ازدست دادن با یکدیگر می خوانند. با خواندن این کتب فرزند شما راحت تر می تواند، مرگ را درک کند و با آن کنار بیاید. همان طور که می دانید، امروزه کتاب های روان شناسی بسیار زیادی وجود دارند که می توانند، از هر جهتی یاری دهنده کودک شما باشند و آرامش ذهن او را بیشتر کنند.

 اندوه درمانی برای کودکان

خواندن کتاب های مختلف در جلسات اندوه درمانی برای کودکان

3- صحبت کردن

مهم ترین اقدامی که طی جلسات مشاوره و اندوه درمانی برای کودکان انجام می شود، صحبت کردن است. معمولاً در این جلسات مشاور با پرسیدن سؤال هایی از فرزند شما می خواهد، در مورد احساساتی که به وسیله این اندوه در دل او شکل گرفته اند، صحبت کند. حرف زدن یکی از مؤثرترین اقداماتی است که می تواند، کودک شما را به سوی آرامش بیشتر سوق دهد.

4- غلبه بر ترس

مشاورین از مهم ترین افرای هستند که می توانند، کمک هایی زیادی ا در اختیار کودک قرار دهند. در واقع این افراد سعی می کنند که روش های مختلفی را در جلسات مشاوره پیاده کنند. خوب است بدانید که یکی از اهداف مشاورین کنار آمدن کودک با ترس هایش محسوب می شود. این امر می تواند، از طریق تکنیک های مختلف مانند بازی با حیوانات، صحبت کردن با دوستان یا حتی نقاشی کردن به حقیقت بپیوندد.

5 -درست کردن آلبوم عکس

مسلماً شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر خاطره های بسیاری با عزیزانی که از دستشان داده اید، دارید. از طرفی کودک شما هم از این قاعده مستثنی نیست. مسلماً بعد از این غم فرزند شما دائم به خاطره های خود با آن شخص فکر می کند و مدام آنها را در ذهن خود تکرار می کند.

در همین راستا نیز مشاورین از فرزند شما می خواهند که دفتری را تهیه کنند و عکس های یادگاری خود را در آن بچسبانند. علاوه بر این احتمال دارد که از فرزند خواسته شود که خاطرات مشترکشان را در آن یادداشت کند. این روش اندوه درمانی برای کودکان هم تسکینی است بر غم فرزند شما و هم قدم مثبتی برای نزدیک شدن به آرامش خاطر او محسوب می شود.

6-بازی درمانی

بازی درمانی یکی از رایج ترین روش هایی است که برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا احتمال دارد که کودک شما مانند بسیاری از اشخاص دیگر قدرت پردازش احساسات خود را نداشته باشد یا حتی نتواند، مشکلات را برای شما بازگو کند. در واقع مشاورین با دنبال کردن این روش به فرزند شما یاد می دهند که با بیان عواطف خود چگونه با مرگ و همچنین غم ازدست دادن کنار بیایند.

 اندوه درمانی برای کودکان

بازی درمانی یکی از مؤثرترین روش ها برای گرفتن نتایج مثبت از جلسات اندوه درمانی برای کودکان

صحبت با شما به عنوان والدین او یا پرستار فرزند

همان طور که می دانید، شما به عنوان نزدیک ترین افراد در زندگی شخصی فرزند خود می توانید، او را تحت حمایت های خود قرار دهید و کمک هایی بسیار زیادی را به او بکنید. خوشبختانه مشاورین هم نسبت به این موضوع آگاهی دارند.

به همین منظور هم همان طور که در قسمت های بالاتر بیان کردیم، جلسات مشاوره برای شما هم ترتیب داده می شوند. طی این جلسات استراتژی ها و تکنیک های بسیار فوق العاده ای در اختیار شما قرار می گیرند که به وسیله آنها شما می توانید، کودک خود را در کنار آمدن با احساسات و عواطف او یاری کنید.

  نشانه هایی که با مشاهده آنها متوجه می شوید، فرزند شما به کمک نیاز دارد

همان طور که می دانید، غم ازدست دادن عزیزان به قدری شدید است که کودکان به سختی می توانند، خود را با آن وفق دهند و با شرایط ناگوار و تلخ کنار بیایند. بعد از این واقعه ناگوار هر لحظه ممکن است که به اندوه درمانی برای کودکان و جلسات مشاوره نیاز پیدا شود. حتی امکان دارد که هیچ نشانه ای مبنی بر نیاز کودک به این جلسات را مشاهده نکنید.

صحبت کردن با فردی در مورد غم یا اندوه از بروز و شکل گیری مشکلات جدی جلوگیری می کند و کودک را در کنار آمدن با احساسات خود نیز یاری خواهد کرد. نشانه هایی وجود دارند که با مشاهده آنها متوجه می شوید، کودک شما به اندوه درمانی نیاز دارد. درصورتی که یکی از نشانه ها و علائم زیر بیشتر از یک یا دو هفته در فرزند شما ادامه پیدا کند، باید هرچه زودتر اندوه درمانی را آغاز کنید.

1- دیدن خواب های بد در مورد مرگ یا کابوس های شبانه

2- ازدست دادن علاقه دررابطه با برخی از فعالیت ها

3- سردرد یا دل درد شدید

4- افزایش اختلالات و مشکلات رفتاری

5- ایجاد تغییرات چشمگیر در خلق وخو

6- گوشه گیری و انزوا

7- ترس از مرگ یا ترس ازدست دادن فردی دیگر

 اندوه درمانی برای کودکان

آگاهی از نشانه های هشداردهنده و آغاز جلسات اندوه درمانی برای کودکان

حتی در این شرایط ممکن است که فرزند شما بخواهد، آسیب هایی را به خود وارد کند یا حتی خود را بکشد. در این صورت قبل از هر چیزی باید به فکر باشید و اندوه درمانی برای کودکان را در اولویت قرار دهید.

پیدا کردن مشاور خوب به منظور اندوه درمانی

مسلماً شما در این شرایط مانند بسیاری از والدین دیگر به دنبال این هستید که یکی از بهترین مشاورین را برای فرزند خود پیدا کنید. در این صورت پزشک شخصی فرزند شما می تواند، اطلاعات مفیدی را دررابطه با پیدا کردن مشاوری خوب و همچنین اندوه درمانی در اختیار شما قرار دهد. در این شرایط بهتر است که قراری را ترتیب دهید یا با تماس گرفتن با او اطلاعات لازم را دریافت کنید. همچنین درصورتی که فرزند شما به مدرسه می رود، به شما پیشنهاد می شود که با مشاورین مدرسه در مورد پیدا کردن بهترین مراکز اندوه درمانی صحبت کنید.

علاوه بر این خوب است بدانید که امروزه بسیاری از مشاورین زبده به صورت آنلاین فعالیت می کنند و می توانند، کمک هایی مؤثر و نتیجه بخشی را در اختیار شما قرار دهند. تنها کاری که شما باید کنید، جستجو کردن داخل صفحات اینترنت و پیدا کردن یکی از بهترین مشاورها برای فرزند است. اما فراموش نکنید که به تعویق انداختن این امر ممکن است که مشکلات و چالش های جدی یا جبران ناپذیری را برای فرزند شما ایجاد کند. پس قبل از هر چیزی به شما پیشنهاد می شود که اقدامات لازم را انجام دهید.

توضیح دادن به فرزند در مورد جلسات اندوه درمانی

ممکن است که برای فرزند شما این سؤال پیش آید که چرا او به جلسات مشاوره یا اندوه درمانی نیاز دارد. در این صورت به شما پیشنهاد می شود که با بیانی ساده و محتاط موضوع را برای فرزند خود توضیح دهید. همین امر سبب می شود که کودک شما بر ترس خود نسبت به رفتن به جلسات مشاوره غلبه کند.

در این شرایط می توانید، زخم های روحی را با آسیب های جسمی مقایسه کنید. به عنوان مثال شما می توانید بگویید: هنگامی که دست تو خراش برمی دارد، ما می توانیم در منزل از آن مراقبت کنیم و حال تو را بهبود ببخشیم. اما اگر آسیب جدی به یکی از اندام های تو وارد شود، بهتر است که پزشک به تو رسیدگی کند. بنابراین بهتر است، جلسات اندوه درمانی برای کودکان شفاف سازی شوند.

 اندوه درمانی برای کودکان

صحبت در مورد جلسات اندوه درمانی با کودکان  

 

آسیب های احساسی هم دقیقاً به همین صورت هستند. گاهی اوقات شما به راحتی می توانید، از فرزند خود در منزل مراقبت کنید، ولی بعضی وقت ها شدت آنها به قدری زیاد است که تنها روان شناسان و مشاورین قادر به حل مشکل فرزند شما خواهند بود. بهتر است که به فرزند خود توضیح دهید که هدف شما از بردن او به جلسات مشاوره آموزش چگونگی کنار آمدن با احساساتی مانند ترس یا ناراحتی است. فراموش نکنید که به او بگویید داشتن چنین احساساتی بعد از غم و اندوه بسیار عادی است.

انتظارات شما از جلسه اول اندوه درمانی

به احتمال بسیار زیاد در جلسه اول مشاور می خواهد که با شما به عنوان پدر یا مادر و فرزند ملاقات کند. در این جلسه هم ممکن است که از شما خواسته شود که اطلاعات فرزند خود و هدف شما از مراجعه به مشاوره را روی برگه ای یادداشت کنید.

این جلسه که با هدف آگاهی مشاور از وضعیت تحصیلی فرزند، موقعیت خانوادگی، عادت های روزانه، احساس ناخوشایند شکل گرفته در کودک و… برگزار می شود، امکان دارد که برای یک تا دو ساعت ادامه پیدا کند. علاوه بر این مشاور طی جلسه ای خصوصی در مورد مشکل پیش آمده سوال هایی را از کودک شما می پرسد. به طورکلی جلسه اول اندوه درمانی برای کودکان تنها برای افزایش آگاهی مشاور از شرایط آنها شکل می گیرد و بعد از آن هم جلسات به طور منظم برگزار خواهند شد.

کلام آخر

غم یا اندوه ازدست دادن عزیزان در زندگی مصیبتی ناگوار است که ممکن است مشکلات و آسیب هایی را برای شما و فرزندتان ایجاد کند. در این صورت حتی شما قادر به گذراندن زمان با فرزند خود نیستید. در این شرایط با مشاهده علائم هشداردهنده در کودک خود بهتر است که هرچه زودتر دست به کار شوید و اقدامات لازم را انجام دهید.

اندوه درمانی برای کودکان یکی از مفیدترین روش هایی است که به طریق مختلف صورت می گیرد و فواید بسیار زیادی را برای فرزند شما به همراه دارد. با اندوه درمانی فرزند شما بعد از مدتی به راحتی می تواند، بر ترس های خود غلبه کند و با احساسات و عواطف ناخوشایند کنار بیاید. مهم ترین اقدامی که شما به عنوان پدر یا مادر باید انجام دهید، این است که مشاور زبده و حرفه ای را برای او پیدا کنید. علاوه بر این حضور شما در کنار فرزند می تواند، به او در بهبود شرایط و حال روحی خود کمک کند.

منبع:

  • https://www.verywellfamily.com/grief-counseling-for-children-4173493

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx