چگونه برای بهره مندی از فواید سلامتی دوش آب سرد بگیریم؟

Add a Comment
10 Min Read

چگونه برای بهره مندی از فواید سلامتی دوش آب سرد بگیریم؟

اولیویا شنور

دوش آب سرد از ۱۶۰۰ قبل از میلاد مفید بوده است. با این حال تا حدی به لطف آزمایشگاه گویپ گوئینت پالترو در نتفلیکس، روش ویم هاف فواید دوش آب سرد را در رسانه های اصلی آمریکایی به ارمغان آورد.

ویم هوف که با نام مرد یخی نیز شناخته می شود، به دلیل توانایی خود در تحمل دمای شدید، شهرت دارد. او این توانایی را مرهون یک سری تمرینات تنفسی، مدیتیشن و قرار گرفتن در معرض دمای سرد می داند. مطالعه ای نشان می دهد که روش ویم هاف منجر به آزاد شدن مواد شیمیایی مغز شده و در نهایت منجر به کاهش حساسیت به سرما و افزایش احساس سرخوشی می شود.

با این حال، درحال حاضر مزایای تمرکز حواس و تمرینات تنفسی به طور گسترده ای شناخته شده است، با این حال کمتر در مورد مزایای قرار گرفتن در معرض سرما گفته شده است. بنابراین، آیا این جنبه خاص از روش ویم هاف شایستگی توضیح دارد؟

این مقاله بر روی قرار گرفتن در معرض سرما متمرکز خواهد بود – تاریخچه، فواید و نحوه گرفتن دوش آب سرد برای به حداکثر رساندن فواید آن.

چگونه برای بهره مندی از فواید سلامتی دوش آب سرد بگیریم؟

فهرست مطالب

 • اقدامات فرهنگی مرتبط با قرار گرفتن در معرض سرما
 • تاریخ تاریک دوش سرد
 • فواید قرار گرفتن در معرض سرما
 • چگونه برای بهره گیری از فواید سلامتی دوش آب سرد بگیریم
 • گرفتن دوش آب سرد برای بیماری کمتر
 • موارد منع مصرف
 • نتیجه

اقدامات فرهنگی مرتبط با قرار گرفتن در معرض سرما

در روم باستان، افراد از چندین اتاق گرم شده ای عبور می کردند که به فرو رفتن در یک استخر سرد ختم می شد. این عمل «فریجیداریوم» نامیده می شد. امروزه نیز در اسپا و سونا انجام می شود.

در فنلاند و نروژ نیز این یک روش معمول است که افراد به طور متناوب هنگام حمام کردن در سونا خود را در معرض دمای سرد قرار دهند. افراد ممکن است این کار را با بیرون رفتن در هوای سرد، نشستن در برف یا گرفتن دوش آب سرد انجام دهند. در هوای گرمتر، افراد ممکن است بین حمام آفتاب وارد آب یخ شوند. به عنوان مثال، در طول پنج تا پانزده دقیقه آفتاب گرفتن، ممکن است سه تا پنج بار به مدت پنج ثانیه یا بیشتر وارد آب یخ شوند.

در روسیه، افراد با شنا در سرما، رویدادی به نام «تعالی» را جشن می گیرند. در تقویم ارتدکس، عیسی در ۱۹ ژانویه غسل ​​تعمید داده شد. بنابراین، برای تشخیص اهمیت این تاریخ، افراد سه بار خود را در سوراخ‌های یخی فرو می‌برند. برای آماده شدن برای این کار، آنها به مدت یک هفته قبل از مراسم هر روز دوش آب سرد می گیرند.

علاوه بر این، شنای زمستانی معمولاً در کشورهایی مانند لیتوانی، فنلاند، لهستان، دانمارک، روسیه، نروژ، سوئد، استونی، جمهوری چک و لتونی انجام می‌شود.

چگونه برای بهره مندی از فواید سلامتی دوش آب سرد بگیریم؟

تاریخ تاریک دوش آب سرد

برعکس، در اوایل دهه ۱۷۰۰، دوش آب سرد مخصوص افراد مبتلا به اختلالات روانی بود. در آن زمان اعتقاد بر این بود که دیوانگی وضعیتی است که می تواند خون و مغز را بجوشاند و به نظر می رسید دوش آب خنک درمان طبیعی آن باشد.

در دهه ۱۸۰۰، اعتقاد بر این بود که بیماری روانی ناشی از التهاب است، اما دوش آب سرد به عنوان درمانی انتخابی در آسایشگاه‌های روانی باقی ماند. متأسفانه، این منجر به درمان هایی شد که برای شوک دادن به افراد با فشار شدید آب و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سرما، طراحی شده بودند.

خوشبختانه، در دهه ۱۹۰۰، این شیوه ها کنار گذاشته شدند، اما نگرانی فزاینده بهداشت منجر به توسعه دوش هایی شد که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. تقریباً ۱۵۰ سال پس از توسعه آنها برای استفاده در آسایشگاه ها، دوش ها به یکی از پایه های اصلی شیوه های بهداشتی مدرن تبدیل شده اند.

فواید قرار گرفتن در معرض سرما

در اینجا سه ​​فایده اصلی قرار گرفتن در معرض سرما یا دوش آب سرد برای سلامت شما، آورده شده است.

 1. بیماری کمتر

یک مطالعه نشان داد افرادی که دوش آب سرد می گیرند ۲۹ درصد کمتر از افرادی که دوش نمی گیرند، بیماری می گیرند. این آمار تکان دهنده را می توان با کمتر از ۳۰ ثانیه قرار گرفتن در معرض آب سرد برای مدت ۳۰ روز، به دست آورد. با این حال، آن افراد بیمار نبودند، فقط آن را بهتر تحمل کردند.

 1. بهبود ظاهر پوست و مو

دوش آب سرد همچنین ممکن است به بهبود ظاهر پوست و مو کمک کند. چگونه؟ قرار گرفتن در معرض سرما جریان خون را محدود می کند و منجر به درخشش می شود. علاوه بر این، آب سرد به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند و ظاهر بهتری به آن می بخشد.

 1. افزایش خوشی

قرار گرفتن در معرض آب سرد نیز ممکن است بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد. در یک مطالعه موردی در مورد شنای سرد، یک زن توانست استفاده خود از داروهای ضد افسردگی را کاهش دهد و در نهایت با شنای سرد، آنها را به طور کامل جایگزین کند. با این حال، این تنها یک نمونه است. تحقیقات بیشتری برای حمایت از استفاده از سرما درمانی برای درمان افسردگی، مورد نیاز است.

شنای منظم زمستانی با کاهش خستگی ، تنش و حالات خلقی منفی همراه است. همچنین با کاهش درد در افراد مبتلا به روماتیسم، فیبرومیالژیا یا آسم مرتبط است. در جمعیت عمومی، شنا در زمستان با افزایش رفاه و خوشی مرتبط است.

چگونه برای بهره مندی از فواید سلامتی دوش آب سرد بگیریم؟

چگونه برای بهره گیری از فواید سلامتی دوش آب سرد بگیریم؟

دوش آب سرد قرن هاست که هم به عنوان یک عمل فرهنگی و هم به عنوان یک عمل پزشکی وجود داشته است. با این حال، تحقیقات محدودی وجود دارد که راه درست دوش گرفتن را برای به دست آوردن بیشترین فواید سلامتی پیشنهاد می کند. بنابراین، این یک رویکرد تجویزی نیست. این به سادگی یک پیشنهاد است که شما دوش آب سرد می گیرید و اثرات آن ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

در حالی که شواهد محدود است، شیوه های فرهنگی زیادی برای افراد کنجکاو در مورد دوش آب سرد، حمام کردن و شنا وجود دارد. بسیاری از اسپاها ممکن است آب سرد و گرم درمانی را به عنوان نوعی آرامش‌ بخش ارائه دهند. علاوه بر این، بسیاری از افراد در سراسر جهان از نشستن در چشمه های آب گرم و سرد لذت می برند. با این حال، شخص برای تجربه این موضوع لزوما نیازی به سفر ندارد.
خودتان این را امتحان کنید: کافی است در طول دوش گرفتن، دمای  آب را پایین بیاورید و ببینید که چگونه به قرار گرفتن در معرض سرما، واکنش نشان می دهید.

گرفتن دوش آب سرد برای بیماری کمتر

در اینجا یک راهنمای سه مرحله ای بسیار ساده برای گرفتن دوش آب سرد آورده شده است.

 • با دمای معمولی خود دوش بگیرید.
 • در پایان حمام، شیر آب را سرد کنید و حداقل ۳۰ ثانیه زیر آب سرد بمانید.
 • این تمرین را روزانه حداقل به مدت ۳۰ روز تکرار کنید.

همین است. این روش ممکن است به کاهش ۲۹ درصدی بیماری های شما کمک کند. برای افزایش شانس به ۵۴٪، می توانید ورزش منظم را نیز به برنامه خود اضافه کنید.

موارد منع مصرف

دوش آب سرد جایگزین مناسبی برای سلامت روان یا درمان پزشکی نیست. علاوه بر این، افرادی که دارای شرایط زمینه ای پزشکی یا روانی هستند باید قبل از دوش آب سرد با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

چگونه برای بهره مندی از فواید سلامتی دوش آب سرد بگیریم؟

 

نتیجه

در نهایت، هیچ روش مبتنی بر تجربی تجویز شده برای فواید دوش آب سرد وجود ندارد. تحقیقات هنوز در مورد فواید اصلی بیشتر دوش آب سرد، بی نتیجه بوده است. با این وجود، بسیاری از افرادی که این تکنیک را تمرین می کنند، به مزایای آن سوگند می خورند.

روش ویم هوف تنها یک نمونه از قرار گرفتن در معرض سرما، برای داشتن سلامت و تندرستی است. در واقع، این عمل قرن‌هاست که وجود داشته است و واضح است که اینجا باقی مانده است.

در حالی که تحقیقات هنوز به زمان نیاز دارد تا به نتیجه برسد، تنها یک راه وجود دارد که بفهمید چه چیزی برای شما بهتر است. آن را امتحان کنید، دمای آب را کم کنید و دوش گرفتن خود را به گذراندن یک روز در اسپا، تبدیل کنید.
شما فقط ۳۰ ثانیه برای از دست دادن دارید و خیلی بیشتر برای به دست آوردن!

منبع:

 • https://www.lifehack.org/908464/how-to-take-a-cold-shower
۲/۵ - (۲ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx