اهمیت یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ انرژی

Add a Comment
12 Min Read

اهمیت یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ انرژی

زولا جانسون

متخصص تغذیه و زیبایی

آیا احساس می کنید کمبود انرژی دارید؟ شاید باید به آنچه می خورید نگاهی بندازید. یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای هر چیزی در زندگی ضروری است. اما اغلب اوقات، مردم در بازار «مکمل‌های» خاص، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، پودرها، قرص‌ها و … را مصرف می کنند. این تا جایی اتفاق می افتد که فراموش می کنیم به اصول اولیه برگردیم، یعنی داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل.

تغذیه سالم به معنای پاکسازی، گرسنگی دادن به خود یا حتی محدود کردن گروه های غذایی نیست. حتی در مورد «رژیم غذایی» نیست. اگر همه اینها برای شما آشنا – و در عین حال تکان دهنده – به نظر می رسد، احتمالاً به این دلیل است که لازم است تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. یک رژیم غذایی سالم و متعادل، راه حلی برای ۹۰ درصد مشکلات سلامتی، به ویژه مشکلات مربوط به انرژی است.

 اهمیت یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ انرژی

 1. یک رژیم غذایی سالم و متعادل کلید افزایش متابولیسم است.

وقتی سالم غذا می خورید، بدن خود را با همه چیزهایی که نیاز دارد تغذیه می کنید. میزان متابولیسم شما به تمام مواد مغذی لازم برای کارآمد بودن، بستگی دارد. همه ما به مقدار کافی پروتئین، چربی سالم، فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و آب نیاز داریم. بدون هیچ یک از این عناصر، بدن شما عملکرد خوبی نخواهد داشت. حتی اگر بخواهید چربی از دست بدهید یا عضله سازی کنید، باید یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.

 1. منجر به داشتن حافظه ای بهتر و بهره وری بیشتر می شود.

مطالعات نشان می دهد که وقتی یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید، مغز شما بهتر کار می کند. این به این دلیل است که شما بدن خود را با تمام مواد مغذی مناسب از جمله امگا ۳ تغذیه می کنید که باعث افزایش حافظه و بهره وری می شود. احساس خستگی، به خصوص در محل کار یا حتی بعد از غذا خوردن، به احتمال زیاد به این دلیل است که خوب غذا نخورده اید یا غذایی بیش از حد فرآوری شده مصرف کرده اید. همچنین تغذیه سالم خلاقیت شما را افزایش داده و باعث سرازیر شدن ایده ها می شود.

 اهمیت یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ انرژی

 1. منجر به داشتن وزنی سالم می شود.

به نظر بی‌معنی است، اما باز هم ترند های رایج «رژیم‌غذایی» باعث شده است که افراد برای دستیابی به وزنی سالم به افراط‌ وسواس پیدا کنند. برای کاهش وزن نیازی به انجام هیچ «رژیم غذایی مد روز» ندارید. برای تغذیه سالم یا حتی برای مکمل های گران قیمت، نیازی به سرقت بانک نیست. اگر می خواهید وزن مناسبی داشته باشید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یاد بگیرید چگونه به روشی متعادل و سالم غذا بخورید. از گروه های غذایی، بیشتر غذاهای کامل بخورید و از مصرف غذاهای تصفیه شده یا بیش از حد فرآوری شده دوری کنید.

 1. منجر به تناسب اندام می شود.

اگر سعی کرده اید تناسب اندام داشته باشید و مقداری از چربی بدن خود را از دست بدهید، اما همچنان در کوشش هستید، به رژیم غذایی خود نگاه دقیق تری بیندازید. به یاد داشته باشید که نتایج تناسب اندام بر اساس ۸۰ درصد تغذیه سالم و ۲۰ درصد ورزش است. وقتی سالم غذا می خورید، سطح انرژی شما افزایش یافته و ترکیب کل بدن شما نیز افزایش می یابد. اولین چیزی که باید روی آن تمرکز کنید – قبل از وزنتان – بهبود انرژی و متابولیسم است و بهترین راه برای رسیدن به این موارد تغذیه متعادل است.

 اهمیت یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ انرژی

 1. منجر به بهبود سیستم ایمنی می شود.

نکته در مورد داشتن انرژی بیشتر با بهبود رژیم غذایی این است که مستقیماً بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد. وقتی غذای سالم‌تری می‌خورید، احساس انرژی بیشتری می‌کنید و کمتر مریض می‌شوید. من شخصاً به ندرت بیمار شدم. این شامل آنفولانزای بدنام می شود. یکی از بهترین چیزها این است که ببینید بدن شما چگونه تغییر می کند و اینکه برای سالم ماندن نیازی به داروها یا واکسن ها ندارید. اگر به دنبال بهبود طبیعی سیستم ایمنی خود هستید، بسیاری از غذاها می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کنند.

 1. منجر به نجات شما از هوس های غذایی ناسالم می شود.

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل به کاهش هوس های غذایی به خصوص قند، کمک می کند. خوردن متعادل به این معنی است که پروتئین و فیبر کافی در هر وعده غذایی مصرف می کنید. افزایش پروتئین در رژیم غذایی نه تنها برای افزایش انرژی و افزایش متابولیسم، بلکه برای کنترل هوس نیز مهم است. علاوه بر فیبر، پروتئین در واقع سیر کننده ترین ماده مغذی است. خوردن غذاهای چرب سالم مانند روغن ها، مغزها، دانه ها و میوه هایی مانند آووکادو نیز به کنترل قند خون، کاهش هوس و افزایش انرژی کمک می کند.

 اهمیت یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ انرژی

 1. منجر به صرفه جویی در هزینه می شود.

اگر پول زیادی برای نوشیدنی‌های انرژی‌زا خرج کرده‌اید تا آن‌ها را برای یک روزی جمع آوری کنید، اما هنوز احساس ناخوشایندی دارید، وقت آن است که عادات غذایی خود را تغییر دهید. هنگامی که به طور متعادل غذایی بخورید که همه گروه های غذایی را در بر می گیرد، (بشقاب رنگی AKA)، سطح انرژی شما افزایش می یابد. دیگر نیازی به خرید نوشیدنی های انرژی زا ندارید یا لازم نیست برای شادابی خود به قهوه تکیه کنید. همیشه با یک صبحانه عالی شروع کنید.
شروع روز با یک وعده غذایی متعادل بهترین راه برای تامین تمام انرژی بدن است. غذاهای کامل باکیفیت، نسبت به نوشیدنی های انرژی زا و کافئین، هزینه کمتری دارند. با این تغییر ساده، متوجه بهبود قابل توجهی در بودجه خود خواهید شد.

 1. منجر به بهبود خلق و خو می شود.

آیا متوجه شده اید که وقتی رژیم غذایی شما مملو از غذاهای ناسالم است، چگونه خلق و خوی شما دائماً تغییر می کند؟ خوب، این به کمبود مواد مغذی ضروری و قند، سدیم، چربی های اشباع شده و مواد افزودنی مربوط می شود. همه این مواد، به ویژه قندهای تصفیه شده، باعث می شوند بدن شما دائماً دچار کمبود انرژی شود.
به همین دلیل است که شما اغلب در طول روز احساس بدبختی و خستگی می کنید. با یک تغییر ساده شروع کنید، مانند گنجاندن میوه ها و سبزیجات بیشتر در برنامه غذایی، حتی در میان وعده ها.

 اهمیت یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ انرژی

 1. انرژی بیشتر منجر به ورزشی بهتر می شود.

هنگامی که به باشگاه می روید، اولین چیزی که معمولاً برای افزایش انرژی به آن فکر می کنید، دریافت آن مکمل، آن اسیدهای آمینه یا  شیک قبل از تمرین است. این اصلاً بد نیست، اما آیا می‌دانستید که کیفیت رژیم غذایی شما در طول روز بیشتر از آنچه در طول تمرین می‌گیرید، اهمیت دارد؟ بله این غذاهایی که در طول روز می خورید  تفاوت زیادی ایجاد می کنند. بنابراین، به جای اینکه تمام توجه خود را فقط بر تنقلات قبل و بعد از تمرین بگذارید، در طول روز روی خوردن وعده های غذایی با کیفیت  تمرکز کنید.

همچنین برای افزایش انرژی خود به تمرینات متکی نباشید. به یاد داشته باشید که ورزش تنها جزئی از کل است، بنابراین وعده های غذایی سالم تری بخورید و مطابق با اهداف خود تمرین کنید. وقتی درست غذا بخورید، سطح انرژی شما افزایش می یابد، به این معنی که پس از تمرین احساس خستگی زیادی نخواهید داشت.

 1. میل جنسی را تقویت می کند.

هنگام صحبت در مورد تغذیه سالم، سلامت جنسی اغلب نادیده گرفته می شود. اما علاوه بر افسانه‌ها و سر و صداهای رایج در مورد غذاهای مقوی جنسی که می‌توانند زندگی جنسی شما را بهبود بخشند، یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند بر میل جنسی شما نیز تأثیر بگذارد. یک رژیم غذایی سالم تر منجر به بدن سالم تر و در نتیجه نشاط بیشتری برای عملکرد خوب در رختخواب می شود. بنابراین، اگر نیاز دارید که انرژی خود را در طول رابطه جنسی افزایش دهید، به طور کلی با انتخاب غذاهای سالم‌تر شروع کنید.

 اهمیت یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ انرژی

 1. به هضم غذا کمک می کند.

وقتی انرژی شما از طریق تغذیه متعادل افزایش می یابد، مستقیماً بر هضم شما نیز تأثیر می گذارد. داشتن متابولیسم سالم همچنین به هضم و جذب مواد مغذی غذاها کمک می کند. می توانید تفاوت را در احساسی که بعداز خوردن غذا دارید،  ببینید. ببینید که آیا دائماً احساس نفخ، یبوست و سوء هاضمه دارید. وقتی سالم‌تر غذا بخورید، شاهد سلامت همیشگی روده خود خواهید بود. بسیاری از مشکلات مربوط به انرژی، بخاطر سیستم گوارش ضعیف است. غذاهای فیبردار خوب مانند میوه ها، سبزیجات، دانه ها، آجیل و غلات سبوس دار به بهبود هضم کمک کرده و انرژی بیشتری به شما می دهند.

 1. خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد.

  کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن تا کنون بزرگترین مزیت داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل بوده است. بُردهای ساده، مانند عدم اتکا به داروها برای داشتن احساسی خوب، عدم مراجعه منظم به پزشک به دلیل داشتن علائم، یا حتی صرفه جویی در هزینه های پزشکی، چیزی است که من آن را پیشگیری می نامم. چیزهایی هستند که من آن‌ها را کیفیت زندگی می نامم.

اهمیت یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ انرژی

هنگامی که به دلیل داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، احساس می کنید انرژی بیشتری دارید، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های مزمن هستید. مشکلاتی مانند فشار خون، دیابت، مشکلات روده، چاقی و حتی سرطان، بسیار شایع هستند. حقیقت این است که چیزی به سادگی داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند به شما کمک کند تا از بسیاری از این مشکلات جلوگیری کنید. بنابراین، اگر می خواهید از مسائل مزمن سلامتی و پزشکان دوری کنید، یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ انرژی، باید یکی از اولویت های اصلی شما باشد.

سخن آخر

یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند نه تنها انرژی شما را، بلکه زندگی شما را به طور کلی بهبود بخشد. شما می توانید با استفاده از غذاهای سالم به جای غذاهای فرآوری شده، زندگی بهتری داشته باشید. همچنین، خوردن مقادیر کافی پروتئین، چربی های سالم، فیبر و هیدراته ماندن در هر وعده غذایی، شما را پرانرژی نگه می دارد و سلامت روان شما را بهبود می بخشد.

تغذیه با کیفیت نکته ای بسیار کلیدی است، زیرا کمبود انرژی اغلب با استرس، الگوهای خواب نامناسب و اضطراب و اختلالات متابولیک مرتبط است. مطمئن شوید که انواع غذاها را در رژیم غذایی خود قرار داده و زندگی خود را به سمت بهتر شدن تغییر می دهید!

منبع:

 • https://www.lifehack.org/912890/healthy-balanced-diet
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx