چگونه بلند پرواز باشیم؟

یک نظر اضافه کنید
24 دقیقه مطالعه

بسیاری از مردم تعجب می کنند که برای موفقیت چه چیزی لازم است. یکی از پاسخ هایی که معمولاً مطرح می شود جاه طلبی و بلند پرواز بودن است. اما انگیزه جاه طلبی چیست؟ چه کسی آن را دارد؟ چرا آنها آن را دارند و چگونه به موفقیتتان کمک می کند؟ اینها سؤالاتی است که افراد مختلف از آن به عنوان سوالات کلیدی یاد می کنند.

در حالی که روشن است که جاه طلبی رانندگی می تواند به فرد در شرایط خاص کمک کند، این سوال مطرح می شود که آیا همیشه کافی است؟

بسیاری از افراد بلندپرواز هستند اما بیش از حد موفق نیستند. همچنین، برخی تحقیقات نشان می دهد که جاه طلبی می تواند برای کیفیت زندگیتان مضر باشد و ممکن است به اختلالات شخصیتی مانند خودشیفتگی کمک کند. در ادامه به این موارد می پردازیم.

بلند پرواز بودن چیست؟

این که آیا جاه طلبی و مسیر حرکت در آن به موفقیتتان کمک می کند یا نه، بستگی به تعریفتان از موفقیت دارد. اگر برای موفقیت در زمینه شغلی خود ترغیب شده اید، جاه طلبی می تواند شما را در این زمینه بسیار دور کند. اما اگر برای رسیدن به آن اهداف والا تا حد ناراحتی و تنهایی فداکاری کرده اید، آیا واقعاً موفق بوده اید؟ اینها سؤالاتی است که هرکس باید برای خود بپرسد.

 بلند پرواز

بلند پرواز بودن

تعریف اینکه جاه طلبی چیست، بسته به اینکه از چه کسی بپرسید متفاوت است. به طور کلی تعریف جاه طلبی رانندگی انرژی با اهداف است. این از مطالعات انسان شناسان و روان شناسان ناشی می شود. ایده این است که با انرژی و بدون هدف، بدون هیچ حرکت روبه جلو از پروژه ای به پروژه دیگر می پرید. با اهداف اما بدون انرژی، راکد می مانید. جاه طلبی رانندگی انرژی را با اهداف ترکیب می کند تا حرکت ثابت روبه جلو ایجاد شود.

راه های بلند پروازی کمک می کند که موفق شوید

نکته ای که محققان می توانند بر سر آن توافق داشته باشند، این است که میزان جاه طلبی سالم می تواند به موفقیت در بسیاری جهات کمک کند. جاه طلبی در مقادیر سالم می تواند به رشد فردی شما و همچنین تبدیل شدن به فردی قوی تر در ذهن و بدن کمک کند.

با این حال، توجه به این نکته ضروری است که جاه طلبی به تنهایی همیشه با موفقیت برابر نیست. استعداد، مهارت و سایر شرایط نیز نقش دارند.

تعیین هدف و دستیابی به آن

افراد بلندپرواز بیشتر به دنبال تعیین اهداف و تلاش برای برتری هستند. بسیاری از مردم اهداف خود را تعیین می کنند اما انرژی لازم برای به ثمر رساندن این اهداف را ندارند. افراد واقعاً جاه طلب نه تنها اهدافی را تعیین می کنند، بلکه برای رسیدن به آن اهداف نیز اقدامات قطعی انجام می دهند.

افراد بلندپرواز اغلب اهداف بسیار بالایی را برای خود تعیین می کنند. ممکن است همیشه به اهداف بلند خود دست نیابند، اما همیشه بسیار نزدیک می شوند. رسیدن به هدف می تواند بیش از آنچه تصور می شد طول بکشد، اما تلاش برای رسیدن به آن را متوقف نمی کنند. جاه طلبی رانندگی خود را در جهت ایجاد و دستیابی به اهداف در مقیاس بزرگ نشان می دهد.

توسعه شخصی

افرادی که تمایل به جاه طلبی و بلند پرواز بودن از لحاظ فردی دارند، عموماً مراحل زیادی از توسعه و رشد شخصی را پشت سر می گذارند. ازآنجاکه به بهترین شکل ممکن هدایت می شوند، دائماً به دنبال راه هایی برای بهبود مهارت ها، استعدادها و رفتارهای خود هستند. این بدان معناست که بسیاری از افراد دارای جاه طلبی رانندگی مستعد آگاهی بیشتر از خود و ویژگی ها و نقص های مثبت خود هستند.

ثبات اقتصادی

اکثر افرادی که بسیار بلند پرواز هستند، از نظر مالی ثبات دارند. داشتن آرزوی رانندگی و تمایل به موفق شدن بدان معناست که اغلب سخت تر و ساعت ها بیشتر از همتایان خود کار می کنند. با توجه به این ساعات طولانی و فداکاری، اغلب پول بیشتری نسبت به افرادی که جاه طلبی کمتری دارند یا به سادگی مایل به کار معمولی 9 تا 5 هستند به دست می آورند.

توجه به این نکته ضروری است که داشتن جاه طلبی رانندگی لزوماً به معنای ثروتمند بودنتان نیست. همه کسانی که آرزوی رانندگی دارند، آن را در جهان بزرگ نمی کنند. با این حال، معمول است که افرادی با چنین جاه طلبی می توانند صورت حساب خود را پرداخت کنند و غذا را بدون نگرانی زیاد روی میز بگذارند.

اخلاق کار خوب

افرادی که در حرفه خود بلند پرواز بودن دارند، تمایل خواهند داشت که از بهترین اخلاق کاری برخوردار باشند. از سخت کوشی و تلاش لازم برای رسیدن به اهداف خود نمی ترسند. به ندرت بیماری را به مشاغل خود فرا می خوانند و تمایل دارند از وقت شخصی و تعطیلات شخصی خودداری کنند. کاملاً بر اهداف خود متمرکز هستند و تمام انرژی آنان صرف این هدف محرک می شود.

بلند پرواز

بلند پرواز بودن و اخلاق کار خوب

از ریسک کردن نترسید

یکی از کارهایی که باید برای داشتن ایده بلند پرواز بودن، انجام دهید این است که ریسک کنید. باید در ریسک راحت باشید. گاهی اوقات، ممکن است مجبور شوید یک قدم از ایمان بردارید یا همه چیز را با تصمیمی شرط بندی کنید.

در بیشتر موارد، متوجه خواهید شد که موقعیتی که بیشتر از آن می ترسید واقعاً رخ نخواهد داد. برای بلندپروازانه تر شدن در زندگی، باید به خودتان این فرصت را بدهید که هم زمان گزینه های زیادی را کشف و آزمایش کنید. اگر به سادگی آن را امتحان کنید، می دانید فرصتی بزرگ در انتظارتان خواهد بود.

جاه طلبی باعث می شود که مایل باشید ترس یا اضطراب را تجربه کرده و آن را تحمل کنید. تنها چیزی که برای توسعه جاه طلبی نیاز دارید، حرکتی ثابت است. بنابراین، خطرات موجود در زندگی خود را که می توانید برای دستیابی به اهداف بیشتر انجام دهید، پیدا کنید. پس از آن، ترس را که مانعتان می شود، دریابید.

هنگامی که این کار را انجام می دهید، آپشنی را در درون خود ایجاد کرده و با آن روبرو شوید. این کار شما را بلندپرواز می کند.

تخیل خود را تمرین دهید

اغلب در کودکان تشویق می شود، تخیل چیز زیبایی است. این می تواند به فرار از طبیعت پیش پا افتاده زندگی روزمره کمک کند. همچنین می تواند ابزاری مفید برای غلبه بر افکار منفی باشد. جاه طلبی یک حالت هستی است.

هر زمان که با چالش هایی روبرو هستید، این وضعیت می تواند کاهش یابد. در چنین مواقعی تخیل بهترین دوست شماست. درد را دور تصور کنید. هنگامی که احساس خستگی دارید، چیزی را  به عنوان عامل محرک در نظر گرفته و بابت رسیدن به آن تشویق و زمان های بهتری را تصور کنید.

فقط با گفتن و اندیشیدن به چیزهای مثبت فقط برای 3 روز آزمایش کنید. شما دگرگونی را تجربه خواهید کرد و جاه طلبی بی حد و حصر ایجاد می کنید.

حاضر باشید برای هدفتان وقت بگذارید

زمان مهم ترین منبع است. وقتی عاقلانه سرمایه گذاری شود، بهترین بازده را دارد. هرچه بیشتر در پروژه سرمایه گذاری کنید، سریع تر رشد کرده و بهتر می شود. برای بلندپرواز شدن، پروژه را شناسایی کرده و ساعت های طولانی کار کنید که بتوانید آن را تکمیل کنید.

افرادی که در زندگی به موفقیت های زیادی دست پیدا می کنند، همیشه مایل به انجام این کار هستند. این افراد همچنین کارهای زیادی دارند که می خواهند انجام دهند. بنابراین، دیر می خوابند و زود بیدار می شوند. همین کار را بکنید و خستگی کار سخت برای رسیدن به هدفتان را تجربه کنید. مجبور نخواهید بود این کار را برای همیشه انجام دهید، بلکه باید آن را در مراحل اولیه داستان موفقیت خود انجام دهید.

 بلند پرواز

بلند پرواز بودن و تلاش کردن

خود را در معرض روش های فکری جدید قرار دهید

از عوامل اصلی جاه طلبی تفکر گروهی است. اینجاست که نظرات عمومی را به عنوان نظر خود می پذیرید. تفکر گروهی ترس ها و نگرانی های توده ها را جمع آوری کرده و در اعضا القا می کند. بنابراین، باید از این روش تفکر جدا شوید تا بلندپرواز شوید. به دنبال این باشید که فرد منحصر به فرد خود باشید و با جمعیت ترکیب نشوید.

این موضوع کمک می کند که زندگی را از دیدگاه آزاد و بی طرفانه مشاهده کنید. به این ترتیب می توانید فرصت هایی را ببینید که دیگران به راحتی از دست خواهند داد. با تعقیب آنها به معنای واقعی کلمه بدون رقابت، به دستاوردهای بیشتری خواهید رسید و در نهایت جاه طلب خواهید شد.

افکار منفی را از بین ببرید و افکار مثبت را ارتقا دهید

افکار چیزهایی هستند. موضوعاتی که به آن فکر می کنیم بیش از آنکه بدانیم بر ما تأثیر می گذارد. افکار بر احساستان و در نتیجه نحوه کارتان تأثیر می گذارد. همه افراد یک سری افکار ثابت را در ذهن خود دارند. برخی مثبت و برخی دیگر منفی هستند.

افکار منفی موانع احساسی مانند شک و ترس ایجاد می کنند. با این حال، موارد مثبت کمک می کند که جلو بروید. انگیزه می دهند که چیز جدیدی را آزمایش کنید، از مناطق راحتی خود خارج شده و از زندگی هیجان زده شوید.

 بلند پرواز

بلند پرواز بودن و افکار

تمرکز بر دستیابی به دانش، نه موفقیت و شناخت

در هر فرصتی، می توانید به دنبال دستیابی به دانش یا سود باشید. ممکن است به سود برسید یا از دست بدهید. با این حال، همیشه از هر تجربه چیز جدیدی یاد می گیرید. تمرکز بر کسب دانش. فرایند یادگیری، آزمایش، کاوش و بهبود می تواند به شما انگیزه ثابت دهد.

این سفر ارزشش را دارد و علاقه مندتان می کند. بنابراین، بر یادگیری از تجربیات خود بیشتر تمرکز کنید که از آن ها سود ببرید. این کار انگیزه تان را برای دستیابی به موفقیت های بیشتر در زندگی حفظ می کند.

منتظر لحظه کامل نباشید، لحظه را بکار بگیرید و آن را کامل کنید

در زندگی دو گزینه اصلی دارید. می توانید زمان و تلاش خود را برای برنامه ریزی کامل هدر دهید یا برای آن آماده شوید و همین حالا شروع کنید. بسیاری از مردم زمان زیادی را در زندگی صرف انتظار لحظه ای کامل می کنند و هرگز به آن دست نمی یابند. این به این دلیل است که وجود ندارد.

هر لحظه اساساً همان چیزی است که  می سازید. در حقیقت، اگر به چیزی که در نهایت می خواهید برسید، شروعی عالی و یکسان است. برای تبدیل شدن به فرد جاه طلب، لحظه را غنیمت شمرده و کاملش کنید. تمام انرژی و منابع خود را بر آن متمرکز کنید. وقت خود را در انتظار افسانه کمال هدر ندهید. این کمک می کند که در زندگی بیشتر به دست آورید.

متعهد بمانید

تعهد به انجام فعالیت، مدت زمانی است که ترجیح داده اید. این تمایل سرسختانه ای است که صرف نظر از هر چیزی به یک فعالیت مفید خاص پایبند باشیم. زمانی که شرایط چالش برانگیز است، تعهد دردناک است. با این حال، انجام فعالیت ضروری برای بلند پرواز شدن است.

ایجاب می کند که لذت های زندگی را قربانی کنید. این باعث می شود از خود بپرسید که حاضرید چه چیزی را رها کنید تا به خواسته خود برسید. برنامه ای دقیق تنظیم کنید که کمک کند متعهد بمانید و در زندگی بیشتر به دست آورید. این باعث می شود انگیزه بیشتری برای ادامه پیدا کنید.

از بچه داری خودداری کنید

جاه طلبی و عمل، همتایی هستند. باید آنها را در کنار هم داشته باشید تا به هر نوع پیشرفتی برسید. در برخی موارد، متوجه می شوید که اقداماتتان به نتایج دلخواهتان نمی رسد. بنابراین، تصمیم می گیرید که کاهش تلاش داده و استراحت کنید و بگویید که ممکن است بیش از حد به خودتان فشار بیاورید.

بلند پرواز

بلند پرواز بودن و عدم بچه داری

تحت عنوان انتظار برای لحظه کامل، شروع به تنبلی می کنید. این می تواند منجر به رکود و افسردگی نیز شود. بنابراین، از آرامش در مورد اهداف خود دست بردارید. خودتان را بچه دار نکنید. به ناشناخته ها فشار بیاورید و آنچه را که باید انجام دهید، انجام دهید. به جایی که می خواهید برسید، حتی اگر از انجام آن می ترسید.

شجاعت برای رویارویی با چالش ها بسیار مهم است. افراد بلندپرواز به طور کلی بسیار شجاع هستند. از چالش هایی که در مسیر رسیدن به عظمتشان ایجاد می شود، دریغ نمی کنند. همچنین با شجاعت و قدرت زیادی روبرو می شوند. این یکی از دلایلی است که گاهی از افراد بلندپرواز تا حدودی می ترسند. از هیچ چالشی عقب نمی نشینند، حال هر چالشی که ممکن است باشد.

کمبود استعداد را جبران کنید

جاه طلبی و بلند پرواز بودن را اغلب می تواند کمبود استعداد ذاتی را جبران کند. بسیاری از افرادی که بسیار جاه طلب هستند، مایل هستند که برای یادگیری مهارتی به اندازه کافی تلاش کنند تا بتوانند در زمینه انتخابی خود موفق شوند.

ممکن است استعداد طبیعی نداشته باشند، اما تلاششان برای موفقیت با وجود این واقعیت، آنها را بسیار رقابتی می کند. این بدان معنا نیست که همگی فاقد استعداد هستند، اما جاه طلبی مسیری بزرگ دارد که می تواند این نکات در آن موفقیت را به همراه آورد. این به شرایط بستگی دارد. به عنوان مثال، کسی که نمی تواند صرف نظر از میزان جاه طلبی، هیچ وقت هنرمند یا خواننده موزیکال موفق شود. حال اگر استعداد نیز داشته باشد.

فروتن بودن با بلند پروازی

داشتن جاه طلبی می تواند شخص را متواضع نگه دارد که توسط بسیاری از افراد ویژگی شخصیتی خوب محسوب می شود. این به این دلیل است که افراد جاه طلب به طور مداوم در هر زمینه ای از زندگی خود جایی برای پیشرفت می بینند. علاوه بر این به احتمال زیاد معتقدند که کامل نیستند، اما به تلاش برای رسیدن به آن کمال ادامه می دهند.

تمایل به ایثار

افرادی که جاه طلبی دارند، مایل هستند که برای تحقق اهداف خود فداکاری کنند. برای بسیاری از افراد بلندپرواز حرفه ای، این به معنی قربانی کردن تعاملات اجتماعی و روابط شخصی است. این لزوماً چیز خوبی نیست و بسیاری از افرادی که جاه طلبی رانندگی دارند، بعداً در زندگی بیدار می شوند و خود را بسیار تنها می بینند.

با این حال، واقعیت این است که این تمایل به فداکاری از مواردی است که افراد جاه طلب را موفق تر می کند. ازآنجاکه آنها مایل هستند که هر چیزی را که اهدافشان را پیش نبرد، فدا کنند. تمرکز بیشتری دارند و به احتمال زیاد در حرفه خود پیشرفت بیشتری خواهند داشت.

هدف زندگی را ارائه می دهد

داشتن جاه طلبی به افراد احساس هدف در زندگی می دهد. دائماً در تلاش برای رسیدن به هدفی هستند و این هدف نهایی، موفقیت بزرگشان است. با این حال، اکثر افراد جاه طلب تنها به دلیل تحقق هدف خود جاه طلبی خود را از دست نمی دهند.

در عوض، اهداف جدیدی ایجاد می کنند و همیشه هدف خاص خود را تغییر می دهند. با این حال، واقعیت این است که دقیقاً می دانند در این زمین چه کار می کنند و نمی خواهند اجازه دهند که چیزی آنان را از انجام این کار باز دارد.

تشخیص اینکه هیچ برش کوتاهی وجود ندارد

افراد بلندپرواز غالباً بسیار بهتر از اکثر افراد تشخیص می دهند که هیچ راه میان بری برای موفقیت واقعی وجود ندارد. بیشتر مایل هستند زمان و تلاش خود را برای انجام کار صحیح صرف کنند، تا اینکه از راه های ساده تر و نا مطمئن استفاده کنند که ممکن است به معنی کیفیت پایین باشد. این افراد اغلب به نوعی کمال گرا هستند و می خواهند همه چیز دقیقاً با تلاش و کوشش واقعی انجام شود.

وقتی بلند پرواز بودن در راه قرار می گیرد

در حالی که هیچ شکی وجود ندارد که میزان جاه طلبی سالم می تواند کمک بزرگی به موفقیتتان کند، اما این حقیقت نیز وجود دارد که جاه طلبی رانندگی ناسالم می تواند شما را از موفقیت واقعی در زندگی باز دارد. موقعیت های بسیار زیادی وجود دارد که جاه طلبی می تواند مانع دستیابی به اهداف نهایتان شود.

نکات منفی بلند پرواز بودن

باید سعی کنید که به موارد زیر دچار نشوید. از این رو همواره سعی کنید که مرز را حفظ کنید و برای خود خطوط قرمزی داشته باشید.

شخصیت های خودشیفته

از مواردی که باید در مورد جاه طلبی مورد توجه قرار گیرد، این است که میزان ناسالم جاه طلبی از ویژگی های شخصیتی اختلالات خودشیفته تلقی می شود. مطالعات نشان داده است که جاه طلبی از نکات اصلی افراد خودشیفته است و می تواند شاخصی برای اختلال شخصیت باشد.

بلند پرواز

بلند پرواز بودن و معایب آن

افرادی که جاه طلبی ناسالم دارند، بیشتر احتمال دارد که خود را بالاتر از دیگران قرار دهند. رقابت را به ارتفاعات جدیدی می رسانند و از کنار گذاشتن رقابت برای پیشرفت بیشتر لذت می برند. مطالعات نشان داده است که بسیاری از ستمگران جهان جاه طلبی محرکی داشته اند که آنان را به اقدامات غیر انسانی سوق داده است.

اگر این نوع جاه طلبی دارید، بعید است که روابط شخصی پایداری داشته باشید. در حالی که ممکن است از نظر فنی در مسیر شغلی خود موفق باشید، اما تا حد زیادی دوست نخواهید داشت و احتمالاً به دلیل آن از ارتقاء برخوردار خواهید شد. به طور کلی، وقتی جاه طلبی این گونه کور کننده است، منجر به تنهایی و تلاش های کمتر موفقیت آمیز می شود.

قربانی کردن شادی

فردی با جاه طلبی ممکن است در حرفه خود بسیار موفق باشد، اما شادی را فدای این کار می کند. بسیاری از افرادی که آرزوهای کورکورانه دارند، زمان و تلاش زیادی را برای دستیابی به اهداف صرف می کنند که برای هیچ چیز یا شخص دیگری توجه کمی دارند یا هیچ توجهی ندارند.

این موضوع بیان شده بدان معناست که روابط شخصی با شکست روبرو می شود و اگر به ازدواج هم برسد به طلاق ختم می شود. بچه ها عقب می مانند و پیوندهای خانوادگی از بین می رود.

این مهم است که در نظر بگیرید موفقیت برایتان چه معنایی دارد. اگر چشم انداز موفقیتتان شامل شادی است، مطمئن شوید که برای چیزهایی که واقعاً مهم هستند وقت می گذارید.

چه زمانی برای دریافت کمک خوب است؟

اگر میزان جاه طلبی دارید که دیگران را از زندگی خودتان بیرون رانده است، شاید ارزش داشته باشد که دیدگاه خود را نسبت به جهان و خودتان تغییر دهید. اگر ناگهان خود را تنها و بدون روابط شخصی قوی می بینید، جاه طلبی می تواند مانع از زندگی واقعیتان شود.

هر زمان که جاه طلبی مانع از زندگی و لذت بردن از زندگی می شود، باید نگاهی دقیق به تغییرات احتمالی داشته باشید. درمانگر می تواند به شما در تجزیه و تحلیل رفتارهای فعلی و سطح جاه طلبی کمک کند و در سطح جاه طلبی سالم تغییراتی ایجاد کنید که امکان می دهد هم از نظر حرفه ای و هم از نظر شخصی موفق شوید.

سخن آخر

به نظر می رسد افراد بلند پرواز محدودیتی ندارند. آنها اجازه نمی دهند که ترس مانعشان شود. با شناسایی اهداف، ایجاد برنامه برای دستیابی به آنان و متعهد ماندن، در زندگی بیشتر به دست می آورند. دستورالعمل های بالا می توانند کمک کنند که دقیقاً همین کار را انجام دهید.

آنها را بیاموزید و در زندگی خود به کار بگیرید. آنها می توانند تغییرات مثبتی را که می خواهید ایجاد کنند. همواره تلاش خود را در این زمینه ادامه دهید. با این دست اقدامات خواهید توانست که نتیجه مطلوب را به دست آورید.

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx