چگونه باانگیزه باشیم

یک نظر اضافه کنید
19 دقیقه مطالعه

چگونه باانگیزه باشیم – راهنمای نهایی

حتی جاه‌ طلب‌ترین افراد و اطرافیان ما به خوبی می ‌دانند که حفظ انگیزه همیشه سخت است. در واقع چالش های انگیزشی بخشی جدانشدنی از زندگی هستند. اگرچه هیچ کس دوست ندارد آن را بپذیرد، اما همه ما با این مشکل روبرو هستیم. با این حال، یک سری جزئیات کوچک وجود دارد که تفاوت ایجاد می کند: توانایی ما برای مقابله با چالش های انگیزشی. به طرز عجیبی به نظر می رسد برخی در این کار استعداد فوق العاده ای دارند.

به نظر می رسد که آنها می توانند (به طور معجزه آسایی) انگیزه خود را همیشه در سطح بالایی نگه دارند، بنابراین از سقوط در ناملایمات و سختی ها جلوگیری می کنند. چیزی که در نگاه اول غیرممکن به نظر می رسد، نتیجه پیروی از سیستمی است که پیاده سازی آن آسان و در عین حال به طرز شگفت انگیزی مؤثر است.

آیا برای به دست آوردن انگیزه تلاش می کنید؟ آیا احساس می کنید کار مفیدی انجام نمی دهید؟ پس بیایید به موثرترین استراتژی هایی که افراد موفق برای تقویت سریع انگیزه خود استفاده می کنند نگاهی بیندازیم.

چگونه باانگیزه باشیم

آیا می دانستید؟

همانطور که تحقیقات علمی نشان می دهد، احاطه کردن خود با افرادی که عملکرد بالاتری نسبت به شما دارند، انگیزه و عملکرد شما را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. با این حال، هنگامی که به استاندارد معقولی زندگی دست یابید، انگیزه های مالی می توانند بر عملکرد کلی شما تأثیر منفی داشته باشند.

چگونه با انگیزه شویم؟

زمانی که در ناملایمات زندگی گرفتار شدید، بیرون آمدن دوباره از آن بسیار دشوار است؛ اما تنها شما این چنین احساسی را تجربه نمی کنید بلکه دیگر افراد هم همین طور هستند؛ بسیاری دیگر از جمله خود من چنین احساسی دارند. نکته مثبت نهفته در مواجهه با این چالش های انگیزشی این است که ترفندهای بسیار موثری را کشف خواهید کرد که به شما کمک می کنند تا از این اتفاقات ناگوار خارج شوید. حتی زمانی که احساس می‌کنم هیچ کاری انجام نمی‌دهم، موارد زیر همیشه به من کمک می‌کند تا با انگیزه قوی‌تر از قبل دوباره بلند شوم:

افزایش انگیزه در عرض 1 دقیقه (با این ترفند کوچک)

قبل از شروع کار با چیزهای واقعا قدرتمند، می خواهم یک ترفند کوچک را به شما نشان دهم که می توانید برای افزایش سریع انگیزه خود از آن استفاده کنید.

به طرز عجیبی، بسیاری از مردم فراموش کرده اند که موسیقی یک منبع فوق العاده قدرتمند انگیزه است. میتواند احساسات مثبت را برانگیزد، روحیه خوش بینی را تقویت کند و به سرعت به شما انرژی می دهد. پس چرا از آهنگ های انگیزشی استفاده نکنیم؟

بلندگوهای خود را روشن کنید یا هدفون خود را روی آن قرار دهید، صدا را زیاد کنید و هر آهنگی که شما را به خود جذب می کند گوش دهید.

چگونه باانگیزه باشیم

1. آیا شما رسالت وجودی دارید؟

همه انقلابیونی که عمیقاً شیوه زندگی ما را تغییر دادند یک چیز مشترک داشتند: همه آنها یک رسالت وجودی داشتند. جاه طلبی آنها برای کمک به تکامل بشر به قدری قوی بود که به آنها اجازه داد بدون توجه به اینکه چه اتفاقی می افتاد به راه خود ادامه دهند. آنها پس از هر شکست، هر چقدر هم که شدید، دوباره روی پاهای خود بلند شدند، گرد و غبار لباس هایشان را تکان دادند و به دنبال رسیدن به چشم انداز های والای خود بودند.

داشتن این احساس که در حال انجام یک هدف بزرگتر هستید، شاید قوی ترین منبع انگیزه ای باشد که می توانید از آن استفاده کنید. دانستن اینکه کاری که انجام می دهید کمک به دیگران است می تواند به طرز خارق العاده ای انگیزه بخش باشد.

«مجموعه کوچکی از شخصیت های مصمم که با ایمانی از بین نرفتنی به رسالت خود به کار گرفته می شوند، می توانند مسیر تاریخ را تغییر دهند.»

مهاتما گاندی

شناسایی با علتی بزرگتر از هدف کوتاه مدتی که خودتان فکر می کنید، عمیق ترین انگیزه ها را می تواند ایجاد کند. این چیزی است که شما را از رخت خواب بیرون می آورد و روز به روز به شما احساس پر انرژی بودن می دهد. نه تنها این فواید را دارد، بلکه به شما این امکان را می‌دهد تا راه‌ حل ‌هایی برای چالش‌ های بزرگی که بین شما و اهدافتان قرار دارد، بیابید. مهم نیست چقدر طول بکشد.

اگر به تأیید بیشتر در مورد قدرت قوی داشتن هدف نیاز دارید جالب است بدانید که تحقیقات نشان داده است که در نظر داشتن یک کار با هدف بزرگتر می تواند منجر به عملکرد بالاتری شود.

2. وارد «حالت بازی» شوید.

ورزشکاران برتر کمی قبل از یک مسابقه مهم چه می کنند؟ آنها یک زمانی قبل از بازی را دنبال و در ذهنشان شبیه سازی می کنند که آنها را وارد «حالت بازی» می کند. این کار نوعی حالت ذهنی که برای به حداکثر رساندن عملکرد ضروری است. بسیار جالب توجه است که این روتین همیشگی به آنها کمک می کند تا چارچوب ذهنی مناسبی را ایجاد کنند، مهم نیست که چند ساعت قبل چقدر بی انگیزه بودند.

این پدیده اصلاً محدود به ورزش نمی باشد. وقتی به بهترین بازیگران در زمینه مربوطه خود نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که همه آنها نوعی روتین را ایجاد کرده اند که آنها را در حالت مناسبی از آمادگی ذهنی قرار می دهد. مهم نیست که آنها باید به شدت متمرکز شوند یا بیش از حد تحت فشار قرار گیرند، روتین معمول آنها به عنوان یک لنگر عمل می کند که به آنها اجازه می دهد تا به سرعت به چارچوب ذهنی مورد نیاز تغییر کنند.

آیا اگر روتینی داشته باشید که می تواند شما را به سرعت وارد حالت کار، مطالعه یا ورزش کند، فوق العاده مفید نخواهد بود؟ مانند یک ورزشکار برتر باشید و عادت های خود را ارتقا دهید که شما را به نتیجه دلخواه و مناسبت برساند. هر کاری که انجام می دهید، آن را با نگرش یک ورزشکار برتر انجام دهید که شامل مرحله گرم کردن وآمادگی نیز می شود.

چگونه باانگیزه باشیم

اگر دائماً احساس بی انگیزگی می کنید، نشانه آن است که نمی توانید از چارچوب ذهنی فعلی خود خارج شوید. این عادت منفی را با ایجاد یک برنامه روتین که به شما انرژی و انگیزه می دهد، بشکنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

مرحله 1: روتین خود را با چیزی بسیار آسان شروع کنید، چیزی که به شما کمک می کند شروع کنید، به عنوان مثال پوشیدن کفش های دویدن مورد علاقه خود. شروع کردن مهم ترین بخش هر کاری است.

مرحله 2: به حرکت فیزیکی ادامه دهید که شما را به شروع کار نزدیکتر می کند. زمانی را که حوصله انجام کاری نداشتید را به خاطر دارید؟ خب، شما به احتمال زیاد روی مبل دراز کشیده اید، تلویزیون تماشا می کرده اید یا به موسیقی گوش می دهید. فقدان فعالیت بدنی باعث کاهش انگیزه می شود. همچنین می توانید دوش آب سرد بگیرید، قطعا به شما انرژی می دهد.

مرحله 3: روتین خود را با یک سری از فعالیت هایی که شما را وارد حالت می کند تقویت کنید. ورزشکاران برای این منظور از حرکات کششی استفاده می کنند، اما شما می توانید از هر فعالیتی که با همان الگوی انجام می دهید قبل از انجام یک کار استفاده کنید. اجرای الگو به شما این امکان را می دهد که به وضعیت ذهنی مناسب برسید.

بیایید ادامه بدهیم.

3. قدرت رضایت

تعیین پاداش برای دستیابی به هر هدف، تاکتیکی است که وقتی همه چیز شکست می خورد از آن استفاده می کنم. معمولاً هر زمان که با یک پروژه واقعاً دشوار روبرو می شوم از این استراتژی کمک می گرفتم.

اساسا، تنها چیزی که نیاز دارید چیزی است که به شدت آرزوی داشتن آن را دارید یا می خواهید آن را تجربه کنید، به عنوان مثال آن تلفن هوشمند جدید لوکس یا تماشای زنده فینال Super Bowl. هر چه بیشتر و مصمم تر بخواهید، بهتر است.

کاری که من انجام می‌دهم این است که به خود بگویم به محض اینکه به هدفم رسیدم با هدیه بسیار ویژه انتخابی خود پاداش خواهم گرفت. ناگفته نماند که شکست یک گزینه نیست، زیرا اگر شکست بخورم، پاداشی دریافت نخواهم کرد.

به دنبال این استراتژی، یکی دو بار شکست خوردم. پس از آن عصبانیت من از اینکه به خودم اجازه ندادم تلفن همراهی که پنج سال بود از آن استفاده می کردم را با یک تلفن هوشمند تعویض کنم آنقدر زیاد بود که باعث شد در تمام «پروژه های پاداش-هدف» که بعد از آن انجام شد، بدون این که محرک انگیزشی دیگری در کار باشد تلاش های بسیار بیشتری بکنم.

تمایل به کار سخت برای دریافت پاداش همچنین باعث افزایش سطح دوپامین در دو ناحیه از مغز شما می شود که به شدت بر انگیزه شما تأثیر می گذارد. وقت آن است که این ترفند را امتحان کنید.

چگونه باانگیزه باشیم

4. چقدر می خواهید موفق شوید؟

بیایید صادق باشیم: اگر چیزی را شدیدا می‌خواهید به دست بیاورید و واقعاً می‌خواهید اجرایی شدن آن را ببینید، آن ‌وقت به حد باورنکردنی انگیزه خواهید داشت. هیچ چیز نمی‌تواند مانع از دنبال کردن چشم ‌اندازی شود که اراده و میل شما برای رسیدن به آن از أعماق وجودتان شعله ور است. هیچ کوهی خیلی بلند نیست و هیچ مسافتی برای کسی که اراده اش را تقویت می کند زیاد نیست. به همین سادگی است و همه ما به این موضوع آگاه هستیم. سوال این است: آیا واقعاً می خواهید موفق شوید؟

«اگر رسیدن به هدفتان مثل نفس کشیدن برایتان حیاتی باشد، آن وقت موفق خواهید شد.»

اریک توماس

اگر دائماً با مسائل انگیزشی روبرو هستید، ممکن است هنوز تمایل ذهنی لازم برای موفقیت را نداشته باشید. از خود بپرسید دلیل این امر چیست؟ سعی کنید به پاسخ این سوال برسید و اشتیاق واقعی را پیدا کنید که باعث می شود بخواهید به همان اندازه که می خواهید نفس بکشید (پس از بیش از یک دقیقه زیر آب بودن) موفق شوید.

اگر می خواهید به حد زیادی موفق شوید، کمبود انگیزه و وجود چند مانع نباید مشکلی ایجاد کند، اینطور نیست؟

5. بر هدف با اولویت بالاتر تمرکز کنید

همه ما با چالش‌ های بد و مسئولیت ‌های سختی روبرو هستیم که نمی‌توانیم برای مقابله با آنها انگیزه پیدا کنیم. گاهی اوقات حتی فکر کردن به این فعالیت ها شما را دچار ترس می کند. چیزی که معمولاً اتفاق می‌افتد این است که ما شروع به به تعویق انداختن کارها می‌کنیم تا در نهایت به این تصمیم برسیم که کاملا آن هدف را ازبرنامه چشم انداز خود حذف کنیم.

اما افراد با انگیزه بالا از این نظر متفاوت هستند. همه آنها در این ویژگی مشترک هستند که می توانند بر هدف بالاتر یک کار تمرکز کنند که به آنها اجازه می دهد سطح بالاتری از انگیزه را حفظ کنند. به جای اینکه توجه آنها را به دشواری های یک کار جلب کنند، آن را به چشم اندازی که دنبال می کنند هدایت می کنند. انجام این کار به آنها کمک می کند تا انگیزه لازم را برای مقابله با ناخوشایندترین کارها جلب کنند.

شما می توانید با اطمینان دادن به سهم مهمی که یک کار خاص در رسیدن به هدفی که دنبال می کنید، از این ویژگی استفاده کنید.

چگونه باانگیزه باشیم

6. الهام بگیرید

علاوه بر داشتن یک رسالت الهام گرفتن دومین منبع قوی انگیزه است؛ اما از کجا می توان الهام گرفت؟ من شخصاً از افراد دیگری الهام می‌گیرم که توانسته ‌اند به هر آنچه که من نیز می‌خواهم به دست بیاورم برسند.

یک راه ساده برای استفاده از الهام به عنوان یک کاتالیزور انگیزه بخش وجود دارد. به سادگی به دنبال الگوهایی باشید که در هر کاری که باید انجام دهید سرآمد بوده اند. به عنوان مثال، اگر نیاز به یافتن انگیزه مناسب برای دنبال کردن فعالیت ‌های کارآفرینی خود دارید، کتاب‌ها و مجلات یا حتی وبلاگ‌ها را با دیدگاه الهام گرفتن از کارآفرینانی بخوانید که موفق به انجام شگفت ‌انگیزترین کارها شده‌اند.

الهام گرفتن بر سطح انگیزه شما مثل معجزه عمل می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که افراد مناسبی را پیدا کنید که به شما الهام می بخشند.

7. هیجان داشته باشید

من متوجه پدیده جالبی شدم: هر زمان که شخصی داستان خودش را برای من تعریف می کرد و من از آن الهام می گرفتم، بلافاصله هیجان زده می‌شدم که چیزی با ماهیت مشابه آن را امتحان کنم. حتی جدای از این، هیجان به من کمک کرد تا برنامه جدیدم را دنبال کنم، بدون اینکه دچار سستی و بی رغبتی شوم. در این زمان بود که متوجه شدم هیجان برای رسیدن به یک هدف چقدر می تواند مهم باشد. با این حال، برای اینکه این کار عملی شود، باید اهداف مناسبی را برای خود تعیین کنید که شما را هیجان زده کند.

همچنین می توانید برای افزایش بیشتر هیجان خود، انتظار اضافه کنید: به جای تعیین هدف و شروع به کار برای دستیابی به آن، یک هدف و تاریخ معینی در آینده تعیین خواهید کرد که در آن زمان شروع به دنبال کردن هدف خود خواهید کرد. به این ترتیب در مورد برنامه های خود انتظار و هیجان ایجاد خواهید کرد.

8. فقط شروع کنید (و به تعهدات خود پایبند باشید)

فقدان انگیزه اراده ما را برای دستیابی به اهدافمان ضعیف می کند. این نداشتن اراده و انگیزه کافی مسئله اصلی است که باید بر آن غلبه کرد. با این حال، تفکر بیش از حد مشکل را حل نمی کند. هر زمان که برای انجام کاری انگیزه ندارید، تمام تلاش خود را بکنید تا دوباره روی پای خود بایستید و کارهایی را که باید انجام دهید شروع کنید. در صورت لزوم، خود را مجبور به انجام آن کنید.

با شکایت از اینکه احساس تنبلی، تنبلی و بی انگیزگی می کنید وقتتان را تلف نکنید. در نقش قربانی رفتن هیچ دستاورد مثبتی برای شما به همراه نخواهد داشت. در عوض، شروع به اقدام کنید و کاری در مورد آن انجام دهید. همه آن فعالیت ‌های لذت ‌بخش‌ تری را که ترجیح می‌دهید انجام دهید، نادیده بگیرید. هیچ یک از آنها به شما کمک نمی کند تا به اهداف خود برسید. آنها صرفا وقت تلف می کنند.

چگونه باانگیزه باشیم

بیشتر اوقات، این بزرگ ترین مانعی است که باید بر آن غلبه کنید، اما به محض اینکه از این مرز عبور کردید، ادامه دادن کار بسیار آسان تر خواهد بود.

نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که به هر کاری که انجام می دهید تا رسیدن به هدف خود پایبند باشید. اغلب اوقات من مرتکب اشتباه بزرگی می‌شدم که دستیابی به اهدافم را «فقط برای چند روز» قطع می‌کردم.

عبارت انجامش نده ابتدا شما را از روال خود خارج می کند و حتی ممکن است انگیزه شما را مختل کند. تنها کاری که انجام می دهد این است که موانع جدیدی ایجاد می کند که شما را از شروع دوباره باز می دارد. به یک کار پایبند باشید، حتی اگر انگیزه ندارید. فقط به این دلیل که برخی مشکلات باعث ایجاد دردسر می شوند، تسلیم نشوید.

ترفندهای مورد علاقه شما برای به دست آوردن سریع انگیزه چیست؟

منبع:

How to Get Motivated – The Ultimate Guide

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx