چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم:

15 راه کار عملی

در دنیای خودیاوری امروزی، اعتماد به نفس یک ویژگی شخصیتی است که فراگیری آن دشوار است و همه نیز خواهان آن هستند.

به دست آورن درک روانشتاسی از مقوله اعتماد به نفس ممکن است دشوار باشد.

همیشه به ما وعده داده شده که اعتماد به نفس چیزی است که برای رسیدن به هرآنچه در زندگی میخواهیم ضروری است. اگر میخواهیم کسب و کار جدیدی را شروع کنیم، دور دنیا را سفر کنیم یا حتی از روابط خود بیشتر لذت ببریم، به آن نیاز داریم.

اکثر توصیه هایی که میشنویم همان بحث قدیمی وگنگی را بازگو میکنند که ما باید رویایمان را زندگی کنیم؛ اما این برای شما به چه معناست؟ درحالی که میتوان کتاب های زیادی را راجع به روانشناسی اعتماد به نفس نوشت- که تا به حال هم انجام شده- این پدیده در رفتار ها خود را نمایان میکند؛ بنابراین امروز میخواه راه های منطقی و کاربردی را به شما معرفی کنم تا این ویژگی شخصیتی را در خود به وجود آورید.

چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم

در اینجا 15 راه برای افزایش اعتماد به نفس را مرور میکنیم

 1. فضای اطراف خود را از هرگونه به هم ریختگی دور نگه دارید. این توصیه ممکن است برای کسانی که میخواهند تغییرات واقعی در زندگی خود به وجود آورند کلافه کننده باشد هرچند، حقیقت این است که ناخودآگاه شما دائما در حال سیگنال گرفتن از محیط اطراف شماست تا رفتار های شما را تعیین کند و اگر شما یک ذهن آرام و ممرکز میخواهید، بسیار حیاتی است که از تمیز و مرتب بودن محل کار و زندگی خود اطمینان حاصل کنید.
 2. به بهداشت فردی خود اهمیت بیشتری دهید. همانند مرتب نگه داشتن فضای اطراف خود، اهمیت دادن به بهداشت فردی به صورت نا خودآگاه تجلی از احترام به خویشتن را در شما بازتاب میدهد. همچنین در برداشت دیگران از شما و واکنشی که در مواجه با شما نشان میدهند تاثیر میگذارد و وقتی شما میبینید که دیگران به شما احترام میگذارند نا خود آگاه اعتماد به نفس شما بالا میرود.
 3. به طور مکرر برای خود اهداف کوچکی را تعیین کرده و به آن ها دست یابید. شما فکر میکنید کدام یک اعتماد به نفس بیشتری دارد، کسی که اهداف بسیار بزرگی را برای خود تعریف میکند و کل عمر در صدد کار و تلاش برای رسیدن به آنهاست یا کسی که تعداد زیادی اهداف کوچکی دارد و یک به یک به آنها میرسد؟ قطعا کسی که دائما اهداف کوچکی برای خود قرار میدهد. ممکن است آنها تصویر یک رویای بسیار بزرگ را در سر نداشته باشند اما آنها چیزی به مراتب مهم تر در ارتباط با اعتماد به نفس دارند، عزم حرکت.
 4. ارتباط چشمی برقرار کنید. ارتباط چشم یکی دیگر ازحقه های مرتبط با اعتماد به نفس است که به صورت طبیعی باعث بالارفتن دقت و ارتباط شما با مخاطب در هر مکالمه ای میشود. وقتی در حین مکالمه شما بیشتر درگیر باشید، شما اعتماد به نفس بیشتری دارید تا پاسخ مناسبی دهید و دیگران نیز همینگونه با شما رفتار خواهند کرد.
 5. از لحاظ فیزیکی بیشتر خود را تحت فشار قرار دهید. اگر میخواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید باید رضایت بیشتری از از بدن خود داشته باشید و این موضوع تنها به شمایل ظاهری شما ختم نمیشود (هرچند در اکثر مواقع ظاهر شما در اعتماد به نفستان تاثیر دارد). سعی کنید برای خود اهداف ورزشی تعریف کنید؛ دویدن در یک ماراتون، ورزش با وزنه، پیوستن به یک باشگاه فوتبال. وقتی شما کار هایی را به ثمر برسانید که فکر نمیکردید توانایی انجام آنها را دارید، باعث میشود اطمینان بیشتری به خود داشته باشید تا در آینده نیز کارهای بیشتری انجام دهید.
 6. مثبت اندیشیدن را تمرین کنید. ممکن است که این یک توصیه بیهوده که یک معلم تازه کار به شما میدهد، به نظر آید. هرچند مثبت اندیشیدن عادتی است که مستقیما به اعصابی در مغز شما متصل است و تنها راه برای بهبود آن این است که آگاهانه تلاش کنیم تا هرچه میتوانیم مثبت نگر تر باشیم. نوشتن در دفترچه خاطرات و دنبال کردن الگو های فکری خود میتواند بسیار مفید عمل کند
 7. یک لیست از برد هایتان تهیه کنید. برنده ها همیشه اعتماد به نفس دارند و هر کس در نقطه ای از زندگی یک برنده است. هرچند با ریتم پر تلاطم زندگی امروزی ممکن است که موفقیت های پیشین خود را فراموش کنیم. نگه داشتن یک لیست از تمام موفقیت ها و برد ها در زندگی، چه بزرگ و چه کوچک و مراجعه مستمر به آن لیست، به شما کمک میکند تا یک طرزفکر موفقیت آمیز را گسترش داده و در آینده نیز برای موفقیت های بیشتری تلاش کنید.
 8. یک کار ناتمام که میدانید را به پایان برسانید. وقتی کارهای ناتمام را به حال خود رها کنیم، اعتماد به نفس ما کم شده و دیگر به خور اطمینان نداریم که آیا میتوانیم کاری را به پایان برسانیم یا نه؛ اما باز پس گرفتن این اطمینان بسیار آسان است. تنها نیاز است کارهای ناتمام را بررسی کرده تا متوجه اثر روانشناسی و کاربردی آن در زندگی خود را متوجه شوید و سپس آن ها را به پایان برسانید!
 9. هر چه میتوانید لبخند بزنید. تحقیقات مدهاست که به این نتیجه رسیده اند که لبخند زدن تاثیر مستقیم بر اعتماد به نفس دارد؛ مانند هر عادتی دیگری ممکن است در ابتدا احساس طبیعی بودن برای شما نداشته باشد، ولی تلاش برای لبخند زدن به صورت اتوماتیک مقداری از اضطراب های معمولی را کاهش میدهد.
 10. کتاب های دشوار بخوانید. وقت ما خود را به چالش میکشیم، چه فیزیکی و چه ذهنی، ممکن است در ابتدا برای ما دشوار باشد. اگر کتابی را شروع کنید که فکر میکنید فهم آن برای شما دشوار است و تا انتهای آن را بخوانید، چه متوجه مطالب آن در اولین بار شوید چه نه به اعتماد به نفس شما کمک میکند. با پله پله جلو رفتن در کتاب متوجه میشوید که توانایی مغز شما بسیار بیشتر از آن است که گمان میبردید و این نتیجه گیری در ابعاد دیگر زندگی شما نمود پیدا میکند. وقتی شما کتاب های دشوار را خوانده باشید احساس اینکه در جمعی از همه کم هوش تر هستید را نخواهید داشت و کم کم برای شرکت در بحث ها و مکالمه های گوناگون احساس اطمینان خاطر بیشتری خواهید داشت.
 11. خوب لباس بپوشید. یک گفته قدیمی در سینما میگوید که برای گرفتن نقشی قبل از هر چیز باید ظاهری متناسب با آن را داشته باشید. این امر برای اعتماد به نفس هم صدق میکند؛ زمانی که لباسی مناسب و خوش دوخت بر تن دارید بسیار راحت تر است که احساس خوشایندی نسبت به خود داشته باشید تا زمانی که یک تیشرت گشاد و بی قواره پوشیده اید. به یاد داشته باشید که نیازی نیست هزینه زیادی را صرف لباس کنید تنها با جست و جو در اینترنت استایل و فروشگاه های آنلاینی که متناسب برای شما باشد را پیدا کنید.
 12. از تمجید هایی که از شما میشود قدردانی کنید. انسان های با اعتماد به نفس زمانی که کسی از آن ها تعریف و تمجیدی میکند معذب نمیشوند. چرا؟ چون خودشان نیز با نظر آن شخص موافقند. هرگاه کسی نکته ای مثبت را راجع به شما میگوید حتما از او تشکر و قدردانی کنید. سعی نکنید فورا به دنبال مدرکی بگردید که تا بتوانید عدم موافقت خود با آنها را بیان کنید.
 13. ارزش های خود را بشناسید. وقتی ارزش های شما کاملا برای خودتان واضح و روشن نباشد نمیتوانید از خود نیز مطمئن باشید. به محض اینکه شخصی یا موقعیتی دیدگاه شما نسبت به دنیا را به چالش میکشد شما تمام اعتماد و اطمینان خود به باور های خود را از دست خواهید داد. برای تعیین اعتقادات خود نیاز است عمیقا در آن تامل کرده و نمود آن را در خود پیدا کرده و هم چنین در مجاورت انسان هایی قرار بگیرید که دائما این اعتقادات را به چالش میکشند. متن های فلسفی را مطالعه کنید و دیدگاه خود نسبت به ابعاد مختلف زندگی و دلیل آن را یادداشت کنید. تلاش کنید تا بر باور های خود استوار بمانید ولی در عین حال پذیرای ایده های جدیدی که میتواند افکار شما را تغییر دهد نیز باشید.
 14. سلام و احوال پرسی را برای خود تبدیل به یک عادت کنید. انسان های اجتماعی معمولا برای سلام و احوال پرسی نسبت به انسان های درون گرا راحت تر هستند. به هر حال تلاش برای انجام آن بسیار مهم است. وقتی شما با دیگران صحبت میکنید و کمی احساسات مثبت را به زندگی آنها وارد میکنید آنها نیز متقابلا با مهربانی به شما پاسخ میدهند، شما متحدان اجتماعی را به وجود می آورید و به طور طبیعی احساس متصل بودن و راحتی بیشتری در محیط اطراف خود دارید.
 15. خود واقعیتان را پنهان نکنید. آخرین راهکار هم مهمترین و هم دشوار ترین است. همه ما ذاتا میدانیم که در حقیقت چه کسی هستیم و زمانی که ارزش های خود را نیز بشناسیم به این درک از خویشتن نزدیکتر میشویم. زندگی جدال دائمی ما است برای نشان دادن خود به دنیا به عنوان کسی که فکر میکنیم هستیم چه در محیط کار، خانواده یا زندگی اجتماعی. یک راهکار کاربردی برای این موضوع این است که به کارهایی که انحام میدهیم یا حرف هایی که میزنیم تامل کنیم و از خود بپرسیم که آیا آنها حقیقتا با خود واقعی ما تطابق دارند؟ اگر جواب سوال منفی بود باید در صدد تغییر آن رفتار ها بر آیید.

چگونه اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم

این 15 راهکار ساده هستند اما عملی کردن آنها آسان نیست.

سعی کنید دفترچه یادداشتی را همیشه همراه خود داشته باشید و این ایده ها را مرور کنید، روند پیشرفت خود را دنبال کرده و آن را در مقایسه با میزان اعتماد به نفس خود در هر نقطه از زندگی اندازه گیری کنید.

قدرت تغییر های کوچک را دست کم نگیرید، یک تقلای مختصر ممکن است بسیار در زندگی شما در دراز مدت تاثیر بگذاردو

موفق باشید!

 منبع:

 • Source: https://www.keepinspiring.me/how-to-be-more-confident-15-actionable-tips/

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx