چگونه مرزها را تعیین کنیم و چرا تعیین آنها مهم است

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

چگونه مرزها را تعیین کنیم و چرا تعیین آنها مهم است

تعیین حد و مرز به شما امکان کنترل زندگی و زمانتان را می دهد و شما را از دستکاری و انجام کارهایی که نمی خواهید انجام دهید محافظت می کند. تعیین حد و مرز به معنای توانایی «نه» گفتن است، برای جلوگیری از اجازه دادن به افراد برای استثمار و نفوذ بیش از حد به شما است. رفتار به این صورت به این معنی است که به زندگی و علایق خود احترام می گذارید و تصدیق می کنید که برنامه ها، اهداف و وظایف شما نیز مهم هستند.

این عمل به شما این امکان را می دهد که به جای اینکه خود را اسیر خواسته ها و هوس های دیگران کنید، برای خود و کارهایی که دوست دارید انجام دهید، زمانی پیدا کنید.

شما می توانید در محل کار، با همکاران، در روابط، با اعضای خانواده و در هر زمینه دیگری از زندگی خود حد و مرزی تعیین کنید. تعیین حد و مرز در رابطه با افراد دیگر، خانواده، دوستان، همکاران و غریبه ها، شما را از استرس، عصبانیت و رنجش غیر ضروری محافظت می کند.

چگونه مرزها را تعیین کنیم و چرا تعیین آنها مهم است

آیا در زندگی روزمره خود حد و مرز تعیین می کنید؟

۱. چند بار نتوانستید «نه» بگویید و درخواست ها و هوس های دیگران را پذیرفتید؟

۲. آیا به همکارانتان اجازه می دهید کار خود را به شما محول کنند، اما احساس می کنید نمی توانید «نه» بگویید؟

۳. آیا وقتی به فرزندان، دوستان یا فروشنده فروشگاه «نه» می گویید احساس گناه و ناخوشایندی می کنید؟

۴‌. چند بار به دلیل ناتوانی در گفتن «نه» به دیگران و «بله» گفتن به خود، احساس خشم و ناامیدی کرده اید؟

اگر موارد بالا برای شما صادق است، باید یاد بگیرید که حد و مرزها را تعیین کنید. اگر بتوانید درجه خاصی از جدایی عاطفی و آرامش را نشان دهید، این کار آسان تر می شود.

اینگونه رفتار کردن به این معنی نیست که شما بی اهمیت هستید و روی خود متمرکز هستید. این به معنای احترام گذاشتن به دیگران است، اما همچنین به خود، اولویت ها و اهداف خود احترام می گذارید. شما می توانید به مردم احترام بگذارید و به آنها کمک کنید، اما بتوانید زمانی که این کار درست است، «نه» بگویید. با گفتن «نه» در مقابل ناتوانی تان در تعیین محدودیت برای آنچه که مردم می توانند از شما بخواهند تا انجام دهید، قدرت درونی خود را نشان دهید، می تواند رنجش و ناراحتی زیادی ایجاد کند. سعی نکنید کمی از قدرت و اعتماد درونی به زندگی خود تزریق کنید و از ایفای نقش پادری در خانه خودداری کنید؟

(نه یک جمله کامل است.) – آن لامونت

چگونه مرزها را تعیین کنیم و چرا تعیین آنها مهم است

چرا باید حد و مرز تعیین کنید؟

مرزهای شخصی مهم هستند زیرا آنها دستورالعمل هایی را تعیین می کنند که چگونه می خواهید با شما رفتار شود. این اعلامیه حقوق شماست. مرزها به معنای بستن درها به روی چیزی است که در زندگی خود نمی خواهید. مرزها دستورالعمل هایی هستند که شما تعیین می کنید، بنابراین مردم می دانند که شما چه چیزی را مجاز و چه چیزی را مجاز نمی دانید. این راهی است برای آموزش به مردم که دوست دارید با شما چگونه رفتار شود و چه نوع رفتاری قابل قبول است.

تعیین مرزها راهی برای محافظت از سلامت جسمی، عاطفی و روانی شما، اجتناب از استرس و دوری از افکار و احساسات منفی دیگران است. محدودیت هایی که با کلمات، رفتار و واکنش های خود تحمیل می کنید به مردم می گوید که از شما چه انتظاری داشته باشند. تعیین مرزها تضمین می کند که روابط در هر زمینه ای از زندگی می تواند متقابل محترمانه، مناسب و مراقبتی باشد.

مرز نوعی حصار است که شما برای محافظت از زمان و رفاه خود تعیین می کنید و مردم نباید از آن عبور کنند. اگر محدودیتی تعیین نکنید، به مردم اجازه می‌دهید از منابع شما استفاده کنند، وقتتان را صرف کنند و شما را مجبور به انجام کارهایی کنند که نمی‌خواهید انجام دهید. زمانی که ما در تعیین حد و مرزها و پاسخگو نگه داشتن مردم شکست می خوریم، احساس می کنیم مورد استفاده قرار می گیریم و بدرفتاری می کنیم.» – برن براون

چگونه مرزها را تعیین کنیم و چرا تعیین آنها مهم است

نه گفتن را یاد بگیرید

شما می توانید محترم و مهربان باشید و همچنان به مردم «نه» بگویید. وقتی درخواستی را رد می کنید ممکن است احساس ناراحتی و ناخوشایندی کنید. اجازه ندهید زمانی که احساس می کنید کار درستی است، «نه» بگویید. افراد دیگر مهم هستند، اما شما نیز و زمانتان مهم هستند.

«نه» گفتن را در برخی مواقع، زمانی که احساس می کنید مردم از شما سوء استفاده می کنند، زمانی که کارهای مهم تری برای انجام دادن دارید، یا زمانی که واقعا وقت ندارید، شروع کنید. ممکن است برای انجام این کار احساس ناراحتی کنید و احساس گناه کنید. همچنین ممکن است احساس کنید که رابطه را از بین خواهید برد و مردم را از دست خود عصبانی خواهید کرد.

در بیشتر موارد، اگر با آنها مودب و مهربان باشید، مردم به شما احترام می گذارند و در چند کلمه توضیح می دهند که چرا نمی توانید به خواسته آنها عمل کنید.

چگونه مرزها را تعیین کنیم و چرا تعیین آنها مهم است

نحوه تعیین مرزها

از چه طریقی می توانید حد و مرز تعیین کنید؟ چگونه برای محافظت از رفاه عاطفی و ضعیف خود حد و مرز تعیین کنیم؟ چگونه به مردم بفهمانیم که چه چیزی را قبول داریم و چه چیزی را نمی پذیریم؟

در اینجا چند توصیه در مورد نحوه تعیین مرزها وجود دارد:

۱. در صورت لزوم از کلمه «نه» استفاده کنید. مواقعی وجود دارد که باید همکاری کنید و بگویید «بله». شما باید از عقل سلیم خود استفاده کنید.

۲. همیشه به یاد داشته باشید که اهمیت زندگی، برنامه ها و اهداف شما کمتر از دیگران نیست.

۳. اولویت ها را تعیین کنید و تمام تلاش خود را بکنید تا به آنها پایبند باشید.

۴. از درگیر شدن با نگرانی ها و افکار منفی مردم خودداری کنید. شما می‌توانید به مردم کمک کنید بدون اینکه از داستان‌هایشان از نظر عاطفی و ذهنی آشفته شوید. این بی احساسی نیست. این حکمت و عقل سلیم است.

۵. درجاتی از اراده و انضباط خود را توسعه دهید. اگر می خواهید اراده خود را افزایش دهید و خود انضباط بیشتری داشته باشید، به شدت توصیه می کنم که کتاب ایجاد قدرت اراده و انضباط خود را مطالعه کنید.

۶. نظر خود را بیان کنید. اگر رفتار خاصی را قبول ندارید، بگویید. اگر در مورد چیزی که به شما مربوط است با کسی موافق نیستید، آن را بگویید.

۷. اگر کسی چیزی از شما می‌خواهد، اما مشغول هستید یا اولویت‌های دیگری دارید، امتناع کنید، اما مؤدبانه این کار را انجام دهید.

۸. فقط به این دلیل که احساس می کنید نیاز دارید دیگران را راضی کنید، بله گفتن را متوقف کنید.

۹. صبور بودن را تمرین کنید. آرام بودن را تمرین کنید و بدون فکر کردن، عجولانه واکنش نشان ندهید.

۱۰. هرگز کارهای بیش از حد، فراتر از توانایی خود را نپذیرید.

۱۱. برای حمایت از تصمیم خود برای «نه» گفتن کمی قاطعیت نشان دهید، اما به یاد داشته باشید که این کار را به روشی مودبانه انجام دهید. قاطعیت پرخاشگری نیست. اینها دو چیز کاملاً متفاوت هستند.

چگونه مرزها را تعیین کنیم و چرا تعیین آنها مهم است

جدایی عاطفی و تعیین مرزها

مرزهای شخصی شما از هسته درونی هویت و حق انتخاب شما محافظت می کند. – جرارد مانلی هاپکینز

درجه خاصی از جدایی عاطفی به شما ستون و قدرت درونی می دهد تا «نه» بگویید و از دستکاری عاطفی خودداری کنید. این به شما کمک می کند تا حد و مرزی تعیین کنید، به طوری که کلمات و احساسات تحریک آمیز وضعیت ذهنی شما را مختل نکنند. این باعث می‌شود از آنچه مردم می‌گویند یا انجام می‌دهند مصون بمانید و به شما امکان می‌دهد حرف‌های مردم را شخصی نگیرید. مردم به کسانی که حد و مرز تعیین می کنند احترام می گذارند و شجاعت «نه» گفتن را دارند. من می خواهم این مقاله را با چند کلمه در مورد اهمیت جداشدگی عاطفی به پایان برسانم.

وقتی به جدایی عاطفی اشاره می کنم، در مورد بیگانگی خود از مردم و قطع ارتباط صحبت نمی کنم. اصلا. منظور من جدایی عاطفی مثبت است.

۱. این نگرش و حالت ذهنی به شما کمک می‌کند تا به آنچه که مردم می‌گویند یا انجام می‌دهند دست بردارید.

۲. این به شما کمک می کند تا از سلامت روانی و عاطفی خود محافظت کنید.

۳. حالتی از آرامش عاطفی و روانی ایجاد می کند که شما را از احساسات منفی و افکار منفی محافظت می کند.

۴. هنگامی که این مهارت به درستی ساخته شود و این یک مهارت است، به شما امکان می دهد هر زمان که لازم باشد به راحتی و بدون زحمت مرزها را تعیین کنید. دستکاری کردن شما یا بازی با احساسات شما دشوار خواهد بود.

۵. این شما را از گذشته و بارهای عاطفی رها می کند.

۶. این به شما کمک می‌کند که بی‌طرف شوید، شفاف و با عقل سلیم فکر کنید و بنابراین در موقعیت بهتری برای دیدن انگیزه‌های افراد باشید.

مطمئناً همه اینها شما را در موقعیت بهتری قرار می دهد تا از دستکاری عاطفی و ذهنی خودداری کنید، کارهایی را که نمی خواهید انجام دهید و آنچه را که مردم از شما می خواهند انجام دهید، انجام دهید.

چگونه مرزها را تعیین کنیم و چرا تعیین آنها مهم است

نتیجه گیری در مورد تعیین مرزها

۱. برای کارهایی که مردم می توانند از شما بخواهند محدودیت هایی تعیین کنید.

۲. یاری رسان و مراقب باشید، اما از عقل سلیم استفاده کنید.

۳. برای تعیین حد و مرز، محکم باشید، اما تهاجمی نباشید.

۴. از مورد سواستف

اده قرار گرفتن خودداری کنید.

۵. همیشه به یاد داشته باشید که شما و زمانتان مهم هستید.

۶. تعیین مرزهای سالم برای زندگی کاری و زندگی شخصی برای اجتناب از استرس و تنش بسیار مهم است.

۷. نیازی به تعیین و حفظ مرزها در همه زمان ها و در همه شرایط نیست. در هر موقعیتی از یک روش مشترک استفاده کنید.

ایجاد و تعیین حد و مرز، بسته به موقعیت، برای روابط سالم، سلامت روان و سلامت فردی و عاطفی مفید است.

منبع:

  • https://www.successconsciousness.com/blog/personal-development/how-to-set-boundaries
4/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx