درس های مهم که می توانید از شکست یاد بگیرید

یک نظر اضافه کنید
10 دقیقه مطالعه

تجربه شکست بزرگ که ذهن شما را با احساسات منفی پر کرده و شما را نا امید می کند، از موانع عدم موفقیت در زندگی است. اما با این وجود، درس های مهم از شکست خود می توانید کسب کنید.

 بیشتر افراد برای جلوگیری از شکست هر کاری در حد توان خود انجام می دهند. ناملایمات زندگی با وجود انرژی های منفی که با خود به همراه دارد، اما خالی از جنبه های مثبت نیست. در واقع، برخی از موفق ترین افراد جهان فقط به دلیل درس هایی که از شکست های قبلی خود آموختند به موفقیت دست پیدا کردند.

 آیا اخیراً شکست بزرگی را تجربه کرده اید؟ در این مقاله درس های مهم از شکست آورده شده است که با یادگیری آن ها زندگی موفقی را برای خود می سازید.

با ما در پرورش افکار همراه شوید، با درس گرفتن از شکست ها و ناکامی ها، شادی و نشاط و بهروزی را برای خود به ارمغان آورید.

درس اول:شکست به شما می آموزد که موفقیت هرگز تضمین نمی شود.

هنگام امتحان تجربه جدید که ایجاد یک کسب و کار آنلاین، اقدام برای شغل رویایی خود، ایجاد یک وبلاگ یا حتی شروع یک رابطه جدید است، همه در صدد دستیابی به موفقیت هستند.

به عنوان مثال، برخی از افراد همیشه مایل به راه اندازی مشاغل شخصی خود بوده اند. اما هرگز این کار را انجام نداده اند، زیرا مطمئن نیستند که آیا به موفقیت دست خواهند یافت یا خیر. آنها منتظر زمان مناسب می مانند که متأسفانه هرگز فرا نخواهد رسید. در واقع آرزوی موفقیت آنها را از شروع کار باز می دارد.

از طرف دیگر، فردی که شکست را تجربه کرده است، می فهمد که موفقیت هرگز تضمین نمی شود. گاهی اوقات، شکست به دلیل عوامل خارج از کنترل شما اتفاق می افتد.

هنگامی که یک شکست بزرگ را پشت سر گذاشته اید، متوجه می شوید که علی رغم تلاش شما، همه چیز ممکن است اشتباه پیش برود، اما شما یاد می گیرید که اجازه ندهید ترس از شکست مانع تلاش و پشتکار شما شود.

 

تجربه ناکامی های عاطفی

(تجربه ناکامی های عاطفی)

تجربه ناکامی های اتفاق افتاده در زندگیتان شما را هل می دهد که به دنبال رویاهای خود بروید. این تجارب به شما می آموزد تا زمانی که به نتیجه نرسیدید، به تلاش خود ادامه دهید، این همان چیزی است که به عنوان درس اول از درس های مهم از شکست  نهایتا منجر به موفقیت می شود.

همانطور که وینستون چرچیل گفته است: (موفقیت در حال تغییر از شکستی به شکست دیگر بدون از دست دادن اشتیاق است).

درس دوم: شکست به شما می آموزد که تغییر را بپذیرید.

وقتی شکست می خورید، این اساساً جهان هستی است که به شما می گوید کاری وجود دارد که شما به درستی انجام نمی دهید.

به عنوان مثال، اگر در دانشگاه موفق نشوید، این شکست می تواند به شما بگوید که توجه کافی به تحصیل خود نداشته اید. به همین ترتیب، اگر در زمینه تجارت ناموفق باشد، عدم موفقیت می تواند به شما بگوید که برخی از عوامل تجاری وجود دارد که آنها را در نظر نگرفتید.

 

شکست و انگیزه

(شکست و انگیزه)

این نکته از درس های مهم از شکست را به خاطر بسپرید که اگر کارها را به همان روش قبلی و بدون تغییر ادامه دهید، همچنان با شکست روبرو خواهید شد.

این بدان معنی است که برای غلبه بر شکست، باید چیزی را در مورد رویکرد خود تغییر دهید. شما باید به شکست خود نگاه کنید، ببینید چه اشتباهی انجام داده اید و سپس تصمیم بگیرید که برای موفقیت بعدی چه تغییراتی باید ایجاد کنید. با این کار، شکست به شما می آموزد که تنها راه غلبه بر شکست پذیرش تغییر است.

درس سوم: عدم موفقیت می تواند منبع بزرگی برای ایجاد انگیزه باشد

برای اکثر افراد، شکست انگیزه آنها را کم کرده و باعث انتقال احساس منفی به فرد می شود. با این حال، برای افراد با طرز فکر صحیح، شکست می تواند منبع انگیزشی عالی باشد.

مایکل جوردن، اسطوره بسکتبال، نمونه ای عالی از چنین افرادی است. مایکل جردن در ۱۵ سالگی خیلی دوست داشت که در تیم بسکتبال دبیرستانش باشد. متأسفانه، مربی دبیرستان او فکر نمی کرد که ارزش عضویت در تیم را

داشته باشد. مایکل به جای اینکه اجازه دهد این رویا او را از ادامه حرکت بازدارد، مصمم بود که لیاقت حضور در آن تیم را به مربی نشان دهد.

او با انگیزه تا جایی که می توانست تمرین کرد. سرانجام، او برای خود جایگاهی در تیم دبیرستان بدست آورد و به عنوان بهترین بازیکن بسکتبال در همه زمان ها شناخته شد.

این نمونه ای از انگیزه های ذاتی است که به دلیل عدم دستیابی به هدفی که بسیار به آن علاقه دارید، ایجاد می شود.

درست مثل مایکل جردن، شما می توانید با یادگیری درس های مهم از شکست، خود را به یک منبع انگیزه تبدیل کنید. به جای اینکه بگذارید شما را له کند، اجازه دهید درد نرسیدن به هدف شما را وادار کند تا رسیدن به آرزوهای خود بیشتر کار کنید.

 

درس های مهم از شکست

 

شکست مرحله نهایی نیست  درس چهارم

پس از تجربه یک شکست بزرگ، احساس می شود دنیای شما به پایان رسیده است. احساس می کنید برای رسیدن به آرزوهای خود یا هر چیز ارزشمند دیگری برای این موضوع انگیزه ندارید. در واقع، بعد از شکست برخی از مردم زندگی را کاملا رها می کنند.

با این حال، اگر چیزی وجود دارد که می توانید از زندگی برخی از موفق ترین افراد جهان درس های مهم از شکست را یاد بگیرید، بدانید شکست مرحله نهایی نیست.

وقتی استیو جابز از شرکتی که در گاراژ والدینش شروع به کار کرد، اخراج شد، احساس می شد دنیا برای او به پایان رسیده است. با این حال، جابز خود را غبارروبی کرد، شرکت های دیگری را تأسیس کرد و سرانجام دوباره به عنوان مدیر عامل بازگردانده شد. وی سپس کار خود را با تبدیل آن به یک شرکت تریلیون دلاری، ادامه داد.

چندین فرد بسیار موفق دیگر نیز وجود دارند که در مسیر موفقیت خود ناکام مانده اند. آنچه از شکست های آنها می توانید بیاموزید این است که شکست پایان راه نیست. ممکن است بر شکست خود غلبه کنید و به موفقیت های بزرگتر از آنچه تصور می کردید، برسید.

دانستن اینکه هنوز می توانید خود را تحویل بگیرید و دوباره موفق شوید، به شما اعتماد به نفس می بخشد که یکی از مهمترین مهارت برای موفقیت است.

درس پنجم: شکست به شما می آموزد که هر ایده ارزش پیگیری ندارد

گاهی اوقات شما شکست را تجربه نمی کنید؛ زیرا بهترین تلاش خود را نکرده اید، بلکه به این دلیل است که ایده غلطی را دنبال کرده اید. وقتی همه چیز بر طبق میل شما پیش رود، ممکن است بیش از حد خوش بین باشید و بخواهید طبق هر ایده ای که به ذهن شما خطور می کند، عمل کنید.

درس های مهم از شکست به شما یادآوری می کند که هر ایده ای که به ذهن شما خطور می کند، ایده خوبی نیست. تجربه شکست به شما می آموزد که ایده های خود را فیلتر کنید، ارزیابی کاملی انجام دهید و فقط بر اساس ایده هایی عمل کنید که امیدوار کننده تر هستند.

به عنوان مثال، هنگامی که استیو جابز در سال ۱۹۹۶ به اپل بازگشت، این شرکت به معنای واقعی کلمه زانو زده بود. یکی از شدیدترین اقداماتی که جابز برای بازگرداندن شرکت به سودآوری خود انجام داد، کاهش ده ها ایده بودکه شرکت روی آن کار می کرد.

کلام آخر

شکست یک تجربه دردناک است که هیچ کس نمی خواهد آن را تجربه کند. با این حال، واقعیت این است که شکست حتمی است. تا زمانی که شما در حال تلاش برای کاری هستید که قبلاً هرگز انجام نداده اید یا آرزوهای خود ادامه می دهید، نمی توانید به طور کامل از شکست جلوگیری کنید.

علی رغم دردی که با شکست همراه است، این بدان معنا نیست که شکست پوشش نقره ای خود را ندارد. اگر توجه کنید، برای کمک به شما در تبدیل شکست به موضوعی مثبت درس های مهم از شکست را بیاموزید.

منبع:

https://www.lifehack.org/893093/learn-from-failure

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx