نکات مهم برای مطالعه بهتر

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

با نکات مهم برای مطالعه بهتر آشنا شوید

چه بخواهید و چه نخواهید مطالعه کردن جزئی از زندگی و یک زندگی دانشجویی است و نیاز به صبر، تمرین، آموزش و اشتباه دارد. مطالعه کردن فقط برای شب قبل از امتحان نیست. هیچوقت برای داشتن یک عادت مطالعه خوب زود یا دیر نخواهد بود.

هرچه زودتر یک برنامه مطالعه خوب برای خود فراهم کنید، همه چیز آسان تر خواهد بود و شانس شما برای گرفتن نمره بالاتر افزایش پیدا خواهد کرد. داشتن یک برنامه مطالعه خوب به شما کمک خواهد کرد تا برای امتحانات استرس کم تری داشته باشید و با تسلط بیشتری پا به عرصه امتحانات بگزارید که این امر باعث موفقیت بیشتر شما خواهد شد.

برای داشتن یک برنامه خوب و مطالعه بهتر یک سری نکات وجود دارند که باید به آن ها توجه کرد تا این مسیر برای شما هموارتر شود. در این مقاله ما به نکات مهم برای مطالعه بهتر می پردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

نکات مهم برای مطالعه بهتر

نکات مهم برای مطالعه بهتر

برای داشتن یک برنامه خوب و مطالعه  مفید باید به یک سری نکات توجه کرد تا این مسیر هموارتر و بهتر پیش برود. در این بخش ما به معرفی نکات مهم و اساسی که شما را برای داشتن مطالعه بهتر کمک می کنند، اشاره می کنیم.

به خود وقت کافی برای مطالعه بدهید

همه مطالب را برای لحظه آخر نگه ندارید. بعضی از دانش آموزان تمام درس خود را برای لحظه آخر نگه می دارند و همه ما می دانیم که این کار اصلا گزینه مناسبی برای آماده شدن برای امتحان نیست. برای این که بتوانید زمان خود را برای مطالعه مدیریت کنید، یک جدول زمان بندی برای مطالعه خود تدارک ببینید.

برای خود بنویسید که در روزهای پیش رو چندتا امتحان دارید و چقدر باید وقت خود را صرف خواندن هرکدام از این امتحانات کنید و سپس مطالعه خود را مطابق با آن برنامه ریزی کنید. ممکن است برای بعضی از این امتحانات شما بخواهید زمان بیشتری را مطالعه کنید، پس باید وقت خالی برای آن پیدا کنید تا بتوانید بیشتر مطالعه کنید.

مدیریت مکانی که در آن مطالعه می کنید

مطمئن شوید که فضای کافی برای گذاشتن کتاب ها و یادداشت های مربوط به امتحانتان را دارید. آیا جایی که در آن مطالعه می کنید نور کافی دارد؟ آیا صندلیتان راحت است؟ آیا چیزهایی که ممکن است حواستان را پرت کنند از جلوی چشمتان دور هستند؟

از شر تمام چیزهایی که ممکن است در زمان مطالعه اذیتتان کنند یا حواستان را پرت کنند خلاص شوید و مطمئن شوید که همه چیز برای مطالعه آماده است و شما می توانید به راحتی تمرکز کنید. برای بعضی از افراد این راحتی ممکن است سکوتی عمیق باشد، برای بعضی دیگر ممکن است گوش دادن به موسیقی با صدای کم هنگام مطالعه باشد، بعضی دیگر نیاز دارند که همه چیز مرتب و سر جای خودش باشد تا بتوانند تمرکز کنند.

در حالی که بعضی دیگر عادت دارند که در محیطی شلوغ و پر سر و صدا مطالعه کنند. به این فکر کنید که چه چیزی باعث می شود تا شما راحت باشید و با تمرکز بیشتری مطالعه کنید.

از نمودار و جدول های سیر درسی استفاده کنید

این نمودارها و جدول ها هنگام اصلاح کردن زمان و نحوه مطالعه بسیار کاربردی و مفید هستند. هنگام شروع مطالعه یک درس، خود را به چالش بکشید و هر آنچه درباره آن از قبل می دانید را بنویسید. زمانی که به امتحان نزدیک تر شدید، تمامی یادداشت های پراکنده ای را که درباره آن درس دارید در یک صفحه از جدول جمع آوری کنید.

انجام دادن این کار باعث می شود تا با نگاه کردن به این یادداشت ها تمام چیزهایی را که در زمان امتحان نیاز دارید بدانید را به خاطر بیاورید و در یادتان بماند. این کار باعث موفقیت بیشتر شما در زمان امتحانات می شود.

نکات مهم برای مطالعه بهتر

مرور امتحانات قبلی

یکی از تاثیرگزارترین راه های آماده شدن برای امتحان مرور و تمرین کردن امتحانات قبلی است. این به شما کمک می کند تا با فرمت سوالات بیشتر آشنا شوید و اگر زمان برای شما بسیار مهم است، این مورد تمرین خوبی برای این است که مطمئن شوید زمانتان را درست و بهینه برای یادگیری صرف کرده اید. این کار یکی از نکات مهم برای مطالعه بهتر و مفید تر به حساب می آید.

جواب هایتان را به بقیه توضیح دهید

پدر و مادر یا حتی برادر و خواهر کوچکتان می توانند کمک خوبی برای شما در زمان امتحانات باشند و از آن ها برای کمک و پیشرفت خود استفاده کنید. جواب سوال هایتان را به آن ها توضیح دهید، چون این کار باعث می شود تا آن مبحث بهتر و عمیق تر در ذهنتان جا بیفتد. همچنین به شما کمک می کند تا اگر در بخشی از آن مشکل داشته باشید، آن مشکل را پیدا کنید و آن بخش را بیشتر و دقیق تر برای بار دیگر مطالعه کنید.

با دوستانتان مطالعه کنید

با دوستانتان جمع شوید و با یکدیگر مطالاعه کنید. ممکن است در طول مطالعه سوالی برای شما پیش بیاید که آن ها جوابش را بدانند یا برعکس. تا وقتی که مطمئن هستید می توانید هنگام مطالعه با دوستانتان متمرکز باشید این یکی از بهترین راه هایی است که می توانید خود را با آن به چالش بکشید.

داشتن استراحت های منظم

درحالی که ممکن است شما فکر کنید هرچه بیشتر و تا جایی که می شود مطالعه کنید، این کار ممکن است که نتیجه ای برعکس داشته باشد. اگر شما در حال تمرین برای دو ماراتن بودید، هیچگاه 24 ساعت نمی دویدید یا تمرین نمی کردید.

همچنین تحقیقات نشان داده اند که برای نگه داشتن اطلاعات مغز، داشتن استراحت منظم بسیار مهم و کاربردی است. هر شخصی متفاوت است، پس یک برنامه مطالعه ای که مختص خودتان است را تدارک ببینید. اگر شما شخصی هستید که صبح ها بهتر مطالعه می کنید، صبح ها زودتر بیدار شوید و شروع به مطالعه کنید.

یا اگر شما در شب فعال تر هستید، کمی بیشتر استراحت کنید و از غروب شروع به مطالعه کردن کنید. خود را برای بیرون بودن و تماشا کردن غروب آفتاب و لذت بردن از آن به جای نشستن و قوز کردن پای کتاب درسیتان مقصر ندانید. به یاد داشته باشید که ویتامین دی برای یک مغز سالم بسیار مهم است.

حفظ انگیزه

زمانی که درحال مطالعه هستید، این کار به شما کمک می کند تا در ذهنتان به دلایلی که تمامی این کارهای سخت را انجام می دهید و این سختی ها را تحمل می کنید، بیندیشید. این به شما کمک می کند تا هدفتان را بشناسید و برای رسیدن به آن تلاشتان را افزایش دهید که در نهایت این کار باعث رشد فردی شما هم نیز می شود. همچنین شما می توانید دیوارهای اتاق خود را با جملات انگیزشی و الهام  بخش که به کمکتان می آیند، تزیین کنید.

خوردن میان  وعده های مناسب برای مغز

ممکن است که شما نیاز به یک میان وعده مناسب داشته باشید، اما زمان کافی برای درست کردنش را نداشته باشید. چیزی که میل می کنید تاثیر زیادی روی سطح انرژی و تمرکزتان دارد، پس از خوردن غذاهای مضر و بی خاصیت پرهیز کنید.

انرژی مغز و بدنتان را با انتخاب کردن مواد غذایی مناسب و مفید از جمله: ماهی ، انواع مغزها، ماست و بلوبری که ثابت شده است به حافظه و تمرکز کردن کمک می کنند، افزایش دهید. همچنین از این مواد غذایی در روز امتحان هم استفاده کنید. قبل از امتحان یک وعده غذایی کامل و خوب بخورید که دیرتر و کمتر انرژیتان از بین برود.

خوردن مواد غذایی شیرین هم مناسب است، اما بعد از یک ساعت دوباره احساس ضعف و گرسنگی خواهید داشت. خوردن میان وعده یا غذای مناسب هنگام مطالعه یا قبل از امتحان یکی از نکات مهم برای مطالعه بهتر محسوب می شود.

نکات مهم برای مطالعه بهتر

استفاده از نسخه چاپی

تبلت ها و دیگر لوازم الکترونیکی بسیار راحت و قابل حمل هستند، اما تحقیقات نشان داده است که لوازم و مواد سنتی مانند کاغذ، وقتی که مسئله مطالعه کردن است از کارایی و اهمیت بیشتری برخوردارند. بعضی از محققان می گویند که قبول کردن عادت هایی مانند: کلیک کردن و استفاده از موس تجربه های آکادمیک را بهبود می بخشند، اما بیشتر از 90 درصد دانش آموزان گفته اند زمانی که بحث مطالعه و درس خواندن می شود، آن ها نسخه های چاپی را به ابزرا دیجیتال ترجیح می دهند.

یک سخنران روانشناسی می گوید دانش آموزانی که از ابزار الکترونیکی برای مطالعه و یادگیری استفاده می کنند، نسبت به کسانی که از نسخه های چاپی استفاده می کنند، نیاز به تکرار بیشتری برای یادگرفتن آن مبحث دارند.

گوش دادن به موسیقی

درحالی که بعضی از متخصصان بر سر این که تمرکز کردن هنگام مطالعه در سکوت یا در زمان گوش دادن به موسیقی بیشتر است بر سر مجادله اند، این مورد به خواسته های شخصی افراد هم نیز بستگی دارد. بعضی از افراد بر این باورند که گوش دادن به موسیقی های آهنگسازان قرن 18 به آن ها کمک می کند که تمرکز بیشتری هنگام مطالعه داشته باشند. همچنین این یکی از نکات مهم برای مطالعه بهتر نیز به حساب می آید.

خود را جای معلم قرار دهید

تحقیقات نشان داده است که دانش آموزان توانایی بیشتر و حافظه بهتری دارند زمانی که اطلاعات جدید را از طریق درس دادن به شخصی دیگر و بازی کردن نقش معلم یاد می گیرند. انجام این کار نه تنها باعث می شود که خودشان مبحث جدید را به خوبی یاد بگیرند، بلکه باعث می شود نکات کلیدی این مباحث را هنگام درس دادن عمیق تر یاد بگیرند و در ذهنشان باقی بماند.

همچنین با قرار گرفتن در نقش یک معلم این حس و حال برای دانش آموزان محیا می شود تا برای دستیابی به روش های جدید یادگرفتن و مدیریت کردن اطلاعاتشان تلاش کنند.

انجام ندادن چند کار به صورت همزمان

انجام دادن همزمان چند کار یک اشتباه بزرگ هنگام مطالعه است. ممکن است که شما فکر کنید که با انجام این کار با یک تیر دو نشان را می زنید، اما در اصل در حال ایجاد یک عادت اشتباه هستید. با توجه به محققان، انجام چندکار همزمان هنگام مطالعه کردن، زمان مطالعه شما را افزایش می دهد و این ممکن است که باعث آسیب زدن به نمره های شما شود.

برای روز امتحان خود برنامه ریزی کنید

مطمئن شوید که در روز امتحان همه چیز آماده است و انجام کارها را به روز امتحان موکول نکنید. تمامی قوانین و چیزهایی که لازم است را بررسی و راه و زمان حرکتتان را هم مشخص کنید. اگر مقدور است، یک بار قبل از امتحان مسیری که باید بروید را بررسی کنید. اگر نه مسیر را به صورت دقیق روی یک کاغذ برای خودتان بنویسید.

به این توجه کنید که چقدر زمان می برد تا به محل امتحان برسید، سپس کمی به آن زمان اضافه کنید تا مجبور شوید کمی زودتر حرکت کنید. باید به گونه ای زمان بندی کنید که مجبور نشوید نصف راه را بدوید یا ترس از گم کردن مسیرتان داشته باشید. همچنین می توانید با دوستان و همکلاسی هایتان هماهنگ کنید و با یکدیگر به محل امتحان بروید.

مقدار زیادی آب بنوشید

به خاطر داشته باشید که نوشیدن آب به مقدار کافی برای این که مغز بهترین عملکردش را داشته باشد بسیار مهم است. مطمئن شوید که هنگام مطالعه یا امتحان و آماده شدن برای آن به مقدار کافی آب می نوشید.

نکات مهم برای مطالعه بهتر

کلام آخر

برای داشتن مطالعه دقیق و مفید باید به یکسری از نکات و دستور العمل ها توجه کنید. پیروی از این نکات به شما کمک می کند تا مطالعه ای با کیفیت تر و نتیجه ای مطلوب تر داشته باشید. هرچه مطالعه شما هدفمند تر باشد، نمره ای که در امتحانات کسب می کنید، مطلوب تر خواهد بود و همچنین داشتن مطالعه ای هدفمند باعث رشد فردی شما نیز می شود. در این مقاله ما به نکات مهم برای مطالعه بهتر پرداختیم تا بتوانیم شما را برای داشتن مطالعه ای مفید تر و رسیدن به اهدافتان، کمک کنیم.

 

منبع:

 

5/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx