10 نکته موثر برای بهبود مهارت های تمرکز

یک نظر اضافه کنید
8 دقیقه مطالعه

10 نکته موثر برای بهبود مهارت های تمرکز

«تمام افکار خود را بر روی کاری که در دست دارید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا زمانی که روی یک نقطه جمع نشوند نمی سوزانند.»

– الکساندر گراهام بل

 • آیا می خواهید مهارت های تمرکز خود را تقویت کنید؟
 • آیا می خواهید بدانید چگونه تمرکز خود را افزایش دهید؟

چرا باید به بهبود مهارت های تمرکز خود اهمیت دهید؟ دلایل زیادی وجود دارد که چرا باید مراقب باشید. بهبود مهارت های تمرکز، دامنه توجه شما را افزایش می دهد و این یکی از مهم ترین کلیدهای موفقیت است. اگر نتوانید توجه خود را به وظایف و اهداف معطوف کنید، چگونه می توانید کاری را انجام دهید؟

نقل قول الکساندر گراهام بل که در بالا ذکر شد، معنای قدرت تمرکز را به خوبی توضیح می دهد: اگر پرتوهای خورشید را روی یک نقطه متمرکز کنید می توانید آتش ایجاد کنید. اگر تمام توجه خود را بر روی یک فکر یا عمل متمرکز کنید، قدرتی توانمند تولید می کنید.

افراد موفق می‌توانند ذهن خود را بر روی اهداف خود متمرکز کنند تا زمانی که به آن‌ها برسند، خواه پول، شهرت، قدرت، خودسازی یا مدیتیشن باشد. با کمی آموزش می توانید همین کار را انجام دهید. آیا می توان توانایی تمرکز ذهن را بهبود بخشید، در حالی که موارد زیادی وجود دارد که توجه را منحرف می کند؟ با راهنمایی و آموزش تمرکز مناسب امکان پذیر است.

10 نکته موثر برای بهبود مهارت های تمرکز

سخنان ناپلئون هیل در مورد تمرکز و توجه:

«توجه کنترل‌شده عبارت است از هماهنگ کردن تمام قوای ذهن و هدایت قدرت ترکیبی آنها به یک هدف معین. این عملی است که تنها با سخت‌ترین نوع انضباط شخصی می‌توان به آن دست یافت.»

«یاد بگیرید که توجه خود را بر روی یک موضوع معین، به دلخواه، برای هر مدت زمانی که انتخاب می کنید، متمرکز کنید. شما راز قدرت و فراوانی را آموخته اید! این تمرکز است.»

«حواس تان به چیزهایی باشد که می خواهید و روی چیزهایی که نمی خواهید تمرکز نکنید!»

سخنان ناپلئون هیل توصیه خوبی برای هر فردی است که می خواهد یاد بگیرد چگونه تمرکز و توجه را بهبود بخشد.

10 نکته موثر برای بهبود مهارت های تمرکز

10 نکته برای بهبود تمرکز و توجه

من می خواهم چند نکته ساده را به شما بگویم تا به شما در بهبود مهارت های تمرکز و توجه کمک کند.

 1. مدام نگویید که نمی توانید تمرکز کنید.

گفتن این که نمی توانید تمرکز کنید، در واقع تمرکز شما را ضعیف می کند. این باعث می شود باور کنید که نمی توانید تمرکز کنید و حتی برای بهبود این توانایی تلاش نمی کنید.

 1. ذهن خود را طوری برنامه ریزی کنید که باور کند می توانید مهارت های تمرکز خود را بهبود ببخشید. به خودتان بگویید که می توانید تمرکز خود را بهتر کنید، به خصوص زمانی که کاری را انجام می دهید که نیاز به تمرکز دارد. به شک و تردیدهایی که ذهن شما ایجاد می کند گوش ندهید.
 2. این واقعیت را بپذیرید که این توانایی مانند هر مهارت دیگری نیاز به آموزش دارد. به منظور بهبود تمرکز، باید آن را مانند هر مهارت دیگری آموزش دهید. اگر پشتکار داشته باشید و به اندازه کافی جدی باشید، می توانید ذهن خود را بر روی هر چیزی که می خواهید متمرکز کنید.
 3. با ذهن خود معامله کنید. اگر چیزی وجود دارد که توجه شما را منحرف می کند، مانند مشکلات عاطفی یا مشکلات تجاری حل نشده، به ذهن خود بگویید که همه این مشکلات می توانند مدتی منتظر بمانند و بعد از اتمام کاری که انجام می دهید، به آنها رسیدگی خواهید کرد.

اگر این کمکی به شما نکرد، پس روی یک تکه کاغذ بنویسید که در مورد چه مشکلاتی باید فکر کنید یا حل کنید. این کار تا حدودی به طور موقت مشکلات و حواس‌پرتی‌هایی را که ایجاد می شود را از ذهن شما دور می‌کند.

10 نکته موثر برای بهبود مهارت های تمرکز

 1. یک کار را در یک زمان انجام دهید. پریدن از چیزی به چیز دیگر فقط به ذهن شما یاد می دهد که بی توجه باشد و به سرعت توجه خود را از دست بدهد. این نوع بی قراری ذهنی می تواند در دراز مدت خسته کننده باشد.
 2. بدن خود را آرام کنید. هنگامی که نیاز به انجام کاری دارید که نیاز به تمرکز مداوم دارد، بنشینید و سعی کنید بدن خود را برای چند لحظه آرام کنید.
 3. چند نفس عمیق بکشید. اگر در حین مطالعه، کار یا انجام هر کاری که نیاز به توجه دارد احساس استرس و تنش کردید، چند لحظه توقف کنید و چند نفس عمیق بکشید. این باعث آرامش بدن و ذهن شما می شود.
 4. آب بنوشید. نوشیدن مقداری آب به ذهن شما کمک می کند تا کمتر متشنج و بی قرار شود.
 5. مراقب باشید و توجه ذهن خود را به کاری که انجام می دهید جلب کنید. وقتی توجه خود را بر روی هر چیزی متمرکز می کنید، هوشیار باشید و وقتی متوجه شدید که به چیز دیگری فکر می کنید، سعی کنید صبور باشید و ذهن خود را بارها و بارها به موضوع برگردانید.
 6. روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید. اغلب، وقتی به یاد آوردید، سعی کنید توجه خود را به هر کاری که در آن لحظه انجام می دهید متمرکز کنید. هنگام غذا خوردن، روی غذایی که می خورید تمرکز کنید. هنگام ورزش روی حرکات بدن خود تمرکز کنید. هنگام صحبت، روی مکالمه تمرکز کنید و هنگام کار روی کار خود تمرکز کنید.

10 نکته موثر برای بهبود مهارت های تمرکز

موارد فوق نکات کمک های اولیه ساده ای هستند که می توانید در زندگی روزمره خود از آنها استفاده کنید.

مایکل لبوف، نویسنده تجاری آمریکایی و استاد مدیریت سابق در دانشگاه نیواورلئان، گفت:

هنگامی که ایده های خود را یادداشت می کنید، به طور خودکار تمام توجه خود را روی آنها متمرکز می کنید. تعداد کمی از ما می‌توانیم یک فکر را بنویسیم و هم‌زمان به فکری دیگر بیندیشیم؛ بنابراین، یک مداد و کاغذ ابزارهای عالی برای تمرکز هستند.

این توصیه خوبی برای پذیرش است.

«من فکر می کنم تنها درسی که آموخته ام این است که هیچ جایگزینی برای توجه وجود ندارد.» – دایان سایر

«تعالی در جزئیات است. به جزئیات توجه کنید تا بهترین ها به سمت شما بیایند.» – پری پکستون

«قدرت تمرکز تنها کلید گنجینه دانش است.» – سوامی ویوکاناندا

منبع:

 • https://www.successconsciousness.com/blog/concentration-mind-power/tips-to-improve-concentration
3/5 - (5 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx