هر آنچه در مورد بهبود هوش هیجانی باید بدانید

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

هر آنچه در مورد بهبود هوش هیجانی باید بدانید

بهبود هوش هیجانی می تواند مزیت قابل توجهی برای تسلط بر احساسات افراد ایجاد کند. همه روزهایی داریم که احساساتمان را تحت تأثیرش قرار می دهند. اشتیاق می تواند قضاوت را تیره و تار کند، ترس می تواند تصمیمات را تحت فشار قرار دهد و رنجش قادر خواهد بود که افراد را به انجام کارهایی که پشیمان هستند، سوق دهد.

اما اگرچه احساسات در طول تاریخ به عنوان دشمن آتشین و احمقانه عقل و عقلانیت به تصویر کشیده شده است، احساسات برای توانایی افراد برای عملکرد اساسی هستند. آنها انگیزه می دهند که عمل کنید، برای تعاملات اجتماعی ضروری هستند و بستر احساس اخلاقی را تشکیل می دهند.

در این مقاله، با هوش هیجانی از نزدیک آشنا می شوید که بفهمید این هوش چیست، چرا ارزشمند است و چگونه می توانید بیشتر آن را پرورش دهید.

بهبود هوش هیجانی

بهتر است که در نقطه اول بدانید هوش هیجانی به چه چیزی گفته می شود که بتوانید به درستی در امر بهبود قدم بردارید.

هر آنچه در مورد بهبود هوش هیجانی باید بدانید

بهبود هوش هیجانی

 

هوش هیجانی چیست؟

بسیاری از مردم درک شهودی از چیستی هوش هیجانی دارند، اما برای دانشگاهیان، هوش هیجانی (EQ یا EI) ساختار بسیار دشواری برای توافق بوده است.

از این منظر، این هوش می تواند تقریباً در تمام زمینه های زندگی مفید باشد. بیایید به چند نمونه از هوش هیجانی در عمل نگاه کنیم.

خودآگاهی و رهبری

آگاهی از احساسات برای روابط خودتان و توانایی رهبری دیگران اهمیت اساسی دارد. نخست وزیر نیوزیلند به دلیل توانایی اش در گوش دادن، نشان دادن همدلی و ارتباط با مردم در بحران در سطح جهانی مورد تحسین قرار گرفته است.

مدیر عامل مجله تودی می گوید می توانید از توانایی این فرد در مدیریت موثر احساساتش چیزهای زیادی بیاموزید، زیرا خودآگاهی پایه ای است که همه چیز روی آن ساخته شده است و ا امکان می دهد دیگران را مطابق شرایط آنها درگیر کنید.

تصمیم گیری

توصیه می کنیم که به قلب خود گوش دهید، زیرا شواهد بدنی قواعد تصمیم گیری را که ذهن ناخودآگاه جمع می کند، آشکار می کند. به این ترتیب، سیگنال های احساسی از بدن افراد نوعی حکمت ناملموس را ارائه می دهد که فرد را به سمت تصمیمات درست راهنمایی می کند. می توان با اصطلاح جذب موفقیت از آن یاد کرد.

مدیریت استرس و سلامت روان

داشتن آگاهی و توانایی مدیریت احساسات می تواند باعث شود که برای مقابله با احساسات و موقعیت های دشوار احساس آمادگی بیشتری داشته باشید و از رفاه روانی بیشتر حمایت کنید.

هوش هیجانی و شخصیت

در مورد استفاده از اصطلاح «هوش هیجانی» در مدل های EQ که شامل سازه هایی شبیه شخصیت و مهارت های اجتماعی گسترده تر است، بحث هایی وجود دارد.

در حالی که معیارهای عملکرد عینی تر نشان داده اند که از پنج ویژگی شخصیتی بزرگ یعنی برون گرایی، گشودگی، موافق بودن، وظیفه شناسی و روان، موضوع شخصیت متمایز است. برخی از معیارهای خودگزارشی EQ تداخل بیشتری با شخصیت نشان داده اند.

تئوری های جذاب EQ

در بحث بهبود هوش هیجانی 4 مؤلفه مهم وجود دارد که بسیار تأثیر گذار خواهد بود.

ادراک و ابراز احساسات

توجه به احساسات خود و درک احساسات دیگران و همچنین توانایی تشخیص بین احساسات مجزا بسیار کمک کننده خواهد بود و می تواند منجر به موفقیت شود.

استفاده از احساسات برای تسهیل تفکر

چگونه احساسات را در فرایندهای تفکر خود ترکیب می کنید و درک اینکه چه زمانی و چگونه احساسات می تواند برای فرایندهای استدلال مفید باشد.

درک و تجزیه و تحلیل احساسات

ظرفیت رمزگشایی احساسات، درک معنای آنان و اینکه چگونه با یکدیگر ارتباط دارند و در طول زمان تغییر می کنند از مهم ترین نکات این قسمت خواهد بود.

تنظیم بازتابی احساسات

گشودگی به همه احساسات و توانایی تنظیم احساسات خود و دیگران برای تسهیل رشد و بینش خواهد بود که می تواند در بهبود هوش هیجانی کمک کند.

مدل هوش اجتماعی و عاطفی Bar on

مدل ترکیبی که ادعا می کند EQ ترکیبی از شایستگی ها، مهارت ها و «تسهیل کننده ها» است که به نحوه بیان افراد، پاسخ به چالش ها در محیط خود و ارتباط با دیگران کمک می کند.10  مؤلفه متمایز، داربست رفتارهای هوش هیجانی و اجتماعی را فراهم می کند:

 • احترام به خود
 • آگاهی عاطفی
 • اذعان
 • یکدلی
 • روابط بین فردی
 • تحمل استرس
 • کنترل ضربه
 • تست واقعیت
 • انعطاف پذیری
 • حل مشکل

همچنین خودشکوفایی، استقلال، مسئولیت اجتماعی، خوش بینی و شادی به عنوان عوامل مؤثر در بهبود هوش هیجانی در این مدل خواهد بود.

چرا بهبود هوش هیجانی مهم است؟

هوش عاطفی به طور گسترده ای به عنوان کالای با ارزش شناخته می شود، زیرا می تواند نتایج زندگی را مانند عملکرد تحصیلی سازگاری روانی و موفقیت در محل کار پیش بینی کند.

هر آنچه در مورد بهبود هوش هیجانی باید بدانید

بهبود هوش هیجانی و اهمیت آن

آیا EQ در محل کار مهم است؟

توانایی در مدیریت احساسات می تواند از بسیاری جهات برای عملکرد کاری مفید باشد. استفاده و بهبود هوش هیجانی در محل کار می تواند تصمیم گیری را بهبود بخشد، به تعاملات اجتماعی کمک کند که به خوبی پیش برود و توانایی کارکنان را برای مقابله با مواقع استرس زا افزایش دهد.

EQ با عملکرد بهتر وظایف، رفتارهای شهروندی سازمانی کارکنان، رتبه شرکت بالاتر و نمرات بالاتر تحمل استرس و تسهیل بین فردی که توسط همتایان و سرپرستان رتبه بندی شده است، مرتبط است.

اهمیت EI در رهبری

رهبر بودن شغل سختی است که اگر در مدیریت احساسات خود یا کسانی که رهبری می کنید، مشکل داشته باشید، احتمالاً سخت تر خواهد بود.

مشخص شده است که EQ اثربخشی رهبری را حتی در هنگام محاسبه ضریب هوشی و شخصیت پیش بینی می کند. علاوه بر این، بهبود هوش هیجانی، به ویژه بر درک و مدیریت احساسات، به شدت با رفتارهای رهبری تحول آفرین مدیران ارشد مرتبط است.

آیا EI قابل آموزش و یادگیری است؟

با توجه به مزایای بسیاری که EQ می تواند به ارمغان بیاورد، جای تعجب نیست که محبوبیت آموزش EQ در دهه گذشته رونق گرفته است.

به طور قابل توجهی، مطالعه نشان داد که تنها 10 ساعت آموزش EQ توانایی افراد را برای شناسایی و مدیریت احساساتشان بهبود می بخشد و این مزایا شش ماه بعد نیز حفظ می شود.

هر آنچه در مورد بهبود هوش هیجانی باید بدانید

نقش یادگیری در بهبود هوش هیجانی

واضح است که به کارگیری مهارت های EQ نقش مهمی در توسعه هوش هیجانی دارد؛ بنابراین، اگر به دنبال آموزش مهارت هستید، پیشنهاد می کنیم که بین موارد زیر تمایز قائل شوید:

یادگیری شناختی: درک عقلانی مفهوم چگونگی بهبود توانایی های عاطفی. به عبارت دیگر، ممکن است بدانید که باید بیشتر اوقات آگاهی خود را به احساسات خود بیاورید، اما این بدان معنا نیست که قادر خواهید بود.

یادگیری عاطفی: فراموش کردن عادات قدیمی و یادگیری مجدد عادت های سازگارتر را معنی خواهد شد. برای رشد عاطفی، باید ارتباط خود را با روش های پیش فرض پاسخ دهی قطع کنید.

اگر عادت قدیمی تان کناره گیری از عزیزانتان در زمانی است که تحت فشار هستید، عادتی جدید می تواند این باشد که وقتی استرس دارید به جای دور شدن، به سراغ دیگران بروید.

آموزش و پرورش مهارت های EI

پرورش و بهبود مهارت هوش هیجانی، سه مرحله را برای قرار دادن افراد در مسیر EQ بیشتر بیان می کند.

احساسات خود را بشناسید و نام ببرید

وقت گذاشتن برای توجه کردن و برچسب زدن به احساسات می تواند به شما کمک کند بهترین راه را برای پاسخ به موقعیت ها انتخاب کنید.

بازخورد بخواهید

حتی اگر ممکن است که شما را عصبانی کند، دریافت نظرات دیگران در مورد هوش هیجانی مفید است. از مردم بپرسید که فکر می کنند، شما چگونه با موقعیت های دشوار برخورد می کنید و به احساسات دیگران پاسخ می دهید.

ادبیات بخوانید

خواندن کتاب از دیدگاه دیگران می تواند درکتان را از دنیای درونی آنان عمیق تر کند و آگاهی اجتماعی را در این فرایند افزایش دهد.

هر آنچه در مورد بهبود هوش هیجانی باید بدانید

کتاب خواندن و بهبود هوش هیجانی

راه های بهبود هوش هیجانی

با کمی تأمل در خود و صداقت می توانید از نکات زیر بهره ببرید.

 • توجه کنید که چگونه به مردم پاسخ می دهید. آیا در ارزیابی خود از دیگران قضاوت می کنید یا مغرضانه؟
 • فروتنی را تمرین کنید. فروتنی در مورد دستاوردهای خود به این معنی است که می توانید موفقیت های خود را بدون نیاز به فریاد زدن در مورد آنها تصدیق کنید.
 • در مورد نقاط قوت و آسیب پذیری خود با خودتان صادق باشید و فرصت های توسعه را در نظر بگیرید.
 • به نحوه برخورد با رویدادهای استرس زا فکر کنید، آیا به دنبال سرزنش دیگران هستید؟ آیا می توانید احساسات خود را کنترل کنید؟
 • مسئولیت اعمال خود را بپذیرید و در صورت نیاز عذرخواهی کنید.
 • در نظر بگیرید که چگونه انتخاب هایتان می تواند بر دیگران تأثیر بگذارد. قبل از انجام کاری که می تواند بر آنها تأثیر بگذارد، تصور کنید که آنها چه احساسی دارند.
 • آنچه را که احساس می کنید شناسایی کنید. از ذهن آگاهی استفاده که به طور معمول احساسات خود را از منظری خنثی تر بررسی کنید.
 • احساسات خود را به خاطر آنچه هستند، بپذیرید و قدردانی کنید. احساسات هرگز اشتباه نیستند. آنها آنجا هستند که از شما حمایت کنند.
 • کنجکاو باشید که احساس می خواهد چه چیزی به شما بگوید.
 • با یادآوری اینکه چه زمانی این کار را به طور مؤثر در گذشته انجام داده اید، به اعتماد به نفس درونی خود ضربه بزنید تا با احساسات مقابله کنید.
 • به طور ذهنی فکر کنید که چگونه با احساسات دشوار در آینده کنار می آیید تا زمانی که زمانش فرا رسید احساس آمادگی بیشتری کنید.

هر آنچه در مورد بهبود هوش هیجانی باید بدانید

روش های بهبود هوش هیجانی

با اعتماد مجدد به EQ خود، پیشنهاد می کنیم که برای استفاده از این مهارت ها برای دستیابی به اهداف خود و تقویت روابط خود با دیگران هیجان زده شوید.

نحوه اندازه گیری EQ

در زیر سه مورد از شناخته شده ترین و قابل اعتمادترین تست های EQ موجود را فهرست کرده ایم. به این ترتیب قادر هستید که جایگاه خود را شناخته و اقدام به پیشرفت کنید.

هر آنچه در مورد بهبود هوش هیجانی باید بدانید

بهبود هوش هیجانی و اندازه گیری آن

Mayer-Salovey-Caruso (MSCEIT)

تست 141 موردی است که توانایی ها را در چهار حوزه اصلی EI ثبت می کند:

درک عاطفه: وظایف از افراد می خواهد که میزان بیان احساس خاص در حالت چهره، در طرح یا منظره را ارزیابی کنند.

استفاده از احساسات در فکر: از افراد خواسته می شود که ارزیابی کنند که کدام احساسات در موقعیت های خاص مفید هستند و احساسات مختلفی را که با احساسات خاص مطابقت دارند شناسایی کنند.

مدیریت احساسات: در سناریوهای فرضی، افراد وظیفه دارند که بهترین راه برای دستیابی به نتیجه عاطفی خاص را رتبه بندی کنند و همچنین تصمیم بگیرند که چه اقداماتی برای مدیریت احساسات دیگران مؤثرتر است.

پرسش نامه ضریب عاطفی (EQ-i)

EQ-i یک مقیاس خودگزارشی 133 ماده ای است که در کنار مدل هوش هیجانی و اجتماعی Bar-On توسعه یافته است.

افراد میزانی را ارزیابی می کنند که به ندرت یا اغلب در مورد آنان صادق است و نمرات بالاتر با عملکرد عاطفی و اجتماعی، تأثیر گذار در جامعه خواهند بود.

زیر مقیاس های EQ-i در این پنج مقیاس گروه بندی می شوند:

EQ درون فردی: احترام به خود، آگاهی عاطفی، اذعان، خودشکوفایی، استقلال

EQ بین فردی: یکدلی، روابط بین المللی شخصی، مسئولیت اجتماعی

تطبیق پذیری: حل مشکل، تست واقعیت، انعطاف پذیری

مدیریت استرس: تحمل استرس، کنترل ضربه

خلق و خوی عمومی: خوشبختی، خوش بینی

نمره کل EQ و همچنین نمرات ترکیبی برای هر کدام از پنج مقیاس قابل محاسبه است که می تواند برای بهبود هوش هیجانی کمک کننده باشد.

هر آنچه در مورد بهبود هوش هیجانی باید بدانید

سخن آخر

احساسات می توانند منبع ارزشمندی از دانش باشند. همانطور که در این پست دیدید، بهبود هوش هیجانی می تواند تصمیمات و رفتارهای مثبتی را تسهیل کند که به کمک می کند تا در روابط، رفاه ذهنی و آرزوهای کاری خود به موفقیت دست پیدا کنید.

اگر می خواهید EQ خود را توسعه دهید، راه های ساده زیادی وجود دارد که می توانید از امروز شروع به ایجاد آگاهی عاطفی خود کنید. اگر از دیگران حمایت می کنید تا EQ خود را پرورش دهند، هر دو شکل شناختی و عاطفی یادگیری احتمالاً مهم هستند.

علاوه بر دانستن اینکه هوش هیجانی چیست و چگونه می توان آن را «در تئوری» بیشتر به دست آورد، EQ باید برای رشد در عمل به کار گرفته شود.

 

منبع:

 • https://www.lifehack.org/articles/communication/7-practical-ways-improve-your-emotional-intelligence.html

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx