بهبود احترام به خود

یک نظر اضافه کنید
17 دقیقه مطالعه

در طول زندگی خود چقدر برای احترام به خود ارزش قائل هستید؟

امروز بسیاری از افراد وجود دارند که برای زندگی خود، رشد فردی، موفقیت و دیگر موارد شخصی خود احترام زیادی قائل هستند و همین مورد سبب می شود که آن ها به رشد فردی در زندگی خود دست پیدا کنند اما در این میان افراد دیگری نیز وجود دارند به دلیل اینکه نمی توانند به راحتی نسبت به خود و رفتارهایشان ارزش قائل شوند در برخی مراکز توانبخشی این رفتارها را آموزش می بینند. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که اگر شما در این مراکز یا با برخی مشاوره ها در تماس هستید، نیازی به خجالتی در این باره را نخواهید داشت اما اگر این کارها را انجام ندهید و به بهبود احترام به خود نپردازید، می توان گفت که روند زندگی دشوار و رو به پایینی را دنبال خواهید کرد!

مواردی که باید در این مسیر به آن توجه داشته باشید این است که احترام به خود موضوعی نیست که مانند یک کلید بتوانید در خود آن را روشن کرده و سپس بگویید بسیاری از مردم باید به شما احترام بگذارند! بلکه در درجه اول شما باید بتوانید برای خود ارزش قائل شوید و به خود احترام بگذارید. در نتیجه به مرور زمان مشاهده خواهید کرد که دیگران نیز به شما احترام خواهند گذاشت. مراحل و روش های زیادی برای بهبود احترام به خود وجود دارد که به شما کمک می کند بتوانید روزبه روز رشد فردی و همچنین عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارید و جا دارد به این موضوع اشاره کرد که اگر بتوانید این موارد را در زندگی خود به کار ببرید، قطعاً زندگی شادتر بهتر و پر انرژی تری خواهید داشت.

 

بهبود احترام به خود

در درجه اول باید به چه موردی توجه داشته باشید؟

موضوع احترام گذاشتن به خود یکی از مهم ترین مسائلی به شمار می آید که اگر شما در زندگی خود از آن بهره مند نباشید، قطعاً سطح زندگی شما را رو به پایین پیش می ربرد. اما بهتر است قبل از شروع مراحل بهبود احترام به خود این موضوع را تقویت کنید و بهتر است از این موضوع آگاهی داشته باشید.

این موضوع خود بخشی به حساب می آید که بهتر است کمی با این مورد آشنایی داشته باشید. همانطور که می دانید بخشش خود با احترام گذاشتن نسبت به زندگیتان همراه است. اگر در طول مسیر زندگی خود اشتباهات گذشته تان را نبخشید و آن ها را اصلاح نکنید، نمی توانید در طول این مسیر به خودتان احترام بگذارید. به عبارت دیگر مثالی که می توان برای این مورد زد این است که اگر در طول زندگی خود دچار اعتیاد به مصرف الکل هستید و به آسیب هایی که در طول زندگی برای شما به جا گذاشته است نگاهی بیندازید، متوجه می شوید که اگر این کارها را جبران نکنید و خودتان را در طول این مسیر نبخشید، نمی توانید احترام را به زندگی خود وارد کنید. تنها در صورتی می توانید از این موضوع برخوردار باشید که خود را بخشیده و از موارد منفی رهایی پیدا کنید.

به عبارت دیگر می توان گفت که حرکت بعدی پیش به جلو یعنی احترام به خود و امید داشتن به آینده که این مورد یکی از اصلی ترین موارد در زندگی هر فردی به حساب می آید. مواردی که با بهبود احترام به خود می توانید به آن دست پیدا کنید بسیار زیاد و ارزشمند هستند که می توان به قاطعیت، معنویت، واقع گرایی، تمرکز، احترام به دیگران، فروتنی و دیگر موارد اشاره کرد که همه این موضوعات از انرژی های مثبت و رشد فردی بسیار زیادی برخوردار هستند که در طول مسیر زندگی شما را یاری خواهد کرد.

8 مورد از مراحل بهبود احترام به خود

روند احترام گذاشتن و ارزش قائل بودن برای خود یک موضوع پیچیده و البته مهمی در زندگی هر فرد به شمار می آید که باید علاوه بر موفقیت خود به این موضوع هم توجه داشته باشید مراحل بهبود احترام به خود در بخش های مختلفی برای شما ارائه می شود که اگر بتوانید به مرور زمان این موارد را هرچند کوچک در زندگی خود انجام دهید، پس از مدتی متوجه تغییرات چشمگیر و همچنین افزایش اعتماد به نفس خود خواهید شد. پس در نتیجه می توان گفت که اگر خواهان اعتماد به نفس بیشتری در زندگی خود هستید، در ابتدا باید سعی کنید به خود احترام بگذارید.

اگر بتوانید در طول زندگی خود این موارد را تمرین کنید، می توان گفت که به مرور زمان احترام خود را یاد خواهید گرفت و قطعاً از اطلاعات بیشتری نیز برخوردار خواهید بود.

بهبود احترام به خود

قاطعیت: حتماً برای شما پیش آمده است که است که دچار بی احترامی توسط افراد دیگر در زندگی خود شده اید. بهتر است در چنین مواردی تشخیص دهید که در چه زمانی مردم به شما بی احترامی می کنند و حتماً برای جلوگیری از این اقدام گامی بردارید. باید در این مسیر به این نکته توجه داشته باشید که اگر فردی به خود احترام بگذارد، به دیگران اجازه نمی دهد که با آن ها بدرفتاری کنند و ترجیح می دهد با کسی که به آن ها بی احترامی می کند معاشرت و رفت و آمد نکنند.

بهتر است هنگامی که در چنین شرایطی قرار گرفتید با قاطعیت تمام فرد مقابلتان را رد کرده و جواب محکم و قانع کننده ای برای رد کردن آن ها بدهید و همواره احترام گذاشتن به خود را در روند زندگی خود فراموش نکنید.

پذیرفتن خود: نه تنها در مورد بهبود احترام به خود، بلکه بهتر است در همه شرایط زندگی سعی کنید خود را بشناسید. اگر در طول مسیر زندگیتان سعی کنید هرچه بیشتر خودتان را درک کنید، بیشتر متوجه می شوید که چقدر منحصر به فرد و عالی هستید. پیدا کردن ارزش ها، شخصیت ها، توانایی ها و فعالیت های که می توانید انجام دهید و دیگر موارد سبب می شود که اعتماد به نفس شما را افزایش داده و به راحتی اطلاعات بسیار زیادی در مورد خود به دست بیاورید.

اگر همواره به فکر حرف های مردم باشید و روی خود متمرکز نشوید، نمی توانید شخصیت های خود را توسعه داده و به رشد فردی خود دست پیدا کنید. نکته ای که باید در این باره به آن توجه داشته باشید این است که با خودتان روراست باشید و به ارزش هایی که دارید ایمان داشته باشید. مواردی که برای شما مهم است و ارزش دارد را به یاد بسپارید و درصدد تقویت آن ها باشید.

اگر فردی در روند زندگی به شما بگوید که باید شیوه خاصی را دنبال کنید، به این معنا نیست که حق با آن ها است و باید از آن پیروی کنید. هر کسی صلاح زندگی خود را می داند و متوجه است که باید چگونه آن ها را سپری کند. در نتیجه پذیرش خود می تواند به روند احترام گذاشتن به خود کمک شایانی به شما کند.

معنویت داشتن: شاید باورتان نشود اما احترام واقعی به خود سبب آرامش درونی در افراد می شود. معنویت این آرامش درونی را در افراد پرورش می دهد و به همین جهت فرد یک آرامش و روحیات آرام تری خواهد داشت. اگر بتوانید به این مرحله از بهبود احترام به خود دست پیدا کنید، سعی کنید هیچ وقت دست رد به این مورد نزده و بتوانید شخصیت خود را بر پایه معنویت بنا کنید.

بهبود احترام به خود

سفر به دنیای معنویت یک تجربه هیجان انگیز و عمیقا رضایت  بخشی را در زندگی افراد به وجود می آورد که کمتر کسی می تواند به این درجه از آرامش دست پیدا کند. می توان گفت اگر در زندگی خود بتوانید علاوه بر احترام گذاشتن به خود از انرژی های مثبتی نیز پیروی کنید، به مرور زمان معنویت را نیز در زندگی خود مشاهده خواهید کرد با توجه به روند تغییراتی که شاهد خواهید بود رشد فردی خود را خواهید دید.

واقع گرایی: اگر بتوانید در هر مرحله از زندگی خود با واقعیت کنار بیاید و آن ها را بپذیرید، قطعاً بسیاری از سختی های زندگی خود را با راحتی جایگزین خواهید کرد. در بسیاری شرایط انتقاد کردن از افراد می تواند روند مثبتی در آن ها ایجاد کند اما اگر افراد مقابلتان سعی کنند که با انتقادهای سمی از شما انتقاد کنند، بهتر است که کاملاً جدی با آن ها برخورد کنید!

همانطور که می دانید انسان ها موجوداتی حساس هستند که در برابر این انتقادها می توانند به سختی دوباره روی پاهای خود قرار بگیرند. برای اینکه حس احترام را در زندگی خودتان نگه دارید بهتر است یاد بگیرید چگونه با این انتقادات برخورد کرده و با آن ها مقابله کنید. اگر می خواهید روند مثبتی را در زندگی خود پیش ببرید، بهتر از این دسته از حرف ها دوری کرده و بیشتر تمایل به افرادی داشته باشید که شما را در زندگی به سمت موفقیت سوق می دهد و سبب ارتقاء اعتماد به نفس و همچنین حفظ احترام شما می شوند.

تمرکز: تمرکز داشتن روی بهبود احترام به خود یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید که بهتر است در طول این مسیر انگیزه خود را بالا نگه دارید. افراد زیادی وجود دارند که احترام گذاشتن به خود را با نمایش بیرونی مانند ثروت، موفقیت، موقعیت اجتماعی و دیگر موارد برابر می دانند و فکر می کنند اگر این جنبه از خود را به نمایش گذارند، می توانند احترام را نصیب خود کنند اما همه ما می دانیم که این موارد نمی تواند آن نوع از احترامی که می خواهید را برای شما به وجود آورد. پس بهتر است سعی کنید برای خود ارزش قائل بوده و در نتیجه از این طریق احترام دیگران را برای خود به ارمغان بیاورید.

موضوع تمرکز نه تنها روی این مورد می تواند کار شما را راه بیندازد، بلکه در تمام مراحل دیگر زندگی و فعالیت هایی که انجام می دهید اگر بتوانید تمرکز عالی و با دقتی را از خود به خرج دهید، قطعا موفقیت را با چشم خود مشاهده خواهید کرد. انجام هر کاری به صورت مداوم و پر قدرت قطعا پیشرفت شما را به همراه خواهد داشت.

بهبود احترام به خود

بخشش کردن: اگر می خواهید به یک رستگاری و آرامش درونی دست پیدا کنید، بهتر است دیگران و خود را ببخشید. همانطور که می دانید زندگی کردن در گذشته می تواند عواقب منفی و پسرفتی را برای شما به ارمغان بیاورد. پس اگر بتوانید در روند رو به جلوی زندگی خود از گذشته دست کشیده و به آینده نگاه کنید، قطعا می توانید رشد بسیار بزرگ و عظیمی را در زندگی خود احساس کنید.

اشتباهات گذشته موردی هستند که همه ما می توانیم آن را در طول زندگی خود تجربه کنیم اما موضوعی که باید در این مسیر به آن توجه داشته باشید این است که سعی کنید از آن ها درس گرفته و همه آن موارد را پشت سر خود باقی بگذارید. به همراه داشتن اشتباهات و مشکلات گذشته سرعت شما را در طول پیشرفت زندگیتان کم خواهد کرد و مانع رشد فردی شما می شود. بهتر است با آرامش از موقعیت های دشوار عبور کرده و درس های مورد نیاز را از آن ها گرفته و به بهبود احترام به خود ارزش قائل شوید.

به دیگران احترام بگذارید: سوالی که در این مرحله از شما می پرسیم این است که اگر شما نمی توانید در روند زندگی خود به دیگران احترام بگذارید، چطور می توانید برای خود احترام قائل شوید؟ این موضوع از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است که اگر به این مورد توجه نداشته باشید، می توان گفت که روند زندگی بدی را برای خود انتخاب کرده اید! اگر شما با تحقیر دیگران احساس بهتری در زندگی می کنید، باید به شما گفت که رویکرد اشتباهی را برای بقا انتخاب کرده اید! پس در نتیجه اگر بتوانید در هنگام معاشرت با دیگران به دنبال ویژگی های خوب و مثبت آن ها باشید، سبب می شود که این انرژی به خود شما برگردد و دیدن ویژگی های خوب در دیگران سبب آرامش در شما نیز شده  و باعث دیده شدن ویژگی های مثبت خوب شما هم می شود.

همانطور که می دانید احترام گذاشتن به دیگران شخصیت و ارزش شما را نشان می دهد و با انجام دادن این موضوع می توانید احترام برای خود را نیز ایجاد کنید . قطعا در زندگی خود مشاهده کرده اید که اگر فردی برای دیگران احترام قائل نشود، از جایگاه پایین تری در جامعه برخوردار است. پس اگر نمی خواهید در این جایگاه قرار بگیرید، به این مورد توجه داشته باشید.

بهبود احترام به خود

عشق به خود: هرگز سعی کنید از خودتان متنفر نشوید! این موضوع می تواند به یک حالت خطرناک در زندگی شما تبدیل شود. همه ما در طول زندگی اشتباهاتی می کنیم و ممکن است از این اشتباهات خود را سرزنش کنیم اما هرگز نباید بی جهت ارزش خود را پایین آورده و خود را دست کم بگیرید و سعی کنید همواره به خود عشق ورزید که انرژی مثبت و بهبود احترام به خود را مشاهده کنید.

کلام آخر

ارزش قائل شدن برای خود و همچنین دانستن جایگاه احترام خود یکی از مهم ترین مواردی است که در طول زندگی به حساب می آید که افراد باید برای خود قائل شوند. اما درصد زیادی از افراد وجود دارند که به دلیل کم بودن اعتماد به نفسشان احترام کمی را برای خود قائل هستند و سبب سوء استفاده کردن دیگران از آن ها می شود. برای اینکه بتوانید بهبود احترام به خود را در زندگی تقویت کنید باید به مواردی که در بالا برای شما ارائه داده ایم دقت توجه بسیار زیادی داشته باشید. با انجام دادن این موارد در زندگیتان به مرور زمان پیشرفت و ارزش بیشتری را در زندگی خود احساس خواهید کرد.

منبع:

 

3.6/5 - (27 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx