افزایش سرعت رشد فردی با چند راه کار ساده

1 نظر
19 دقیقه مطالعه

به قطع می توانم به شما بگویم با اهمیت دادن به رشد فردی تان و انجام کارهایی ساده و عملکردی میتوانید در زندگیتان به چیزهایی که فکر نمی کردید روزی به آن برسید، دست پیدا خواهید کرد. اگر شما به دنبال جمع آوری اطلاعات در مورد افزایش سرعت رشد فردی با چند راه کار ساده هستید، قطعاً از خواندن این مقاله ضرر نخواهید کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این مقوله مهم یعنی رشد فردی و افزایش سرعت آنکه مطمئناً به کارتان می آید آشنا شوید.

رشد فردی چیست؟ چرا به آن نیاز داریم؟

اول و مهمتر از همه باید بدانید اگر در زندگیتان به پیشرفت فکر می کنید و دوست دارید هر روزتان را بهتر از روز قبل بسازید، رشد فردی کلید اصلی کار شما خواهد بود. همیشه چیزی در ما وجود دارد که میتوانیم آن را بهتر کنیم و نقطه پایانی برای این موضوع وجود ندارد.

روند ساده و مختصر رشد فردی : تخیل، انگیزه، اهداف، توسعه، برنامه ریزی

رشد فردی به طور کلی به شما کمک خواهد کرد از تکنیک های خوبی برای بهبود عادات، رفتارها، اقدامات و واکنش های به خصوص خودتان استفاده کنید.

برای درک بهتر رشد شخصی مواردی برای شما آوردیم تا بیشتر با آن آشنا شوید:

 • یادگیری کنترل خشم
 • یادگیری غلبه بر به تعویق انداختن کارها
 • یادگیری غلبه بر تنبلی
 • یادگیری ادب بیشتر و ملاحظه کار بودن
 • تبدیل شدن به فردی مسئولیت پذیر
 • یادگیری و توسعه مهارت های جدید
 • تغییر ذهنیت به سمت مثبت بودن

رشد فردی در ابتدا برای موفق بودن نیازمند داشتن انگیزه، تمایل به بهبود و تمایل به تلاش در جهت ایجاد تغییرات مفید است. سرمایه گذاری روی رشد شخصی به هیچ عنوان اتلاف وقت نیست، پس نسبت به انجام و وقت گذاشت روی آن سهل انگاری نکنید. با اینکه نامش رشد فردی است و از خودتان شروع می شود، با این حال همه جنبه های زندگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد و به نوعی بازتابی از شما به جهان بیرون است.

در ادامه برای شما روش هایی آوردیم که با انجام آنها میتوانید سرعت رشد فردی خود را افزایش داده و از مزایای بی شمار آن بیشتر بهره مند شوید.

مزایای سرعت بخشیدن به رشد فردی

بسیاری از افراد موفق را دیدیم که روز به روز وضعیت شغلی، حرفه ای شان بهتر می شود. شاید برایتان سؤال پیش بیاید که مگر آنها چه کار می کنند. خوب جواب این سؤال را می توان خصوصیت برتر این افراد، یعنی پیگیری شان برای رشد و پیشرفت دانست. این افراد علیرغم بودن در اوج حرفه خودشان، باز هم زمانی برای رشد و گسترش رویاها و دستاورد هایشان می گذارند.

نقطه قوت رشد فردی را می توان پتانسیل نامحدود آن برای تکامل دانست. شما با کسب مهارت در زمینه هایی که کنجکاوی تان را برمی انگیزد میتوانید به هر موقعیتی که می خواهید برسید. که این کار مستلزم تلاش مستمر برای افزایش نقاط قوت و دستاوردهایتان است. شما ممکن است با رویه معمول رشد فردی آشنا باشید اما دانستن نکاتی به خصوص در افزایش سرعت شما در این پروسه کمک خواهد کرد تا سریع تر به آنچه می خواهید برسید.

افزایش سرعت رشد فردی

افزایش سرعت رشد فردی با چند راه کار ساده

استفاده از همه استراتژی ها و نکات زیر به شما در این سفر کمک خواهد کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با 7 راهکار اصلی برای سرعت دادن به این فرآیند آشنا شوید.

1. نقاط ضعف و قدرت تان را بشناسید

هرکسی در کاری مهارت دارد و در آن خوب عمل می کند. اما این باور غلط است که فکر کنید افرادی وجود دارند که در همه کاری خوب هستند و شما کامل نیستید.

وجود تفاوت در نقاط ضعف و قدرت ماست که ما را منحصر به فرد می کند. بنابراین، مهم است که درک خوبی از توانایی ها و ظرفیت های خودتان برای رسیدن به اهداف خاصی که در ذهنتان است داشته باشید.

بهتر است همیشه این موضوع را به یاد داشته باشید که ضعف های شما یک نقص نیست و استعدادهایتان ابزاری قابل ارتقا هستند. شما با آگاهی لازم میتوانید این ضعف ها را تبدیل به نقطه قوت کنید. اولین مرحله برای شروع این فرآیند شناخت تمام و کمال آنهاست.

بهبود یک نقطه ضعف چگونه بر زندگی و حرفه تان اثر می گذارد؟

با مثالی این موضوع را برای شما باز می کنم. به عنوان مثال، فرض کنید شما در انجام به موقع کارهایتان مشکل دارید. این مورد یک نقطه ضعف محسوب شده و به مرور شما را فردی غیر قابل اعتماد جلوه می دهد. حل این نقطه ضعف چه کمکی به ما می کند؟ این موضوع برای روابط بین افراد، موضوعی حیاتی است. اگر شما الگوی کاری خود را تغییر دهید و با داشتن آگاهی از خود و تلاش بیشتر میتوانید خود را فردی منظم جلوه دهید و به رشد شخصی خوب برسید.

زمانی که شما درک درست از مشکلی داشته باشید میتوانید راه حلی برای آن پیدا کنید. اگر این کار را در زندگی خود دائمی کنید کاملاً به نفع زندگی شغلی و شخصی شما خواهد بود. رشد شخصی در زمانی مشخص به وجود نمی آید، همانطور که قبلاً اشاره کردیم این یک پروسه فعال و بدون توقف است.

ما انسان ها همواره در حال رشد و به دنبال راه هایی برای بهبود زندگی مان می گردیم. به همین جهت قرار نیس نقاط ضعف و قوت ما یکسان باشد. مهم ترین نکته برای قرار گرفتن در مسیر صحیح رشد فردی، حفظ ارتباطمان با افراد درست و موفق است.

2. هر دستاورد کوچک یا بزرگی را جشن بگیرید

استراحت از کار و اختصاص دادن زمانی برای لذت بردن از نقطه عطف ایجاد شده در زندگی برای حفظ انگیزه امری ضروری است. اگر شما به مغزتان اجازه دهید که روی عدم پیشرفت ها یا اشتباهات تمرکز کند، تنها باعث آسیب دیدن ذهنیت تان و از دست دادن پتانسیل لازم برای آینده خواهد شد.

بی انگیزگی در هر نقطه ای میتواند به وجود آید؛ آن هم به دلیل ندانستن فاصله باقی مانده از اهدافمان است.

ممکن است تا موفقیت ما راه زیادی نمانده باشد، اما ما به اشتباه تصور کنیم که خیلی از آن دور هستیم. بنابراین، تنها راه رسیدن به درک این موضوع تسلیم نشدن و ادامه دادن تا رسیدن به اهداف و نتیجه مورد نظر است.

افزایش سرعت رشد فردی

پیروزی های کوچک خود را جشن بگیرید؛ این پیروزی ها منجر به رسیدن اهداف بزرگ می شود. در طول راه بلند رسیدن به اهداف لذت بردن از مسیر و موفقیت های هرچند کوچک برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم هستند. با انجام این کار انتقال دهنده های عصبی در مغز شما مانند سروتونین و دوپامین را تحریک کرده، با ترشح این هورمون های شادی آور، خلقتان بهتر خواهد شد، احساس غرور می کنید و انگیزه خواهید گرفت که در این مسیر ادامه دهید.

3. کنجکاو باشید و کنجکاو بمانید

با کنجکاوی همه کار میتوانید بکنید. احتمالاً کودکان را دبده اید. آنها برای کسب اطلاعات برای دانستن کاربرد و نقش هر وسیله ای کنجکاو هستند و تا زمانی که کاملاً آن را درک نکنند، بی خیال آن نمی شوند. حتی اگر این کار آنها منجر به خراب شدن وسائل شود. اگر تمایل به یادگیری و پیشرفت در ما انسان ها وجود نداشت، هیچ گاه پیشرفت و توسعه ای رخ نمی داد. کنجکاوی حس خلاقیت و تخیل شما را برمی انگیزد. این حس آنقدر قوی است که ما را وادار می کند فراتر از ترس هایمان قدم برداریم و کارهایی انجام دهیم که خودمان هم روزی باورمان نمیشد.

بنابراین به دنبال هرچه شما را به سمت خود جذب می کند بروید. کتابی در مورد فضا بخوانید، در وبینار آشپزی شرکت کنید، آموزش موسیقی ببینید و همه این کارها را با کنجکاوی بیش از حدتان پیش ببرید. مطمئناً با این روند با ناشناخته هایی روبه رو خواهید شد که محدودیت ذهن شما را کم کم از بین می برد و دید بازتری به دنیای اطرافتان خواهید داشت. با افزایش دانشتان نسبت به چیزی به صورت زنجیروار برای علم بیشتر به سمت موضوعی دیگر هدایت می شوید.

اگر شما فردی هستید که جهان را بدون سؤال می پذیرید، مطمئناً کنجکاوی برایتان نمی ماند. از پذیرفتن هرآنچه لحظه ای به شما می گویند و شما از ریشه و اصل آن بی خبر هستید پرهیز کنید.

کنجکاو بودن نه تنها همدلی را در شما پرورش می دهد بلکه روی مهارت های تصمیم گیری شما نیز تأثیر مثبت خود را گذاشته و در همین حال راه را برای رشد فردی شما هموار می کند.

چگونه کنجکاو باشیم؟

از خودتان سؤال هایی بپرسید و به موجودی کنجکاو تبدیل شوید. برای مثال:

 • چه چیزی باعث تعجب شما می شود؟
 • چه چیزی شما را حرکت می دهد؟
 • چه چیزی شما را به چالش می کشد؟

برای ایجاد کنجکاوی گاهی لازم است تا همه این موارد را در یک تابلو در معرض دید یا کاغذی که معمولاً خیلی به آن نگاه می کنیم بنویسیم. پرسیدن سؤالات عجیب و غریب نیز به ما کمک می کند مغز را مجبور کنیم تا جوابی برای آن پیدا کند که متناسب باشد.

4. هدفتان را پیشرفت قرار دهید نه رسیدن ب کمال

 بهتر است بدانید در چه موقعیتی قرار دارید و چه چشم اندازی نسبت به اهداف خود دارید. اگر فقط برای رسیدن به کمال تلاش کنید، هرگز نمی توانید میزان پیشرفت خود را ببینید و درک کنید. داشتن ذهنیتی کمال گرا به طور کلی بد نیست اما زیاده روی در آن به خودتان و اطرافیانتان صدمه خواهد زد. شما ملزم هستید دائماً میزان رشد و پیشرفت شخصی تان را ارزیابی کنید و به هدف کاری نداشته باشید. اینطور نیست که شما در چند قدم اول به هدف نهایی برسید. اینگونه به یاد می آورید در چه مسیری هستید و چقدر در آن جلو رفتید که مهمترین دستاورد شما است.

دلیلی که اکثر مردم به جای پیشرفت به دنبال کمال هستند، ترس آنها از شکست و قضاوت شدن است. با این کار شما اعتماد به خودتان را از دست می دهید و تبدیل به بدترین دشمن خود خواهید شد. به یاد داشته باشید اگر شما خود را در موقعیتی قرار دهید که بازخوردهای زیادی را ببینید، به مرور در برابر انتقاد افراد مختلف از کاری که انجام می دهید مقاوم تر خواهید شد. اطلاع داشتن از نظر افراد مختلف گاهی بسیار مفید است به طوری که جرقه ای در ذهن شما زده شود و برای ادامه مسیر کمکتان کند.

اگر شما به مرحله ای رسیدید که از شنیدن افکار و نظرات دیگران، چه خوب چه بد راحت بودید میتوانید آن را نشانه ای از پیشرفت خود در نظر بگیرید.

5. با ترس از شکست مقابله کنید

مهم ترین نکته برای افزایش سرعت رشد فردی با چند راه کار ساده مقابله با ترس است. تقریباً همه افراد در مراحلی از زندگی شان گرفتار ترس می شوند برای بعضی افراد خیلی شدیدتر بوده و آنها به خاطر این ترس از ادامه انجام کارشان خودداری می کنند.

افزایش سرعت رشد فردی

با ترس تان کنار بیایید تا شما را از پا درنیاورده است

اگر با این ترس کنار بیایید و توانایی کنترل روی آن داشته باشید، دیگر برای شما شکست معنی نخواهد داشت و فقط فرآیند یادگیری برای شما می ماند. در ادامه سه راه مهم برای از بین بردن این احساس برای شما آورده ایم.

 • به خود اعتماد کنید: در هر حالتی به خود اعتماد کنید حتی اگر شکست خوردید، به توانایی هایتان شک نکنید. برای عبور از مسئله یا مشکل باید بدون ترس با آن روبه رو شوید.
 • از حمایت دیگران بهره مند شوید: همه ما انسان هستیم و به دیگران نیاز داریم. گاهی ممکن است توانایی های شما برای انجام کاری کافی نباشد و شما را به مقصود خود نرساند، بنابراین همواره باید برای توسعه آنها کاری کنیم. وجود حمایت اطرافیان برای ما مفید خواهد بود، زمانی را تصور کنید که افکار مزاحمی دارید و فکر می کنید ترس بر شما غلبه کرده و توانایی تان کم شده است. مطمئناً افرادی که به شما اهمیت می دهند و از شما حمایت می کنند نمی گذارند در این وضعیت باقی بمانید. بنابراین، براحتی با کمک دیگران سرپا خواهید شد.
 • بیشتر نقاط مثبت خود را ببینید: وقتی در مسیر خود احساس کندی کردید، دست از عذاب دادن خود بردارید و فکرتان را آزاد کنید. تنها راهی که میتوانید بین توانایی و جاه طلبی خود فاصله ایجاد کنید تمرکز روی کمال و غایت نهایی نیست بلکه پیشرفت است. فرض کنید شما تغییرات مثبت کوچکی را به صورت ثابت دارید، همین نکته باعث می شود در نهایت به جایی می خواهید شما را برساند.

6. در هر شرایطی سلامت بمانید

داشتن بدن سالم و زندگی سالم برای اینکه بتوانید از همه موارد گفته شده در بالا بهره مند شوید نیاز است. اگر شما نتوانید بخوبی از دستاوردهای خودتان استفاده کنید در آخر سرخورده و بی انگیزه خواهید شد. بنابراین، مراقب سلامتی تان باشید زیرا تنها مورد ارزشمند و لازم برای لذت بردن از همه چیزهایی است که با تلاش و سخت کوشی آنها را دست آورده اید.

برای مراقبت از سلامتی تان لازم است نکاتی را در زندگی روزمره رعایت کنید. این نکات عبارتند از:

 • سحر خیز بودن: بسیاری از تحقیقات نشان داده کسانی که صبح زود از خواب بیدار می شوند به کیفیت و کارآمدی زندگی خود اضافه می کنند، همچنین از انرژی که صبح می گیرند میتوانند تمام روز سرزنده و شاداب باشند.
 • داشتن برنامه ورزشی روزانه: بهتر است هر روز زمانی برای خود بگذارید تا بر روی بدنتان تمرکز کرده و با فعالیت های ورزشی سلامت خود را در آینده تضمین کنید. همچنین استفاده از مدیتیشن برای تمرکز نیز امری مفید است.

افزایش سرعت رشد فردی با چند راه کار ساده

 • ایجاد فضایی آرامش بخش در محل زندگیتان: برای مثال در اتاق خود محیط را الهام بخش کنید، از نور خورشید استفاده کنید و تابلوهایی برای افزایش روحیه تان نصب کنبد.

7. در پیچ و خم های مسیر گم نشوید

در دنیای امروز که همه ما درگیر وسائل هوشمند شدیم زمان قابل توجهی را صرف استفاده از این وسائل می کنیم. درست است که بیشتر کار ما امروزه در بستر اینترنت انجام می شود و اینگونه به حلقه اجتماعی وصل خواهیم شد. با این حال ما وظیفه داریم زمان استفاده از این امکانات را مدیریت کنیم و دقت داشته باشیم که از مسیر کار خود خارج نشویم.

سخن آخر

در این مقاله برای بهبود زندگی شما، افزایش سرعت رشد فردی با چند راه کار ساده را معرفی کردیم. در آخر بهتر است بگویم امیدوارم شما راهی را که مناسب شخص خودتان است با توجه به همه توانایی ها و اهدافتان انتخاب کنید. مهم این است که در همه حالت خود را در اولویت قرار داده و در هر کاری بهترین خود باشید. یادتان باشد هیچ کس کامل نیست و از مقایسه خودتان با دیگران دست بردارید، هر فردی طبق زمان بندی خود و متفاوت عمل خواهد کرد. مسیر خودسازی و رشد فردی مسیری دائمی است مادام العمر با آن کار دارید. بنابراین، با خود مهربان باشید و هر پیشرفت و پیروزی کوچک را برای خود جشن بگیرید. افرادی که متعهد و تلاشگر هستند مطمئناً در مدت زمان کمتری شاهد پیشرفت قابل توجه خود خواهند بود.

منابع:

 • https://www.lifehack.org/829885/achieve-personal-growth
 • https://www.integrify.com/blog/posts/how-to-achieve-personal-growth/
 • https://www.successconsciousness.com/blog/personal-development/what-is-personal-growth/
1/5 - (1 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx