چگونه میزان رشد هدف فردی خود را مشخص کنیم؟

نظرات 4
11 دقیقه مطالعه

چه چیزی در شما این حس را ایجاد می‌کند که شما به موفقیت دست پیدا کرده‌اید؟ آیا دلیل آن استقلال مالی است یا خدمت کردن به دیگران بدون چشم‌داشت؟ مهم نیست چه چیزی شما را خوشحال کرده‌است، طول سفر به اندازه مقصد ارزش دارد. این سفر با تعیین اهداف مناسب و قابل دسترسی و رشد هدف فردی، در طول مسیر به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد.

برای رسیدن به جایی که در سر دارید، باید رشد هدف فردی خود را به طور مرتب بررسی کنید تا اطمینان یابید در مسیر درستی قرار دارید. دانستن این که چگونه این رشد را اندازه‌گیری کنید، به پیشرفت شما در مسیرتان کمک زیادی می‌کند.

چرا باید رشد هدف فردی را تعیین کرد؟

تعیین هدف در زندگی، به شما کمک می‌کند که بدانید در زندگی چه می‌خواهید؟ اگر این را بدانید، به جای آنکه اجازه دهید زندگی و اتفاقات آن بر شما تسلط داشته باشند، شما بر زندگی مسلط خواهید بود.

تعیین و اندازه‌گیری اهداف برای پیشرفت شما امری ضروری است. این امر علاوه بر تمرکز، انگیزه و محرکی به شما می‌دهد که تاخیر و مانع را از زندگی خود حذف کنید.

اهداف در شکل و حالت‌های مختلفی وجود دارند، اما بهترین نوع آن‌ها برای تغییر در خود یا تغییر در اطراف، اهداف هوشمندانه است.

اهداف هوشمندانه به صورت زیر تعریف می‌شوند:

  • خاص: روشن و مختصر به جای عمومی و مبهم
  • قابل‌محاسبه: می‌توانید ببینید در حال پیشرفت هستید یا که خیر
  • قابل دستیابی: مسیری چالش‌بر‌انگیز دارد ولی شدنی است
  • مرتبط: با بارنامه‌های کل زندگی خود هماهنگ هستید
  • وابسته به زمان: واقع بینانه و در عین حال چالش‌بر‌انگیز

هم‌چنین با تعیین اهداف، هدف‌های بعدی زندگیتان مشخص خواهند شد؛ و این یعنی خود جذب موفقیت!

همین روند به شادی و رضایت شما از زندگی منجر خواهد شد.

5 راه برای اندازی‌گیری و محاسبه رشد هدف فردی

هنگامی که اهداف خود را به وضوح تعیین کردید، باید پیشرفت خود را پیگیری و محاسبه کنید. به کمک 5 مرحله زیر، به همه آنچه که برای آن تلاش می‌کنید، برسید!

1-جدول زمان‌بندی خود را تهیه کنید

برای اطمینان از زمان اهداف هوشمند خود، تاریخ پایان را زمانی در نظر بگیرید که می‌خواهید از خط پایان عبور کرده و به هدف خود برسید.

برخی اهداف شما ممکن است جدول زمانی داخلی داشته باشند. ممکن است بخواهید 50 عبارت انگلیسی را قبل از سفر خارجه خود فرا بگیرید یا ممکن است بخواهید پولی را برای بعد از فارغ‌التحصیلی فرزندتان کنار بگذارید.

زمان‌بندی برای اهداف دیگر کاملا وابسته به شما است. به عنوان مثال شاید بخواهید کتاب خود را تا پایان امسال بنویسید یا تا 10 سال دیگر چند میلیارد درآمد کسب کنید.

بهترین زمان‌بندی برای رشد هدف فردی شما دارای اطلاعات جاه‌طلبانه ای است، اما قابل دستیابی هستند.

اگر خود را به چالش دعوت کنید، انگیزه خود را حفظ خواهید کرد، اما زیاد جا‌ه‌طلب نباشید؛ ممکن است در رسیدن به اهدافتان وارونه عمل کند و جلوی رشد شما را بگیرد.

تشخیص دهید اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، چقدر طول می‌کشد تا به هدف برسید؟ سپس یک تاریخ مشخص بنویسید و شروع کنید!

سپس از خود بپرسید آیا به زمان بیشتری نیاز دارید یا خیر؟ با توجه به موانع شاید به آن نیاز پیدا کنید یا برعکس، بخواهید سرعت خود را افزایش دهید؛ این به شما وابسته است.

هنگامی که به نقطه پایانی رسیدید، جدولی دیگر برای ماه‌ها و سال‌های بعدتان طراحی کنید.

2-رسیدن به نقاط عطف زندگی در حین عبور از مسیر

جدول‌زمانی که طراحی کردید به شما برای رسیدن به نقاط عطف زندگی کمک می‌کند. اگر هدف شما خواندن 24 کتاب در حوزه خود‌سازی در سال جاری باشد، نقاط عطف شامل اتمام یک کتاب در هر دو هفته باشد. این کار به شما کمک می‌کند که بفهمید روزانه چند صفحه مطالعه کرده‌اید.

بررسی نقاط عطف به پیشرفت شما کمک می‌کند. هم‌چنین به شما کمک می‌کند که بفهمید آیا زمان‌بندی شما جاه‌طلبانه و بلند پروازانه است یا خیر؟

این مراحل مهم هم‌چنین به شما این موقعیت را می‌دهد تا به گذشته و فراز و فرود‌های خود فکر کنید.

رشد هدف فردی

تعیین اهداف و رشد هدف فردی

3-دنباله پیشرفتت رو بگیر!

مرحله بعدی در چگونگی اندازه‌گیری رشد در اهداف، تعیین نوع ردیابی و دنبال کردن آن است. ابزار بسیار زیادی در دسترس است؛ یکی را که با آن راحتید انتخاب کنید. برخی افراد مایل هستند اهداف خود را در نرم‌افزار‌هایی مثل اکسل و ورد سازمان‌دهی و ردیابی کنند.

هم‌چنین ممکن است مایل باشید از نرم‌افزار‌هایی روی تلفن همراه هوشمند خود استفاده کنید.

اگر اهل ساده‌زیستی هستید و درگیر فضای مجازی نشده‌اید، پیشنهاد ما به شما قلم و کاغذ است!

هر روشی را که انتخاب کردید، می‌توانید آن‌ها را منظم چیده و مرتب کنید. افرادی که اهداف و پیشرفت در اهداف خود را یاد‌داشت می‌کنند، دارای انگیزه فراوانی برای ادامه پیشرفت و رشد هستند.

یک نکته کلیدی برای پیگیری روند پیشرفت، نوشتن اهداف در زمان حال است. وقتی این کار را بکنید ضمیر نا‌خود‌آگاهتان آن را به صورت دستور دریافت می‌کند و برای رسیدن به هدف به شما انگیزه می‌دهد.

مثلا تصور کنید در روز خاصی از زندگیتان، وزن مطلوبتان را دارید. این کار به شما ایده‌های متفاوتی برای رسیدن به هدفتان می‌دهد و شما را برای تغییرات آماده می‌کند.

هم‌چنین دنبال کردن احساسات، فرآیند‌های ذهنی و عادات خودتان نیز مهم است. اگر پیشرفت به حال سکون درآمده باشد یا حتی رو به عقب حرکت کرده باشد، ممکن است زمان تغییر برای رشدی جدید فرا رسیده باشد.

یادتان باشد مدیریت زمان و نحوه استفاده از آن شما را به سمت رشد و ترقی سوق می‌دهد.

4-زمان‌های مشخصی برای سنجش میزان پیشرفتتان در نظر بگیرید

جنبه کلیدی دیگر رشد هدف فردی، بررسی مرتب و مداوم پیشرفت است. مراقب باشید در دام ترسیم اهداف فوق‌العاده و شگفت‌انگیز گیر نکنید، اما بعد از انگیزه اولیه آن‌ها را فراموش کنید؛ مثل خیلی از آرزو‌های سال نو که به حاشیه و کنار راه کشیده می‌شوند.

در عوض زمانی خاص و مشخص برای بررسی پیشرفتتان تعیین کنید. با بررسی پیگیری پیشرفت خود به صورت روزانه یا ماهانه سازگار شوید. به چشم جلسه‌ای مهم به آن نگاه کنید و از دستش ندهید.

رسیدن به هدف به تلاش مداوم نیازمند است. مدیریت زمان را در خود تقویت کنید و با تمرکز و افزایش بهره‌وری به هدف خود نزدیک شوید.

5-بزرگ‌ترین انگیزه خود باشید!

کلید نهایی برای شناخت نحوه اندازه‌گیری رشد هدف فردی، تشویق کردن خود است. جملات مثبتی که به شما انگیزه می‌دهد را بیاموزید. هرگونه سرمایه‌گذاری که نیاز به تغییرات دارد، شاید دچار مشکلاتی شود. این امری اجتناب نا‌پذیر خواهد بود، اما جزوی از فرآیند طبیعی است.

رشد هدف فردی

تعیین اهداف برای رشد فردی را جدی بگیرید

در صورت عقب ماندن یا از دست دادن هدف کوچکی، خود را سرزنش نکنید؛ آن را به عنوان تجربه‌ای گران‌بها که برای پیشرفت‌های بعدی نیاز است در نظر بگیرید.

کلید محاسبه‌رشد شما، آگاهی از آن، پذیرش آن و ایجاد تغییرات برای بهبود است. بنابراین به جای بهانه جویی یا نادیده گرفتن موانع، با خود رو‌راست باشید.

با چگونگی تغییر حالت طی رشد فردی خود، سازگار و منعطف باشید؛ در‌حالی که خود را مسئول می‌دانید و به جلو حرکت می‌کنید.

نکاتی برای حفظ مسئولیت‌پذیری

وقتی برنامه‌ای را تنظیم کرده‌اید که در قبال رسیدن به اهداف خود جوابگو باشید، به احتمال فراوان به آن خواهید رسید. این به معنی همسفر شدن شخصی دیگر در این مسیر با شما به سوی موفقیت و تجلیل از دستاورد‌هایتان است. این سه نکته مهم در رابطه با مسئولیت‌پذیری را از یاد نبرید:

  • شرکای مسئولیت‌پذیری پیدا کنید یا در گروهی عضو شوید که با اشتراک اهدافتان با آن‌ها به شما انگیزه دهند
  • برای رسیدن به نقطه عطف خود، پاداش تعیین کنید؛ مثل یک روز تعطیلی یا سفری کوتاه یا حتی خرید
  • مسیر پیشرفتتان را دز شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، این کار باعث می‌شود در قبال ادامه پیشرفت خود پاسخگو باشید

رشد هدف فردی بعدی، از همین الان!

ایجاد زندگی ایده‌آلتان و دستیابی به هر چه که می‌خواهید، با با تعیین اهداف و سپس پیگیری و به‌کار‌گیری اصولی آن آغاز می‌شود.

هنگامی که به هدف خود رسیدید، همیشه چیز جدیدی آماده کشف است. وقتی پیشرفت خود را در هر هدفی اندازه‌گیری کنید می‌توانید بفهمید کجا خوب بودید و کجا ضعف داشتید. سپس از آن برای موفقیت در اهداف بعدی استفاده کنید.

رشد هدف فردی

محاسبه رشد هدف فردی چگونه است؟

کلام پایانی

با مراحل مختلف و پر از چالش اندازه‌گیری و محاسبه رشد هدف فردی، آشنا شدیم. همیشه یادتان باشد حتی اگر بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشید ولی انگیزه‌ای برای اجرای آن نباشد، هیچ دستاوردی به وجود نخواهد آمد. همه چیز به شما و قدرتتان بر‌می‌گردد. از اشتباهات خود درس بگیرید و در صورت شکست در میانه راه، منصرف و دل‌سرد نشوید. این راه پستی و بلندی‌های زیادی در روبروی شما قرار خواهد داد!

: منبع https://www.briantracy.com/blog/personal-success/personal-growth-goals/

4/5 - (4 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

4 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
4
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx