رشد فردی و سن، آیا سن برای رشد فردی مهم است؟

1 نظر
18 دقیقه مطالعه

بسیاری از افراد معتقد هستند که رشد فردی و سن باهم ارتباط مستقیم دارد و با بالا رفتن سن رشد فردی نیز بیشتر می شود. یعنی شخصیت افراد با بالا رفتن سن تکامل می یابد و رفتاری متناسب با سن و سالشان خواهند داشت.

این نظریه از نظر پزشکی مورد بررسی قرار گرفته است و مقاله های بسیاری را در این باره ارائه کرده اند. از این رو تصمیم گرفته ایم که به بررسی تعدادی از این مقاله ها بپردازیم و ببینیم که آیا واقعا سن و رشد فردی با یکدیگر ارتباط دارد یا خیر.

اگر دوست دارید شما نیز از نتیجه این بررسی ها آگاه شوید و اطلاعات خود را افزایش دهید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید و از مطالبی که در اختیارتان قرار می دهیم نهایت استفاده را ببرید.

رشد فردی و سن چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

اگر کمی به افراد جوان و کهنسال نگاه کنید و بخواهید آن ها را با یکدیگر مقایسه کنید، خواهید دید که افراد مسن رفتاری پخته تر خواهند داشت و تجربه بیشتری دارند. برای مثال افراد جوان از زندگی طلب بیشتری دارند و بیشتر مواقع از زندگی خود ناراضی هستند.

درحالیکه افراد مسن دیگر از زندگی خود طلب کار نیستند و سعی می کنند که باقی عمر خود را با خوشحالی بگذرانند و اوقاتشان را به دلیل اتفاق های کوچک تلخ نکنند. این نشانه از تجربه بالا و رشد فردی آن ها دارد که حاضر نیستند لحظات زندگیشان را به دلیل اتفاق های ناگوار تلخ کنند.

این مورد یکی از نشانه های رشد فردی افراد که با افزایش سن به دست می آید. به نوعی می توان این نظریه را تایید کرد که سن و رشد فردی با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند و با بالا رفتن سن افراد از نظر رفتاری و شخصیتی کامل می شوند.

حال در برخی افراد این تکامل در رفتار های نادرست صورت می گیرد و در برخی دیگر در رفتار های شایسته. این مسئله به نوع تربیت و محیط زندگی افراد مربوط است که با چه رفتاری بزرگ و تربیت می شوند.

این نکته را فراموش نکنید که شخصیت افراد به محیط زندگی آن ها ارتباط مستقیم دارد و به نوعی با یکدیگر تکمیل می شوند. از این رو نباید به رفتار افراد به دلیل محیط زندگی آن ها خرده گرفت و آن ها را سرزنش کرد.

نشانه های رشد فردی چیست؟

همانطور که می دانید رشد فردی دارای نشانه هایی است که می توان به راحتی آن ها را تشخیص داد. از این رو در این قسمت تعدادی از ان ها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

روابط سالم تر

افرادی که می خواهند رشد فردی داشته باشند سعی می کنند که کیفیت روابط خانوادگی خود را بالا ببرند و روابط خانوادگی بهتری داشته باشند. با توجه به اینکه خانواده در رشد شما نقش بسیار مهمی دارد و باعث شکل گیری شخصیت افراد می شود باید در این روابط دقت بیشتری داشت.

هرچه کیفیت روابط خانوادگی افراد بیشتر شود رشد فردی آن ها نیز بیشتر خواهد شد و کیفیت بهتری به خود می گیرد. درحالیکه با پایین بودن کیفیت روابط خانوادگی افراد درگیری ذهنی بیشتر می شود و رشد فردی با مشکل مواجه خواهد شد.

کاهش استرس

هنگامی که یاد بگیرید چگونه با استرس و ترس خود از مسائل مقابله کنید، می توانیم بگوییم که شما رشد فردی کاملی داشته اید. زیرا وجود استرس در زندگی می تواند تاثیرات بسیار بدی داشته باشد و مانع انجام هرکاری شود. درحالیکه اگر یاد بگیرید چگونه این استرس را کنترل کنید، به راحتی امکان پیشرفت در کارهای خود را خواهید داشت.

برای اینکه بتوانید استرس خود را کاهش دهید تنها باید چند نکته ساده را رعایت کنید. شما به راحتی با جست و جو در اینترنت این نکات را پیدا خواهید کرد و با تمرین به مهارت کنترل استرس و کاهش آن دست پیدا می کنید.

رشد فکری و سن

راز موفقیت در رشد فکری و سن

اهمیت به سلامتی

ارتباط رشد فردی و سن باعث می شود که افراد به سلامتی خود اهمیت بیشتری بدهند. همه افراد دوست دارند که در سلامت کامل به سر ببرند، اما به دلایلی از پیگیری وضعیت سلامتی خود چشم پوشی می کنند. حال این موضوع در بسیاری از افراد متفاوت است و می دانند که هیچ چیز مهم تر از سلامتی نخواهد بود. از این رو هر کاری برای حفظ سلامتی خود انجام می دهند.

بهره وری بیشتر

همانطور که در جریان هستید تجزیه و تحلیل مسائل باعث پیشرفت بیشتر شما در زندگی خواهد شد و موفقیت های زیادی را برایتان رقم می زند. از این رو سعی کنید در مسائل تحقیق بیشتری انجام دهید و با دقت بیشتری به موضوعات نگاه کنید.

کنترل شخصی

رشد فردی برای افراد کنترل شخصی را به وجود می آورد. یعنی افراد یاد می گیرند که چگونه روی احساسات و خشم درونی خود کنترل داشته باشند. همچنین در موقعیت های مختلف به راحتی می توانند تصمیم درست را بگیرند یا واکنش از خود نشان دهد.

درحالیکه افرادی که هنوز به رشد فکری و فردی نرسیده اند نمی توانند به درستی خود را کنترل کنند رفتار شایسته ای در موقعیت های مختلف نشان دهند.

موفقیت های بیشتر

با افزایش سن و رشد فردی، شخصیت شما کامل می شود و رفتار های بهتری را از خود نشان می دهید. این رشد فردی می تواند برای بسیاری از افراد موفقیت های زیادی را به دست آورد. خلاف این موضوع نیز صدق می کند. یعنی در برخی مواقع این رشد فردی نه تنها موفق شدن را به دنبال ندارد، بلکه باعث به وجود آمدن مشکل نیز می شود.

این مسئله به نوع مهارت هایی که در هنگام رشد فردی یاد گرفته اید بستگی دارد. شما با افزایش مهارت های مثبت خود می توانید در طول رشد فردی شاهد موفقیت های روزافزونی باشید که به دلیل تلاش های شما حاصل شده است.

آرامش ذهنی

یکی از مهارت های دیگری که شما بعد از رشد فردی خود به دست می آورید آرامش ذهنی است. این مهارت باعث کاهش استرس و ایجاد مشکلات خواهد شد. مهارت آرامش ذهنی به نوعی با تمرین های فراوان حاصل می شود و یک روزه نمی توانید به این مهارت مهم که باعث پیشرفت شما می شود دست یابید.

رشد فکری و سن

اهمیت رشد فکری و سن

چگونه رشد فردی بهتری را تجربه کنیم؟

همه افراد دوست دارند که تجربه های بهتری در زندگی خود داشته باشند. از این رو باید کارهایی برای تقویت شخصیت خود انجام دهند. در این بخش تعدادی از کارهای مفید که به رشد شخصیتی شما کمک می کند را دراختیارتان قرار داده ایم.

کتاب

یکی از مهم ترین چیزهایی که می تواند به رشد شخصیت شما کمک کند کتاب خواهد بود. عادت کتاب خوانی باعث می شود شخصیت شما بهتر بتواند رشد فردی خود را پشت سر بگذارید و شخصیتی مفید برای خود باشید.

هرچه میزان مطالعات شما بیشتر باشد، اطلاعاتتان نیز بیشتر خواهد شد و فرد مفید تری برای جامعه خواهید بود. بنابراین تا جایی که امکان دارد کتاب بخوانید و میزان دانش خود را افزایش دهید. حتی شده روزی ۵ دقیقه این عادتن را برای خود ایجاد کنید.

یادگیری زبان

این روز ها یادگیری زبانی غیر از زبان مادری علاوه بر اینکه می تواند منبع درآمدی برای شما باشد، احساس بهتری را نیز ایجاد می کند. انسان های موفق سعی می کنند که به دنبال زبان های جدیدی برای موفقیت بیشتر خود باشد. علاوه بر این مهارت آن ها نیز بالا تر می رود و کار های بیشتری می توانند انجام دهند.

سرگرمی جدید داشته باشید

افراد موفق همیشه برای خود یک سرگرمی جدید فراهم می کنند و هیچگاه وقت خود را به بطالت نمی گذرانند. از این رو شما نیز علاوه بر یک سرگرمی همیشگی که دارید حتما به دنبال تجربه سرگرمی های جدید نیز باشید.

با داشتن یک سرگرمی جذاب علاوه بر اینکه هیچگاه حوصله شما سر نمی رود، یک هنر، ورزش یا حرفه جدید را نیز می آموزید.

از ریسک کردن نترسید

رشد فکری و سن با هم ارتباط مستقیم دارند. از این رو افزایش سن باعث می شود که کمتر از ریسک کردن بترسید. برای اینکه بتوانید فرد موفقی در جامعه باشید و به بهترین شکل رشد فکری خود را بگذرانید، باید با ترس های خود مواجه شوید و از ریسک کردن نترسید.

بسیاری از مواقع همین رسک های کوچک پلی است برای موفقیت های بزرگ در زندگی آینده شما. از این رو بهتر است که خود را برای ریسک ها و رویاهایتان آماده کنید.

رشد فکری و سن

روش های رشد فکری و سن

مهارت هایتان را افزایش دهید

یکی از عواملی که به شما کمک می کند در زندگی خود انسان بهتر و موفق تری باشید، افزایش مهارتهایتان خواهد بود. تا جای ممکن از یادگیری مهارت های جدید نترسید و غافل نشوید. زیرا با یادگیری مهارت های بیشتر احساس بهتری خواهید داشت و فرد موفق تری به نظر می رسید.

از طرفی این مهارت ها از شما یک انسان مستقل می سازد که برای انجام کارهای روزمره خود نیازی به دیگران ندارد و بیشتر کارهای خود را به تنهایی انجام می دهد. همچنین در مواقع بسیاری می توانید به دیگران نیز کمک کنید و مشکلات آن خا را حل نمایید.

سحرخیز باشید

برای اینکه بتوانید به همه کارهای روزمره خود رسیدگی کنید باید صبح های زود بیدار شوید. هنگامی که شما دیر از خواب بیدار می شوید کسل هستید و نمی توانید بسیاری از کارهایتان را مدیریت کنید. حال هنگامی که صبح های زود بیدار می شوید به همه کارهایتان می رسید و حتی زودتر از همیشه ان ها را به اتمام خواهید رساند.

ورزش کنید

یک برنامه ورزشی روزانه باعث می شود که روز خود را با انرزی بگذرانید و کارهایتان را با نشاط بیشتری انجام دهید. علاوه بر این ورزش روزانه به تناسب اندام یا سلامتی شما نیز کمک می کند که باعث افزایش اعتماد به نفستان نیز خواهد شد.

دفتر برنامه نویسی

به همراه داشتن یک دفتر برنامه نویسی می تواند به کارهایتان نظم دهد. نوشتن برنامه های روزانه باعث موفقیت هرچه بیشتر شما در کارهایتان خواهد شد. رشد فردی شما با کمک این دفتر های برنامه ریزی با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

علاوه بر این با نوشتن برنامه های روزانه یا هفتگی دیگر دچار سردرگمی نخواهید شد و به راحتی تمام کارهایتان را انجام می دهید.

سخت کوشی

بسیاری از افراد تصور می کنند که موفقیت با یک جا نشستن و راحت طلبی به دست می آید. برای این افراد باید بگوییم که کاملا در اشتباه هستید. موفقیت تنها نصیب افرادی می شود که هیچگاه دست از تلاش نمی کشند و برای همه کارهای خود سخت تلاش می کنند.

رشد فکری و سن

دلایل رشد فکری و سن

سخت کوشی رمز موفقیت افراد خواهد بود. بنابراین اگر دوست دارید که به موفقیت های زیادی در طول زندگی خود برسید، دست از تلاش و کوشش بر ندارید و نا امید نشوید. بسیاری از افراد پس از یک شکست در زندگی به طور کلی ناامید می شوند و دست از تلاش بر می دارند در حالی که باید قوی تر از قبل به تلاش خود ادامه دهند تا به خواسته هایشان برسند.

شناسایی نقاط ضعف

همه افراد دارای نقاط ضعفی هستند که از همانجا ضربه های بسیاری خورده اند. مهم ترین کار در طول زندگی برای شما این است که نقاط ضعف خود را شناسایی کنید و راهی برای آن داشته باشید. اینگونه دیگر هیچ کس نمی تواند از طریق نقاط ضعفتان به شما آسیب برساند و مانع موفقیتتان شود.

نظرخواهی دیگران

هنگام انجام کارهای جدی سعی کنید از نظرات مثبت دیگران نیز استفاده کنید. این مسئله باعث می شود که انگیزه بیشتری بگیرید و موفقیت های بزرگ تری را تجربه کنید. توجه داشته باشید که به نظرات مثبت و سازنده اهمیت دهید و از نظرات منفی دیگران دور بمانید.

انرژی های مثبت می تواند اتفاق های بی نظیری را برای شما به وجود آورد. درحالیکه انرژی و نظرات منفی مانع پیشرفت شما خواهد شد و درهای موفقیت به رویتان بسته می شود.

تعیین هدف

با توجه به اینکه رشد فکری و سن با یکدیگر ارتباط مستقیم دارد، قبل از اینکه سن شما بیشتر شود و رشد فردی تکامل یابد هدف مشخصی برای آینده داشته باشید. تعیین یک هدف مشخص و واحد برای آینده به شما انگیزه تلاش می دهد.

انتقادپذیری

یکی از نشانه های رشد فردی شما انتقادپذیری خواهد بود. افرادی که به رشد فردی رسیده اند در مقابل انتقاد های دیگران جبهه نمی گیرند و به راحتی از کوره در نمی روند. بلکه سعی می کنند نقص های خود را بیایند و راهی برای از بین بردن این نقص ها پیدا کنند.

از بین رفتن نقص های فردی باعث می شود که شخصیت بی نظیری از شنا به وجود بیاید که همیشه در خاطر افراد باقی بماند و به نیکی یاد شود.

بسیاری از افراد که هنوز به رشد فکری و فردی نرسیده اند در مقابل انتقاد ها جبهه می گیرند و به راحتی از کوره در می روند. این مسئله مانع پیشرفت آن ها خواهد شد و باعث ایجاد کدورت یا ناراحتی می شود.

رشد فکری و سن

هدف رشد فکری و سن

افزایش عادت های خوب

افزایش عادت های خوب برای موفقیت شما بسیار موثر خواهد بود. این عادت ها شاید در ابتدا کمی سخت باشد، اما پس از مدتی لازمه زندگیتان می شود و به راحتی آن ها را انجام می دهید. برای مثال سحرخیزی در ابتدا بسیار سخت و دشوار خواهد بود، اما پس از مدتی به یک عادت تبدیل می شود و ناخوداگاه در یک ساعت خاص از خواب بیدار می شوید بدون اینکه به ساعت نیاز داشته باشید.

به همین دلیل پیشنهاد می شود که هر از چندگاهی برای کسب موفقیت های بیشتر یک عادت درست را وارد زندگی خود کنید و ان را جدی بگیرید.

دوری از افراد منفی

کسانی که همیشه از زندگی خود ناراضی هستند و افکار منفی دارند، به راحتی روی دیگران نیز تاثیر می گذارند. از این رو برای کسب موفقیت سعی کنید افراد منفی را از زندگی خود دور نگه دارید و به سراغ افراد مثبت اندیش بروید.

سخن آخر

با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته است نظریه رشد فردی و سن درست است. به همین دلیل سعی کنید قبل از اینکه رشد فردی شما تکمیل شود و شخصیتتان تکامل یابد رفتار های شایسته را در خود افزایش دهید و موفقیت های بیشتری را به دست آورید.

10 Reasons Personal Growth Is Important No Matter Your Age (lifehack.org)

Personal growth and development in old age—a clinician’s perspective | Age and Ageing | Oxford Academic (oup.com)

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx