کنجکاو هستيد؟ تمایل به یادگیری بیشتر کلید موفقیت شغلی است

یک نظر اضافه کنید
14 دقیقه مطالعه

کنجکاو هستيد؟ تمایل به یادگیری بیشتر کلید موفقیت شغلی است

کودکان بسيار قابل توجه هستند. آنها همه چیز را خیلی سریع و آسان یاد می گیرند. تصور کنید که بتوانید به همان سرعتی که یک کودک می تواند یاد بگیرد که بلوک ها را روی هم چیده یا اولین کلمات خود را بخواند، یاد بگیرید و در حرفه خود پیشرفت کنید. جدا از انعطاف پذیری مغز، کودکان به طور طبیعی کنجکاوی فکری خود را نشان می دهند.

برای برخی افراد، این عطش سیری ناپذیر دانش به تدریج با افزایش سن از بین می رود. این امر یادگیری و حل مسئله را در طول زمان دشوارتر می کند؛ اما برخي ديگر کنجکاوی خود را حتی در طول بزرگسالی حفظ می کنند. آنها همیشه به دنبال یافتن پاسخ های عمیق تر برای سؤالات خود هستند.

این کنجکاوی فکری کلید تبدیل شدن به یک یادگیرنده بهتر است. بزرگسالان ممکن است انعطاف پذیری مغز کودکان را نداشته باشند، اما همچنان می توانند کنجکاوی را تمرین کنند.

بیایید مفهوم کنجکاوی فکری را بررسی کنیم، معنی آن چیست و چگونه می توانید آن را برای موفقیت در حرفه كاري خود نشان دهید.

کنجکاو هستيد؟ تمایل به یادگیری بیشتر کلید موفقیت شغلی است

کنجکاوی فکری یعنی چه؟

در اینجا یک تعریف کنجکاوی فکری وجود دارد:

کنجکاوی فکری تمایل و تمایل فرد برای یادگیری چیزهای جدید و حفاری عمیق تر از سطح است.

کنجکاوی فکری، یادگیری را به جای یک وظیفه یا یک کار طاقت فرسا، به فرآیندی طبیعی ‌تر تبدیل می ‌کند.

وقتی از نظر فکری کنجکاو هستید، تمایل و علاقه بیشتری به کسب دانش دارید. شما طبیعتاً سؤالات بیشتری می ‌پرسید و به دنبال این هستید که بفهمید چرا همه چیز به این شکل است.

افراد کنجکاو از نظر فکری از وضعیت موجود به عنوان پاسخی به سوالات خود راضی نیستند. آنها عمیقاً به موضوعات می پردازند تا به طور کامل استدلال پشت فرآیندهای رایج را درک کنند.

به علاوه، آنها می خواهند دائماً دانش خود را در موضوعات جدید گسترش دهند.

داشتن کنجکاوی فکری نیز برای رشد ذهن یک مبتدی بسیار مهم است. این به این دلیل است که شما باید کنجکاو باشید تا دائماً موقعیت ‌های قدیمی را به روش‌ های جدید نزدیک کنید.

چرا کنجکاوی فکری برای شغل شما مهم است؟

کسی که از نظر فکری کنجکاو است، مهارت های حل مساله بهتری نیز خواهد داشت در نتیجه می توانند تصمیمات بهتری بگیرند و دائماً از هر مشکلی درس بگیرند.

کنجکاوی فکری همچنین می تواند به شما کمک کند با خلاقیت بیشتری به موقعیت ها نزدیک شوید. این به این دلیل است که شما فقط به آنچه در گذشته کار می کرد نمی چسبید.

وقتی کنجکاو هستید، به جای ذهن منفعل، ذهن فعالی خواهید داشت. ذهن شما همیشه پويا است و درباره دنیای اطرافتان سوال می پرسد. در نتیجه ذهن شما قوی تر می شود.

در واقع، مطالعات نشان می دهد که کنجکاوی و وظیفه شناسی در کنار هم به اندازه هوش برای عملکرد تحصیلی مهم هستند.

کنجکاو هستيد؟ تمایل به یادگیری بیشتر کلید موفقیت شغلی است

آیا کنجکاوی فکری یک مهارت است؟

کنجکاوی فکری یک مهارت سخت نیست، یک مهارت نرم است. این بدان معنی است که شما نمی توانید کنجکاوی فکری را مانند برنامه نویسی یا تجزیه و تحلیل داده ها یاد بگیرید.

برخی افراد ذاتا کنجکاو هستند. آنها سعی خواهند کرد پاسخ همه چیز را بدون حتی فکر کردن در مورد آن بیابند؛ اما کسی که به طور طبیعی کنجکاو نیست همچنان می تواند روی این مهارت کار کند. شما می توانید با جستجوی هدفمند فرصت هایی برای کنجکاوی و یادگیری، کنجکاوی فکری را توسعه دهید.

نقل قول های کنجکاوی فکری

در اینجا مواردی وجود دارد که افراد در مورد کنجکاوی فکری در طول سال ها گفته اند که ممکن است به الهام بخشیدن به کنجکاوی شما کمک کند:

«رشد فکری باید از بدو تولد آغاز شود و تنها با مرگ متوقف شود.»

آلبرت انیشتین

«شما هرگز چیزی را به اندازه زمانی که صرفاً از روی کنجکاوی باشد، یاد نخواهید گرفت.»

کریستوفر نولان

«افراد وقتی می میرند كه کنجکاوی از بین برود.»

-گراهام سویفت

«انسان می تواند زنده بماند… اگر از تغییر نترسد، در کنجکاوی فکری تمام نشدني باشد، به چیزهای بزرگ علاقه مند باشد و در راه های کوچک خوشحال باشد.»

ادیت وارتون

کنجکاو هستيد؟ تمایل به یادگیری بیشتر کلید موفقیت شغلی است

آیا کنجکاوی با هوش مرتبط است؟

ارتباط هاي بسياري بین کنجکاوی و هوش یافت شده است. یک مطالعه نشان داد که بین کنجکاوی و هوش هیجانی رابطه معناداری وجود دارد. مطالعه دیگری نشان داد که مناطق مغزی که یادگیری و حافظه را کنترل می کنند، کنجکاوی را نیز کنترل می کنند.  یک فرد باهوش عموماً به دنبال درک بیشتر دنیای اطراف خود است.

در مورد آن فکر کنید، هوش مساوی با دانش نیست. با این حال، به نظر می رسد که افراد باهوش چیزهای زیادی می دانند. چرا اینطور است؟ دلیلش این است که آنها به طور طبیعی کنجکاو هستند و می خواهند یاد بگیرند.

چگونه کنجکاوی فکری خود را نشان دهید و شغل خود را بیشتر کنید

اگر نشان دادن کنجکاوی فکری به طور طبیعی برای شما اتفاق نمی افتد، اشکالی ندارد. شما همیشه می توانید آن را در طول زمان توسعه دهید.

در اینجا پنج مثال از کنجکاوی فکری آورده شده است که می توانید برای نشان دادن کنجکاوی خود دنبال کنید.

  1. سوالات بیشتری بپرسید

در ابتدا، پرسیدن سؤال ممکن است باعث شود که احساس کنید نسبت به همسالان خود توانایی یا دانش کمتری دارید؛ اما اینطور نیست.

وقتی سؤال می ‌پرسید، ناگزیر در مورد یک موضوع اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد. چیزهایی را که متوجه نشده اید یا تصورات اشتباهی که ممکن است داشته باشید را روشن خواهید کرد.

حتی اگر سوالی احمقانه به نظر می رسد، از سوال پرسیدن و برطرف كردن ابهامات ذهني خود نترسید.

اگر دیگران سوالی نپرسند به این معنی نیست که همه چیز را می دانند. آنها ممکن است فقط برای پرسیدن مردد باشند. رودروايسي نكنيد و سوالتان را بپرسید.

کنجکاو هستيد؟ تمایل به یادگیری بیشتر کلید موفقیت شغلی است

  1. بپذیرید که بعضي چیزها را نمی دانید

اگر چیزی را نمی دانید، سعی نکنید وانمود کنید که می دانید. بد نیست اعتراف کنید که چیزی را نمی دانید.

وقتی به شکاف در دانش خود اعتراف می کنید، اکنون می دانید که چیزی برای یادگیری دارید.

اما فقط نگویید «نمی ‌دانم» و آن را رها نکنید. از آن به عنوان فرصتی برای اصلاح شکاف دانش استفاده کنید. در عوض می توانید بگویید:

«نمی ‌دانم، بیایید بفهمیم» یا «نمی‌دانم، اما دوست دارم یاد بگیرم.»

  1. ببینید علایقتان شما را به کجا می برد

یک قدم به عقب بردارید و از خود بپرسید که چه چیزی شما را هیجان زده می کند. دوست دارید چه چیزی را بیشتر بفهمید؟ آن علایق را دنبال کنید حتی اگر ترس از شکست دارید.

بهتر است با چیزی شروع کنید که به آن علاقه دارید، نه اینکه خودتان را در مسیری مجبور کنید که شما را خسته کند.

  1. شروع به یادگیری از افراد دیگر کنید

هنگامی که چیزی را پیدا کردید که به آن علاقه داريد، به دنبال فرصت هایی برای یادگیری از دیگران باشید.

یادگیری از افراد به شما این امکان را می دهد که سؤالات بعدی بپرسید و چیزها را در عمل ببینید.

برای مثال، اگر همیشه می ‌خواستید درباره کارهایی که مدیرتان انجام می ‌دهد بیشتر بدانید، فرصت ‌هایی برای گفتگو با آنها پیدا کنید. ببینید آیا می توانید کار آنها را مشاهده کنید و از تجربه آنها درس بگیرید.

سعی کنید از افراد مختلف یاد بگیرید تا بتوانید مسائل را از منظرهای مختلف ببینید.

کنجکاوی خود را با پرسیدن از خود تحریک کنید: «آیا این تنها راهی است که می ‌توانیم به این هدف برسیم؟ دیگران چگونه با این وضعیت برخورد خواهند کرد؟»

کنجکاو هستيد؟ تمایل به یادگیری بیشتر کلید موفقیت شغلی است

  1. علایق خود را متنوع کنید

ممکن است موضوعاتی را بدانید که به آنها علاقه دارید. موضوعات دیگر ممکن است اصلاً برای شما جالب نباشد؛ اما سعی کنید علایق دیگري را هم کشف کنید تا کنجکاوی خود را تحریک بيشتر کنید.

به کتابخانه برويد و به صورت تصادفی یک کتاب انتخاب کنید؛ یا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاری که انجام می دهند، به یکی از همسالان خود در آنجا مراجعه کنید.

اگر کنجکاوی شما با همه چیزهایی که کاوش می کنید تحریک نشود، اشکالی ندارد. آنچه مهم است این است که همیشه برای تنوع بخشیدن به علایق خود تلاش کنید. نشان دهید که می توانید از منطقه راحتی خود فراتر بروید و چیز جدیدی یاد بگیرید.

نشان دادن کنجکاوی فکری برای کمک به پیشرفت شغلی شما

وقتی از خود کنجکاوی فکری نشان می دهید، می توانید حرفه كاري خود را ارتقا دهید. در ادامه مطلب دلیل آن آورده شده است.

  1. در یادگیری چیزهای جدید بهتر خواهید شد

مطالعات اخیر نشان می دهد که کنجکاوی می تواند به بهبود یادگیری و حفظ اطلاعات جدید کمک کند؛ بنابراین نه تنها می خواهید چیزهای جدیدی یاد بگیرید، بلکه در آن بهتر نیز خواهید شد.

این به شما یک مزیت در حرفه شما می دهد.

اگر بتوانید به راحتی مفاهیم جدید را بیاموزید و با موقعیت های جدید سازگار شوید، طبيعتا می توانید راحت تر به اهداف خود برسید.

کنجکاو هستيد؟ تمایل به یادگیری بیشتر کلید موفقیت شغلی است

  1. کنجکاوی فکری یک صفت پسندیده است

وقتی کنجکاو هستید، به احتمال زیاد چیزهای جدید را امتحان خواهید کرد. این بدان معنی است که شما در محل کار نیز احتمال بیشتری برای نوآوری دارید. در نتیجه، کنجکاوی فکری بسیار ارزشمندتر از پایبندی به وضعیت موجود است.

شما همچنین می توانید از سوگیری تاییدي جلوگیری کنید. سوگیری تاییدي، تمایل به اجتناب از جستجوی منابعی است که اشتباه شما را ثابت می کند. با سوگیری تأییدي، شما به دنبال تحقیقاتی هستید که از آنچه قبلاً اعتقاد دارید پشتیبانی می کند و از آن حمایت می کنید.

کنجکاوی می تواند شما را وادار کند که از همه جهات به چیزی نگاه کنید، حتی آنهایی که ممکن است با آنها موافق نباشید.

  1. در محل کار لذت بیشتری خواهید داشت

وقتی در مورد کار خود کنجکاو هستید، آن را سرگرم کننده تر نیز می کند. این به این دلیل است که شما یاد می گیرید که به هر چیزی که اطرافتان است علاقه مند شوید.

کنجکاوی فکری به شما این امکان را می ‌دهد که بخواهید عمیق‌ تر کاوش کنید و کشف کنید که چرا همه چیز به این شکل است. به همین دلیل، یادگیری به یک تجربه سرگرم کننده تبدیل می شود. این دیگر وظیفه ای نیست که باید از آن رنج بکشید. شما همچنین انعطاف پذیرتر خواهید شد، زیرا از سازگاری با روش های جدید انجام کارها لذت خواهید برد.

  1. کنجکاوی فکری به شما نسبت به هوش مصنوعی برتری می دهد

هوش مصنوعی و فناوری در حال حاضر چندین شغل را از بين برده است. برای مثال، اکنون که صندوق ‌های نقدی سلف ‌سرویس وجود دارد، به صندوق ‌دار کمتری نیاز است؛ اما هوش مصنوعی قادر به کنجکاوی فکری نیست، حداقل در آینده قابل پیش ‌بینی. وقتی کنجکاوی فکری را پرورش می دهید، یک ویژگی منحصر به فرد برای انسان ها را نشان می دهید. توانایی شما برای یادگیری، بهبود و نوآوری به شما کمک می کند که شما را غیرقابل جایگزین کند.

کنجکاو هستيد؟ تمایل به یادگیری بیشتر کلید موفقیت شغلی است

کنجکاوی فکری را برای بهبود کیفیت زندگی خود تمرین کنید

کنجکاوی فکری همه چیز را به فرصتی برای یادگیری تبدیل می کند. وقتی همه چیز را به عنوان یک فرصت می بینید، دنیا مکان جالب تری می شود. این می تواند کیفیت زندگی شما را نه تنها در محل کار، بلکه در خانه نیز بهبود بخشد. شما در یادگیری بهتر می شوید و در نتیجه جايگاه شغل خود را ارتقا می بخشید؛ اما شما همچنین راه هایی برای جذاب تر کردن زندگی روزمره خود هم پیدا می کنید.

منبع:

  • https://www.betterup.com/blog/intellectual-curiosity

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx