تجزيه و تحليل تيپ شخصیتي INTJ

یک نظر اضافه کنید
18 دقیقه مطالعه

تجزيه و تحليل تيپ شخصیتي INTJ

ترجیحات روانشناختی یک فرد به میزان زیادی بر نحوه تفسیر و تعامل آنها با دنیای بیرون تأثیر می گذارد. حتی بیشتر از آن، این ترجیحات تعیین می کند که یک فرد چگونه فکر می کند، احساس می کند و چگونه عمل می کند؛ بنابراین، با شناسایی تیپ شخصیتی افراد، می توانید بینش های مهمی در مورد آنها به دست آورید. این بینش نه تنها به شما کمک می کند تا بتوانید رفتار آنها را پیش بینی کنید، بلکه به شما در درک بهتر باورهای آنها کمک می کند.

در عین حال، با کشف ویژگی های 16 شخصیت، می توانید به طور موثرتری با تیپ های شخصیتی مختلف برخورد کنید. در ادامه، تیپ شخصیتی INTJ (درونگرایی، شهود، تفکر، قضاوت) را تحلیل خواهیم کرد. بیایید بررسی کنیم که چه چیزی شخصیت INTJ را مشخص می کند و چه چیزی آنها را از سایر تیپ ها متمایز می کند.

این 16 شخصیت توسط کاترین کوک بریگز و ایزابل بریگز مایرز در طول جنگ جهانی دوم ایجاد شدند. این دو دانشمند ابتدا این طبقه بندی از تیپ های شخصیتی را برای کمک به زنانی که در طول جنگ وارد نیروی کار می شدند، ساختند.

«هوش توانایی سازگاری با تغییر است.»

استیون هاوکینگ

تجزيه و تحليل تيپ شخصیتي INTJ

با این حال، تیپ های شخصیتی حاصل از تحقیقات آنها به سرعت از هدف اصلی خود فراتر رفتند. در واقع، شاخص نوع مایرز-بریگز به سرعت به یکی از محبوب ‌ترین طبقه‌ بندی‌ های روان ‌شناختی تبدیل شد.

بیایید تیپ شخصیتی INTJ را که به عنوان مغز متفكر و معماران نیز شناخته می شود، بررسی کنیم.

امروزه، این شتخص از پرکاربردترین طبقه بندی های شخصیتی به ویژه به دلیل دقت بالای آن وجود دارد. در ادامه تیپ شخصیتی INTJ شاخص نوع مایرز-بریگز به تفصیل توضیح داده می شود.

تجزيه و تحليل تيپ شخصیتي INTJ

اگر به طور منظم با INTJ ها سروکار دارید، موارد زیر به شما کمک می کند تا بهتر درک کنید که این تیپ شخصیتی چگونه فکر می کند، احساس می کند و چگونه عمل می کند. در این مطلب خواهید دید که چه چیزی به INTJ ها انگیزه می دهد و چگونه می توانید بهتر با آنها تعامل داشته باشید.

در عین حال، اگر خودتان را بتوان به عنوان INTJ طبقه بندی کرد، بینش های شگفت انگیز متعددی را در مورد خود کشف خواهید کرد. با به دست آوردن شناختی از تیپ شخصیتی خود، قادر خواهید بود تشخیص دهید که در نهایت چه چیزی رفتار و تفکر شما را شکل می دهد.

فهرست مطالب

 • منظور از INTJ چیست؟
 • ویژگی های شخصیتی INTJ
 • مشاغل INTJ
 • روابط INTJ
 • INTJ های معروف

اول از همه، لازم است توضیح دهیم که “INTJ” به چه معناست.

تجزيه و تحليل تيپ شخصیتي INTJ

منظور از INTJ چیست؟

مخفف INTJ مخفف Introversion، Intuition، Thinking و Judgment است. این بدان معنی است که افرادی که می توانند به عنوان INTJ طبقه بندی شوند، این چهار بعد را بر متضادهای مربوط ترجیح می دهند. این چهار بعد بر اساس چهار نوع روانشناختی کارل گوستاو یونگ است. چهار اولویت به شرح زیر است:

 • نحوه تمرکز توجه (برونگرایی یا درونگرایی)
 • اطلاعات چگونه درک می شود (حس یا شهود)
 • نحوه اتخاذ تصمیمات (تفکر یا احساس)
 • نحوه برخورد با جهان خارج (قضاوت یا ادراک)

با ارزیابی ترجیحات افراد در این چهار زمینه می توان تیپ شخصیتی فردی او را شناسایی کرد.

ویژگی های شخصیتی INTJ

تیپ شخصیتی INTJ اغلبی بسیار کمیاب است. در واقع، یکی از کمیاب ‌ترین شخصیت ‌های ۱۶ گانه روان ‌شناختی در نظر گرفته می ‌شود. کارشناسان تخمین می زنند که شخصیت INTJ تنها 2-4٪ از کل جمعیت را تشکیل می دهد.

چه چیزی INTJ ها را از سایر تیپ های شخصیتی متمایز می کند؟

میل به کارایی

INTJ ها افراد فوق العاده تحلیلی هستند. به این ترتیب، سؤال «آیا ای روش کار می کند؟» بر تمام افکار و اعمال آنها تسلط دارد. در نتیجه، هر کاری که آنها انجام می دهند، مشمول این سؤال اساسی است. همین امر در مورد ساخت سیستم های مختلف INTJ صدق می کند. اگر چیزی را نمی توان در دنیای واقعی به کار برد، برای تیپ شخصیتی INTJ فایده چندانی ندارد. اگر چیزی غیر عملی یا ناکارآمد باشد، INTJ ها آن را نادیده می گیرند.

INTJ ها اغلب وقت خود را صرف ساختن سیستم های مختلف می کنند. به همین دلیل، آنها اغلب به عنوان تیپ شخصیتی سیستم ساز در میان 16 شخصیت دیگر در نظر گرفته می شوند. علاقه آن ‌ها به سیستم‌ ها همراه با قابلیت اطمینان و قابل اعتماد بودن یک INTJ باعث می ‌شود تا در این زمینه بسیار کارآمد باشند.

تجزيه و تحليل تيپ شخصیتي INTJ

غیرمعمول تخیلی

چیزی که در مورد تیپ شخصیتی INTJ غیرعادی است، خلاقیت و تخیل آنهاست. اگرچه INTJ ها ماهیت تحلیلی دارند، اما اغلب از تخیل بسیار توسعه یافته خود استفاده می کنند. انجام این کار به آنها کمک می کند تا راه حل های منحصر به فردی را برای مشکلاتی که با آن روبرو هستند شناسایی کنند.

بسیار مستقل

INTJ ها اغلب به عنوان افراد بسیار مستقل تلقی می شوند. در واقع، INTJ ها شاید مستقل ترین تیپ شخصیتی در بین 16 شخصیت باشند. در عین حال، تمرکز آنها بر عملگرایی باعث می شود که قراردادهای اجتماعی را که احساس می کنند غیرضروری هستند نادیده بگیرند. این همچنین به این معنی است که INTJ ها بسیار مقتدر هستند به خصوص زمانی که احساس می کنند امری غیر قابل توجیه است.

همین امر در مورد افرادی که به دنبال کسب منافع از عناوین یا سمت های خود هستند صادق است. به طور خلاصه، INTJ ها از مفاهیم معمولی اقتدار و قراردادهای اجتماعی فراتر می روند. این عمدتاً به این دلیل است که INTJ ها احساس می کنند که چنین احساساتی غیرضروری هستند و تنها موانعی بر سر راه دستیابی به دانش هستند.

غير اجتماعی

وقتی صحبت از تعاملات اجتماعی می شود، INTJ ها ترجیح می دهند زمانی را که با دیگران می گذرانند محدود نگه دارند. به طور کلی، INTJ ها درون گرایی را بر برون گرایی ترجیح می دهند و خیلی هم اجتماعی نیستند. این بدان معنی است که آنها تمایل دارند پس از تعاملات طولانی انرژی خود را در تنهایی بازیابند.

ناگفته نماند که تیپ شخصیتی INTJ کار فردی را ترجیح می دهد. با این حال، اگر مجبور باشند در یک تیم کار کنند، INTJ ها روابط دانشگاهی با همکاران برقرار می کنند که آنها را تحریک یا به چالش می کشد. در عین حال، INTJ ها مایلند که بازیکنان تیمی فعال باشند، اما تنها در صورتی که به کارایی بالاتر کمک کند.

رهبران عملگرا

INTJ ها به طور طبیعی تمایلی به جستجوی موقعیت های رهبری ندارند. با این حال، اگر شرایط ایجاب کند که رهبری کنند، رهبرانی عملگرا می باشند. به طور مشابه، INTJ ها زمانی که احساس کنند رهبر فعلی ناکارآمد است، ابتکار عمل را به دست خواهند گرفت.

تجزيه و تحليل تيپ شخصیتي INTJ

میل به تجلی ایده ها

تیپ شخصیتی INTJ با کشف دیدگاه های جدید در مورد زندگی انگیزه ای تازه می گیرد INTJ ها فعالانه به دنبال یافتن راه های جدیدی برای نگریستن به دنیایی هستند که در آن زندگی می کنند. آنها همچنین دیدگاهی توسعه یافته از آنچه می تواند باشد دارند و برای تحقق ایده های خود تلاش می کنند. حتی بیشتر از آن، INTJ ها با توسعه و مفهوم سازی ساختارهای فکری پیچیده، ایده های خود را ابراز می کنند.

جای تعجب نیست که تیپ شخصیتی INTJ اغلب به عنوان مغز متفکر یا معمار توصیف می شود. دلیل این امر این است که آنها در برنامه ریزی و اجرای عملیات پیچیده عالی هستند. مهم نیست که چنین عملیاتی چقدر پیچیده باشد، INTJ ها درک دقیقی از گام های متوالی که باید برای اجرای طرح برداشته شوند، خواهند داشت. در عین حال، INTJ ها در پیش بینی مشکلات عالی هستند، به همین دلیل است که اغلب گزینه های جایگزین آماده دارند.

یکی دیگر از ویژگی های شخصیت INTJ این است که آنها فوق العاده سخت کوش هستند. این به آنها اجازه می دهد تا به سرعت مسیر موفقیت را ظی کنند. در نتیجه، اغلب آنها را می توان در موقعیت های رهبری یا سایر مسئولیت ها یافت. INTJ ها همچنین به شدت بر دستیابی به بالاترین سطح ممکن از کارایی در هر کاری که انجام می دهند متمرکز هستند؛ بنابراین، زمانی که نتوانند جنبه هایی را که نیاز به بهبود دارند تغییر دهند، می توانند کاملاً بی قرار باشند.

متفکران راه حل محور

به طور کلی، INTJ ها روی تعریف مشکلات تمرکز زیادی ندارند. به طور مشابه، آنها علاقه ای به صرف زمان زیادی برای تجزیه و تحلیل اشتباهات مرتکب شده در گذشته ندارند. در عوض، آنها ذهنیت عملی دارند که باعث می ‌شود بیشتر روی ایجاد راه‌ حل‌ هایی برای مشکلات موجود تمرکز کنند.

به لطف اعتماد به نفس بالای خود، INTJ ها به راحتی تصمیمات را می گیرند. تصمیم گیری دیرهنگام آخرین چیزی است که می توان INTJ ها را به آن متهم کرد. با این حال، تیپ شخصیتی INTJ ترجیح می دهد تصمیمات خود را بر اساس حقایق و منطق صحیح استوار کند. به همین دلیل، INTJ ها اغلب تحقیقات لازم را انجام می دهند و موقعیت ها را به طور کامل قبل از نهایی کردن یک تصمیم تجزیه و تحلیل می کنند.

مشاغل INTJ

INTJ ها حرفه هایی را ترجیح می دهند که در آن سطح بالایی از استقلال و آزادی داشته باشند. تیپ شخصیتی INTJ زمانی رشد می کند که مافوق آنها آزادی خلاقیت کامل را به آنها بدهند. در این شرایط، INTJ ها می توانند پتانسیل خود را برای ارائه راه حل های منحصر به فرد برای مشکلات پیچیده به طور کامل ارزیابی کنند.

به طور کلی، بسیاری از INTJ ها را می توان در حرفه های علمی و همچنین در زمینه تحقیقات، حقوق و مهندسی یافت. اساسا، INTJ ها در حرفه هایی پیشرفت می کنند که به آنها اجازه می دهد مشکلات پیچیده را تجزیه و تحلیل کنند البته اگر به آنها اجازه داده شود راه حل های نوآورانه ای برای این مشکلات ایجاد کنند.

INTJ ها را می توان در حرفه های نظری و نسبتاً انتزاعی نیز یافت. با این حال، تیپ شخصیتی INTJ به طور کامل در آن حوزه‌هایی شکوفا می‌شود که به آن‌ها اجازه می ‌دهد ایده‌ های خود را آشکار کنند. در اینجا برخی از مسیرهای شغلی که برای INTJ مناسب هستند آورده شده است:

 • تحلیلگر مالی
 • حسابدار
 • تحلیلگر بازار
 • تدارکات
 • بازرس مالیاتی
 • تحليل گر ريسك
 • آماردان و ریاضیدان
 • تحلیلگر تحقیق در عملیات
 • مهندس هوافضا
 • معمار
 • مهندس سخت افزار کامپیوتر
 • مهندس مکانیک
 • مهندس هسته ای
 • بیوشیمیست ها
 • شیمیدان
 • هیدرولوژیست
 • میکروبیولوژیست

در حالی که حرفه های ذکر شده در بالا برای INTJ ها ایده آل هستند، آنها به طور کلی باید از مشاغلی که شامل تعامل اجتماعی بیش از حد است اجتناب کنند.

تجزيه و تحليل تيپ شخصیتي INTJ

روابط INTJ

وقتی صحبت از روابط می شود، INTJ ها تعامل با افراد همفکر را ترجیح می دهند. دلیل این امر این است که آنها برای کنار آمدن کامل با تیپ های شخصیتی بسیار متفاوت تلاش می کنند؛ بنابراین، تیپ شخصیتی INTJ ترجیح می‌دهد با کسانی که باورها و ویژگی‌های شخصیتی مشابهی دارند، روابط برقرار کند.

در عین حال، INTJ ها تاکید زیادی بر تعامل در درجه اول با کسانی دارند که ایدئولوژی های مشابه یا نزدیک به آنها دارند. در نتیجه، INTJ ها ممکن است در ایجاد روابط با افرادی که در تلاش برای توافق با آنها هستند تردید کنند.

INTJ به عنوان شریک عاطفي

اگر می خواهید با یک INTJ در رابطه عاطفی باشید، چیزهای خاصی وجود دارد که باید بدانید. اول از همه، INTJ ها تمایل دارند روابط را به شیوه ای بسیار منطقی و عاقلانه در نظر بگیرند. به همین دلیل ممکن است به صورت خودجوش روابط عاشقانه برقرار نکنند. در عوض، آنها در جستجوی یک شریک سازگار و بسیار صبور هستند.

ثانیا INTJ ها صبر کمی برای آداب و رسوم اجتماعی دارند. این امر مخصوصاً زمانی است که به این نتیجه رسیده اند که این آداب و رسوم غیرضروری و ناکارآمد است. ثالثاً، به ویژه تیپ های شخصیتی که ابعاد احساس و ادراک را ترجیح می دهند، اغلب ممکن است احساس کنند که شریک زندگی آنها به نحوی دور است و قابل دسترسی نیست.

با این حال، اگر INTJ ها یک جفت مناسب و سازگار پیدا کرده باشند، انتخاب خوبی خواهند داشت. از نظر آنها، ثبات و هماهنگی دو ویژگی مهم در یک رابطه است. در عین حال، INTJ ها به طور غیرعادی به شرکای خود وفادار هستند. یکی دیگر از ویژگی های مثبت تیپ شخصیتی INTJ این است که آنها مایلند به طور منظم زمان و انرژی را برای رابطه سرمایه گذاری کنند.

INTJ ها به عنوان والدین

وقتی صحبت از تربیت فرزندان می شود، INTJ ها به دنبال کمک به فرزندان خود در تبدیل شدن به موجوداتی مستقل و باهوش هستند. به طور خلاصه، تیپ شخصیتی INTJ به دنبال کمک به فرزندان خود است تا کاملاً شبیه آنها شوند.

در نتیجه تمایل INTJ برای کمک به فرزندان خود برای مستقل بودن، INTJ ها اغلب به آنها آزادی های زیادی می دهند. آنها همچنین فرزندان خود را تشویق می کنند تا متفکران مستقلی شوند. به طور مشابه، INTJ ها ممکن است فرزندان خود را تشویق کنند تا تصمیمات فردی بگیرند و مسئولیت کارهای خود را بر عهده بگیرند.

از جنبه منفی، INTJ ها ممکن است به طور کامل نتوانند حمایت، عشق و محبت مورد نیاز فرزندان خود را ارائه دهند. دلیل این امر آن است که INTJ ها به طور غیرعادی نیاز کمی به دریافت چنین محبتی دارند. در نتیجه، آنها ممکن است به راحتی درک نکنند که فرزندانشان چه زمانی نیاز عمیق به حمایت و عشق پیدا می کنند.

تجزيه و تحليل تيپ شخصیتي INTJ

INTJ ها به عنوان دوستان

مانند تقریباً همه چیز در زندگی، INTJ ها به روابط دوستانه به شیوه ای تحلیلی برخورد می کنند. اکثر مردم متوجه خواهند شد که INTJ فردی بسیار اجتماعی نیست که برقراری دوستی با آنها را دشوار می کند. به طور مشابه، بسیاری ممکن است متوجه شوند که درک کامل INTJ ها بسیار دشوار است.

با این حال، اگر فردی نظرات متضادی داشته باشد و محبتی نشان ندهد، INTJ ها از ایجاد دوستی با چنین افرادی اجتناب می کنند. در حالی که زمانی که INTJ ها رابطه دوستی برقرار می کنند، اغلب دوستان خود را با ایده ها و دیدگاه های منحصر به فرد در مورد زندگی شگفت زده می کنند.

INTJ های معروف

اگرچه INTJ ها بسیار کمیاب هستند، برخی از افراد مشهور هستند که می توانند در این تیپ شخصیتی دسته بندی شوند. برخی از این INTJ های معروف عبارتند از:

 • اسحاق نیوتن
 • مارک زاکربرگ
 • آین رند
 • الون ماسک
 • فردریش نیچه
 • نیکولا تسلا
 • استیون هاوکینگ
 • جان آدامز
 • اسحاق آسیموف
 • مارتین لوتر
 • آرنولد شوارتزنگر

امیدوارم از این کاوش در مورد تیپ شخصیتی INTJ لذت برده باشید. تجربیات شما در برخورد با افرادی از این تیپ شخصیتی چیست؟

پیروز باشيد!

منبع:

 • http://www.planetofsuccess.com/blog/2017/intj-personality-type
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx