آیا مثبت اندیشی ضرر دارد؟ مزایای تفکر مثبت چیست؟

Add a Comment
12 Min Read

آیا مثبت اندیشی ضرر دارد؟

تفکر مثبت چنان در فرهنگ ما قاطع است که بد گفتن راجب آن را بسیاری دوست ندارند.و همه آنرا باور دارند. اما به واقع پاسخ این سوال که “آیا مثبت اندیشی ضرر دارد؟” چیست؟ با ما همراه باشید

شاید جمله ای که به بهترین وجه نمونه مثبت اندیشی است این باشد: “وقتی زندگی لیمو را به دست شما می دهد ، لیموناد درست کنید.” به نظر خیلی واضح است که این یک چیز خوب است که ما هرگز خرد عقل را زیر سوال نمی بریم. اما نیازی به حفاری کامل در این استدلال نیست.

اول ، آیا واقعاً سرنوشت لیمو را به دست شما داد یا این فقط پاسخ اولیه و غیرقابل تصور شما بود؟ دوم ، آیا یک لیمو واقعاً چیز بدی است ، چیزی که ترجیح می دهید آن را نداشته باشید ، اما اکنون که آن را تهیه کردید ، با ساخت لیموناد چیزدیگری به دست می آورید؟ در آخر اینکه ، تا زمانی که بفهمید که چگونه لیموناد درست کنید ، لیموترش را تحویل می گیرید ، بسیار استرس آور است. آیا واقعاً باید این مرحله را پشت سر بگذارید؟

مهم نیست که در زندگی برای ما چه اتفاقی می افتد ، ما تمایل داریم که آن را “خوب” یا “بد” بدانیم. و بیشتر ما تمایل داریم از برچسب “بد” سه تا ده برابر بیشتر از برچسب “خوب” استفاده کنیم. و وقتی می گوییم چیز بدی است ، شانس بیش از کاهش می یابد که ما آن را به عنوان بدشانسی تجربه خواهیم کرد. و این زمانی است که ما نیاز به تفکر مثبت داریم. به ما یک چیز بد ، یک لیمو واقعی داده شده است ، و بهتر است که مقداری لیموناد از آن درست کنیم و چیزی را از این وضعیت “بد” نجات دهیم.

چقدر خسته کننده است!

حالا دوباره به زندگی خودتان فکر کنید. آیا می توانید مواردی را که در ابتدا فکر می کنید اتفاق بدی باشد به خاطر بیاورید که معلوم شد بد نیست یا شاید حتی یک اتفاق خوب و جالب توجه باشد؟ مثل زمانی که شما فقط یک تاکسی را از دست داده اید و بایدتا یک ساعت دیگر منتظر یک تاکسی دیگر باشید و این وحشتناک است مگر این که همسایه شما نیز تاکسی را از دست داده باشد ، بنابراین برای اولین بار باهم صحبت میکنید و یک دوستی زیبا بوجود می آید.

ممکن است چندین مورد دیگر نیز مانند این اتفاقات در زندگی شما افتاده باشد مثلا زمانی که شغل خود را از دست می دهید اما به جای آن شغلی که مورد علاقه تان است را بدست می آورید.

حالا بگذارید چیزی انقلابی را به شما پیشنهاد کنیم.

 بیایید به شما پیشنهاد کنیم ، مهم نیست چه اتفاقی برای شما می افتد ، شما برچسب چیز بدی را روی آن نمی چسبانید. مهم نیست چه شما از شغل خود اخراج شده اید … وام دهنده وام شما اخطار سلب حق بیمه را برای شما ارسال می کند. . . پرونده های همسرتان برای طلاق. . . یا هر چیز دیگری به نظر می رسد چنان خسته کننده است که خنده دار باشد. البته اینها تراژدی های وحشتناک و اتفاقات وحشتناکی است اما بهتر است شما به جنبه ی مثبتش فکر کنید.

آنچه را که برای شما اتفاق می افتد بد نکنید. سپس نیازی به تفکر مثبت نخواهید داشت و بسیاری از استرسهای زندگی شما ناپدید می شوند.

تفکر مثبت به مدیریت استرس کمک می کند و حتی می تواند سلامتی شما را بهبود بخشد. تمرین کردن بر غلبه بر گفتگوی منفی را با مثالهایی که ارائه می شود تمرین کنید.

آیا لیوان شما نیمه خالی است یا نیمه پر؟ اینکه چگونه به این سؤال کهنه در مورد مثبت اندیشی پاسخ می دهید ، ممکن است منعکس کننده دیدگاه شما از زندگی ، نگرش شما نسبت به خود و اینکه آیا شما خوش بین هستید یا بدبین هستید – و حتی ممکن است سلامت شما را تحت تأثیر قرار دهد.

بررسی یک پاسخ برای سوال آیا مثبت اندیشی ضرر دارد؟

در واقع ، برخی از مطالعات نشان می دهد که خصوصیات شخصیتی مانند خوش بینی و بدبینی می تواند بر بسیاری از زمینه های سلامت و رفاه شما تأثیر بگذارد. تفکر مثبت که معمولاً با خوش بینی همراه می شود ، بخش اصلی مدیریت موثر استرس است. و مدیریت موثر استرس با بسیاری از مزایای سلامتی همراه است. اگر تمایل دارید بدبین باشید ، ناامید نشوید – می توانید مهارت های مثبت اندیشی را یاد بگیرید.

درک تفکر مثبت و صحبت کردن از خود

مثبت اندیشی به معنای این نیست که شما سر خود را در برف نگه دارید و از شرایط خوشایند زندگی غافل شوید. مثبت اندیشی فقط بدان معنی است که شما به روشی مثبت و بارورتر به ناراحتی نزدیک می شوید. شما فکر می کنید بهترین اتفاق خواهد افتاد ، نه بدترین.

تفکر مثبت اغلب با صحبت کردن از خود شروع می شود. از خود صحبت کردن ، جریان بی پایان افکار ناگفته ای است که از سر شما عبور می کند. این افکار خودکار می تواند مثبت یا منفی باشد. برخی از گفتگوی خود شما ناشی از منطق و استدلال است. خود گفتگوی دیگری ممکن است ناشی از تصورات غلطی باشد که شما به دلیل کمبود اطلاعات ایجاد می کنید.

اگر افکاری که از سر شما عبور می کند عمدتا منفی است ، چشم انداز شما از زندگی به احتمال زیاد بدبینانه است. اگر افکار شما عمدتا مثبت است ، شما به احتمال زیاد خوش بین هستید – کسی که تفکر مثبت را تمرین می کند.

افزایش تاثیر قانون جذب در زندگی

مزایای سلامتی تفکر مثبت است

محققان همچنان به بررسی تأثیرات مثبت اندیشی و خوش بینی بر سلامتی می پردازند. مزایای سلامتی که تفکر مثبت می تواند شامل موارد زیر باشد:

افزایش طول عمر

میزان افسردگی پایین تر است

سطح پریشانی پایین تر

مقاومت بیشتر در برابر سرماخوردگی

بهزیستی روانی و جسمی بهتر است

سلامت بهتر قلب و عروق و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی

مهارت های مقابله ای بهتر در دوران سختی و زمان استرس

هنوز مشخص نیست که چرا افرادی که درگیر مثبت اندیشی هستند ، این مزایای سلامتی را تجربه می کنند. یک نظریه این است که داشتن یک چشم انداز مثبت شما را قادر می سازد تا با شرایط استرس زا مقابله کنید و این باعث می شود تا اثرات مضر سلامتی استرس بر بدن شما کاهش یابد.

همچنین تصور می شود که افراد مثبت و خوش بین تمایل به زندگی با شیوه های سالم تری دارند – آنها فعالیت بدنی بیشتری را تجربه می کنند ، از رژیم غذایی سالم تری پیروی می کنند و بیش از حد سیگار نمی کشند و نمی نوشند.

تفکر منفی را مشخص کنید

مطمئن نیستید که گفتگوی شما مثبت باشد یا منفی؟ برخی از اشکال متداول گفتگوی منفی عبارتند از:

فیلتر کردن پاسخی به آیا مثبت اندیشی ضرر دارد؟

شما جنبه های منفی یک موقعیت را بزرگ می کنید و همه موارد مثبت را فیلتر می کنید. به عنوان مثال ، شما روز خوبی در محل کار داشتید. شما وظایف خود را پیش از موعد انجام داده اید و به خاطر انجام یک کار سریع و کامل تعریف می شوید. آن شب ، شما فقط روی برنامه خود تمرکز می کنید تا کارهای بیشتری انجام دهید و تعریف هایی را که دریافت کرده اید فراموش میکنید.

شخصی سازی

 وقتی اتفاق بدی رخ می دهد ، خودتان را سرزنش می کنید. به عنوان مثال ، می شنوید که یک عصرانه با دوستان لغو می شود و شما فرض می کنید تغییر برنامه ها به این دلیل است که هیچ کس نمی خواست در کنار شما باشد.

فاجعه بار

 شما به طور خودکار بدترین را پیش بینی می کنید. در اول روز یک اتفاق بد برای شما میفتد و شما به طور خودکار فکر می کنید که بقیه روز شما یک فاجعه خواهد بود.

قطبی کردن

شما چیزها را فقط خوب یا بد می بینید. زمین وسط وجود ندارد احساس می کنید باید کامل باشید یا یک شکست خورده کامل هستید.

با تمرکز بر تفکر مثبت

می توانید یاد بگیرید که تفکر منفی را به فکر مثبت تبدیل کنید. این روند ساده است ، اما به زمان و تمرین نیاز است – در عوض ، شما یک عادت جدید ایجاد می کنید.

برای پاسخ به آیا مثبت اندیشی ضرر دارد؟ خودت را چک کن

 بطور دوره ای در طول روز ، آنچه را که فکر می کنید متوقف کنید و ارزیابی کنید. اگر فهمیدید که افکار شما عمدتا منفی است ، سعی کنید راهی برای قرار دادن چرخش مثبت بر روی آنها پیدا کنید.

لبخند بزنید

به خود اجازه دهید لبخند بزنید یا بخندید ، مخصوصاً در مواقع دشوار. در وقایع روزمره به دنبال طنز باشید. وقتی می توانید به زندگی بخندید ، احساس استرس کمتری می کنید.

یک سبک زندگی سالم را دنبال کنید. در بیشتر روزهای هفته حدود ۳۰ دقیقه ورزش کنید. همچنین می توانید در طول روز آن را به تکه های ۱۰ دقیقه ای تقسیم کنید. ورزش می تواند بر خلق و خوی تأثیر بگذارد و استرس را کاهش دهد. از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید تا ذهن و بدن شما را سوخت کند. و تکنیک هایی را برای مدیریت استرس بیاموزید.

خود را با افراد مثبت احاطه کنید. اطمینان حاصل کنید که افراد در زندگی شما افرادی مثبت و حامی هستند که می توانید به آنها مشاوره و بازخورد مفیدی بدهید. افراد منفی ممکن است سطح استرس شما را افزایش دهند و باعث شوند در توانایی خود در مدیریت استرس به روشهای سالم شک کنید.

صحبت کردن مثبت را تمرین کنید.

هر روز تمرین مثبت اندیشی کنید

وقتی حالت روحی شما به طور کلی خوش بین است ، بهتر می توانید استرسهای روزمره را با روشی سازنده تر کنترل کنید.

۴/۵ - (۵ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx