تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFJ

یک نظر اضافه کنید
19 دقیقه زمان مطالعه

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFJ

تخمین زده می شود که تیپ شخصیتی ISFJ در ۱۵٪ از جمعیت وجود داشته باشد. با وجود فراوانی این تیپ شخصیتی، درک ISFJ ها گاهی چالش برانگیز است. در واقع، ISFJ ها دارای ترکیبی غیرمنتظره از ویژگی های غیرمعمول هستند. به این ترتیب، تیپ شخصیتی ISFJ بسیار تحلیلگر است، حتی اگر آنها تمایل بیشتری به ملاحظات ذهنی در هنگام تصمیم گیری داشته باشند.

علاوه بر این، ISFJ ها علی رغم داشتن اولویت برای برنامه ریزی بلندمدت از تغییرات هم استقبال می کنند. در عین حال، تیپ شخصیتی ISFJ با وجود درونگرا بودن از تعاملات اجتماعی هم لذت می برد. در ادامه نگاهی به ویژگی های منحصر به فرد شخصیت های ISFJ خواهیم داشت. این مقاله اطلاعات ارزشمندی در مورد تیپ شخصیتی ISFJ به شما ارائه می دهد.

آیا می دانستید که نحوه درک شما از دنیای بیرون به شدت تحت تأثیر ترجیحات روانشناختی شما است؟ به این ترتیب، شخصیت شما تعیین می کند که چگونه فکر کنید، احساس کنید و چگونه عمل کنید.

«از افرادی که سعی می کنند جاه طلبی های شما را کوچک جلوه دهند دوری کنید. آدم‌ های کوته بین همیشه این کار را می ‌کنند، اما افراد دوراندیش باعث می ‌شوند احساس کنید که شما هم می ‌توانید عالی شوید.»

مارک تواین

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFJ

در نتیجه، شناسایی تیپ شخصیتی یک فرد، بینش بسیار مهمی در مورد اینکه با چه کسی سروکار دارید به شما می دهد. به طور مشابه، افزایش درک شخصیت آنها به شما کمک می کند تا اقدامات آنها را بهتر پیش بینی کنید. در عین حال، درک عوامل زمینه ‌ای که به این فرد انگیزه می ‌دهند، بسیار مفید خواهد بود.

در این مطلب همه چیزهایی که باید در مورد تیپ شخصیتی ISFJ بدانید گردآوری شده است.

گذشته از این، دانستن تیپ شخصیتی خود می تواند بسیار مفید باشد. اولاً، اطلاعات جالب و گاهی کاملاً شگفت انگیزی در مورد شخصیتتان به شما می دهد. ثانیاً، به شما در شناسایی عواملی که اساس کلی تفکر و عمل شما هستند کمک می کند.

برای شناسایی تیپ شخصیتی افراد، اغلب از شاخص نوع مایرز-بریگز استفاده می شود. شاخص نوع مایرز-بریگز یک طبقه بندی از تیپ های شخصیتی است که به شما امکان می دهد بین افراد بهتر تمایز قائل شوید.

در ابتدا شاخص نوع مایرز-بریگز به عنوان یک کتاب راهنما برای زنانی که به دنبال یک حرفه مناسب در طول جنگ جهانی دوم بودند، توسعه یافته بود. با این حال، به سرعت در مناطق دیگر نیز محبوبیت پیدا کرد. امروزه هم تا حد زیادی از هدف اصلی خود فراتر رفته است. در واقع این شاخص یکی از پرکاربردترین و شناخته شده ترین انواع طبقه بندی شخصیت هاست. به دلیل دقت بالا و کاربرد بالای آن، این شاخص برای بررسی و استفاده بسیار مناسب است.

بیایید نگاهی به یکی از انواع این شخصیت ها، یعنی تیپ شخصیتی ISFJ بیندازیم.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFJ

اگر خودتان متوجه شده اید که یک ISFJ هستید، مطالب زیر بینش های ارزشمندی را در مورد شخصیت شما ارائه می دهد. چنین دانشی به شما در شناسایی عوامل اساسی که بر نحوه تفکر، احساس و رفتار شما تأثیر می گذارد کمک می کند. به طور مشابه، موارد زیر به شما نشان می دهد که چه چیزی درک شما از جهان را شکل می دهد.

اگر مرتباً با تیپ شخصیتی ISFJ روبرو باشید هم این امر صادق است. با به دست آوردن شناختی از شخصیت آنها، بهتر متوجه خواهید شد که نحوه تفکر آنها چیست. حتی بیشتر از این، اطلاعات زیر به شما کمک می‌کند تا با این تیپ شخصیتی برخورد و تعامل مؤثرتری داشته باشید.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFJ

فهرست مطالب

 • ISFJ مخفف چیست؟
 • ویژگی های شخصیتی ISFJ
 • مشاغل ISFJ
 • روابط ISFJ
 • ISFJ های معروف

اول از همه، بیایید نگاهی به معنای مخفف ISFJ بیندازیم.

ISFJ مخفف چیست؟

ISFJ مخفف  Introversion، Sensing،Feeling و Judgment است. در نتیجه، تیپ شخصیتی ISFJ این چهار ویژگی را بر همتایان مربوطه ترجیح می دهد. در اینجا چهار بعد وجود دارد که از طریق آنها می توان ترجیحات روانی شما را تعیین کرد:

 • چگونه توجه خود را متمرکز می کنید (درون گرایی یا برون گرایی)
 • چگونه اطلاعات را درک می کنید (شهود یا حس)
 • چگونه تصمیم گیری می کنید (احساس یا تفکر)
 • چگونه جهان خارج را تفسیر می کنید (ادراک یا قضاوت)

با ارزیابی ترجیحات فردی خود در این چهار بعد، می توانید تیپ شخصیتی خود را کشف کنید.

در مورد خاص ISFJ ها، چهار اصطلاح موارد زیر را توصیف می کنند:

 • I: درونگرایی: تیپ شخصیتی ISFJ درونگرایی را به برونگرایی ترجیح می دهد. به همین دلیل، ISFJ ها به طور طبیعی ساکت، درونگرا و حتی گاهی اوقات محتاط هستند. صرف زمان به تنهایی به آنها کمک می کند تا انرژی خود را بازیابی کنند.
 • S: احساس: ISFJ ها ملموس بودن را بر انتزاعی بودن ترجیح می دهند. این بدان معنی است که ISFJ ها ترجیح می دهند به جای تمرکز بر روی تصویر کلی، روی جزئیات جزئی تمرکز کنند.
 • F: تفکر: ISFJ ها هنگام تصمیم گیری، ملاحظات شخصی یا اجتماعی را در نظر می گیرند. در واقع، آنها ممکن است به چنین معیارهای ذهنی وزن بیشتری نسبت به عوامل عقلانی یا منطقی بدهند.
 • J: قضاوت: ISFJ ها برنامه ریزان بلندمدت هستند و تصمیمات اولیه را ترجیح می دهند.

بیایید با نگاهی دقیق تر به ویژگی های شخصیتی ISFJ ها ادامه دهیم.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFJ

ویژگی های شخصیتی ISFJ

درک کامل تیپ شخصیتی ISFJ اغلب بسیار دشوار است. این به این دلیل است که آنها پر از تناقض هستند. به عنوان مثال، ما در بالا تاکید کردیم که ISFJ ها درونگرایی را به برونگرایی ترجیح می دهند. در عین حال، آنها مهارت های اجتماعی فوق العاده خوبی دارند و از تعاملات اجتماعی لذت می برند. علیرغم داشتن اولویت برای تصمیم گیری، ISFJ ها به طرز شگفت انگیزی از            ایده های جدید و تغییرات به طور کلی استقبال می کنند. به طور مشابه، آنها تمایل به احساسی بودن دارند اما در عین حال بسیار تحلیلگر هستند.

چنین تضادهای آشکاری در هیچ تیپ شخصیتی دیگری وجود ندارد. به همین دلیل، بسیاری در درک ISFJ ها مشکل دارند.

به طور کلی می توان ISFJ را به عنوان محافظ یا مدافع نگهبان توصیف کرد. به این ترتیب، آنها به ایمنی و همچنین امنیت اطرافیان خود اهمیت زیادی می دهند. دلیل این امر این است که آنها نیاز شدیدی به حفظ هماهنگی و نظم زندگی و محیط خود دارند.

ISFJ ها زمانی رشد می کنند که بتوانند با موفقیت به دیگران کمک کنند تا سالم و سرزنده بمانند. به همین دلیل، آنها از خطرات احتمالی بسیار آگاه هستند؛ و هنگامی که آنها چنین تهدیدی را شناسایی کردند، تمام تلاش خود را برای محافظت از دیگران در برابر آن انجام خواهند داد. آنها این کار را بدون منفعت طلبی انجام می دهند. برای آنها موفقیت در محافظت از دیگران تنها چیزی است که آرزو می کنند و از کاری که انجام می دهند به دنبال اعتبار یا منافع خاصی نیستند.

بسیار جالب توجه است که تیپ شخصیتی ISFJ بسیار مشهود است. آنها در ترکیب با مردم گرایی خود، از جزئیات رفتار یا ظاهر دیگران بسیار آگاه هستند. یکی دیگر از ویژگی های مثبت ISFJ ها، اخلاق کاری و دقیق بودن آنها است. با این حال، ISFJ ها ممکن است به صورت داوطلبانه به دنبال موقعیت های رهبری نباشد. این به این دلیل است که آنها از فرمان دادن به دیگران بیزارند.

دیگران ممکن است تیپ شخصیتی ISFJ را نسبتاً آرام و محجوب بشناسند. ISFJ ها اغلب تمایلی به نشان دادن خود واقعی خود در مقابل غریبه ها ندارند. به این ترتیب، فقط در کنار دوستان نزدیک و اعضای خانواده که اعتماد آنها را به دست آورده اند، خود واقعیشان را بروز می دهند.

با این حال، کنار آمدن با آنها آسان است و می توانند با احساسات دیگران ارتباط برقرار کنند. بسیاری نیز به دلیل قابل اعتماد بودن آنها برایشان احترام خاصی قائل هستند. در واقع ISFJ ها بسیار وظیفه شناس هستند و مسئولیت های مختلف خود را جدی می گیرند.

به خصوص در مقایسه با سایر تیپ های شخصیتی، ISFJ ها نیازی به بودن در مرکز توجه ندارند. آنها بسیار فداکار هستند و دوست ندارند در کانون توجه قرار بگیرند. به این ترتیب، آنها ممکن است اغلب با ارائه نتایج عالی کار خود به مافوق خود مشکل داشته باشند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFJ

مشاغل ISFJ

تیپ شخصیتی ISFJ تمایل زیادی برای کمک به دیگران دارد. در صورت امکان، آنها ترجیح می دهند این کار را به صورت ساختاریافته و عملی انجام دهند. به طور کلی، آنها سخت کوش هستند و ارزش های والایی دارند. به همین دلیل، آنها ممکن است حرفه هایی را ترجیح دهند که به آنها اجازه می دهد رویه ها و سنت های موجود را حفظ کنند.

شغل ایده آل برای ISFJ ها به آنها اجازه می دهد تا کارهایی را انجام دهند که به سطح بالایی از توجه به جزئیات نیاز دارد. به طور مشابه، باید برای تیپ شخصیتی ISFJ روال ‌ها و رویه ‌های مشخص قرار داد. در چنین محیط های کاری، ISFJ ها احساس امنیت می کنند و پروژه های خود را به صورت ساختاریافته و سازمان یافته انجام می دهند.

در بهترین حالت، به ISFJ ها وظایف خاصی محول می شود که می توان به روشی سازمان یافته و عملی به آنها پرداخت. همچنین اگر تلاش آنها به نتایج مشخصی منجر شود که بتوان آنها را به صورت فیزیکی مشاهده کرد برایشان بسیار رضایت بخش تر است.

شغل هایی که آنها را ملزم به رهبری تیم های بزرگ می کند ممکن است برای ISFJ ها کاملا مناسب نباشند. به این ترتیب، آنها ترجیح می دهند در یک سلسله مراتب خاصی کار کنند. به طور مشابه، آنها ترجیح می دهند که مافوق هایی داشته باشند که انتظاراتشان را به وضوح بیان کنند.

در اینجا برخی از مسیرهای شغلی که برای ISFJ ها عالی هستند آورده شده است:

 • دندانپزشک
 • دامپزشک
 • مدیر بهداشت و درمان
 • آسیب شناس گفتار
 • بینایی سنج
 • فیزیوتراپیست
 • شنوایی سنج
 • بهداشت دهان و دندان
 • پرستار
 • متخصص تغذیه
 • مشاور
 • فعال اجتماعی
 • حقوقدان
 • زیست شناس
 • ژنتیک
 • خدمات مشتری
 • جواهر فروش
 • ارزیاب املاک

در حالی که بسیاری از مشاغل مناسب برای ISFJ ها وجود دارد، مشاغلی که آنها را ملزم به انجام چند کار مداوم می کند ممکن است برای ISFJ ها به طور کامل رضایت درونی را به ارمغان نیاورد. به طور مشابه، مجبور شدن منظم به فعالیت خارج از ساختارها، روا ل‌ها و رویه ‌های موجود ممکن است مطلوب نباشد.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFJ

روابط ISFJ

ISFJ ها اغلب توسط شرکا و دوستانشان به عنوان افرادی فداکار و بسیار دوست داشتنی توصیف    می شوند. آنها تمایل طبیعی دارند که نیازهای دیگران را بالاتر از نیازهای خود قرار دهند. به طور کلی، ISFJ ها به روابط و دوستی های خود بسیار متعهد هستند. همین امر در مورد مسئولیت های مختلف آنها صدق می کند. تیپ شخصیتی ISFJ نیز بسیار قابل اعتماد است و مایل است زمان و انرژی زیادی را برای روابط خود صرف کند.

با این حال، ISFJ ها ممکن است گاهی اوقات برای ابراز احساس خود به دیگران تلاش کنند. این همچنین می تواند به عنوان ترجیح به پنهان نگه داشتن احساسات و عواطف خود از اطرافیان نشان داده شود. به طور مشابه، تمایل آنها برای راضی کردن دیگران و عدم تمایل آنها به نه گفتن ممکن است گاهی توسط دیگران مورد سوء استفاده قرار گیرد.

ISFJ ها به عنوان شریک عاطفی

تیپ شخصیتی ISFJ یک شریک صمیمی، دوست داشتنی و مثبت است. آنها ارائه دهندگان عالی و شنوندگان خوبی هستند و این امر آنها را در بین زنان بسیار محبوب می کند. به دلیل تعهد بالای آنها به رابطه، ISFJ ها همسران بسیار قابل اعتمادی هستند.

ISFJ ها معمولا به شریک عاطفی خود بسیار وفادار هستند. آنها همچنین تمایل دارند که نیازهای افراد مهم زندگی خود را بالاتر از نیازهای خودشان قرار دهند. وقتی ISFJ ها با افرادی مواجه می شوند که از این ویژگی سو استفاده می کنند، ممکن است کم کم نسبت به این شخص خشم عمیقی پیدا کنند.

در عین حال، ISFJ ها از درگیری و تعارضات دوری می کنند. آنها تمایل طبیعی به قورت دادن احساسات و نگه داشتن آنها در درون خود دارند. از نظر آنها، نادیده گرفتن چنین تعارضاتی به جای حل آنها ترجیح داده می شود. با این حال، با گذشت زمان، احساسات بلعیده شده انباشته می شوند. در نتیجه، اگر شریک زندگی آنها بیش از حد آنها را تحت فشار بگذارد، دیر یا زود از فوران خشم منفجر می شوند.

ISFJ ها به عنوان والدین

جای تعجب نیست که ISFJ ها والدین خوبی هستند و محیط امنی را ایجاد می کنند تا فرزندانشان بتوانند در آن رشد کنند. آنها مطمئن می شوند که مهم ترین نیازهای فرزندانشان (به ویژه امنیت و ایمنی) برآورده می شود. ISFJ ها همچنین در انتقال ارزش ها و ایده آل های خود به فرزندان خود بسیار کوشا هستند.

به دلیل ترجیح خود برای اجتناب از درگیری، ISFJ ها اغلب در هنگام تنبیه فرزندان خود با مشکلاتی مواجه می شوند. با این حال، تمایل آنها به حفظ نظم و هماهنگی ممکن است به آنها در غلبه بر این ضعف کمک کند. اگر آنها بر این اکراه درونی غلبه کنند، فرزندانشان در یک محیط ساختارمند و منظم رشد خواهند کرد. به طور مشابه، ISFJ ها اغلب مرزهای مهمی را برای فرزندان خود تعیین می کنند و پایبندی به آنها را رعایت می کنند.

می توان گفت که ISFJ ها برای نقش خود به عنوان والدین بسیار مناسب هستند. از یک سو، آنها درک خوبی از نیازها و احساسات فرزندان خود دارند. این به آنها کمک می کند تا به راحتی با آنها ارتباط برقرار کنند و عشق، محبت و صمیمیت مورد نظر را به آنها ابراز کنند. از سوی دیگر، آنها ساختارها و دستورالعمل های مهمی را که کودکان به آن نیاز دارند، برایشان به خوبی توضیح  می دهند.

تجزیه و تحلیل تیپ شخصیتی ISFJ

ISFJ ها به عنوان دوستان

به راحتی می توان با تیپ شخصیتی ISFJ کنار آمد. آنها در گذراندن وقت با سایر تیپ های شخصیتی مشکل زیادی ندارند. در واقع، ارتباط آنها با احساسات و انگیزه های دیگران بسیار آسان است. به همین دلیل، ISFJ ها از گذراندن وقت با مجموعه متنوعی از تیپ های شخصیتی لذت می برند.

با این حال، باید درک کرد که اولویت اصلی ISFJ ها خانواده آنها است. با وجود این، آنها از داشتن دوستان و گذراندن وقت با آنها لذت می برند.

دوستان آنها همچنین متوجه خواهند شد که تیپ شخصیتی ISFJ نیاز عمیقی به بحث در مورد مشکلات خود با دیگران دارد. این ممکن است به عنوان نیاز به شنیدن نظر دوستان قبل از تصمیم گیری نهایی نیز نمایان شود.

ISFJ های معروف

همانطور که قبلاً ذکر شد، تیپ شخصیتی ISFJ به وفور در بین افراد جامعه یافت می شود؛ بنابراین، یافتن افراد برجسته ای که ویژگی های شخصیتی یک ISFJ را ابراز می کنند، دشوار نیست. این ISFJ های معروف عبارتند از:

 • جیمی کارتر
 • جورج اچ دبلیو بوش
 • مارکوس اورلیوس
 • مادر ترزا
 • آنتونی هاپکینز
 • هالی بری
 • دکتر دره
 • گوئینت پالترو
 • پرنس چارلز
 • کیم کارداشیان
 • تایگر وودز
 • جسیکا سیمپسون
 • روس ویلیس

امیدوارم از این تحلیل تیپ شخصیتی ISFJ لذت برده باشید. تجربیات شما از این تیپ شخصیتی چیست؟

اگر می‌خواهید درباره سایر تیپ‌های شخصیتی بیشتر بدانید، به ۱۶ شخصیت شاخص تیپ مایرز-بریگز نگاهی بیندازید.

پیروز باشید!

منبع:

 • http://www.planetofsuccess.com/blog/2017/isfj-personality-type
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx