آیا سبک انگیزشی خود را می شناسید؟

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

آیا سبک انگیزشی خود را می شناسید؟

هرازگاهی برای یافتن انگیزه برای انجام هر کاری در زندگی تلاش می کنیم. انگیزه های فوری وجود دارند، اما در نهایت تمام می شوند و شما عقب می افتید.

چیزی که من به افرادی که با انگیزه دست و پنجه نرم می کنند می گویم این است: شما نمی توانید فقط روی انگیزه تمرکز کنید. شما باید روی سبک انگیزه خود تمرکز کنید تا بهترین راه برای باانگیزه ماندن را بیابید. دانستن اینکه سبک انگیزه شما چیست، کلید ایجاد انگیزه دائمی است.

 

چرا دانستن سبک های انگیزه شما مهم است؟

من در یک لحظه به جزئیات این سبک‌ها خواهم پرداخت، اما ابتدا، چرا دانستن سبک‌های انگیزشی اینقدر مهم است؟ در اینجا برخی از مزایا و دلایلی وجود دارد که ارزش دانستن در مورد آنها را دارد:

 • رفتار خود را تغییر دهید– بسته به انگیزه ای که از آن استفاده می کنید، طرز فکر شما تغییر می کند. در جایی که یک سبک انگیزه می تواند شما را در درازمدت دلسرد کند، دیگری می تواند معنای عمیق شخصی به شما داده و شما را به جلو سوق دهد.
 • احساس رضایت عمیق تر– سبک انگیزشی شما را به تعیین اهدافی که بیشتر به آن اهمیت می دهید، سوق می دهد. این به معنای رضایت است زیرا انگیزه کامل کردن اهدافی را دارید که بیشتر به آنها اهمیت می دهید.
 • علاقه شما را افزایشمی دهد – اگر انگیزه ای ندارید، وقت خود را صرف آن نخواهید کرد. داشتن انگیزه مناسب به معنای تمرکز بر چیزی است که به شما در ایجاد علاقه در آن زمینه کمک می کند.
 • ویژگی‌هایی را توسعه دهید که به شما خدمت می‌کنند – هدف‌ها تماماً در مورد ایجاد عادت هستند و وقتی انگیزه انجام این موارد را دارید، در حال توسعه ویژگی‌ها هستید. این ویژگی ها در آن موقعیت خاص به شما کمک می کنند، اما می توان از آنها در سناریوهای دیگر استفاده کرد.

دانستن سبک های انگیزه خود به شما احساس بهتری از خودآگاهی می دهد. شما قادر خواهید بود مشکلات را شناسایی کرده و انگیزه ای برای پشت سر گذاشتن آنها و ادامه دادن پیدا کنید.

آیا سبک انگیزشی خود را می شناسید؟

آیا سبک انگیزه خود را می شناسید؟

ممکن است چندین سبک انگیزشی داشته باشید که برای شما مفید باشد. با داشتن چندین سبک در دسترس، می توانید از چندین منبع برای تقویت عادات انگیزشی استفاده کنید.

 

انگیزه درونی در مقابل انگیزه بیرونی

اما قبل از ورود به سبک های خاص، دو نوع اصلی انگیزه وجود دارد که درک آنها ضروری است: انگیزه درونی و بیرونی. درک این نوع انگیزه ها به شما کمک می کند، زیرا درک بهتری از زمان استفاده از آنها خواهید داشت.
انگیزه بیرونی به عنوان انگیزه فرعی نیز شناخته می شود – انگیزه ای که از اطراف شما می آید. به عنوان مثال می توان به ویدئوهای یوتیوب، سخنرانان انگیزشی، پوسترها یا مقالاتی اشاره کرد که الهام بخش هستند. هر چیزی که از بیرون بر انگیزه شما تأثیر بگذارد، بیرونی است.

انگیزه درونی برعکس است. این انگیزه درونی است و اعتقاد بر این است که انگیزه برتر است زیرا همه چیز از درون می آید. یکی از نمونه های بارز انگیزه درونی داشتن چرایی یا نگرشی خاص نسبت به اهدافتان است.

هر دوی این انگیزه ها بسیار مهم هستند – صرف نظر از اینکه ظاهراً یکی بهتر از دیگری است. موقعیت های خاصی وجود دارد که این نوع انگیزه ها می توانند بدرخشند و خالی از کاستی نیستند.

آیا سبک انگیزشی خود را می شناسید؟

8 سبک انگیزشی

از آن دو نوع انگیزه اصلی، سبک های انگیزشی که در مورد آنها صحبت کردم، می آید.

انگیزه درونی

 1. فیزیولوژیکی

این سبک انگیزشی فراتر از توضیح ما اتفاق می افتد. این نوع انگیزه اولیه است و چیزی است که هر چقدر هم که تلاش کنیم نمی توانیم از آن چشم پوشی کنیم. این نوع انگیزه بسیار موقعیتی است و احتمالاً آن را در پوشش نیازهای اساسی خود خواهید یافت.

نظریه سلسله مراتب نیازهای مزلو این را توضیح می دهد و نمونه خوبی از این انگیزه در کار است. این تئوری بیان می کند که همه ما انگیزه داریم تا نیازهای اساسی خود مانند غذا و سرپناه و همچنین نیازهای روانی سطح بالاتر و خودشکوفایی را پوشش دهیم. همه ما از ابتدا این نوع انگیزه را داریم.

 1. دستاورد

این نوع انگیزه از دستیابی به یک کار یا خود یک هدف ناشی می شود. این لزوماً به این معنا نیست که شما صرفاً با دستاوردی که با آن همراه است انگیزه دارید. در عوض، از طریق این فرآیند انگیزه پیدا می‌کنید، با گذراندن مراحل و پیشرفت کم یا زیاد، شادی می‌کنید و
self motivation می‌شوید.

یک مثال از این نوع انگیزه، کاهش وزن است. کسی که انگیزه موفقیت دارد کسی است که از پا گذاشتن روی ترازو و دیدن اینکه چند پوند وزن کم کرده است خوشحال می شود. آنها ممکن است هنوز به هدف وزن مورد نظر خود نرسیده باشند، اما کاهش وزن اولیه الهام بخش است.

 1. نگرش

شکل دیگری از انگیزش درونی، انگیزه نگرش است. این نوع انگیزه با تمایل شما برای تغییر طرز فکر و احساس خود یا دیگران پرورش می یابد. کسانی که به این روش انگیزه دارند در انجام اعمال و تعاملات به منظور شجاعت دادن به اطرافیان خود، ارائه کلمات و اعمالی که باعث می شود دیگران احساس بهتری یا نشاط بخشی داشته باشند، برتری می یابند.

نمونه ای از این، سخنرانان انگیزشی هستند. برای اطرافیانشان، همه اینها انگیزه بیرونی است. اما این احساس مثبت و نشاط‌آور چیزی است که سخنران انگیزشی را وادار می‌کند در وهله اول روی صحنه برود، فیلم بگیرد و محتوای انگیزشی ارائه کند.

 1. شایستگی و یادگیری

انگیزه یادگیری نیز نامیده می شود، انگیزه آن بیشتر از دستاورد به فرآیند متمایل می شود. آن را به عنوان انگیزه پیشرفت در نظر بگیرید، اما تنها چیزی که به آن اهمیت می دهند، فرآیند و جنبه یادگیری است.

این نوع انگیزه در مورد بهتر شدن و انگیزه داشتن با حرکت سوزن پیشرفت به سمت تکمیل هدف یا کار است. مقصد خوب است، اما دلیل اصلیِ کاری نیست که انجام می دهید.

از بین سبک های انگیزشی درونی موجود، این با ارزش ترین است. این نوع انگیزه ای است که وقتی برای رسیدن به هر هدف یا وظیفه ای کار می کنید، تجربه خواهید کرد. هر ذره پیشرفتی شما را تقویت می کند. باز هم شبیه از دست دادن آن دو پوند روی ترازو است. نمونه‌های دیگر نوشتن گزارش یا مقاله نیمه تمام مدرسه است.

آیا سبک انگیزشی خود را می شناسید؟

انگیزه بیرونی

 1. مشوق

حرکت به سمت انگیزه بیرونی، برجسته ترین موردی که احتمالاً در مورد آن شنیده اید، محرک انگیزشی است. این بدان معنی است که شما انگیزه را در نتایج یا پاداش ها به جای فرآیند یا تکمیل هدف یا کار، پیدا می کنید.

یک مثال خوب از آن، ثبت نام برای شرکت در ماراتن است.
چون می خواهید برنده شوید شما هر روز سخت تمرین خواهید کرد تا شانس بیشتری برای برنده شدن داشته باشید. یکی دیگر، مطالعه برای یک آزمون است، زیرا شما می خواهید بالاترین نمره را در کلاس داشته باشید.

 1. ترس

انگیزه ترس یافتن انگیزه در سوق دادن خود به سمت ترس یا موقعیت ناخوشایند است. به دلیل این ماهیت، تأثیر خارجی، چیزی منفی اما مؤثر خواهد بود. یک مثال از این موضوع این است که شما توانایی اضافه کاری را پیدا خواهید کرد زیرا ترس از ناتوانی در پرداخت قبوض باعث ناراحتی شما می شود. اینکه ناتوانی در پرداخت چیزی، می تواند انگیزه کافی را برای پیشروی در شما ایجاد کند.

همچنین می توانید آن را به یک نور مثبت تبدیل کنید. مثلاً بگویید خانواده شما سابقه مشکلات قلبی دارند. این واقعیت می تواند شما را به انجام تمرینات مکرر و حفظ بدنی سالم سوق دهد.

 1. قدرت

کسانی که با انگیزه قدرتی هستند، افرادی هستند که با کنترل زندگی خود، انگیزه پیدا می کنند و می توانند به دیگران نیز آن را تعمیم دهند. همه می‌خواهند انتخاب کنند و اگر گزینه‌های بیشتری برای انتخاب به شما داده شود، این انگیزه را در زندگی‌تان آشکار می‌کنید.

نمونه ای از این انگیزه این است که چه نوع مدرسه یا شغلی را می خواهید دنبال کنید. این باعث ایجاد انگیزه قدرتی می‌شود، زیرا از شما می‌خواهد که در افکار و اعمال خود آگاه باشید و به خود اجازه دهید زندگی‌ای را که می‌خواهید داشته باشید، نشان دهید.

 1. وابستگی و اجتماعی

سبک انگیزشی نهایی، وابستگی و انگیزه اجتماعی است. این نوع انگیزه چیزی است که به طور ذاتی در ما وجود دارد، زیرا انگیزه ای است که از تمایل ما برای ارتباط و مشارکت در یک گروه اجتماعی ناشی می شود.

با عمیق‌تر شدن در این موضوع، انگیزه‌ای را خواهید دید که با آگ حول محور خود برای پذیرفته شدن و تعلق داشتن در گروه‌های خاص می چرخید.

آیا سبک انگیزشی خود را می شناسید؟

سخن آخر

اکنون احتمالاً از قبل ایده ای در مورد اینکه چه سبک های انگیزشی برای شما مناسب است به دست آورده اید.
وقتی درک درستی از انگیزه های خود داشته باشید، کنترل بیشتری بر زندگی خود خواهید داشت. شما قادر خواهید بود خودتان را بهتر تغییر دهید و خود را به سمت این تغییر سوق دهید.

علاوه بر این، درک عمیق‌تری در مورد اینکه چه چیزی باعث رضایت شما می‌شود، به چه چیزی علاقه دارید و در نهایت، چه عادت‌هایی دارید که به رشد شما کمک می‌کنند، بدست خواهید آورد.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/903909/motivation-styles
3.9/5 - (23 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx