فقدان انگیزه شما منحصر به خودتان نیست

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

هر کسی در نقطه ای از زندگی خود کمبود انگیزه را تجربه می کند. چه در پیدا کردن انگیزه برای شستن لباس‌ هایتان یا کار در زمینه کاری که به آن فکر می ‌کردید مشکل دارید، همه ما دچار این حس بی انگیزگی می ‌شویم.

اما همه ما می ‌توانیم یاد بگیریم که تشخیص دهیم چه چیزی باعث کمبود انگیزه در زندگی روزمره می شود و چگونه به خودمان کمک کنیم تا به مسیر درست برگردیم.

درک نحوه عملکرد انگیزه

شما از مدت ها پیش استراتژی هایی برای افزایش حس انگیزه خود معين کرده اید. شايد شما حتی متوجه آن نبودید، اما آنها در سنین جوانی شکل گرفتند، خیلی قبل از اینکه وارد حیطه کاریتان شوید. در اینجا سه مثال برای تفکر برای درک بهتر انگیزه آورده شده است.

فقدان انگیزه شما منحصر به خودتان نیست: در اینجا نحوه غلبه بر آن آورده شده است

انگیزه گرفتن از «بزرگ ترها» وقتی خودتان بالغ هستید دیگر جواب نمی دهد

آیا والدین یا معلمانتان در جوانی سر شما فریاد می زدند تا شما را متقاعد کنند که کارهای روزانه خود را به اتمام برسانيد؟ انگیزه دادن والدین یا معلمان با تنبیه یا سرزنش در صورتی که انتظارات آنها را برآورده نکرده باشید، در بزرگسالی موثر نیست. این انگیزه بیرونی است.

اما حالا که شما یک فرد بالغ هستید و نمی توانید توقیف یا تنبیه شوید، هیچ کس به این شکل شما را تحت فشار قرار نمی دهد. به همین دلیل پیدا کردن انگیزه برای شما سخت است.

به دنبال تایید و راضی کردن اطرافیان بودن (تاییدطلبی) انگیزه شما را تضعیف می کند

آیا كنار اطرافيانتان احساس خوبي داريد؟ آیا انگیزه ندارید؟ تا جايي كه می دانید اينها به هم مرتبط هستند. اگر انگیزه شما فقط زمانی بالا مي رود که می خواهید کاری برای دیگران انجام دهید، دیگر چیزی برای خودتان باقی نمی ماند.

حتی اگر فکر می کنید فقط یک کمک کننده عالی هستید، در واقع به خودتان یاد می دهید تا همیشه دیگران را بر رفاه خود مقدم داشته باشید.

رسانه های اجتماعی انگیزه شما را مصرف می کنند

همانطور که در پست ها و استوری ها گشت و گذار می کنید، نیاز شما به اعتماد به نفس می تواند نشان دهنده این باشد که باید بیشتر شبیه افرادی باشید که در اینترنت می بینید. تصاویر و زندگی های نشان داده شده محدود و اغلب غیرواقعی هستند. ممکن است دست نیافتنی به نظر برسند. رسانه های اجتماعی به جای اینکه به شما انگیزه بدهند، می توانند انگیزه شما را کم کنند.

حتی اگر با چیزی که می بینید انگیزه داشته باشید، زمان از دست رفته همچنان می تواند انگیزه شما را از دست بدهد. همچنین، اگر درگیر مقایسه های نابجا شوید، وقتی از رسانه های اجتماعی فاصله می گیرید، این انگیزه ممکن است از بین برود.

فقدان انگیزه شما منحصر به خودتان نیست: در اینجا نحوه غلبه بر آن آورده شده است

چرا انگیزه ندارید؟

اشکالی ندارد اگر انگیزه های قبلی شما دیگر برای شما کار نمی کنند. این به این معنی است که شما در حال تجربه پیشرفت شخصی هستید و این خوب است. درک این نکته مهم است که مهم نیست که چرا انگیزه کم را تجربه می کنید، همیشه استراتژی ها و افرادی وجود خواهند داشت که به شما کمک می کنند تا دوباره انگیزه پیدا کنید.

هرکسی کمبود انگیزه را به روش هاي مختلف تجربه می کند. آنچه مانع برخی افراد می شود ممکن است برای دیگران اصلا مساله اي نباشد. اولین قدم برای شکست دادن اهمال کاری، شناسایی مشکلات انگیزشی است.

به این فکر کنید که کدام یک بیشتر برای شما کاربرد دارند. در اینجا 6 دلیل بی انگیزگی آورده شده است:

خود را محدود كنيد

فرسودگی شغلی واقعی است. وقتی کارهای زیادی در لیست کارهای خود دارید، شما را به انجام آنها تشویق نمی کند. به تعویق انداختن شما می تواند ناشی از احساس غرق شدن در انجام كارهاي روزانه باشد. فرقی نمی کند که از خانه کار می کنید و فکر می کنید زمان زیادی برای شلوغی دارید. انرژی و سطح انگیزه شما می تواند حتي وقتي در خانه هم هستيد تحليل رود.

شک کردن به خودتان

وقتی به توانایی‌ های خود شک دارید، احساس نمی‌ کنید وظایفی که انجام داده ‌اید به درستی انجام شده است. احساس انگیزه داشتن در شروع امر می تواند یک چالش باشد. سعی کنید چند جمله تاکیدی مثبت به خود بگویید تا به شما کمک کند از حالت بی انرژی بودن خارج شوید. به ویژگی ها و خصوصیاتی که در مورد خودتان دوست دارید فکر کنید. حتی اگر مربوط به کار نیست، به این فکر کنید که چگونه شایسته تلاش برای رسیدن به اهداف خود هستید.

فقدان انگیزه شما منحصر به خودتان نیست: در اینجا نحوه غلبه بر آن آورده شده است

مسائل مربوط به سلامت روان

انگیزه پایین می تواند نشانه ای شایع از افسردگی، اضطراب و دیگر مشکلات سلامت روان باشد. شما می توانید تا جایی که می توانید خودیاری و مراقبت از خود را تمرین کنید، اما ممکن است متوجه شوید که جستجوی کمک حرفه ای برای احساسات شما مفیدتر است. درمان آنلاین، به ویژه در طول همه گیری كرونا مفید است. فقط بدانید که تنها نیستید و عزیزان زیادی دارید که می خواهند در بهترین حالت به شما کمک شود.

عدم تعهد

یک قدم به عقب برگردید و به این فکر کنید که در حال حاضر چقدر نسبت به کار خود متعهد یا مشتاق هستید. آیا به این دلیل که احساس وظیفه می کنید با انجام این وظایف موافقید؟ شناسایی جایی که لیست کارهای شما انگیزه شما را کاهش می دهد به شما کمک می کند بدانید کجا می توانید مقداری چاشنی اضافه کنید. (و منظور ما از چاشنی، منظور ما چیزی سرگرم کننده است که به شما انگیزه و انرژی برای تکمیل وظایفتان می دهد).

نگرش منفی

همه چیز همیشه آن طور که انتظار داشتیم پیش نمی رود، اما این بدان معنا نیست که شما برای همیشه در این مخمصه خواهید ماند. تمرکز روی چیزهای بد شما را از انجام وظایف باز می دارد و نمی تواند برای همیشه شما را کنترل کند. شما می توانید ناراحت باشید، اما یک نگرش بد پایدار انگیزه شما را از بین می برد، مگر اینکه فعالانه سعی کنید آن را تغییر دهید.

فقدان انگیزه شما منحصر به خودتان نیست: در اینجا نحوه غلبه بر آن آورده شده است

خاص نبودن به اندازه کافی

شاید فکر کنید اهداف خاصی در ذهن دارید، اما آیا آن ها سطح انگیزه شما را بالا می برند؟ داشتن مسیرهای واضح ضروری است. بدون آنها، ایده های مبهم به مرور زمان محو می شوند. شما نمی توانید فقط بگویید که می خواهید سالم تر غذا بخورید. شما باید در مورد آنچه می خواهید به دست آورید دقیق باشید و مشخصا نحوه انجام آن را مشخص کنید.

چگونه می توانید به مسیر خود برگردید؟

اکنون که می دانید چه چیزی می تواند باعث کمبود انگیزه شود، باید تکنیک هایی را یاد بگیرید تا دوباره انگیزه خود را پیدا کنید. تکرار جملات تاکیدی مثبت فقط شما را تا این حد دور می کند.

ممکن است هر نکته برای شما مناسب نباشد، اما سعی کنید حداقل یکی را بیابید که بتوانید آن را تمرین کنید:

  • به پادکست هایی گوش دهید که داستان های مثبت و دلگرم کننده را به اشتراک می گذارند.
  • اطراف خود را با افرادی در زندگی خود احاطه کنید که روی اهدافشان کار می کنند و پیشرفت ها و چالش ها را به اشتراک می گذارند.
  • برای انجام وظایف به خود انگیزه یا پاداش بدهید.
  • برای هر کاری که انجام می دهید و دوست ندارید کاری انجام دهید که شما را خوشحال کند.
  • لیست کارهای خود را به بخش های قابل مدیریت تقسیم کنید.
  • کارهایتان را به عادت هایی در برنامه روزانه تان تبدیل کنید.
  • برای پیاده روی بیرون بروید تا تمرکز خود را دوباره بدست آورید.
  • با خود مهربان و دلسوز باشید.
  • وقتی به افکار منفی فکر می کنید، عکس آن را بیان کنید.

سوالات متداول در مورد انگیزه

آیا در مورد سوالات رایج دیگری که افراد فاقد انگیزه می پرسند، فکر می کنید؟

فقدان انگیزه شما منحصر به خودتان نیست: در اینجا نحوه غلبه بر آن آورده شده است

اهمیت داشتن یک شغل چالش برانگیز برای احساس انگیزه چیست؟

بدون هیچ چالشی، کار جدیدی برای انجام دادن نخواهید داشت. اگر همه وظایف شما آسان باشد، هیچ انگیزه ای برای بهتر انجام دادن نخواهید داشت. انجام منظم یک چالش می تواند به شما انگیزه دهد تا چیز جدیدی یاد بگیرید، مهارت های خود را تقویت کنید و تجربیات جدید را امتحان کنید.

چه چیزهایی بر انگیزه من تأثیر می گذارد؟

چیزهای زیادی می تواند بر انگیزه شما تأثیر بگذارد. آب و هوا، افراد اطراف شما، میزان گرسنگی شما و موارد بیشتر بر میزان انگیزه شما تأثیر می گذارد. مشخص کردن آنچه که بیشتر روی شما تأثیر می گذارد چالش برانگیز است، اما می تواند به شما کمک کند تا به مسیر خود بازگردید. دفعه بعد که انگیزه ندارید، به اطراف خود توجه کنید.

چگونه می توانم به فردی که احساس بی انگیزگی می کند کمک کنم؟

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کسی که انگیزه ندارد انجام دهید، حمایت از او در زمان نیاز و چگونگی نیاز به شما است. اگر آنها با یک بیماری روانی مبارزه می کنند، می توانید به دنبال کمک حرفه ای باشید. اگر به کسی نیاز دارند که آنها را در قبال وظایف روزانه‌ شان مسئول بداند، شما هم می ‌توانید این کار را انجام دهید. طوری کنارشان باشید که حضورتان موثر باشد چرا که نیازهای هرکسی متفاوت است.

منبع:

  • https://www.betterup.com/blog/lack-of-motivation
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx