مدیریت ذهن چیست و تاثیرش در زندگی چگونه است؟

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

فرض کنید که برای یک مصاحبه کاری رفته اید و ۳۰ ثانیه فقط وقت دارید تا خود را به طور کامل معرفی کنید. شما باید نقش یک آسانسور سریع السیر را داشته باشید و این اصلا کار راحتی نیست. برخی افراد حتی در ۵ دقیقه هم نمی توانند خود را معرفی کنند چه برسد به ۳۰ ثانیه. مخصوصا وقتی موضوع سختی در میان باشد. همین جاست که پای کنترل ذهن وسط می آید. مدیریت ذهن باعث می شود تا افراد به اهداف خود برسند و در زندگی و تجارتشان تغییرات زیادی حاصل کنند. اما به نظر شما چرا به مدیریت ذهن نیاز است؟ چه چیزی را می خواهید در زندگی خود تغییر دهید؟ آیا شما چیز خاصی در ذهن خود می خواهید یا تمایل دارید مهارت جدیدی یاد بگیرید.

مدیریت ذهن به این معنا نیست که شما از زندگی یا کار خود متنفر هستید بلکه با این سیستم تمایل دارید که روش زندگی تان را بهتر کنید.‌ در واقع همه ما به تغییراتی در زندگی نیاز داریم و از این رو مدیریت ذهن می تواند کمک بسیار زیادی به ما بکند. رابین شارما در ارتباط با مدیریت ذهن می گوید : ” مدیریت زندگی با کنترل ذهن شروع می شود. کیفیت زندگی شما تحت تاثیر کیفیت افکار شما قرار دارد. ” مغز بسیار شگفت انگیز است و قدرت عظیمی دارد. کار بزرگ آن زنده نگه داشتن شما است و این کار را با حفظ امنیت انجام می دهد. اما نکته بسیار مهم این است که بدانید بخش اعظم فرایند های فکر شما در سطح ناخودآگاه ادامه می یابد و تصمیم گیری ها بدون آن که بیشتر اوقات از آن ها آگاه باشید گرفته می شود.

ساختار مغز

مغز از اجزای زیادی تشکیل شده است و تمام بخش های ذهن نه تنها برای بقا بلکه برای به دست آوردن تغییرات و زندگی مورد نظر بسیار مهم است. دو مولفه اصلی آن ذهن آگاهی و ناخودآگاه هستند. مغز یک سیستم پردازش اطلاعات است ک شامل سلول های عصبی می باشد که از طریق سیناپس ها به هم وصل می شوند. این مسیر های عصبی توسط آنچه انجام می دهیم، تاثیرات زندگی ما، تجربیات، اعتقادات و ارزش های قبلی که در ذهن ذخیره شده اند، تحت تاثیر و تقویت قرار می گیرند. این شبکه ها یا مسیر های عصبی با تکرار تقویت می شوند‌.

اما یکی از مشکلات ذهن این است که می تواند آگاهانه یا ناخودآگاه تحت تاثیر قرار بگیرد. پیشنهاد می کنیم که از طریق مدیریت ذهن، خودآگاه و ناخودآگاه را به کار بگیرید. کنترل ذهن در حقیقت در مورد آگاهی از تاثیر افکار خود بر شما و استفاده از ذهن به نفع خودتان است. یادگیری مدیریت ذهن به ما کمک زیادی می کند پس باید معنی و مفهوم آن را به درستی بدانیم.

مدیریت ذهن یعنی چه؟

مدیریت ذهن چیزی نیست که آن را در مدرسه به ما آموزش دهند گرچه برخی از مدارس موضوعاتی مانند تفکر انتقادی را مطرح می کنند اما کاملا متفاوت است. مدیریت ذهن با استفاده از تکنیک هایی مورد استفاده قرار می گیرد. تکنیک های اصلی مدیریت ذهن عبارتند از: تنظیم هدف و زاویه دید، تایید، تجسم، هیپنوتیزم، ذهن آگاهی و مراقبه و در نهایت یادگیری و درونی کردن مهارت های جدید از طریق تکرار و تمرین.

مدیریت ذهن

کنترل ذهن با استفاده از این تکنیک ها به شما کمک می کند تا آنچه را که می خواهید تغییر دهید و در نهایت به آنچه می خواهید برسید. ذهن در واقع با آموزش های دقیق مدیریت می شود تا به روش های خاصی فکر کند. بنابراین با این کار عادات، روش های تفکر برای حمایت از تغییر، خوشبختی و موفقیت برای شما ایجاد می شود. به عبارت دیگر می توانید دوباره برنامه ریزی کنید یا به ذهن خود آموزش دهید تا ذهنیت درستی ایجاد کند و انچه را که دوست ندارید را به آنچه دوست دارید تغییر دهید، به خواسته های خود برسید و زندگی تان را به کمال برسانید.

وضعیت زندگی همان وضعیت ذهنی است

وین دبلیو دایر درباره مدیریت ذهن می گوید: ” وضعیت زندگی شما چیزی نیست جز وضعیت ذهنی شما. ” مدیریت ذهن در یک جمع بندی کلی عمل یا مهارت کنترل، سازماندهی و هماهنگی فعالیت های ذهن برای دستیابی به اهداف تصمیم گیری است. این یعنی که شما قبلا تعیین کرده اید که چه چیزی را از زندگی خود می خواهید و بینش لازم را درباره اهداف برای خود تعریف کرده اید و آنچه برای انجام لازم است دارید. مدیریت از طریق کارکرد های مختلفی انجام می شود که اغلب به عنوان برنامه ریزی، سازماندهی، رهبری، هدایت و کنترل طبقه بندی می شود‌. در کارکرد برنامه ریزی، تصمیم گیری در مورد آنچه باید در آینده اتفاق بیفتد و ایجاد برنامه هایی بری اقدام انجام می گیرد.‌

در زمینه رهبری، آنچه باید انجام شود یا شما به انجام برسانید مورد بررسی قرار می گیرد و در قسمت کنترل و نظارت، بررسی پیشرفت برنامه انجام خواهد گرفت. مدیریت ذهن کارایی بسیار زیادی دارد اما در ادامه مقاله قصد داریم تاثیر آن را در زندگی شخصی بیان کنیم. می خواهیم بدانیم که تاثیر کنترل ذهن در زندگی چگونه است؟ پس با ما همراه باشید تا با توضیحاتی دقیق و جامع به بررسی پاسخ این سوال بپردازیم.

مدیریت ذهن در زندگی چگونه تاثیر می گذارد؟

زمانی که قصد دارید تغییراتی در ذهن خود ایجاد نمایید، برنامه ریزی می کنید و از همه مهم تر برای رسیدن به نتیجه نظر خود را تغییر می دهید. بهتر این است که شما آگاهانه خود را برای ایجاد تغییرات آماده کنید. پس باید بدانید که مدیریت ذهن با برنامه ریزی کلی شروع می شود. بهتر است که این برنامه ریزی به صورت کتبی انجام شود. شما شروع به ایجاد تغییراتی در ذهن خود می کنید و مجبور هستید که ذهن ناخودآگاه خود را مجددا برنامه ریزی کنید تا از این پس به سمت آینده ای روشن پیش بروید. با استفاده از مدیریت ذهن شما می توانید وضعیت فعلی زندگی خود را تعیین کنید و زمان خود را به درستی مدیریت نمایید.

همین مدیریت زمان می تواند سطح دانش و تحصیلات شما را افزایش دهد، موجب بهبود وضعیت مالی شما گردد، عادت های شما را بهتر کند، دستاورد های خصوصی و شغلی تان را ارتقا دهد و حتی روابط شما با نزدیکان و عزیزانتان را روز به روز پیشرفته تر و درست تر پیش ببرد. مدیریت ذهن در واقع به شما این اجازه را می دهد که آنچه از زندگی می خواهید تعیین کنید و مشخص کنید که چه چیزی باید تغییر کند. آیا می خواهید به وضعیت جدید مالی برسید؟ دوست دارید چه عادت هایی را حذف کنید و چه چیز هایی را جایگزین آن ها نمایید؟ آیا می خواهید دانش بیشتری داشته باشید؟ آیا تمایل دارید مدیریت زمان خود را تغییر دهید؟ تمام این ها با استفاده از مدیریت ذهن شدنی هستند.

تکنیک های مدیریت ذهن

کنتر ذهن تکنیک های بسیاری دارد که با استفاده از آن ها می توان زندگی را تغییر داد و بهبود بخشید. این تکنیک ها باعث می شود که شما با ذهن خود دوست شوید تا به جای این که بر علیه شما باشد، کنار شما کار کند. مدیریت ذهن با تنظیم اهداف به شما کمک می کند تا بدانید به کجا می خواهید بروید و به چه چیزی می خواهید برسید. اهداف می توانند کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت باشند اما مهم این است که اهداف وضوح و روشنی داشته باشند.

اگر در تعیین هدف دچار مشکل هستید، فرض کنید تمام پول های دنیا مال شما هستند و مشکل مالی ندارید، حال چه اقدامی می کنید؟ تمام اهداف خود را بنویسید تا ذهنتان رشد یابد. مدیریت ذهن به شما کمک می کند تا اهدافی را بیابید که با ارزش های شما مطابقت داشته باشند. در واقع مدیریت ذهن شروع به ایجاد تغییراتی اساسی در زندکی تان می کند. شما باید از موقعیت های خود استفاده کنید و بسنجید که چه چیزی مانع رسیدن شما به اهدافتان می شود‌. احتمال این وجود دارد که به دلیل داشتن اعتقادات و افکار منفی در ناخودآگاه تان، ذهن نتوانسته به درستی پیش برود.

پس به اهداف خود بنگرید و به عکس العمل درون خود گوش دهید. همیشه باور های منفی وجود دارند اما کنترل ذهن می گوید که این باور ها را بیرون بیاورید و آن ها را بنویسید. زمانی که آن ها را تشخیص دادید، می توانید با آن ها برخورد کنید. به خود بگویید این ها صرفا افکار منفی هستند و من می توانم با مدیریت ذهنم آن ها را رفع کنم.

آزادی باورهای محدود کننده

یکی دیگر از تکنیک های مدیریت ذهن، آزادی باور های محدود کننده است. باید این باور ها را رها کنید. ایده اصلی این تکنیک این است کخ باید هر یک از افکار محدود کننده را در نظر بگیریم، به آن نگاه کنیم و آن را کاوش نماییم. از خود بپرسید چرا من این گونه فکر می کنم؟ آیا توجیهی برای آن وجود دارد؟ وقتی این سوالات را بپرسید و صادقانه به آن پاسخ دهید، متوجه خواهید شد که چنین چیزی در واقع وجود ندارد بنابراین آن را از ذهن خود بیرون کنید.

لیستی از افکار محدود کننده خود تعیین کنید، سپس کاغذ را ریز ریز کرده و به شطل زباله بیندازید یا آن را بسوزانید. از جملات و عبارات تاکیدی استفاده کنید و هر روز آن ها را با خود تکرار کنید. هر چند وقت یک بار سخنرانی های انگیزشی گوش کنید. آن ها را در گوشی خود داشته باشید. حتی می توانید عبارات تاکیدی خود را ضبط کرده و سپس به آن گوش فرا دهید تا از طریق تکرار وارد ناخودآگاه شما گردد. حال باید افکار محدود کننده را با ایده های تقویت کننده و مثبت جایگزین کنید.

این روش در مدیریت ذهن به شما در دستیابی و تایید رفتار، خصوصیات و اعمال مورد نیاز برای دستیابی به هدف و ایجاد تغییراتی که می خواهید کمک بسیار زیادی خواهد کرد. یکی دیگر از اصلی ترین تکنیک های مدیریت ذهن تجسم است. تجسم مستلزم بار ها و بار ها تصور نتیجه مطلوب می باشد. تجسم یک تمرین ذهنی می باشد و آن را ورزش ذهنی هم می نامند. این تکنیک مدیریت ذهن به شما کمک می کند تا خود را در چارچوب درست ذهنی قرار دهید.

سخن آخر

مدیریت ذهن همراه با تکنیک هایش باعث بهبود روند زندگی هر فرد و در نهایت رسیدن به موفقیت های بسیار خواهد شد.

5/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx