صبور بودن در رابطه

1 نظر
15 دقیقه مطالعه

روش های بهبود مهارت صبر و شکیبایی

وقتی به انواع ویژگی های مختص یک رابطه فکر می کنیم، اولین چیزی که به ذهنمان می آید چیست؟ صبور بودن در رابطه! برای اینکه این مهارت اکتسابی را بهبود بخشید و کیفیت رابطه خود را بهتر کنید، شما را دعوت به مطالعه این مقاله دعوت می کنیم.

ویژگی های یک رابطه عاشقانه

برای اینکه بتوانیم یک رابطه عاشقانه بادوام داشته باشیم، چه در زندگی متأهلی چه در زندگی مجردی باید رابطه ای ایجاد کنیم که استاندارد های ذهنی – رفتاری رعایت شده ای داشته باشد. این ویژگی ها صرفاً مختص بیان صحیح احساسات و ابراز علاقه های وقت و بی وقت نیست.

برای داشتن یک رابطه مفید، آرام و پر احساس باید سعی کنیم کاری کنیم که شریک زندگی، احساس امنیت، اطمینان و شنیده شدن را تجربه کند. تمامی این فاکتور های بر میزان سلامتی رابطه شما تأثیر مستقیم می گذارند.

حتی رفتارها، گفتار ها و ذهنیت های بد هم بر رابطه شما تأثیر مستقیم منفی می گذارند. همان طور که ابراز علاقه حس خوبی به دو طرف القا می کند، بیش از حد ابراز آن هم می توانند مانند سمی به مرور رابطه شما را از پای درآورد. زیرا مخاطب شما از بیش از حد بودن این احساسات اشباع می شود و دیگر قادر به تحمل آن ها نخواهد بود.

از دیگر ویژگی های مهمی که روابط باید داشته باشند، احساس امنیت و آرامش است. بدون وجود این احساسات در رابطه، هیچ یک از زوجین نمی تواند به شریک زندگی خود، در زمان اتفاقات سخت تکیه داشته باشند؛ بنابراین ایجاد احساس امنیت و آرامش از اساس های یک رابطه هستند و باید برای بهبود آن ها حتماً تلاش بسیار کرد.

و اما در این مقاله ما به یکی از کلیدی ترین ویژگی های یک رابطه یعنی صبور بودن در رابطه می پردازیم. با پیشرفت و ارتقای سطح مهارتتان در این زمینه شما می توانید روز های بسیار سختی را در کنار شریک زندگی خود پشت سر بگذارید.

تأثیر صبر در روابط

خوب، حال برای کسب آگاهی و مهارت بیشتر در رابطه با صبر فقط کافی است، راه حل های پیشنهادی ذکر شده را در روابطتان اعمال و امتحان کنید. مطمئن باشید که با کمک این روش ها رابطه ای بسیار دلنشین تر خواهید داشت.

برای عشق بیشتر، به زمان نیاز دارید

وقتی در رابطه یکی از زوجین صبر کافی نداشته باشد، وی نمی تواند به اندازه کافی برای بیشتر شدن احساسات موجود بینشان وقت بگذرانند. در عصری کنونی که می زندگی می کنیم، بیشتر به غذاهای فست فود، دانلود سریع، عشق های آنی و غیره عادت کردیم؛ همه این اتفاقات را باید ممنون فضای مجازی باشیم.

البته باید گفت که خود فضای مجازی تأثیرات بسیار مخربی امروزه بر زندگی همه افراد در سرتاسر دنیا گذاشته است. ترویج فرهنگ های اشتباه باعث تخریب روابط و انتظارات در جامعه کنونی شده است. بدین صورت درواقع ما هنر آرام آرام پیش رفتن در هر زمینه ای را از یاد برده ایم.

در بسیاری از جنبه های زندگی امروزه ما، کسب رضایت آنی به یک امر عادی یا بهتر است بگوییم عادت تبدیل شده است. با کمک تمرین صبور بودن در رابطه، شما می توانید در روزهای ملاقات با دقت بیشتری به تفکر بپردازید؛ همین امر باعث بهبود روابط اجتماعی شما در رابطه خواهد شد.

اصطلاح رقص آهسته، به این معنی است که باید بیاموزید که در عمل و تفکرات خود با صبر و شکیبایی پیش بروید. نتیجه این آرام رقصیدن در رابطه افزایش عشق و علاقه بین زوجین خواهد بود. بدین صورت که شما یا شریک زندگی تان به آرامی تمامی جوانب یکدیگر را بهتر بشناسید و بهتر واکنش نشان دهید.

صبور بودن به تکامل شخصیتی کمک می کند

صبور بودن نه تنها با رابطه عشق و عاشقی شما کمک می کند، بلکه یک مهارت قابل انتقال هم هست. به این صورت که وقتی شما برای شکیبایی بیشتر دست به کار شدید، می بینید که چقدر در محل کار یا در هنگام معاشرتتان تغییرات مثبتی خواهید داشت.

برای مثال اگر صندوقدار هستید، به خاطر بهبود مهارت صبر شما قادر خواهید بود تا با تمام مشتریان به آرامی، ملایمت و همچنین روی خوش رفتار می کنید.

صبور بودن در رابطه باعث ایجاد آرامش می شود. رویکردی ارتباطی که دیگران را در عوض سکون یا بی میلی تشویق به کمک کردن می کند. در واقع چنین عملی، برعکس پرخاشگری است که بلافاصله شنوده شما را در مقابل شما قرار خواهد داد.

در جامعه هر چقدر قدرت معاشرت و تعامل بیشتری داشته باشیم، می توانیم از روابط بیشتر و بهتری در هر زمینه ای بهره مند شویم. برای رشد فردی باید به چنین مهارت هایی دست یابیم تا بتوانیم هرچه سریع تر به اهداف و موفقیت برسیم.

از خودتان شروع کنید

قبل از شروع هر کار یا رابطه ای، ابتدا به این موضوع بیندیشید که چگونه باید در یک رابطه صبر داشته باشید؟ از خود به عنوان یک متریال واقعی در جهت کسب این مهارت استفاده کنید.

برای مثال، اگر برای رسیدن آسانسور به طبقه شما بسیار عجله دارید و مدام دکمه را فشار می دهید، سعی کنید نفس عمیق بکشید. همچنین از عبارت “نفس عمیق بکش” در همین حین هم استفاده کنید تا تمرکز بیشتری برای خود فراهم سازید.

نه تنها در هنگام درب آسانسور احساس خوبی خواهید داشت، بلکه گامی در جهت افزایش اندوخته های صبر خود هم بر می دارید.

ماهرانه گوش کنید

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در زمینه صبور بودن در رابطه، هنر گوش دادن است. افرادی که حوصله کی دارند، شنوندگان بسیار بدی هستند؛ به خاطر اینکه بی صبرانه مشتاق نوبت حرف زدنشان هستند، نمی توانند صحبت های فرد دیگری را تحمل و از وی غفلت می کنند.

صبور بودن در رابطه

با دقت به حرف های شریک زندگی یا هر کس دیگری گوش کنید

به خصوص در روابط عاشقانه، خانم ها علاقه بسیار زیادی به شنیده شدن دارند؛ بنابراین به شما توصیه می کنیم که حتماً مهارت شنیدن خود را ارتقا دهید و به تمامی نکاتی که شریک زندگی شما طی حرف زدن به صورت پنهان به شما می گوید توجه کنید.

امتحان کنید، سعی کنید به پای سخنان شریک زندگی خود بنشینید و نکات نهفته آن ها را پیدا کنید. سپس آن را بیان کرده تا از صراحت و درست بودن برداشت خود مطمئن شوید. نگران هیچ چیز نباشید، زیرا به محض اینکه وی متوجه شود که حرف هایش برای شما مهم بوده، سعی می کند بیشتر به شما توضیح دهد.

همدلی کردن بیاموزید

صبوری و عشق نیازمند مهارت همدلی هستند. چنین کاری هم برای زندگی متأهلی بسیار مهم و مفید ند، هم برای زندگی مشترک (بدون تعهد)، زیرا تعاملات عاشقانه را به شدت تحت تأثیر خود تغییر می دهد. همدلی کردن یعنی شما می توانید، دیدگاه شریک زندگی خود را دیدگاه خودتان هم قرار دهید.

صبور بودن در رابطه

همدلی و همدردی در یک نگاه

یا اینکه دیدگاه (Point OF View) او را هم تجربه کنید و موقعیت ها یا قضاوت ها را از دیده وی ببینید. حتی اگر تمام این تفکرات و دیدگاه ها از نظر شما بسیار متفاوت واقع شوند، شما می توانید آن ها را بپذیرید. نه تنها می پذیرید، بلکه می توانید به آن ها هم استناد و تکیه کنید که سبب آن شروع کاری باشد.

چنین عملی در روابط، باعث می شود که شریک زندگی شما به شدت احساس دوست داشته شدن و درک شدن را تجربه کند. می توان گفت که یک رابطه بسیار زیبا، تا حد چشمگیری از این 2 فاکتور تأثیرات مثبت دریافت می کند. نتیجه این عمل افزایش عشق، علاقه و مهر بین زوجین می شود.

زمان بیشتری با شریک خود اختصاص دهید

اگر به دنبال جذب موفقیت در رابطه خود هستید، به شما پیشنهاد می دهیم که حتماً زمان بیشتری را برای شریک زندگی خود اختصاص دهید. موفق ترین زوج ها همیشه در برنامه هفتگی خود حداقل یک شب برای سپری کردن با همسر را انتخاب کرده اند. چرا شما این کار را نکنید؟

با این کار شما به همسر یا شریک زندگی خود نشان می دهید که وی اولویت اول شما است. چنین عملی به شما کمک می کند تا تمرکز بیشتری بر کاهش سرعت پیشروی در رابطه داشته باشید؛ از هر عمل عجولانه ای جلوگیری خواهید کرد که در نتیجه به شناخت بیشتر و بهتر مخاطب شما خواهد شد.

صبور بودن در رابطه

برای شناخت بهتر، زمان بیشتری با شریک زندگی خود بگذرانید

همیشه حق با شما نیست

بگذارید با یک مثال سده شروع کنیم؛ برای جذب ثروت همیشه راهی شما انتخاب می کنید، بهترین و دقیق ترین روش نخواهد بود. حتماً نباید در همه زمینه ها حق با شما باشد؛ باید از تجربیات دیگران استفاده کنید، شاید آن ها اطلاعات بیشتری نسبت به شما در یک زمینه خاص داشته باشند.

همچنین در روابط عاشقانه، باید این شانس را به شریک زندگی خود بدهید تا صحبت کند، حرف بزند یا تصمیم بگیرد. اجازه دهید که حتی اشتباهاتی هم رخ دهد. زیرا با این کار اعتماد به نفس شریک زندگی خود را افزایش می دهید. همچنین مخاطبتان به شما در رابطه با تصمیم گیری های شخصی نیاز خواهد داشت.

تا 3 شمارید

عشق و صبور بودن در رابطه، در یک ضرب المثل قدیمی تعریف می شوند که ممکن است والدین شما در زمان سنین پایین تر به شما گفته باشند. تا 3 بشمارید!

اگر به خاطر رفتار یا سخنی از مخاطب خود ناراحت شدید، قبل از اینکه دست به هر گونه اقدامی بزنید، تا 4 بشمارید. خیلی ساده است، با این کار شما فضا، تفکرات، احساسات و دیگر جنبه های دیگر بحث را در یک چشم به هم زدن آنالیز خواهید کرد. در نتیجه بهتر و مفیدتر عمل می کنید.

واقع گرا باشید

سعی کنید انتظارات خود را بر اساس واقعیت تنظیم کنید. داشتن تصورات و فانتزی ها برای خود شخص خوب هست و به خلاقیت و رشد فردی شخص کمک می کند. اما نباید اجازه دهید که این تصورات یا انتظارات بلند پروازانه رابطه شما تحت تأثیر خود درآورند.

شکیبایی خود را محک بزنید

برای رسیدن به نتایج ملموس در کسب بیشتر مهارت شکیبایی، اهدافی واقع بینانه برای خود در نظر بگیرید و سعی کنید که به آن ها برسید. در زندگی روزمره خود، در زمینه هایی که فکر می کنید مهارت صبر کردن شما با مشکل مواجه خواهد شد اهدافی مشخص کنید تا ببینید که آیا از پس آن ها برمی آیید یا خیر؟

به فواید صبر فکر کنید

وقتی ثمره تمرینات شما، صبر و شکیبایی بیشتر شد، از خود تشکر کنید. احساس خوب صبور بودن را در ذهنتان تکمیل کنید. پیشرفت خود را در این زمینه مشاهده کنید. زیرا چنین کاری به شما کمک می کند تا صحت درست بودن پیشرفت خود مطلع می شوید و برای بهتر شدن یا تسریع آن اقدامات مفیدتری خواهید داشت.

ذهن و بدنی ورزشکار داشته باشید

برای این که بتوانید توانایی بیشتری در انجام کارهای عملی داشته باشید، نیاز به جسمی قوی دارید. حال همین نظریه را برای ذهن خود بکار برید. با مطالعه کردن می توانید ذهن خود را ورزش دهید. افزایش اطلاعات و کسب مهارت های بیشتر در انتها به رشد فردی شما کمک بسیار می کند.

صبور بودن در رابطه

مدیتیشن یکی از روش های موجود برای تمرکز بر خودآگاهی و صبر

برای اینکه بتوانید از پس موانع مختلف زندگی برآیید، چه فیزیکی، چه ذهنی، باید اطلاعات خود را افزایش در کنار توان جسمی افزایش دهید. برای ورزش دادن ذهن شما می توانید تغذیه مناسب، خوب کافی و به موقع و ویتامین های مورد نیاز برای خود تدارک ببینید.

ارتباط، ارتباط، ارتباط

تا جایی که ممکن است، حرف بزنید. با شریک زندگی خود در مورد اهمیت صبور بودن در رابطه صحبت کنید. طوفان فکر (Brainstorming) در رابطه با موضوع صبر با شریک زندگی تان می تواند راه حل های خلاقانه متعددی برای شما به ارمغان آورد.

اگر به طور اتفاقی یک روز بسیار ناخوشایندی تجربه می کردید و حوصله نداشتید، حتماً این موضوع را با شریک زندگی تان در میان بگذارید. با این کار مخاطبتان به شما توجه خواهد کرد و سعی را بر این می گذارد که به یاری تان بیاید.

کلام آخر

روش های دیگری هم برای بهبود مهارت صبور بودن در رابطه وجود دارد، مانند مدیتیشن و کلاس های خودآگاهی. هرچه بیشتر شما اطلاعات و توانایی های اکتسابی خود را رابطه با شکیبایی بیشتر کنید، موفقیت بیشتری در تمامی زمینه های زندگی کسب خواهید کرد.

منبع:

 

2.5/5 - (2 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx