چگونه می توانیم بفهمیم خوشبخت هستیم یا خیر؟

نظرات 5
13 دقیقه مطالعه

خوشبختی بر مبنای تعداد نفرات و انسان ها تعاریف متفاوتی دارد. هر شخصی بر اساس شرایط خود به گونه ای خاص مفهوم خوشبختی را تعریف می کند. یک نفر خوشبختی را در شاد بودن می داند. شخص دیگری خوشبختی را در رسیدن به شرایط مالی عالی معنی می کند. دیگری، خوشبخت بودن را در تحصیل و علم آموزی می داند و … . اما فاکتور های خاصی وجود دارد که می تواند به ما در تعریف خوشبختی کمک بسیار زیادی کند یا حتی نشان دهد که ما خوشبخت هستیم یا خیر.

قبل از هر چیزی همان طور که گفتیم، خوشبختی منحصر به فرد است اما باید بدانید که همان چیزی که شما در افکار، احساسات و اعمال خود به جهان ساطع می کنید، دوباره به زندگی شما جذب می شود. اساسا هر اتفاق خوب یا بدی که در زندگی شما رخ داده، توسط شما جلب شده است. خوشبختی به معنای داشتن زندگی آسان و راحت نیست. بنابر این بهتر است بدانیم که برای خوشبخت بودن، گاهی لازم است خود را وارد چالش های جدید و سخت کنیم و در مسیر های پر پیچ و خمی گام برداریم.

 شما در زمانی که با اکثر افراد صحبت می کنید، متوجه خواهید شد که اغلب به دنبال دست یابی به خوشبختی هستند و می خواهند این مفهوم را تجربه کنند. زندگی به ما می آموزد که موفقیت، فراوانی، سعادت، صلح و خوشبختی زمانی حاصل می شود که به آنچه می خواهیم برسیم و برای آن تلاش کنیم. اما چگونه می توان این مفهوم را دریافت و فهمید که خوشبختی نزدیک است؟ در ادامه مقاله خود به بررسی تکنیک هایی می پردازیم که به وسیله آن می توان فهمید به خوشبختی واقعی رسیده ایم یا نه؟

آیا ما خوشبخت هستیم؟

قوانینی وجود دارد که به ما یادآوری می کند که با وجود ان ها می توانیم در زندگی خود احساس بهتری داشته باشیم و معنی خوشبختی را بهتر درک کنیم. با وجود این نکات می توان گفت که قدم های محکمی در زمینه شادی، صلح، آسایش و خوشبختی حقیقی برداشته ایم.

۱. عشق را گسترش دهید.

برای دست یابی به دست آورد های بزرگ، باید خطرات بزرگی را از سر بگذرانیم. هر چه بیشتر بخواهیم به هدف خود دست یابیم، خطرات و چالش های موجود مسیر برای ما بیشتر خواهد شد. عده ای فرض می کنند هر چه بیشتر عشق بورزند، آسیب پذیر تر خواهند شد. اما حقیقت این است که گسترده کردن عشق باعث افزایش آسودگی و رسیدن به مسیر خوشبختی خواهد شد. عشق و دوست داشتن حتی می تواند بیش از آنچه ما انتظارش را داریم به ما ارزانی دارد.

۲. از زندگی خود بیاموزید.

ما باید از زندگی خود درس های زیادی بیاموزیم. وقتی چیزی را از دست می دهیم که هر از گاهی برای همه اتفاق می افتد، باید عزت نفس خود را حفظ کنیم و از درس هایی که زندگی از طریق تجربه کردن به ما می آموزد، یاد بگیریم. این تجربیات ما را به مسیر درست هدایت می کند و باعث می شود تا هر تجربه هر چند تلخ را به پیشرفتی بسیار مثبت تبدیل کنیم. از این رو بهتر است که هر قسمت از زندگی را به منزله ای درسی عمیق بدانیم.

۳. احترام‌ گذاشتن را فراموش نکنید.

ما باید به دیگران احترام بگذاریم. همان طور که به خودمان هم احترام می گذاریم. برای این که بتوانیم به درستی دیگران را مورد احترام خود قرار دهیم، باید اول از همه خودمان را مورد احترام قرار دهیم و این را به همه نشان دهیم. در جامعه امروزی، چیزی که بیش از همه نمایان است، کمبود عزت نفس می باشد. این کمبود را به راحتی می توانید در بین مردم مشاهده کنید. اما شما عزت نفس خود را حفظ نمایید و سعی کنید در احترام ‌گذاشتن به دیگران پیشی بگیرید. این کار و نوع زندگی باعث می شود تا شما به اصولی ترین بخش خوشبخت بودن دست یابید. پس اگر تمایلی به احترام گذاشتن به دیگران ندارید بدانید که در مسیر خوشبختی نیستید.

۴.‌ مسئولیت پذیر باشید

ما باید مسئولیت کاملی را در قبال اقدامات خود را به عهده بگیریم. پس همیشه با عقل سلیم عمل کنید و به اشخاص دیگر عشق و احترام خود را به طور کامل نشان دهید. به یاد داشته باشید که هر کاری که با مهربانی انجام می شود ، محکوم به موفقیت است. از این رو مهر و محبت خود را از هیچ کس دریغ نکنید و بدانید که خودتان هم با این کار در مسیر خوشبختی خواهید رفت.

۵. فردی شایسته باشید.

برای خوشبخت بودن زندگی ای صادقانه و درست داشته باشید. در دنیای امروز ، همانطور که می بینید ، شرایط ناگوار اخلاقی، دروغ، عدم نجابت و فریب بسیار حاد و زیاد است. پس بهتر است  که فردی منصف و صادق باشید. شما با رفتار درست خود به دیگران هم اجازه این را نمی دهید که با شما برخورد نادرستی داشته باشد. کما این که خودتان هم به دیگران با نهایت اخلاق و درستی برخورد می کنید. داشتن اخلاق درست باعث افزایش خوشبختی و سعادت درونی شما خواهد شد. پس آن را توشه راه قرار دهید.

۶. اشتباهات خود را بپذیرید.

فراموش نکنید که وقتی فهمیدید که اشتباه کرده اید ، باید اقدامات درست و دقیقی انجام دهید. این مهم است که تشخیص دهید که اشتباه کرده اید و اقدامات فوری برای رفع آن انجام دهید. این نشانه بلوغ و شجاعت شما است. پس از این که به خود اعتراف کنید که اشتباه کرده اید یا از کسی عذر خواهی کنید، نترسید. اجازه دهید روح شما پاک شود. این روش برای خوشبختی معنوی شما گام بزرگی به شمار می رود پس آن را فراموش نکنید.

7. ببخشید.

اجازه ندهید که کارهای کوچک زندگی شما را مختل کند و یک رابطه عالی را از بین ببرد. چه در زندگی شخصی و چه در تجارت ، روابط بسیار ارزشمندی وجود دارند ، بنابراین با آنها به بدی رفتار نکنید. پس ، هنگامی که اختلافاتی کوچک رخ می دهد ، اجازه ندهید که رابطه شما را خراب کند. ببخشید و حرکت کنید.

۸. خود را در معرض تغییرات قرار دهید.

برای خوشبخت بودن در برابر تغییرات آغوشی باز داشته باشید ، اما از ارزشهای خود غافل نشوید. وقتی تغییر می کنیم ، یاد می گیریم و رشد می کنیم. غالباً مردم به خطر رسیدن به رضایت فوری و حرص و طمع ، اعتقادات خود را رها می كنند. اما شما بدانید که تغییر درست یعنی حرکت در مسیر خوشبختی. اگر اشتباه و نادرست تغییر کنید خود را در چاه انداخته اید و از خوشبختی و خوشحالی دور خواهید شد.

خوشبخت بودن

۹. یاد بگیرید که گوش دهید و شنونده خوبی باشید.

مواقعی وجود دارد که بهتر است ساکت بمانیم تا صحبت کنیم. خیلی اوقات احساس نیاز به ابراز عقیده خود را احساس می کنیم ، اما شرایطی در زندگی وجود دارد که بهتر است فقط ساکت باشیم و گوش کنیم. با گوش دادن ، ما دیدگاه شخص دیگری را می آموزیم و اوضاع را بهتر درک می کنیم. برای بسیاری از افراد ، این قانون یکی از دشوارترین کار هاست. اما من می گویم این قانون یکی از بهترین ها برای رسیدن به خوشبختی ست.

۱۰. باور کنید که شایسته خوشبختی هستید.

برخی افراد وقتی سخن از خوشبخت بودن و شادی به میان می آید خود را دور از هر چیزی می بینند. آن ها گمان می کنند که خوشبخت بودن فقط برای دیگران تعریف شده. اما باید دانست که کلید جذب خوشبختی در این است که اعتقاد داشته باشید، شایسته خوشبختی و شادی هستید. ارزش خود را بدانید زیرا شما باید خودتان را به عنوان کسی که هستید قبول کنید تا واقعا خوشبخت باشید. با اعتقاد به این که شایسته سعادت هستید، انرژی مثبتی را به جهان می فرستید که او هم با ارسال خوشبختی و سعادت همه چیز را برای تان تکمیل می کند.

۱۱. بر آن چیزی که اکنون دارید تمرکز کنید.

در دام تمرکز و سکون بر آنچه ندارید یا از دست داده اید قرار نگیرید. این نوع تفکر صرفا منجر به انرژی منفی می شود که جهان به سوی شما باز می گرداند. در عوض همین حالا روی چیز های خوب زندگی تمرکز کنید. با ذکاوت و سپاس گذاری نسبت به همه چیز های زندگی تان مانند غذا و آب تا شغل و خانواده و دوستان، خوشبختی را به خود هدیه دهید. اجازه دهید تا شکرگزاری شما گسترده شود و احساس آرامش را در خود با این روش افزایش دهید.

۱۲. حسادت را کنار بگذارید.

افکار خود را با حسادت به دیگران را شرایط زندگی شان مشغول نکنید. حسادت یکی از بدترین معضلات زندگی است کا شما را از خوشبختی و شادی دور می کند. ممکن است فردی نسبت به شما تمکن مالی بیشتری داشته باشد یا تحصیلات بالاتری را داشته باشد، اما این ها هیچ کدام دلیل بر خوشبختی او نخواهد بود. از این رو با در آغوش گرفتن نکات مثبت زندگی تان و دوری جستن از حسادت، خوشبختی را به خود هدیه دهید و از احساس شادی موجود در زندگی تان رضایت خاطر کسب کنید.

۱۳. چرخه درماندگی را پایان بخشید.

از عبارت “نمی توانم” در گفتار و افکار خود استفاده نکنید. این سخن فقط منجر به تفکر منفی می شود و انرژی مثبت را از زندگی شما دور خواهد کرد. زمانی که انرژی های نادرستی را به سمت جهان روانه می کنید نمی توانید خوشبختی را به سمت خود جلب کنید. آنچه را که نمی توانید فراموش کنید و به کاری که می توانید انجام دهید باور داشته باشید. برای خود با استفاده از جملات تاکیدی مثبت شرایط خوبی بسازید و خود را شایسته سعادت و خوشبختی بدانید. اجازه ندهید هیچ چیز جلوی شما را بگیرد.

سخن آخر

همان طور که گفتیم خوشبخت بودن مفهومی شخصی دارد اما با استفاده از تکنیک ها و روش های گفته شده در این مقاله و بررسی آن ها در زندگی شخصی خود، می توانید بفهمید که آیا خوشبخت هستید یا نه. گرچه دامنه تعریف خوشبختی می تواند بسیار گسترده تر از بحث ما باشد. اما تا حدودی راه را به شما نشان خواهد داد.

5/5 - (11 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

5 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
5
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx