کنترل ذهن با 6 مرحله ساده

2 comments
9 Min Read

چگونه کنترل ذهن خود را یاد بگیریم

چگونه کنترل ذهن خود را یاد بگیریم

همه ما کاملا به این موضوع آگاهیم که رسیدن به موفقیت امری ساده و راحت نیست، اما با تلاش و کوشش سخت به دست می آید. اراده قوی و انگیزه دو عامل مهم برای رسیدن به موفقیت هستند که باید با پشتکار و برنامه ریزی دقیق به سمت آن حرکت کرد؛ اما قبل از تمام این ها شما باید اقدامات مهم تری انجام دهید. به بیان ساده تر، شما باید ذهن خود را برای رسیدن به اهداف و موفقیت های بزرگ آماده کنید. ( کنترل ذهن )

یک جمله معروف هست که می گوید «موفقیت ابتدا از ذهن شروع می شود» اگر به این جمله اعتقاد دارید، پس از همین حالا شروع به خودآگاهی و کنترل ذهن خود کنید. به همین منظور در این مقاله قصد داریم شما را با ۶ روش موثر برای کنترل ذهن در راستای رسیدن به موفقیت در زندگی آشنا کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است که ما برای این شش گام کنترل ذهن از توصیه های «می مک کارتی» یکی از معروف ترین نویسندگان در زمینه موفقیت کمک گرفته ایم. فقط کافی است تا دقایقی از وقت خود را به این مطلب اختصاص دهید و تا آخر آن را بخوانید. از طرفی انجام دادن این مراحل هیچ نیازی به تخصص و یا امکانات خاص ندارد و از همه مهم تر وقت زیادی هم از شما نخواهد گرفت.

بر اساس صحبت های مک کارتی برای کنترل ذهن خود اگر روزانه ۲۰ دقیقه از وقت تان را برای انجام این مراحل صرف کنید، می توانید به راحتی به مهارت های رسیدن به موفقیت دست پیدا کنید؛ چرا که با کنترل ذهن حصول موفقیت را به خوبی درک خواهید کرد.

مرحله اول – نیاز به فضایی آرام برای انجام تمرینات دارید

پیش از شروع تمرینات کنترل ذهن باید یک محیط آرام برای خودتان فراهم کنید که در آن بتوانید به راحتی و بدون هیچ گونه استرسی به افکاری که در سر می پرورانید، فکر کنید. بهتر است به یک جای دنج و یا یک پاتوق همیشگی مانند کافه، کتابخانه و یا گلخانه ای که دوستش دارید بروید. تحقیقات نشان داده است که حضور در مکان های مورد علاقه می تواند تا حد زیادی آرامش ذهنی فرد را افزایش دهد.

یک قلم و کاغذ جلو چشمان تان بگذارید و هر چیزی که به ذهن تان خطور کرد را بر روی کاغذ بیاورید. برخی از افراد از یادداشت تلفن همراه برای نوستن استفاده می کنند؛ اما بهتر است از کاغذ و قلم استفاده کنید. چرا که باعث می شود آرامش شما چند برابر شود. گاهی اوقات نوشیدن یک فنجان چای، یا قهوه و شنیدن موسیقی بی کلام و لذت بخش می تواند تاثیر بیشتری بر روی ذهن شما بگذارد.

سعی کنید یک لباس راحت و آزاد بپوشید تا از نظر جسمی هم راحتی بیشتری داشته باشید. تمامی نکات ذکر شده در این مرحله صرفا جهت فراهم سازی یک محیط آرام است؛ بنابراین اگر چیزهای بیشتری برای رسیدن به آرامش به ذهن تان می رسد، پس آن را انجام دهید.

مطالعه کتاب و مجله موفقیت

مرحله دوم – کتاب و مجله‌هایی با موضوع موفقیت بخوانید یا عکس و فیلم موفقیت دیگران را تماشا کنید

برای انجام مرحله دوم کنترل ذهن سعی کنید هر روز ۵ دقیقه از وقت خود را صرف خواندن متن های انگیزشی کنید. مثلا اگر بزرگترین هدف شما رسیدن به مدال طلای المپیک در یک رشته ورزشی به خصوص است، پس سعی کنید هر روز فیلم ها و عکس های مربوط به قهرمانان و مسابقات المپیک را تماشا کنید و یا اگر می خواهید یک نویسنده مشهور و موفق شوید، بهتر است به سراغ رازهای موفقیت نویسندگان بزرگ بروید.

در این مرحله شما باید سعی کنید به افرادی که دوست دارید شبیه آن ها باشید و یا مانند آن ها به موفقیت های بزرگ درست یابید، فکر کنید. تمرین و تکرار روزانه این کار باعث می شود تا شما به مرور زمان درک کنید که روزی به موفقیت خواهید رسید.

مرحله سوم – لیستی از مواردی که به‌خاطر داشتن‌شان شکرگزار هستید بنویسید

متاسفانه خیلی از ماها عادت شکرگزاری به خاطر داشته های مان را نداریم و مدام در طول شبانه روز از نداشته های خود می نالیم. شما برای کنترل ذهن خود باید سعی کنید با کائنات ارتباط مثبت برقرار کنید، تا پاسخ بهتری دریافت کنید. یک قلم و کاغذ بردارید و هر روز به خاطر داشتن چیزهایی که به شما انگیزه می دهد، شکرگزاری کنید.

این مرحله اصلا سخت نیست، فقط باید با خودتان صادق باشید و حواست تان را جمع کنید. برای مثال سلامتی، خانواده، دوستان، روابط، شغل، مهارت، توانایی ها و بسیاری از این قبیل موارد می توانند در فهرست شکرگزاری شما ذکر شوند.

حتما منظور ما را از این که می گوییم به خاطر همه چیزهای مثبت زندگی تان شکرگزاری کنید را متوجه شده اید. داشتن یک دست خط خوب و یا سفری به یاد ماندنی و یا حتی مهارت در تایپ می تواند جزو مواردی باشد که شما به خاطرش شکرگزار هستید.

مرحله چهارم – لیستی را که نوشته‌اید، با صدای بلند بخوانید

برای آگاه شدن ذهن و ضمیر ناخودآگاه تان لازم است، لیستی که در مورد شکرگزاری های تان نوشته اید را هر روز با صدای بلند برای خودتان بخوانید. شاید از نظر شما این کار بی فایده و یا حتی خنده دار به نظر برسد؛ اما به مرور زمان متوجه تاثیرات آن بر روی ذهن خود خواهید بود.

تصور کردن موفقیت

مرحله پنجم – خودتان را در لحظه ‌اید تصور کنید که به هدف رسیده ‌اید

سعی کنید برای کنترل ذهن تان هر روز زمانی را به مجسم سازی افکارتان اختصاص دهید. چشم های تان را ببندید و خودتان را در حالی تصور کنید که به موفقیت رسیده اید. دقت کنید که در لحظه تصویرسازی چه حسی به شما دست می دهد و تمام جزئیات را در نظر بگیرید. ببینید که آیا کسی در کنار شما هست؟ و یا چه کسانی با موفقیت شما بسیار خوشحال می شوند.

روزانه ۵ دقیقه از وقت خود را به این کار اختصاص دهید و تلاش کنید تا حصول موفقیت را برای خود عینی کنید. با تکرار هر روزه این مرحله ذهن شما به این باور خواهد رسید که امکان ندارد شما چیزی را بخواهید و به آن نرسید.

مرحله ششم – فرمان را به دست ذهن ناخودآگاه‌تان بدهید

حالا که شما تقریبا ۲۰ دقیقه از روز خود را صرف انجام تمرینات کنترل ذهن کرده اید، بهتر است بلند شوید به زندگی خود ادامه دهید و طبق روال عادی و روزمره به کارهای تان برسید. شما با انجام این مراحل به مرور زمان ذهن خود را برای رسیدن به اهداف و موفقیت های پیش رو آماده می کنید و یا به زبان ساده تر شما احساسات غریزی خود را برای رسیدن به موفقیت در زندگی بیدار کرده و به خود آگاهی می رسید.

مک کارتی در این فرضیه نشان می دهد که با انجام این شش مرحله می توان مسیر رسیدن به موفقیت را هموار تر کرد. حالا که شما این ۶ مرحله را می دانید. کافی است تصمیم بگیرید و برای کنترل ذهن خود جهت رسیدن به موفقیت در زندگی، روزانه ۲۰ دقیقه زمان صرف کنید.

موفق باشید

۳.۵/۵ - (۴ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx