بحث هایی دررابطه با پول

یک نظر اضافه کنید
22 دقیقه مطالعه

ممکن است شما با بحث هایی دررابطه با پول در روابط عاطفی خود مواجه شده باشید. در واقع این مشکل می تواند آرامش زندگی و روابط شما را از بین ببرد. ولی حل کردن آن تأثیر شگفت انگیزی روی روابط خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم که در مورد این بحث ها و روش های مفید برای دوری از این مشکلات مطالبی را بیان کنیم.

عناوین مقاله
چرا بحث هایی دررابطه با پول بسیار عادی شده اند؟1- اختلافات در مورد اینکه چه قدر پول پس انداز کنید و چقدر از آن خرج کنید2-ناراحت بودن به دلیل ازدست دادن درآمد مالی3-زمانی که تنها یک نفر کار کند، اختلافات اوج می گیرد4- بحث کردن در مورد یکسان نبودن در آمد زوجین5- بحث کردن در مورد پرداخت بدهی ها6-  تنش ها بر سر اینکه چه کسی گردش پول را مدیریت کند7- تصمیماتی که در مورد خرید اقلام ضروری گرفته می شود8- یکی از زوجین بیشتر از دیگری پول خرج می کند9- هم عقیده نبودن در مورد پولراه هایی به منظور کاهش بحث هایی دررابطه با پول1- تفاوت های خود را بشناسید و با آن کنار بیایید2- کار کردن به منظور کسب درآمد و جلوگیری از بحث3- بدون بحث کردن با همسر خود پول خرج کنید4- هدف های مالی مشترکی داشته باشید5- در مورد اینکه در گذشته چگونه و چه میزان پول خرج می کردید، صحبت کنید6- حساب بانکی مشترک داشته باشید7- برای پول خود برنامه ریزی کنید8- اغراق و گزافه گویی را کنار بگذارید9- بدهی های خود را با هم پرداخت کنید10- از سازش کردن نترسید11- شفاف سازی کنید12- همیشه به پایان بحث ها فکر کنیداما بحث هایی در رابطه پول چه تأثیری بر روابط می گذارند؟ازبین رفتن هدف های مالی مشترکخیانت مالیضعیف شدن بدن و ازدست دادن سلامتیاز بین رفتن اعتمادطلاقکلام آخر

چرا بحث هایی دررابطه با پول بسیار عادی شده اند؟

پول یکی از مهم ترین موضوعاتی است که افراد به خصوص زوجین در مورد آن بحث هایی را می کنند. بحث کردن با شریک زندگی اصلاً آسان نیست. مطالعات نشان می دهند که کسانی که در مورد مسائل مالی با هم به اختلاف می خورند، بیشتر از زوج های دیگر به طلاق فکر می کنند. دلیل آن هم این است که بحث هایی دررابطه با پول تنها مسائل مالی را پوشش نمی دهند، بلکه تمام جنبه های زندگی را شامل می شوند.

حتی امکان دارد که زوجین به دلیل تصمیمات شخصی که در مورد پول خود می گیرند، با هم به اختلاف بخورند. گاهی اوقات این اختلافات به قدری زیاد می شوند که نه تنها طرفین قادر به حل آنها نیستند، بلکه ممکن است عواقب جبران ناپذیری را نیز برای آنها داشته باشد. در ادامه موضوعاتی که معمولاً زوج ها دررابطه با پول باهم به اختلاف می خورند را مطرح کرده ایم.

1- اختلافات در مورد اینکه چه قدر پول پس انداز کنید و چقدر از آن خرج کنید

پول انرژی زیادی را به هر شخص می دهد. افراد بسیاری هستند که به محض وارد شدن پول به حساب آن را خرج می کنند و از خرید کردن و پول خرج کردن نیز لذت می برند. همچنین اشخاص دیگری هم هستند که سعی می کنند، پول خود را پس انداز کنند و سرمایه گذاری هایی را برای خود داشته باشند.

مسلماً هر شخصی به هر دو گزینه علاقه مند است و دوست دارد که تعادلی بین آنها ایجاد کند. اگرچه ممکن است، برای شما بسیار سخت باشد که در مورد این موضوع با همسر خود توافق کنید و احتمالاً دررابطه با این که چه مقدار از پول را خرج کنید و چه مقدار از آن را برای خود پس انداز کنید، به اختلاف خواهید خورد.

2-ناراحت بودن به دلیل ازدست دادن درآمد مالی

ممکن است شما نیز مانند خانواده های دیگر شغل خود را ترک کرده باشید یا حرفه ای را با درآمد خیلی پایین برای خود انتخاب کرده باشید. حتی امکان دارد که شغلی را که علاقه ای زیادی به آن ندارید را برای خود برگزیده باشید.

در واقع هدف از انجام این اقدامات این است که بتوانید زمان بیشتری را برای خانواده خود بگذارید. در این صورت به حتم از این شرایط رنج می برید. زیرا زمانی که شغل خود را از دست می دهید، نمی توانید منبع درآمدی برای خود داشته باشید. همین عامل سبب می شود که بحث هایی دررابطه با پول با همسر خود بکنید.

3-زمانی که تنها یک نفر کار کند، اختلافات اوج می گیرد

همیشه فشارهای زیادی روی کسی که مسئول تأمین مخارج زندگی است، وجود دارد. معمولاً مردها بیشترین فشار در مورد این موضوع را تحمل می کنند. اگرچه اکنون سیاست تغییر کرده و تساوی حقوق زن و مرد اهمیت زیادی دارد.

 ولی بسیاری از افراد هنوز هم بر این باور هستند که مردها وظیفه تأمین هزینه های زندگی را بر عهده دارند. در این شرایط فشارهای روحی و روانی بسیاری بر آقایان وارد خواهد شد. این فشارها باعث می شوند که فرد آرامش ذهن خود را از دست بدهد و در نتیجه بحث ها دررابطه با پول بین زوجین شکل خواهد گرفت.

4- بحث کردن در مورد یکسان نبودن در آمد زوجین

گاهی اوقات طرفین ممکن است به دلیل اینکه چرا یکی از زوجین درآمد بیشتری را داد، با هم به بحث و مجادله بپردازند. اگر این اختلاف درآمد زیاد باشد، احتمالاً رابطه با تنش هایی مواجه می شود. به عنوان مثال ممکن است شما 3 برابر بیشتر از همسر خود حقوق بگیرید، یا حتی بر عکس این موضوع هم وجود دارد. در این شرایط به حتم بحث هایی دررابطه با پول و درآمد در روابط عاطفی به وجود خواهد آمد.

5- بحث کردن در مورد پرداخت بدهی ها

زمانی یکی از شما مجبور باشد که مجموعه ای از بدهی های خاص مانند اجاره خانه را بپردازد، به حتم مشاجره هایی بین شما و همسرتان شکل می گیرد. این اختلافات ممکن است بر سر این باشد که چه زمانی پرداخت بدهی را ترجیح می دهید. متأسفانه همه زوج ها چنین بدهی ها و قرض های اجتناب ناپذیری را دارند که زمینه بروز اختلافات خانوادگی هستند.

6-  تنش ها بر سر اینکه چه کسی گردش پول را مدیریت کند

این موضوع یکی از مهم ترین موضوعاتی است که زوج ها با آن مواجه می شوند. در خیلی از روابط تنها یکی از طرفین تمام حساب های مالی را کنترل می کند و دیگری هیچ نقشی در این مورد ندارد. در این شرایط یکی از آنها احساس ناتوانی دارد و طرف مقابل نیز استرس زیادی را تحمل می کند.

بحث هایی دررابطه با پول

بحث هایی دررابطه با پول و مدیریت آن

7- تصمیماتی که در مورد خرید اقلام ضروری گرفته می شود

تصمیمات مالی در مورد خرید ماشین، خانه و…. همگی تنش های زیادی را در رابطه ایجاد می کنند. این تصمیمات بسیار مهم هستند، زیرا بر ساختار اصلی زندگی تأثیر می گذارند. جای هیچ شکی نیست که این شرایط درگیری های بسیاری را در روابط عاطفی ایجاد می کند. زیرا امکان دارد که بر سر هزینه های آنها با هم به اتفاق نظر نرسند. همین عدم تفاهم هم سبب بروز تنش هایی در مورد پول خواهد شد.

8- یکی از زوجین بیشتر از دیگری پول خرج می کند

به حتم بعضی از افراد نمی توانند جلوی پول خرج کردن خود را بگیرند و همیشه علاقه زیادی به این موضوع دارند. همچنین ممکن است طرف دیگر پول نسبتاً کمتری را خرج کند. عدم تساوی مخارج به راحتی سبب ایجاد بحث هایی دررابطه با پول می شود و روابط را تحت تأثیر قرار می دهد.

9- هم عقیده نبودن در مورد پول

ارزش پول ممکن است برای هر شخصی متفاوت باشد. امکان دارد که شما در مورد اینکه چقدر پول برایتان مهم است نظرهای متفاوتی داشته باشید. همچنین احتمالاً درباره اینکه می خواهید با پول خود چه کار کنید، با یکدیگر هم عقیده نباشید. در این شرایط به حتم گفتگو کردن در مورد مسائل مالی و پول به شدت سخت خواهد شد.

مسلماً هرکسی دوست دارد برای مسائلی که از نظر خودش با ارزش هستند، پول خرج کند. درواقع عواملی زیادی بر متفاوت بودن ارزش های هر فرد تأثیر می گذارند. میزان تحصیلات، فرهنگ، سن، جنسیت، خانواده و … همگی جز مواردی هستند که باعث می شوند، هر شخص با نگرشی متفاوت به مسائل مالی نگاه کند.

راه هایی به منظور کاهش بحث هایی دررابطه با پول

اختلافات و مشکلات مالی بسیار عذاب آور هستند. اگر شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید این اختلافات را ریشه کن کنید، می توانید اقدامات زیر را به کار گیرید.

1- تفاوت های خود را بشناسید و با آن کنار بیایید

واضح است که خانم ها و آقایان تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. ولی متفاوت بودن نه تنها بد نیست، بلکه موضوع بسیار مهمی نیز محسوب می شود. بهتر است نسبت به تفاوت های خود آگاهی کسب کنید. این آگاهی و دانش باعث می شود که شرایط را بهتر درک کنید و در روابط خود موفقیت بیشتری را داشته باشید.

سعی کنید که هنگام بحث تعادل را ایجاد کنید. نکته اینجاست که تنها شنیدن حرف های طرف مقابل مهم نیست. آنچه که اهمیت دارد گوش دادن به اختلافات و پی بردن به واقعیت است. بهتر است ابتدا حرف های همسرتان را گوش دهید و سپس خودتان نیز گفتگو را آغاز کنید.

2- کار کردن به منظور کسب درآمد و جلوگیری از بحث

 والدینی را در نظر بگیرید که خانه ماندن برای مدت طولانی فشارهای اقتصادی و اجتماعی زیادی را به آنها وارد کرده است. مسلماً این فشارها همگی واقعی هستند. دانشمندان آمریکایی مطالعاتی را در سال های گذشته انجام دادند. آنها به این نتیجه رسیدند که پدر و مادرهایی که به طور تمام وقت در منزل هایشان می مانند، تأثیر مثبتی بر فرزند خود می گذارند، بلکه از بحث هایی دررابطه با پول دوری می کنند.

بحث هایی دررابطه با پول

جلوگیری از بحث هایی دررابطه با پول به وسیله کسب درآمد کافی

این بدیهی است شاغل بودن مادران آسیب های زیادی را به کودکانی که به مدرسه می روند، وارد می کند. در واقع این مسائل موضوعاتی هستند که تصمیمات مربوط به خانه، خانواده و حتی پول را نیز تحت تأثیر قرار می دهند. شما می توانید برای کار کردن یکی از طرفین برنامه ریزی کنید. تحقیقات نشان می دهند که مادران و پدران شاغل می توانند اثرات مثبتی بر زندگی ایجاد کنند.

در واقع کودکان نیز از شاغل بودن پدر و مادرها سود می برند. زیرا در این شرایط معمولاً آرامش ذهنی و سلامت عاطفی والدین به خصوص خانم ها افرایش میابد. علاوه بر این افراد به راحتی می توانند کسب درآمد کنند و از فقر دور باشند. همچنین میزان طلاق نیز بین این افراد کاهش پیدا می کند.

3- بدون بحث کردن با همسر خود پول خرج کنید

هرکدام از شما نیاز دارید که مبلغ مشخصی از پول را بدون هیچ گونه بحثی خرج کنید. در واقع در این شرایط شما می توانید مبلغی را تعیین کنید و سپس از آن برای امور مختلف استفاده کنید. در این راه حل چون طرفین به یک میزان پول خرج می کنند، احتمالاً اختلاف هایشان نیز کمتر می شود.

4- هدف های مالی مشترکی داشته باشید

سعی کنید که هدف های مالی مشخص و مشترکی برای خود در نظر بگیرید. به شما پیشنهاد می شود که سخت نگیرید و از انجام این فرایند لذت ببرید. ممکن است هر دوی شما بخواهید که بدهی هایی را پرداخت کنید یا حتی منزل خود را بازسازی کنید.

 در واقع این امور جز هدف های مشترک شما هستند و هر دوی شما باید برای آن هزینه کنید. در واقع آرزوهای مشترک باعث می شوند که شما احساس خوبی نسبت به همسر و زندگی خود پیدا کنید و در نتیجه به تدریج اختلافات نیز کمتر خواهد شد.

5- در مورد اینکه در گذشته چگونه و چه میزان پول خرج می کردید، صحبت کنید

سعی کنید در مورد نحوه پول خرج کردن در گذشته با هم گفتگو کنید. ممکن است که شما در زمان گذاشته به سختی پول خود را پس انداز می کردید. یا همیشه دوست داشتید که با دوستان خود در رقابت باشید و پول خود را صرف گران قیمت ترین وسایل یا ماشین های لوکس کرده باشید.

 زمانی که با شریک خود گذشته را بررسی می کنید، بهتر می توانید اشتباهات خود را درک کنید. در این شرایط شما به راحتی می توانید در موضوعات مالی خود تعادل ایجاد کنید و مشکلاتی که بین شما و همسرتان است را حل کنید.

6- حساب بانکی مشترک داشته باشید

برای اینکه بتوانید روابط مالی و عاطفی موفقی با همسر خود داشته باشید، پیشنهاد می شود که با هم یکی شوید و از حسابی مشترک استفاده کنید. در واقع زمانی که حساب های جداگانه دارید، نمی توانید در مورد خیلی از مسائل مالی با همسر خود صادق باشید و مدام بحث هایی دررابطه با پول با همسر خود دارید. بهتر است، نگرانی های مالی را با ایجاد حساب مشترک کاهش دهید.

7- برای پول خود برنامه ریزی کنید

پیشنهاد می شود که هر روز زمانی را به منظور برنامه ریزی کردن پول با همسر صرف کنید. زوج های بسیاری این برنامه ریزی ها را انجام داده اند و نتیجه مثبتی نیز از آن دریافت کرده اند. در این شرایط شما به حتم به همسر خود نزدیک تر می شوید و اعتماد بین شما نیز بیشتر خواهد شد. زیرا از هم چیز آگاه هستید و برای انجام کارهای گوناگون مقداری مشخصی از پول را کنار گذاشته اید.

8- اغراق و گزافه گویی را کنار بگذارید

معمولاً خطرناک ترین کلماتی که زوجین در اختلافات خود به خصوص اختلافات مالی استفاده می کنند، هیچ وقت و همیشه محسوب می شوند. ممکن است شما بگویید که تو همیشه این کار را می کنی یا تو هیچ وقت نمی توانی آن کار را انجام بدهی. این عبارات بر پایه احساسات هستند و سبب ایجاد بحث هایی دررابطه با پول می شوند. پس بهتر است به دام نیفتید و زندگی خود را خراب نکنید.

9- بدهی های خود را با هم پرداخت کنید

بدهی و قرض معمولاً بحث هایی دررابطه با پول به همراه دارند. پس به شما پیشنهاد می شود که در حق خود لطف کنید و بدهی ها را پرداخت کنید. این عملکرد نه تنها تنش های روابط را کاهش می دهد، بلکه به شما انگیزه کافی برای کارکردن را خواهد داد.

بهتر است فداکاری کنید و برای پرداخت بدهی ها شغل موقتی را برای خود در نظر بگیرید. اگرچه امکان دارد پرداخت بدهی ها به شما فشارهای زیادی را وارد کند. ولی در این شرایط نه تنها بدهی ها را پرداخت می کنید، بلکه آرامش شما نیز در رابطه عاطفی بیشتر می شود.

10- از سازش کردن نترسید

اگر می خواهید تنش ها و درگیری های روابط خود را برای همیشه از بین ببرید، با شریک زندگی خود سازش کنید. در ازدواج باید سعی کنید که با شرایط مختلف خود را وفق دهید و با آنها کنار بیایید. بهترین چاره این است که اختلافات مالی را با گفتگو حل کنید که به راحتی بتوانید از شر درگیری های و بحث ها دور باشید.

11- شفاف سازی کنید

صداقت بهترین تدبیر در هر شرایطی است. زمانی که با همسر خود در مورد موضوعات مالی به اختلاف می خورید، سعی کنید که همه چیز را صادقانه توضیح دهید. قبل از این شفاف سازی به هم قول دهید که یکدیگر را قضاوت نکنید. بهتر است که تمامی خرج هایی که برای خود داشته اید را با هم به اشتراک بگذارید. این روش نه تنها همه چیز را آشکار می کند، بلکه باعث می شود که شما اختلافات مالی خود را به تدریج حل کنید.

بحث هایی دررابطه با پول

دوری کردن از بحث هایی دررابطه با پول با شفاف سازی مشکلات

12- همیشه به پایان بحث ها فکر کنید

مهم ترین قسمت ازدواج درست کردن یک زندگی خوب و جذب عشق است. مسلماً شما دوست دارید که در روابط عاطفی خود پیشرفت کنید. پس به هیچ عنوان اجازه ندهید که بحث هایی دررابطه با پول رویای شما را خراب کنند. زمانی که اختلافات مالی شروع می شوند، بهتر است پایان آن را در نظر بگیرید و متوجه شوید که هیچ چیز به اندازه زندگی و روابط موفق مهم نیست.

اما بحث هایی در رابطه پول چه تأثیری بر روابط می گذارند؟

برای خیلی از زوجین بحث های مالی تنها یک اختلاف کوچک نیستند. این اختلافات ممکن است عواقب بدی را به همراه داشته باشند. تنش های مربوط به پول فقط شرایط مالی شما را تحت تأثیر قرار نمی دهد. به حتم این تنش ها تمام جنبه های زندگی شما را تحت الشعاع قرار می دهند. در این قسمت سعی داریم که اثرات منفی این اختلافات را بیان کینم.

ازبین رفتن هدف های مالی مشترک

45 درصد از زوجین روابط معمولی دارند یا از اختلافات مالی رنج می برند. در این شرایط این افراد بسیار ناامید هستند و هیچ آرزوی مالی مشترکی با همسر خود ندارند. حتی در مورد آنها نیز با شریک خود گفتگو نمی کنند.

خیانت مالی

یک سوم افرادی که با شریک خود اختلاف و دعوا دارند، معمولاً حساب های مالی و خریدهای خود را از همسرانشان مخفی می کنند. زیرا آنها بر این باور هستند که با همسر خود به اختلاف می خورند. به همین دلیل نیز تمام موضوعات مالی را پنهان می کنند که از تنش های روابط دور بمانند.

ضعیف شدن بدن و ازدست دادن سلامتی

مطالعات نشان می دهند که استرس های پولی تأثیر بدی روی فشار خون می گذارند. همچنین این تنش ها باعث ایجاد درد در قسمت های مختلف بدن مانند ماهیچه ها، کمر می شوند. علاوه بر این اختلافات مالی سلامت ذهنی افراد را به خطر می اندازد. پس بهتر است برای سلامتی خودتان از این بحث ها فاصله بگیرید.

از بین رفتن اعتماد

زمانی را تصور کنید که به طور مداوم با همسر خود به خاطر پول بحث می کنید. این شرایط نیز به حتم  با بی احترامی همراه است. حتی ممکن است شما دور از چشم همسر خود پول خرج کنید. مطمئن باشید که بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی اعتماد بین شما از بین خواهد رفت و مثل قبل نمی توانید همدیگر را باور کنید.

بحث هایی دررابطه با پول

بحث هایی دررابطه با پول و کاهش اعتماد

طلاق

مشاورین خانواده معتقد هستند که اختلافات مالی و بحث کردن درباره پول از اصلی ترین دلایل طلاق محسوب می شوند. همیشه طلاق به دلیل روابط جنسی یا خیانت های عاطفی اتفاق نمی افتد. در برخی از زوج ها تنش های مالی آن قدر شدت می گیرند که پایه و اساس روابط را از بین می برند و جای هیچ برگشتی نیز نخواهند گذاشت.

کلام آخر

همیشه زوج ها به دلیل موضوعات مالی بحث هایی دررابطه با پول دارند. این اختلاف ممکن است زمینه های مختلفی از زندگی را در برگیرد. اما آنچه که اهمیت زیادی دارد، حل تنش ها و اختلافات مالی است. اگر زوجین به موقع به فکر ازبین بردن این مشکلات مالی نباشند، به حتم عواقب جبران ناپذیری برای آنها ایجاد خواهد شد.

 

  • https://www.success.com/3-common-money-arguments-and-how-to-work-through-them/
  • https://planner.relate.org.uk/finances/managing-your-finances/top-five-money-issues-couples-argue-about
  • https://www.jordangrayconsulting.com/money-arguments/
  • https://www.ramseysolutions.com/relationships/how-to-put-an-end-to-money-arguments
  • https://www.moneycrashers.com/common-money-arguments-couples/
  • https://www.mymoneycoach.ca/blog/reasons-couples-argue-about-money.html
  • https://money.usnews.com/money/personal-finance/articles/2012/09/06/the-best-ways-to-prevent-money-arguments-with-your-spouse
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx