راهکارهای تقویت هوش مالی

نظرات 3
15 دقیقه زمان مطالعه

راهکارهای تقویت هوش مالی

چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم؟

یکی از دلایلی که باعث می شود بسیاری از مردم به آرزوهایشان دست پیدا نکنند توسل به شانس و اقبال است. متاسفانه افراد زیادی وجود دارند که با توجه به پیشرفت های علمی و بالا رفتن سطح دانش باز هم علت تمام وقایع را شانس و اقبال می دانند و تصور می کنند بدون داشتن شانس نمی توانند به آرزوهای خودشان دست پیدا کنند.

معمولا یکی از بزرگترین آرزوهای هر فردی در زندگی رسیدن به ثروت است مخصوصا ثروتی که یک شبه به دست بیاید. ولی مشکلی که وجود دارد این است که اکثر افراد برای رسیدن به ثروت و راه و روش های آن تلاشی نمی کنند و به اشتباه فکر می کنند شانس مهمترین عامل در ثروتمند شدن و رسیدن به درجات مطلوب مالی خواهد بود.

نکته ای که باید بدانید این است که برای رسیدن به پول و ثروت و موفقیت در زندگی فردی هم باید کارهایی را انجام دهید و انجام این کارها هم در صورتی با موفقیت همراه می شود که علم آن را داشته باشید. یکی از مهمترین اصولی که در به دست آوردن پول و ثروت باید به آن توجه کنید «هوش مالی» است. هوش مالی به شما کمک می کند تا درآمدتان را در بهترین جا به کار گیرید و از ثروت خود برای درآمد زایی بیشتر استفاده کنید.

در صورتی که نتوانید از ثروتتان به بهترین شکل ممکن استفاده کنید قطعا به راحتی آن را از دست خواهید داد و به دست آوردن دوباره ی آن تا حدودی سخت خواهد بود. برای همین باید با استفاده از قوانین هوش مالی همیشه ثروتتان را کنترل کنید و تا حدی که ممکن است با آگاهی و علم کافی با مسائل مالی مواجه شوید.

باید به این موضوع یقین داشته باشید که ثروتمند شدن یک عمل اتفاقی نیست بلکه برای ثروتمند شدن باید مسیر مشخصی را طی کنید و در این راه از راهکارهای درست و منطقی استفاده نمایید؛ قطعا در این صورت است که به موفقیت فردی در زندگی خواهید شد.

دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مطلب تصمیم گرفته ایم تا راهکارهای افزایش هوش مالی را به شما معرفی کنیم تا به راحتی بتوانید در این مسیر حرکت کنید و به موفقیت برسید.

چشم انداز مالیتان را مشخص کنید

چشم انداز مالیتان را مشخص کنید

برای این که بتوانید به هدف های مالی و موفقیت فردی در زندگی هر چه سریعتر دسترسی پیدا کنید باید قبل از هر چیز انگیزه ی کافی برای این کار را در خودتان ایجاد کنید. داشتن یک چشم انداز مالی مناسب می تواند در هر لحظه به شما این نکته را یادآوری کند که در بهترین مسیر در حال حرکت هستید و می توانید به راحتی به هدف مورد نظرتان دست پیدا کنید، بدون آن که از مسیرتان منحرف شوید و خطری هدفتان را تهدید کند.

هدف های مالی خود را مشخص کنید

داشتن هدف های مالی در صورتی که واضح و شفاف باشند، می توانند این اطمینان را به شما بدهند که هیچ وقت از هدفتان دور نخواهید شد و دقیقا می دانید به چه چیزی در زمینه مالی قرار است دست پیدا کنید. داشتن یک هدف مشخص باعث می شود که برای حرکت در مسیر دچار سردرگمی نشوید و بی انگیزگی به سراغتان نیاید.

در مشخص کردن هدف های مالی باید از کلی نگری تا جای ممکن دوری کنید و تا جایی که امکان دارد همه چیز را با جزئیات تمام ثبت کنید. مثلا برای سرمایه گذاری روی موردی خاص باید دقیقا مبلغ و تاریخ آن را برای خودتان مشخص کنید طوری که حتی ذره ای ابهام هم در آن وجود نداشته باشد.

حتی اهداف کوچک مالی را هم مشخص کنید

حتی اهداف کوچک مالی را هم مشخص کنید

باید بدانید اهداف کوچک از قدرتی برخوردارند که اهداف بزرگ هیچ وقت به پای آن ها نخواهند رسید. معمولا فکر کردن به اهداف بزرگ نمی تواند انگیزه ی کافی را در شما آن طور که باید ایجاد کند. طبق تحقیقات انجام شده اهدافی که برای رسیدن به آن ها مدت زیادی لازم است در اکثر اوقات مورد توجه قرار نمی گیرند و نمی توانند برایتان انگیزه ایجاد کنند، در صورتی که اهداف کوچکتر که قرار است زودتر به آن ها برسید می توانند بهترین موتور محرک برای رسیدن به آرزوهایتان باشند.

مثلا به جای این که به فکر خریدن یک ماشین مدل بالا باشید می توانید پولهای خود را مدتی پس انداز کنید تا بعد از زمان کوتاهی برای خودتان یک گوشی مناسب تهیه کنید، در این صورت زودتر به هدفتان خواهید رسید و این برایتان بسیار با ارزش تر از اهداف بلند مدت خواهد بود.

برای رسیدن به هدف های مالی از جملات مثبت استفاده کنید

بر اساس قانون جذب استفاده از جملات مثبت در هر کاری باعث می شود تا موفقیت را از آن خود کنید. در واقع راز استفاده از جملات مثبت این است که این جملات به طور مستقیم در ذهنتان ضبط خواهند شد و باعث تغییر عملکرد ذهنی و رسیدن به موفقیت فردی در زندگی شما می شود. استفاده از جملات مثبت سبب می شود تا به خودتان ثابت کنید از پس هدف موردنظرتان برخواهید آمد.

مثلا به جای این که بگویید من شکست نمی خورم باید از جمله ی من موفق خواهم شد استفاده کنید. ذهنتان بدون توجه به فعل جمله تحت تاثیر جمله ی شما قرار خواهد گرفت و بر همین اساس برنامه ی زندگی تان را تنظیم خواهد نمود. در صورتی که سیگنال های بدی دریافت کند قطعا نخواهید توانست به راحتی به اهداف و موفقیت فردی در زندگی دست پیدا کنید.

در مسائل مالی لازم است عملا دست به کار شوید

در مسائل مالی لازم است عملا دست به کار شوید

برای این که بتوانید به اهداف مالی خود سریع تر از قبل عمل کنید باید خودتان عملا دست به کار شوید و بیشتر از گذشته تلاش خودتان را به کار گیرید. شاید در ابتدا انجام فعالیت های مالی برایتان کمی سخت باشد ولی با تمرین خواهید توانست آن ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

در واقع تقویت هوش مالی مانند انجام فعالیت های ورزشی است به همین دلیل در صورتی که زیاد تمرین کرده باشید ذهنتان مانند عضلات یک ورزشکار راحت تر از هر زمان دیگری از پس فعالیت های مالی بر خواهد آمد و می تواند در این راه رسیدن به موفقیت فردی در زندگی را برای شما به ارمغان بیاورد.

بدهی های کوچک را پرداخت کنید

بدهی های کوچک را پرداخت کنید

پرداخت بدهی های کوچک یکی از راهکارهایی است که می تواند به شما در پیش بردن اهداف مالیتان کمک زیادی بکند. پرداخت این بدهی ها باعث می شود تا شما برای پرداخت بدهی های بزرگ تر ترغیب شوید و باعث می شود اعتماد به نفستان برای پرداخت بدهی های بزرگ افزایش یابد.

در واقع با پرداخت بدهی های کوچک به خودتان ثابت می کنید که از پس پرداخت بدهی هایتان بر خواهید آمد برای همین هر چقدر مبلغ آن بیشتر باشد باز هم می توانید از پس آن بر بیایید.

برای به دست آوردن تجربه خرج کنید

یکی از باورهای غلطی که وجود دارد این است که خرج کردن برای تجربه های جدید اصولا کار اشتباهی است و نباید برای علایقی که وجود دارد مبلغی را خرج کنیم. ولی بهتر است بدانید در بسیاری از مواقع که خرج کردن برای موردی بتواند واقعا شما را خوشحال کند و برایتان لذت بخش باشد ضروری است و می تواند شما را در پیش بردن اهداف مالی تان یاری کند. باید به این خرج ها بیشتر به دید یک سرمایه گذاری نگاه کنید نه از دست رفتن پول و ثروت!

سعی کنید خریدهای خود را به تنهایی انجام دهید

سعی کنید خریدهای خود را به تنهایی انجام دهید

رفتن به مراکز خرید با دوستان یکی از بدترین کارها در زمینه ی هوش مالی می باشد. شما می توانید دوستان خود را در مکان های مناسب دیگری ملاقات کنید تا این که در مراکز خرید قرار بگذارید. خرید کردن با دوستان باعث می شود تا در زمان خرید کمتر به خریدتان فکر کنید و اجناسی را خریداری کنید که مورد نیازتان نیست و متضرر شوید. برای همین توجه داشته باشید تا جایی که ممکن است تنهایی به خرید بروید تا زمان کافی برای فکر کردن در مورد خرید یک محصول داشته باشید.

ویژگی های یک مدیر مالی شایسته

این لیستی از ویژگی های رایج افرادی است که سابقه طولانی در به دست آوردن درآمد زیاد داشته اند.

 • دارای برنامه عملی هستند.
 • افراد باهوش از نظر مالی یک برنامه عملی را ایجاد می کنند که به صورت روزانه آن را مدیریت و اجرا می کنند.
 • ۱۰٪ درآمد خود را ذخیره می کند.
 • افراد دارای هوش اقتصادی بالا به طور مداوم حداقل ۱۰٪ از درآمد کسب شده خود را پس انداز می کنند و از آن در سرمایه گذاری ها استفاده می کنند.
 • به حداقل رساندن بدهی ها
 • افراد باهوش از نظر مالی متوجه مسئولیت ها و چگونگی تأثیر این امر بر ثروت بلند مدت خود هستند. از این رو، آنها بدهی های خود را به حداقل می رسانند. آنها باید قبل از تصمیم گیری در مورد خرید بهترین و پایین ترین قیمت را جستجو کنند.
 • اهداف بلند مدت و کوتاه مدت مالی شان را تعیین می کند.
 • این افراد اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت را در اختیار دیگران قرار می دهد که آنها را در طول روز متمرکز و باانگیزه می کند.
 • به صورت استراتژیک پول خرج می کند.
 • هر خریدی که افراد باهوش از نظر مالی انجام می دهند با دقت مورد بررسی قرار گرفته است.
 • مدیران مالی بزرگ عواقب طولانی مدت حتی درمورد کوچکترین تصمیمات مالی خود را درک می کنند. آنها می دانند که انباشت تصمیمات کوچک به ظاهر ناچیز هنگام خرید معمولاً منجر به عواقب طولانی مدت خواهد شد که یا به بدهی آنها می افزاید و یا فرصتی برای کسب سود در اختیار آنها قرار می دهد.
 • افراد باهوش از نظر مالی، توانایی پیش بینی آینده را دارند.
 • اگر سود طولانی مدت حاصل نشود ، قبل از هرگونه اقدامی ، تصمیم خود را با دقت ارزیابی می کنند.
 • به دنبال دریافت مشاوره از مشاوران مالی حرفه ای هستند.
 • افراد باهوش از نظر مالی می دانند که همه چیز را نمی دانند. از این رو آنها به دنبال دریافت مشاوره حرفه ای از متخصصانی هستند که سابقه درخشانی از نظر مالی دارند.
 • تعامل با مدیران مالی موفق
 • برای تبدیل شدن به یک مدیر مالی عالی ، باید خصوصیات ، عادات و مناسک روزانه کسانی را که قبل از آنها موفق شده اند را آموخت. به همین دلیل ، مدیران مالی با مدیران مالی موفق تعامل و معاشرت می کنند. آنها درک می کنند که از طریق هر تعاملی ، بینش و دانش عمیق تری کسب می کنند که می تواند برای تصمیم مهم بعدی مالی مهم باشد.
 • یادگیری استراتژی های مالی جدید را ادامه می دهند.
 • افراد باهوش از نظر مالی هرگز یادگیری امور مالی ، سرمایه گذاری ، دارایی ، سهام و غیره را متوقف نمی کنند. برای آنها پول به اندازه تنفس هوا حیاتی است. هر لحظه در طول روز آنها یا در حال گوش دادن به یک برنامه صوتی درباره ثروت ، خواندن کتاب ، صحبت با دیگران در مورد پول ، شرکت در سمینار مالی ، مطالعه بخش مالی روزنامه و موارد دیگر هستند. پول روش زندگی آنها است ، به همین دلیل آنها از نظر مالی موفق هستند.

ویژگی های مدیر مالی نالایق

در آن طرف ترازو اکثریت افرادی را داریم که می توانند به عنوان مدیران مالی بی کفایت معرفی شوند.

 • دائماً بدهی دارند.
 • مدیران مالی شایسته از خرید نسیه به هر قیمتی خودداری می کنند. از طرف دیگر، به نظر می رسد مدیران بی کفایت مالی به طرز مغناطیسی به سمت وسوسه بدهی های فوق العاده زیاد کشیده میشوند که در درازمدت در این راه مبلغ قابل توجهی را از دست می دهند.
 • تمام پس انداز خود را خرج می کنند.
 • مدیران مالی بی کفایت هر زمان که احساس کنند به هزینه کردن پول نیاز دارند این کار را انجام می دهند و هر چیزی را بخواهند خریداری می کنند. آنها موجودات عاطفی هستند که از هزینه کردن و احساسات ناشی از رضایت پس از آن لذت می برند. از این رو، به محض اینکه پول وارد جیب آنها می شود، خرجش می کنند.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx