بایدها و نبایدهای ترس از زشت بودن و راهکارهای غلبه بر آن

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه مطالعه

بایدها و نبایدهای ترس از زشت بودن و راهکارهای غلبه بر آن

ترس از زشت بودن یکی از احساساتی است که افراد مخصوصاً خانم ها آن را تجربه می کنند. بر این اساس توجه داشته باشید که برای از بین بردن این حس در مرحله اول باید به درک درستی از خود و عملکرد مثبت خودتان در زندگی شخصی و کاری برسید.

در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که ترس از مرگ ریشه در کودکی و افکار منفی آن دوران دارد. در نتیجه برای از بین بردن آن بهتر است از افراد آگاه و معتمد کمک بگیرید. برای مثال توجه داشته باشید که روانشناسان افراد بسیار مناسبی برای بیان این احساسات و ریشه یابی آنها هستند.

بر این اساس توجه داشته باشید که اگر ترس از زشت بودن درمان نشود در طولانی مدت باعث آسیب های روحی و روانی شدیدی به افراد می شود و میتواند زندگی حال و آینده آنها را مختل کند.

نکات طلایی غلبه بر ترس از زشت بودن

به این موضوع توجه داشته باشید که ترس های انسان از جمله ترس از زشت بودن ریشه در سال های کودکی آن دارد. بر این اساس می توان گفت، برای از بین بردن ترس ها در مرحله اول باید ریشه آنها را شناسایی کنید و در طولانی مدت برای از بین آنها تلاش کنید.

در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که برای غلبه بر ترس از زشت بودن باید در ابتدا خودتان را باور کنید و نقص های خود را بپذیرید، برای پذیرش نقص های خود بهتر است از افراد معتمد مانند روانشناسان کمک بگیرید که در نهایت مسیر رو به رشد و پیشرفت در زندگی خود داشته باشید.

در این مقاله به بررسی راهکارهایی برای غلبه بر ترس از زشت بودن می پردازیم و دلایل آن را بررسی می کنیم.

صحبت با روانشناس

یکی از بهترین راهکارهای مقابله با ترس از زشت بودن، استفاده از راهکارهای علمی روانشناسان است. بر این اساس توجه داشته باشید، روانشناسان با ارائه راهکارهای مفید چالش های دوران کودکی شما را بررسی می کنند و برای کم کردن یا از بین بردن آنها اقدام می کنند.

در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که صحبت با روانشناسان این امکان را برای شما فراهم می کند که به درک و شناخت کافی از خود برسید و در طولانی مدت به آسیب های روحی و روانی جبران ناپذیر دچار نشوید.

پذیرش نقص های خود

به این موضوع توجه داشته باشید که پذیرش نقص های خود در نهایت باعث می شود که به شناخت بیشتری از خودتان برسید و در نهایت مسیر رشد و پیشرفت را با سرعت بیشتری طی کنید. پذیرش نقص هایتان باعث می شود که به آرامش روحی بیشتری برسید و بسیاری از فشارهای روزانه خودتان را کم کنید.

برای پذیرش نقص های خودتان به این موضوع توجه داشته باشید که همه افراد نقص های زیادی را در زندگی خود تجربه می کنند و هیچ کسی کامل نیست. بر این اساس بهتر است که با پذیرش خود راه را برای آرامش خود فراهم کنید و در نهایت به دستاوردهای زیادی برسید.

بایدها و نبایدهای ترس از زشت بودن و راهکارهای غلبه بر آن

از افراد سمی دوری کنید

در ادامه بررسی راهکارهای ترس از زشت بودن به این موضوع توجه داشته باشید که افرادی که به هر روشی باعث آسیب های روحی و روانی جبران ناپذیر به شما شوند، افراد سمی هستند. این افراد در طولانی مدت آسیب های زیادی را به شما وارد می کنند و در نهایت معاشرت با این افراد شما را از زندگی روزمره خود دور می کند.

با توجه به مواردی که به آنها اشاره شد، بهتر است، از این افراد دوری کنید و آرامش روحی و روانی خود را در معاشرت با این افراد از دست ندهید.

شما زیبا هستید

قبل از هر اتفاقی در زندگی خود باید به این موضوع توجه داشته باشید که شما زیبا هستید. در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که تمام افراد در هر سن و موقعیتی زیبا هستند. بر این اساس سعی کنید از افراد و موقعیت هایی که باعث می شوند، افکار نادرستی راجع به خود داشته باشید، دوری کنید.

فاصله گرفتن از این افراد باعث می شود که در نهایت سلامت روحی و روانی خود را تضمین کنید و در طولانی مدت به آسیب های روحی جبران ناپذیر دچار نشوید.

افکار ناخوشایند خود را بنویسید

برای شناختن و درک بیشتر افکار ناخوشایند خود لازم است که آنها را بنویسید. به این موضوع توجه داشته باشید که نوشتن افکارتان باعث می شود، کنترل خوبی بر آنها داشته باشید و در نهایت در دام قضاوت های دیگران نیفتید.

در ادامه توجه داشته باشید با شناختن افکار منفی و ناخوشایند خود در طولانی مدت به قدرت آنها در شکل دهی افکار و احساسات خودتان آگاه می شوید و کمتر به افکارتان اجازه می دهید که شما را کنترل کنند.

توانایی های خود را بشناسید

برای غلبه بر افکار منفی و ترس از زشت بودن، سعی کنید، برای شناخت توانایی های خود وقت بگذارید. شناخت توانایی تان در نهایت باعث می شود که به درک بهتری از خود برسید و در راستای رشد و پیشرفت خود تلاش کنید.

در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که شناخت توانایی هایتان در نهایت باعث می شود که ارتباط موثرتری با دنیای اطراف خود بسازید و از آن برای رشد و پیشرفت خود استفاده کنید. بر این اساس توجه داشته باشید که شناخت توانایی هایتان در طولانی مدت از شما فردی موفق و با جایگاه اجتماعی مناسب می سازد و رشد و پیشرفت شما را تضمین می کند.

وسواس فکری را کنار بگذارید

بیشتر افرادی که به ترس از زشت بودن، مبتلا هستند به وسواس فکری کافی و خوب نبودن نیز دچار می شوند. بر این اساس توجه داشته باشید که وسواس فکری باعث می شود که شما در طولانی مدت تبدیل به فردی افسرده شوید و برای فعالیت های خود انرژی کافی نداشته باشید.

بر این اساس سعی کنید در اولین فرصت رد وسواس فکری را در زندگی خود جستجو کنید و اقدامات لازم جهت از بین بردن آن بشناسید.

روبه روی آینه با خودتان صحبت کنید

برای افرادی که به اختلال ترس از زشت بودن دچار هستند، توصیه می شود که روزانه زمانی را جلوی آینه بگذرانند و با خودشان صحبت کنند. صحبت کردن با خودتان باعث می شود که در طولانی مدت به درک بهتری از خودتان برسید و ترس از زشت بودن را کنار بگذارید.

در ادامه لازم به ذکر است، حرف زدن با خودتان در طولانی مدت باعث می شود که توانایی و قابلیت های خود را بیشتر و بهتر بشناسید و برای رسیدن به اهداف خود بیشتر و جدی تر تلاش کنید.

روزانه شکرگزار باشید

بایدها و نبایدهای ترس از زشت بودن و راهکارهای غلبه بر آن

سعی کنید، هر روز لیستی از نقاط قوت خود تهیه کنید و به وسیله آن به شناخت بیشتری از توانایی های خود برسید. به این موضوع توجه داشته باشید که شکرگزار بودن، این امکان را برای شما فراهم می کند که در طولانی مدت زیبایی ها خود و زندگی شخصی و کاری خود را بیشتر ببینید و در راستای پذیرش زیبایی های خود گام بردارید.

در نهایت به این موضوع توجه داشته باشید که شکرگزاری روزانه باعث می شود، ترس از زشت بودن را برای همیشه کنار بگذارید و به زیبایی و توانایی های خود ایمان بیاورید.

زیبایی نسبی است، زشت بودن معنایی ندارد

در ادامه بررسی ترس از زشت بودن به این موضوع توجه داشته باشید که زیبایی نسبی است. بر این اساس می توان گفت، زشت و زیبا معنای کلی ندارند و هر کسی زیبایی را به شکل خاص معنا می کند. توجه داشته باشید که به اندازه تمام افراد روی کره زمین مفهوم برای زیبایی وجود دارد و این شما هستید که معنای خاص به زندگی خود می دهید.

در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که محیط تأثیر زیادی در برداشت شما از زیبایی دارد و بسیاری از تفکرات شما نشات گرفته از محیط اطرافتان است.

برای دستیابی به معنی خود از زندگی بهتر است که در ابتدا زمان بگذارید و معیارهای خود را از زیبایی بررسی کنید و در ادامه با توجه به شرایط خود برای مسیر رشد و پیشرفت تصمیم بگیرید.

بایدها و نبایدهای ترس از زشت بودن و راهکارهای غلبه بر آن

معیارهای زیبایی خود را بازبینی کنید

به این موضوع توجه داشته باشید که برای دستیابی از درک صحیح معیارهای زیبایی لازم است که معیارهای خود را بازبینی کنید و از ابتدا به شناخت و بررسی خود بپردازید. در ادامه ذکر این نکته ضروری است که بازبینی معیارهای زیبایی باعث می شود، آرامش روحی و روانی بیشتری به زندگی شما وارد شود و در طولانی مدت به درک بهتری از زندگی خود برسید.

تحت تأثیر معیارهای جامعه قرار نگیرید

با توجه به موضوعی که در بالا به آن اشاره شد، زیبایی نسبی است. بر این اساس سعی کنید که تحت تأثیر معیارهای جامعه از زیبایی قرار نگیرید و برای ساختن معیارهای درست و منطقی خود تلاش کنید.

در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که برای ساختن معیارهای خود در ابتدا لازم است که زمان کافی برای بررسی آنها در نظر بگیرید و با خودتان صادق باشید و در نهایت مسیر رشد و پیشرفت خودتان را از نو بسازید.

تعریف های مثبت را بپذیرید

برای مقابله با ترس از زشت بودن، لازم است که تعاریف دیگران راجع به خودتان را بپذیرید. برخی از افرادی که به اختلال ترس از زشت بودن دچار هستند، تعاریف دیگران راجع به خود را نمی پذیرند و توجهی به زیبایی های ظاهری خود ندارند.

بر این اساس سعی کنید، با روی باز تعاریف مثبتی که از شما می شود را بپذیرید و آنها را نفی نکنید. در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که برای پذیرش تعاریف دیگران بهتر است، سعی کنید، رابطه صمیمانه و دوستانه ایی با آنها برقرار کنید و در راستای آرامش و سلامت روانی بیشتر گام بردارید.

سخنان منفی را فراموش کنید

در راستای غلبه بر ترس از زشت بودن، سعی کنید، سخنان منفی اطرافیانتان را فراموش کنید. توجه به سخنان منفی در طولانی مدت از شما فردی افسرده می سازد و توانایی های شما را در زندگی به حداقل می رساند.

در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید برای بی توجهی نسبت به سخنان منفی لازم است که به شناخت دقیق و کاملی از خود برسید و توانایی و قابلیت های خود را بشناسید. توجه داشته باشید، سخنان منفی نه تنها تأثیری در رشد و پیشرفت شما ندارند، بلکه در طولانی مدت اثرات سوئی در زندگی شما خواهند داشت، بر این اساس سعی کنید، تحت هر شرایطی سخنان منفی اطرافیان را فراموش کنید.

به تجربه های دلپذیر زندگی خود فکر کنید

برای مقابله با احساس ترس از زشت بودن، سعی کنید، روزانه تجربه های دلپذیر را به خودتان یادآوری کنید. در ادامه به این موضوع توجه داشته باشید که مرور تجربه های دلپذیر زندگی برای شما این امکان را برای شما به وجود می آورد که احساس بهتری نسبت به ظاهر خود داشته باشید و در راستای رشد و پیشرفت مسیر خود گام بردارید.

به سلامت بدن خود اهمیت دهید

مورد دیگری که به شما در مقابله با ترس از زشت بودن کمک می کند، اهمیت دادن به سلامت بدنتان است. براین اساس توجه داشته باشید که اهمیت دادن به سلامت بدنتان این امکان را برای شما فراهم می کند که در طولانی مدت حس بهتری نسبت به ظاهر خود داشته باشید و افکار منفی را از خود دور کنید.

در ادامه بررسی این موضوع می توان گفت، برای اهمیت به سلامت بدن خود میتوانید از برنامه ورزشی روزانه استفاده کنید. بر این اساس میتوانید، برنامه های ورزشی خود را افراد معتمد و حرفه ایی تهیه کنید که در نهایت هم آسیبی به بدن شما وارد نشود و هم تندرستی و سلامتی خود را تضمین کنید.

بایدها و نبایدهای ترس از زشت بودن و راهکارهای غلبه بر آن

همیشه لبخند بزنید و شاد بودن را انتخاب کنید

در ادامه بررسی اختلال ترس از زشت بودن، سعی کنید در زندگی کاری و شخصی خود شاد بودن را انتخاب کنید و در هر حالی لبخند بزنید. مورد مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب شاد بودن به شما این امکان را می دهد که رشد و پیشرفت زیادی در زندگی شخصی و کاری خود داشته باشید و سلامت روح و روان خود را در سال های بعدی زندگی خود تضمین کنید.

در نهایت توصیه می شود در هر حالی شادی را در زندگی خود انتخاب کنید که در طولانی مدت دستاوردهای زیادی برای شما خواهد داشت.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی موضوع ترس از زشت بودن پرداخته شد. بر این اساس توجه داشته باشید که مقابله با ترس از زشت بودن باید مهارت هایی را در زندگی خود بیاموزید. ترس از زشت بودن باعث می شود که شما در نهایت تبدیل به فردی افسرده در زندگی شخصی و کاری خود بشوید و در طولانی مدت صدمه های جبران ناپذیری به شما وارد شود.

به این موضوع توجه داشته باشید که شما در هر حال زیبا هستید، خودتان را با معیارهای جامعه مقایسه نکنید و در هر حال سلامت روح و روان خود را در اولویت قرار دهید.

منبع:

https://psychtimes.com/cacophobia-fear-of-ugliness/

 

 

 

 

 

۳.۲/۵ - (۹۷ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx