چگونه خوش قول باشیم ؟

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

خوش قولی علاوه بر اینکه شما را در مدیریت زمان و برنامه ریزی بهتر یاری می دهد، می تواند در افزایش محبوبیت شما و همچنین کاهش استرس کاری تان نیز موثر باشد.

تکنیک هایی برای تحقق خوش قولی :

1- درک دقیق قول و قرار

تعهد خود را درک کنید. به عنوان مثال قبل از قول دادن به پدرتان برای تمیز کردن ماشینش در آخر هفته یا تحویل دادن یک گزارش برای هفته آینده ، مطمئن شوید که زمان و مهارت لازم برای انجام آن وعده را داشته باشید. برای انجام این کار ، شما باید دقیقا به درخواست طرف مقابل گوش دهید و در نظر بگیرید که آیا :

دقیقا می دانم که چه قولی می دهم ؟

زمان

مهم است که دقیقا درخواست فرد دیگر را درک کنید ، به عنوان مثال ، آیا می توانم ماشین پدرم را در آخر هفته تمیز کنم؟ یا می توانم این گزارش را تا دوشنبه آینده تکمیل کنم؟ اطمینان حاصل کنید که دقیقا متوجه شوید که به چه چیزی متعهد می شوید ، این امر شما را در خوش قولی کمک می کند و به شما این امکان را می دهد که به وعده تان بهتر عمل کنید.

  • آیا می توانم به این وعده در مدت زمان مشخص شده عمل کنم ؟ به این فکر کنید که آیا آخر هفته برنامه های دیگری دارید که با تمیز کردن ماشین منافات داشته باشد یا نه ؟ و اگر جواب شما بله است از خود سوال کنید آیا می توانید این برنامه ها را تغییر دهید تا وقت خود را برای تعهد جدیدتان اختصاص دهید؟

 در نظر بگیرید که آیا وظایف دیگری دارید که ممکن است شما را از تکمیل گزارشی برای رئیس خود در بازه زمانی مشخص شده منع کند ؟ و اگر می توانید، این کارها را در یک زمان دیگر انجام دهید یا اضافه کاری کار کنید تا تمام این کارها را انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که می توانید در زمان مشخص شده به وعده تان جامه عمل بپوشانید.

زمان

مهارت

برای خوش قولی و عمل به وعده تان به چه چیزهایی نیاز دارید و آیا می توانید به این نیازها و مهارت های لازم برای آن ها دسترسی پیدا کنید؟

 مهارت های موجود خود را تجزیه و تحلیل کرده و تعیین کنید که آیا آنها با قولی که داده اید مطابقت دارند. اگر قول داده اید ماشین تمیز کنید ، حتماً باید به شلنگ آب، یک سطل ، مواد شوینده ، حوله و شیشه شوی دسترسی داشته باشید و اگر شما وعده داده اید که یک گزارش را تا دوشنبه آینده تکمیل کنید ، حتماً مهارت لازم را برای تکمیل گزارش داشته باشید و نیز باید منابع مکتوب را در اختیار داشته باشید تا به درستی این کار را انجام دهید.

2- وعده ای را که داده اید در جایی قابل رویت بنویسید

 در بخش آلارم گوشی خود یک یادآور تنظیم کنید.

به جای اینکه تنها به شخص دیگر بگویید که آن کار را انجام می دهید و تنها به صورت کلامی موافقت کنید ، آن را جایی بنویسید . مثلا  در تقویم خود تاریخ موعود را علامت بزنید ، آن را در لیست کارهای خود بنویسید و یک یادآور روزانه در موبایل خود تنظیم کنید تا به این ترتیب راهی برای فراموش کردن وعده تان وجود نداشته باشد.

  • نوشته وعده های خود به صورت کتبی ابتکار عمل شما را به طرف مقابل نشان می دهد و تضمین می کند که وقتی مهلت وعده نزدیک می شود ، از بهانه هایی مثل “اوه ، فراموش کردم” استفاده نکنید.

3-  برای عمل به قول های تان یک برنامه مشخص ایجاد کنید

حتی اگر برای کوچکترین وعده ها زمان اختصاص ندهید ، ممکن است انجام نداده باقی بمانند. برنامه ای قدم به قدم ترسیم کنید تا از تعهدات خود غافل نشوید.

به عنوان مثال ، برای انجام تکالیف یک کلاس ،  ممکن است نیاز باشد از یک هفته قبل به تحقیق بپردازید و روزی دو تا سه ساعت بر روی آن پروژه کار کنید. همیشه وقت خود را ارزیابی کنید تا در نهایت با کمبود زمان مواجه نشوید.

  • در این صورت می توانید چندین روز قبل از زمان تحویل تکلیف روزی یک یا دو ساعت را برای نوشتن اولین پیش نویس اختصاص دهید.

در برنامه ریزی هایتان ،زمان را درست تا موعد مقرر یا مهلت تحویل در نظر نگیرید ، زیرا این امر می تواند به یک کار عجله ای و تکمیل عجله ای تعهد شما منجر شود.

در نهایت ، شب قبل از تحویل پروژه، یک ساعت را به تصحیح و ویرایش پیش نویس اختصاص دهید و آن را به مقاله ی نهایی تبدیل کنید. در این صورت می توانید اطمینان حاصل کنید که می توانید در مهلت مشخص شده به قول قرار خود با  معلم تان عمل کنید و تکالیف خود را در مدت زمان مشخص شده انجام دهید.

پیروی از قول و قرار ها

با طرف مقابل ارتباط برقرار کنید.

 اگر متوجه شده اید که موانع یا چالش هایی وجود دارد که ممکن است باعث شود شما در موعد مقرر نتوانید به وعده تان عمل کنید ، به شخص مورد نظر زودتر اطلاع دهید. این کار به شخص دیگر فرصت می دهد تا انتظارات یا جدول زمانی خود را دوباره تنظیم کند و با شما همکاری کند تا به شما کمک کند همچنان وعده خود را حفظ کنید. هیچ کس شگفتی های ناخواسته را دوست ندارد ، به خصوص زمانی که انتظار داشتند کاری را به اتمام برسانید ، مانند تمیز کردن ماشین آنها یا تکمیل گزارش ، در بازه زمانی مورد انتظار.

  • صادق بودن در مورد عدم توانایی در انجام وعده ، قبل از پایان مهلت نشان می دهد که به زمان شخص دیگر احترام می گذارید و سعی می کنید با صداقت رفتار کنید. انجام این کار باعث می شود روابط شما با شخص دیگر سالم باقی بماند ، خواه این رابطه بین شما و شریک زندگی تان یا یکی از اعضای خانواده باشد خواه رابطه بین شما و کارفرمای شما باشد.

همچنین باز نگه داشتن خطوط ارتباطی به شما این امکان رامی دهد که با مذاکره زمان بندی جدیدی انجام دهید یا موعد مقرر را به تعویق بیاندازید. شخص دیگر احتمالاً از صداقت شما قدردانی خواهد کرد و ممکن است مایل شود جدول زمانی جدیدی را تنظیم کند تا شما بتوانید درخواست آن ها را برآورده کنید.

از دیگران بخواهید شما را حمایت و تشویق کنند

اگر کار سختی در پیش دارید که به انگیزه و تشویق نیاز دارید تا به آن وظیفه یا تعهد خود پایبند بمانید ، دیگران را در جریان قرار دهید. این امر شما را وادار می کند در قبال انتظارات دیگران پاسخگو باشید و شما را برای اتمام کار و خوش قولی متمرکز می سازد.

  • همچنین گفتن تعهدات خود به یک دوست نزدیک یا اعضای خانواده ، ممکن است منجر به دریافت پیشنهاداتی از سوی آنها شود که به شما در انجام وعده تان کمک کند. همچنین آنها ممکن است در آن بازه کار کمتری را از شما بخواهند تا بتوانید به موقع و در مهلت زمانی مقرر به وعده تان عمل کنید.

روی پایبند ماندن بر وعده خود تمرکز کنید

برای خوش قولی باید به وعده هایی که داده اید فکر کنید. برنامه خود را دنبال کنید و به جدول زمانی دقت کنید. اگر به راحتی شبکه های اجتماعی و گپ های آنلاین حواس شما را پرت می کند ، اینترنت خود را خاموش کنید و برای مدتی زمان خود را به قول و قرارتان اختصاص دهید و بر روی کارتان متمرکز شوید. محلی آرام و خلوت پیدا کنید تا بتوانید بدون حواس پرتی کار کنید.

  • وقت خود را به عنوان اتمام کار یا قول دهید ، وقت خود را تلف نکنید. این همچنین تضمین می کند که شما در طول زمان اختصاص یافته برای انجام کار بیشتر یا زیر آن کار نکنید و برای انجام وعده های خود در یک بازه زمانی انگیزه دارید.

مدیریت زمان

در صورت شکستن وعده خود عذرخواهی کنید و راه حل دیگری پیدا کنید

اگر با وجود حداکثر تلاش ، وعده خود را شکستید. به جای اینکه به سادگی تسلیم شوید و یا ناراحت شوید ، به شخص دیگر بگویید که متأسف هستید و یک راه حل جدید ارائه دهید.

با توضیح اینکه چرا نتوانستید به وعده خود عمل کنید ، شروع کنید. ممکن است به این دلیل بوده باشد که از شما خواسته شده که وظیفه دیگری را انجام دهید که از اهمیت بیشتری نسبت به تعهدات قبلی شما برخوردار بوده است ، یا به این دلیل بوده باشد که وقتتان صرف کار دیگری شده و نتوانسته اید خوش قولی تان را محقق کنید. در مورد ارائه دلایل صادق باشید و از بهانه جویی خودداری کنید.

  • از فرد مورد نظر بپرسید که چگونه می توانید شرایط را بهتر کنید. با پرسیدن اینکه چگونه می توانید اوضاع را اصلاح کنید ، خود را از طعنه و کنایه های او خلاص می کنید و فروتنی خود را نشان می دهید.
  • تعهد جدیدی را که می توانید انجام دهید در نظر بگیرید. این دفعه متعهد به خوش قولی شوید و به قول خود عمل کنید و به شخص دیگر این اطمینان را بدهید که این بار وعده را برآورده می کنید. تعهد جدید خود را با ایجاد یک برنامه جدید ، با مدیریت زمان دقیق تر جدی بگیرید و به قول خود عمل کنید. از نا امید کردن مجدد شخص مورد نظر خودداری کنید ، زیرا ممکن است به شما فرصت سومی ندهد.

خلاصه :

برای خوش قولی و عمل کردن به تعهدات خود این نکات را به خاطر بسپارید:

1- از آنها بخواهید خواسته شان را شفاف سازی کنند.

2- قول و قرارتان را در جایی قابل رویت یادداشت کنید.

3- برنامه ی روزانه ی خود را بنویسید و زمان بندی کنید تا در انتها دچار کمبود زمان نشوید.

5/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx