با این 8 نکته استاد زندگی بدون استرس شوید

Add a Comment
15 Min Read

این روزها سرعت زندگی و حجم کارهای به قدری بالا رفته که داشتن زندگی بدون استرس یکی از برزگ ترین آرزوی افراد است. استرس نه تنها برای مدیران ارشد و متخصصان هر حیطه، بلکه در زندگی افراد عادی نیز جا خوش کرده.

اگر افراد نتوانند استرس روزانه خود در مواجه با مسائل ساده روزمره در محیط کار یا خانه را مدیریت کنند، زندگی در شرایط سخت برایشان سخت و حتی غیرممکن خواهد شد. پس بهتر است که اول بتوانند استرس های ساده را در زندگی روزمره کنترل و مهار کنند.

تمرین مدیریت استرس و حذف استرس اضافه از زندگی، به افراد کمک می کند که در شرایط سخت تمرکز خود را حذف کرده و بر مشکلات غلب کنند. در این مقاله به شما راه های مدیریت و حذف استرس را یاد می دهیم که بتوانید در مسیر پیشرفت فردی قرار بگیرید.

استرس همواره بد نیست!

با افزایش مسئولیت هایمان چه در محیط کار، تحصیل یا زندگی شخصی و خانواده استرس و نگرانی های ما نیز افزایش پیدا می کند. استرس در ابتدا احساسی آزاردهنده به نظر می رسد که قدرت تمرکز و تفکر صحیح را از شما گرفته و اجازه نمی دهد درست کار کنید.

استرس همیشه هم بد نیست. نگرانی در مورد اتفاقات بدی که احتمال دارد در آینده برای شما رخ دهد، گاهی نیز مفید است. این احساس به شما کمک می کند که برای مشکلات احتمالی آماده شده و اگر لازم است برنامه داشته باشید.

در واقع منظور ما در این مقاله از زندگی بدون استرس حالتی است که شما استرس کم و سالمی را تجربه کنید. استرس زندگی شما را فلج نکند و قدرت تصمیم گیری را از شما سلب نکند. در ادامه ۸ راه برای کم کردن استرس بد و کنترل این دسته از نگرانی را برایتان شرح می دهیم.

۱. برای خودتان روند و روتین روزانه بسازید

طبق مشاهدات و تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند، زندگی بدون استرس نسیب افرادی می شود که در روتین های روزانه خود منظم بوده و می دانند دقیقا چه کاری را چه زمانی انجام خواهد داد. افرادی که روزهای خود را با روتین های نامنظم طی می کنند، استرس بیشتری را تجربه می کنند.

داشتن روتین روزانه و قانون های از پیش تعیین شده شما را از مشکلات و کارهای ناگهانی در امان نگه می دارد. در واقع این کارها ممکن است پیش بیایند اما زمانی که نظم داشته باشید، احتمال رخ دادن آن ها کمتر خواهد بود.

همچنین زمانی که بدانید در طول روز چه کارهایی را باید انجام دهید، نگران عقب ماندن از برنامه های بلند مدت خود نخواهید بود. روتین روزانه علاوه بر نظم دادن به زندگی و کارهای شما، ذهن شما و افکار زیادی که ذهن شما را به خود درگیر کرده را نیز منظم می کند.

داشتن روتین روزانه فقط مخصوص بزرگسالان نیست. بلکه اگر بتوانید این نظم را از کودکی تمرین کنید و در زندگی خود پیاده کنید، در آینده و در کنترل استرس موفق تر عمل خواهید کرد. سعی کنید هرچه زودتر این عادات را در زندگی خود پیاده کنید.

داشتن روتین روزانه نه تنها استرس شما را در طول روز و در حال انجام وظایفتان کم می کند، بلکه آرامشی را در پایان روز به شما خواهد داد. در پایان روز متوجه خواهید شد که از پس تمام وظایف برآمده اید و کاری را به فردا موکول نکرده اید.

زندگی بدون استرس

۲. فهرست کارهای روز بعد خود را بنویسید

قدم بعدی برای رسیدن به زندگی بدون استرس داشتن لیستی از وظایف روزانه از روز قبل است. بهتر است هر شب و بعد از انجام دادن وظایف روزانه تان، برای روز آینده خود برنامه بریزید. قرار نیست برای ثانیه به ثانیه روز آینده برنامه داشته باشید.

ساده ترین کاری که در این راه کم کردن استرس می توانید انجام دهید، لیست کردن کارهای روز آینده است. یعنی تکه ای کاغذ بردارید و تنها کارهایی را که می خواهید روز آینده انجام دهید، به ترتیب یا حتی بدون آن بنویسید.

بهتر است برای داشتن نظم و رشد فردی خودتان، این لیست را بهتر بنویسید. می توانید نکات زیر را برای نوشتن لیست وظایف بهتر رعایت کنید:

  • کارها را بر اساس اهمیت آن ها به ترتیب بنویسید.
  • کارها را بر اساس سختی شان به ترتیب بنویسید.
  • زمانی که برای انجام هر کار نیاز دارید را روبری آن بنویسید.
  • کاغذی که روی آن وظایفتان را نوشته اید را همیشه با خود حمل کنید.

نوشتن به شما کمک می کند که در صورت فراموشی وظایفتتان، به آن ها دسترسی داشته باشید. سعی کنید آن را روی کاغذ یا دفتری کوچک یادداشت کنید که بتوانید به سادگی و همیشه آن را حمل کنید.

همچنین برخی برنامه های موبایلی به شما کمک می کنند که وظایفتان را ثبت کنید. این برنامه ها سرعت شما را در یادداشت و دسترسی به وظایفتان افزایش می دهد و گزینه خوبی هستند.

زندگی بدون استرس

۳. مطمئن شوید که وظایفتان را فراموش نخواهید کرد

اگر بخشی از کارهای روزانه و وظایفتان را فراموش کنید، استرس زیادی را تجربه خواهید کرد. پس بهتر است برای ساختن زندگی بدون استرس ، مطمئن شوید که وظایفتان را فراموش نخواهید کرد. برای این کار راه های زیادی وجود دارد.

ساده ترین راه برای جلوگیری از فراموش کردن وظایف، استفاده از یادآورهای موبایلی یا ساعت زنگ دار است. می توانید برای وظایف خود و راس ساعت مشخصی ساعت زنگ بگذارید یا یادآور تنظیم کنید.

اگر میز کار مشخصی در طول روز دارید  برای کارهای مختلف نیاز به جابه جایی ندارید، می توانید وظایفتان را روی کاغذی رنگی بنویسید و در معرض دید قرار دهید.

زمانی که از این راه ها کمک بگیرید مطمئن هستید که وظایفتان فراموش نخواهد شد و نگرانی از این بابت نخواهید داشت.

۴. با کلمات مثبت صحبت کنید

صحبت کردن و استفاده از کلمات مثبت تنها محدود به صحبت با دیگران نمی شود. شما بخش زیادی از روز خود را در ذهن خود و در حال صحبت با خودتان هستید. پس بهتر است قدرت کلمات را جدی گرفته و از کلمات پرانرژی و مثبت استفاده کنید.

درست صحبت کردن با دیگران و مخصوصا با خودتان به شما در داشتن زندگی بدون استرس کمک خواهد کرد. زمانی که یاد بگیرید چگونه با خودتان صحبت کنید، رشد فردی برایتان راحت تر خواهد بود. پس سعی کنید که کلمات مثبت را بیاموزید و در صحبت های خود به کار بگیرید.

جملات و کلمات مثبت شامل عباراتی می شوند که به شما انگیزه برای انجام وظایفتان داده، اعتماد به نفس شما را بالا برده و همچنین برای شما الهام بخش خواهد بود. خودتان را تشویق کنید و پیشرفت های خود در کارتان را یادآوری کنید.

عبارات مثبت بسیار سازنده و مفید هستند. این عبارات ارزش های اصلی شما را به شما یادآوری کرده و شما را در برابر عبارات و نظرات منفی مقاوم خواهد کرد. شما از نظرات مخرب کمتر ناراحت خواهید شد.

۵. مدیتیشن را در برنامه روزانه خود قرار دهید

مدیتیشن هرچند کوتاه و کم باشد، به شما در ساختن زندگی بدون استرس کمک می کند و از هر راه دیگری بیشتر موثر خواهد بود. مدیتیشن در اصل راهی برای رهایی از انبوه افکار و تفکرات آزاردهنده و استرس زا است.

اگر تاکنون مدیتیشن کرده اید، میدانید که احساس آرامش و سبکی دلچسبی به شما می بخشد. این آرامش کلید اصلی در کسب تمرکز لازم برای موفق شدن شماست. چون زمانی می توانید به درستی تمرکز و کار کنید که ذهن شما آرام بوده و درگیری ذهنی نداشته باشید.

بهترین زمان برای مدیتیشن اول صبح، زمانی که انرژی لازم ادامه روز را کسب می کنید است. سعی کنید صبح خود را به جای چک کردن خبرهای موبایل و تلویزیون، با مدیتیشن و دوش صبحگاهی آغاز کنید. مدیتیشن حتی برای ۱۰ دقیقه انرژی زیادی را به شما خواهد داد.

صبح خود را مانند افراد موفق آغاز کنید، نه مانند انسان های عادی. این کار و داشتن عادات سالم مسیر موفقیت شما را هموار کرده و به شما آرامش بیشتری می بخشد. شاید روزهای اول برایتان سخت باشد که به زندگی و عادات جدید، عادت کنید، اما زمانی که این کارها را تکرار کنید حذف آن ها برایتان سخت خواهد شد.

۶. چالش های موجود را بپذیرید

اگر بخواهیم صادقانه زندگی را بررسی کنیم، چالش ها و سختی ها بخش جدایی ناپذیر آن است. پس چرا در مواجه با این قبیل مسائل سعی در حذف و نادیده گرفتن آن ها داریم؟ آن ها را به عنوان بخش مهمی از مسیر موفق شدن خودتان بپذیرید و با آن کنار بیایید.

رفع استرس در گرو حل مشکلاتی است که با آن ها روبرو می شوید. پس بهتر است مهارت رویارویی و حل مشکلات را در خودتان بپرورانید، نه فقط کنترل استرس. اولین قدم در حل مشکلات پذیرش آن است.

اگر در برابر مسائل سخت گارد داشته باشید و استرس بر شما غلبه کند، نمی توانید از این شرایط موفق بیرون بیایید. پس آن را بپذیرید. در قدم بعدی برای حل مشکل موجود تلاش کنید. این همان رمز موفقیت است که باید بدانید و به کار بگیرید.

داشتن زندگی بدون استرس با حذف و نادیده گرفتن این چالش ها نیست، بلکه با قبول کردن آن ها است که می توانید استرس موجود در زندگی خود را حذف و کم کنید. پس آن ها را با آغوش باز بپذیرید و سپس اگر در توانتان است، برای رفع آن تلاش کنید.

زندگی بدون استرس

۷. به جای سخت کار کردن، هوشمندانه کار کنید

روزهایی است که به چند ماه گذشته خود نگاه می کنید. با بررسی آن می فهمید که تلاش هایتان بی نتیجه است و هر چه بیشتر کار می کنید به جایی نمی رسید. اشکال کار شما همین است. اینکه فکر کنید هرچه بیشتر کار کنید قطعا نتیجه بهتری می گیرید، تفکر اشتباهی است.

در زندگی بهتر است بدانید که چگونه کار کنید، نه اینکه چقدر کار کنید. رمز داشتن زندگی بدون استرس توانایی در کار هوشمندانه است. در ابتدا خود و توانایی هایتان را به خوبی بشناسید. سپس حیطه هایی که می توانید به درستی از توانایی هایتان استفاده کنید را پیدا کرده و در آن حیطه ها کار کنید.

کار هوشمندانه یعنی استفاده از نهایت توانایی و مهارت به جایی نهایت توان فرد در کار کردن. این روش کار را جایگزین عادات قبلی خود کنید. نه تنها در کارتان پیشرفت می کنید، بلکه از استرستان کم شده و در نهایت موفقیت خودتان را تضمین می کنید.

۸. خودتان را به طور معمول به چالش بکشید

تفکر غلطی که درمورد موفقیت وجود دارد، پایبندی به روند روزانه از پیش تعیین شده است. این کار ممکن است از استرس شما بکاهد اما در نهایت این نتیجه را مشاهده نخواهید کرد. شما با تکرار کردن کارهای ساده روزانه پیشرفتی در وضعیت زندگی خود کسب نمی کنید. این موضوع بر استرس شما می افزاید.

قرار نیست کارهای بزرگ و عجیب انجام دهید. در همین شغل و وضعیتی که هستید تلاش کنید که بهترین باشید. برای خود چالش هایی تدوین کنید که کمی سرگرم شوید و مهارت های جدیدی را کسب کنید.

این کار را اگر به درستی انجام دهید نه تنها به شما استرس نمی دهد، بلکه برایتان زندگی بدون استرس را به همراه خواهد داشت. پس در حیطه کاری خود، کارهای جدید را کشف کرده و انجام دهید.

جمع بندی

موفقیت به معنی دستیابی به فروش میلیاردی یا گرفتن دکتری با بالاترین نمره نیست؛ برای موفق شدن باید در مسیر زندگی درست و اصولی قرار گرفته و بتوانید به درستی بر مشکلات موجود غلبه کنید.

برای غلبه بر مشکلات باید اول مشکل موجود را به درستی بشناسید و تحلیل کنید. آرامش خود را حفظ کرده و تمام جوانب را به درستی بسنجید. در نهایت شما با انجام دادن این مراحل می توانید برای مسئله موجود راه حل مناسبی را پیدا کنید.

همه و همه نیازمند آن است که شما زندگی بدون استرس را برای خود رقم بزنید. به کمک این مقاله و راه هایی که برایتان شرح داده شد می توانید به این سبک زندگی ایده آل و درست دست پیدا کنید. از امروز کار روی مدیریت استرس را آغاز کرده و آرامش را به زندگی خود هدیه دهید.

منبع: ://happyproject.in/stress-free-life/

۳.۹/۵ - (۲۲ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx