مسئولیت پذیری در ازدواج  

یک نظر اضافه کنید
15 دقیقه مطالعه

با مسئولیت پذیری در ازدواج آشنا شوید

زندگی مشترک با خود مسئولیت‌های بزرگی را به همراه دارد و حتی باعث تغییر در کوچک‌ترین عادت‌های زندگی شما می‌شود و شما را به فردی تبدیل می‌کند که کمتر به فکر خود باشید. چون شما مدام در حال فکر کردن درباره نیم دیگر خود و فراهم کردن شرایط مناسب زندگی با او هستید.

یکی از بهترین قسمت‌های رابطه دوستانه، ازدواج است. این کار به شما اجازه می‌دهد تا وقت بیشتری را با کسی که دوستش دارید، بگزرانید و با یکدیگر شروع به ساختن آینده‌ای جدید و مشترک کنید که در نتیجه باعث جذب عشق در زندگیتان می‌شود. اما در کنار این‌ها، ازدواج کردن مسئولیت‌هایی را هم با خود به همراه دارد.

مسئولیت پذیری در ازدواج یکی از ارکان مهم داشتن یک زندگی خوب و پایدار است. در این مقاله ما شما را با این امر و نحوه زندگی مشترک آشنا می‌کنیم.

مسئولیت پذیری در ازدواج

مسئولیت پذیری و زندگی مشترک

پس از ورود به زندگی مشترک خیلی چیزها تغییر می‌کند و از حالت قبلی خود خارج می‌شود. زمانی که شما ازدواج می‌کنید سبک زندگی شما به کل تغییر می‌کند. دیگر نمی‌توانید شب‌ها تا دیر وقت آزادانه و تنها به خوش گذرانی و تفریح بپردازید. حضور شما در جامعه کمتر خواهد شد، چون اولویت‌های مهم‌تری برای زندگیتان خواهید داشت.

هردوی شما به عنوان شریک یکدیگر در زندگی باید شروع به انجام یکسری از کارهایی کنید که قبلا والدین برای انجام آن‌ها شما را راهنمایی یا کمک می‌کردند. باید حواستان به هزینه‌هایتان باشد، چون قطعا نمی‌خواهید که شما یا همسرتان در زمان پیری هم کار کنید، پس باید برای خود پول پس‌انداز کنید. مسائل مالی همیشه یکی از ارکان مهم در زندگی مشترک به حساب می‌آید که حتی قبل از ازدواج هم باید به آن بسیار توجه کرد.

نکات بسیار زیادی وجود دارند که قبل از ورود به زندگی مشترک یا در طول زندگی مشترک باید به آن‌ها توجه  زیادی کرد. اما اگر بخواهید به نیمه پر لیوان نگاه کنید، با ازدواج کردن شما کسی را دارید که می‌توانید مخارج خئود را با او تقسیم کنید، با او رشد کنید و بزرگ‌تر شوید که در نهایت همه این‌ها به موفقیت در زندگی ختم می‌شود.

بعضی وقتها افراد در ابتدای زندگی مشترک دچار سردرگمی می‌شوند و نمی‌دانند که باید از کجا و چگونه شروع کنند. بعضی‌ها از افراد بزرگ‌تر مشورت می‌گیرند، بعضی دیگر تمایل دارند تا از اداره‌های مالی وام بگیرند و برای خود خانه یا ماشین بخرند یا برای خانواده جدید خود یک شغل کوچک دست و پا کنند.

این کار باعث می‌شود تا افرادی که تازه ازدواج کردند یا حتی افرادی که چند سال است ازدواج کرده‌اند، بتوانند با پولی که در دست دارند برای خود یک شغلی را راه اندازی کنند و خود دارای یک شغل و درآمد باشند. چون داشتن یک خانواده بسیار لذت‌بخش است اما مسئولیت‌هایی که با خود می‌آورد اصلا شوخی بردار نیستند.

راز یک ازدواج موفق تنها شاد و خوشحال بودن نیست، بلکه داشتن یک رابطه خوب و احترام گداشتن به یکدیگر هم هست. شما به کسی نیاز دارید که در پستی و بلندی های زندگی خود بتوانید با او حرف بزنید و رازهایتان را به او بگویید. و داشتن چیزی برای گفتن بسیار مهم است، چون رابطه را زنده و تازه نگه می‌دارد و باعث می‌شود تا طرف مقابلتان را بهتر و عمیق‌تر بشناسید.

به حریم شخصی، اعتقادات و اولویت‌های یکدیگر احترام بگزارید، زیرا این کار باعث جذب عشق بیشتر می‌شود. ازدواج کردن شوخی بردار نیست. باید از جانتان مایه بگزارید و آماده‌ مقاومت کردن در شرایط سخت زندگی باشید و کم نیاورید و از خود گذشتگی داشته باشید تا یک رابطه و زندگی مشترک شاد و پایدار داشته باشید. سعی کنید همه چیز را بپذیرید، اگر نمی‌توانید در بعضی موارد طرف مقابلتان را تغییر دهید، او را برای چیزی که هست بپذیرید، چون زیبایی ازدواج به دوست داشته شدن و پذیرفته شدن برای چیزی که هستید، است.

مسئولیت پذیری در ازدواج

وظایف و مسئولیت پذیری در ازدواج

تقسیم کردن مسئولیت‌ها به این معناست که شما یک تیم خوب هستید. زوج‌های موفق با تقسیم کردن مسئولیت‌هایشان و کار کردن با یکدیگر، آن‌ها را مدیریت می‌کنند. انجام دادن این کارها به کمک یکدیگر باعث رسیدن به نتیجه‌ای مطلوب‌تر می‌شود. در این بخش ما به معرفی این مسئولیت‌ها می‌پردازیم.

مشخص کردن مسئولیت‌ها در خانه

اول از همه شروع به نوشتن یک لیست از مسئولیت هایی که در خانه از جمله نگهداری از بچه دارید، بکنید. در لیست نام تمام مسئولیت هایی را که دارید بنویسید و به صورت مختصر توضیح دهید که چگونه و چه زمانی باید انجام شوند. همچنین نام کسی را که قرار است آن را انجام دهد را هم ذکرکنید و در آخر مشخص کنید که انجام این کار برای او چقدر مهم است.

هر دو طرف باید روی این لیست کار کنند و ممکن است حتی تهیه کردن این لیست به صورت کامل چند روز به طول انجامد. در این حین ممکن است که مسئولیت جدیدی به لیست اضافه شود. هر بار که این اتفاق می‌افتد نام کسی که قرار است آن را انجام دهد نیز باید ذکر شود.

البته بعضی از کارها باید متقابلا دو نفره انجام شوند مانند: پوشک کردن بچه. در این موارد باید نام هر دو طرف جلوی آن مسئولیت ذکر شود. اما از طرفی دیگر بعضی از کارها هم هستند که فقط توسط یکی از دو طرف انجام می‌شوند.

زمانی که تهیه این لیست به اتمام رسید هر دو شما باید متقاعد و راضی باشید که تمامی کارها از نگهداری بچه تا مسئولیت های مربوط به خانه به صورت عادلانه و مساوی بین دو طرف تقسیم شده باشد. شما ممکن است در لیستتان هزاران کار برای انجام شدن داشته باشید، اما با تهیه لیست این امکان را برای خود ایجاد می‌کنید که در انجامشان دچار سردرگمی و اشتباه نشوید که در نهایت تمامی این‌ها باعث موفقیت در انجام کارها و مسئولیت هایتان خواهد شد.

مسئولیت پذیری در ازدواج

حدس زدن و پیدا کردن مسئولیت کارهایی که از انجام دادنشان لذت می‌برید

از لیست نهاییتان دو نسخه کپی بگیرید و هرکدامتان جداگانه آن را داشته باشید. سپس هرکدام به صورت مجزا نام خود را جلوی هرکدام از گزینه هایی که دوست دارید خودتان آن را انجام دهید، بنویسید. آن‌ها کارهایی هستند که شما علاقه‌مند به انجام دادنشان هستید و در این صورت به شکل بهتری انجام خواهند شد.

زمانی که لیست هایتان را با یکدیگر مقایسه می‌کنید، اگر شما و همسرتان هر دو اسمتان را جلوی یک گزینه مشترک نوشته بودید، می‌توانید آن را نوبتی انجام دهید یا به صورت دلخواه انجام دادن آن را به همسرتان بسپارید. اما دقت داشته باشید قبل از این که این گزینه‌ها به مسئولیت شما تبدیل شوند آن‌ها را تصویب کنید و در انتخابشان به موافقت برسید.

اگر هرکدام از شما حدس می‌زند که طرف مقابلش مسئولیت‌هایش را به خوبی انجام نخواهد داد، می‌توانید برای یک مدت کوتاه زمانی را مشخص کنید تا بتواند خودش را اثبات کند. زمانی که شما مسئولیتی را به عهده می‌گیرید همسرتان باید به شما اعتماد داشته باشد که شما آن کار را انجام خواهید داد.

دوباره شروع به نوشتن دو لیست جدید از مسئولیت هایی که در خانه به شما محول شده است، بکنید. در یکی از آن‌ها وظایف شوهر و در دیگری وظایف زن را بنویسید. گزینه‌هایی که از لیست اصلی توسط همسرتان با توافق دو نفره و عادلانه انتخاب شده بود هم باید در این لیست‌های جدید نوشته و از لیست اصلی خارج شود.

حالا شما سه تا لیست از مسئولیت‌هایی که به شما داده شده است، در اختیار دارید. یکی از آن‌ها لیست اصلی، دیگری لیست شوهر و آخری هم لیست زن. انجام این کارها به صورت درست نشان دهنده مسئولیت پذیری در ازدواج را نشان می‌دهد که اگر به صورت درست و منظم انجام شود، باعث جذب عشق بیشتر نیز می‌شود.

تعیین کردن و سپردن مسئولیت‌های باقی مانده‌ای که هر کدام از شما تمایل بیشتری به انجام دادنشان دارید

فرض کنید از شر تمام کارهایی که هیچ علاقه‌ای به انجام دادنشان نداشتید، خلاص شده‌اید و در حال حاضر با کارهایی رو به رو هستید که تمایل کمتری نسبت به انجام دادنشان دارید. این‌ها کارهایی هستند که هیچکدام از شما تمایلی به انجامشان ندارید، اما یکی از شما فکر می‌کند که این کارها در نهایت باید انجام شود.

این کارها باید به یکی از شما که فکر می‌کند باید انجام داده شوند، سپرده شود. اگر هر دو شما این حس را دارید، کسی که بیشتر این حس در او وجود دارد باید مسئولیت این کارها را به عهده بگیرد. اگر فکر می‌کنید که این کار عادلانه نیست، یک لحظه به این فکرکنید که چرا شما از شخص دیگری می‌خواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

اگرچه شما شخصی هستید که می‌خواهید این کار انجام شود ولی از شخصی دیگر می‌خواهید که شما را از شر این کاری که آزارتان می‌دهد، خلاص کند.

مشتاقانه کمک کردن به یکدیگر در کارهای خانه

تا به اینجا تعیین کردن مسئولیت‌های خانه عادلانه بوده و این مسئولیت‌ها بر اساس خواسته‌ها و منفعت هر یک از دو طرف بوده است. اما ازدواج شما را یک قدم فراتر از چیزی که تصور می‌کنید، می‌برد. در زندگی مشترک، شما بعضی از کارها را به خاطر طرف مقابلتان انجام می‌دهید، چون احساس طرف مقابلتان برایتان مهم است و ارزش دارد و فقط به این معنی نیست که شما می‌خواهید خودتان آن کار را انجام دهید.

شما ممکن است نخواهید یا تمایل نداشته باشید که مسئولیت انجام یک کار به خصوصی را به عهده بگیرید، چون احساس می‌کنید که نیازی به انجام دادنش نیست. اما چون همسرتان احساس می‌کند که آن کار باید انجام شود، بعضی وقتها شما آن کار را انجام می‌دهید، چون برای او ارزش قائل هستید و او برایتان مهم است و این یکی از ارکان مهم مسئولیت پذیری در ازدواج به حساب می‌آید.

برای مثال: شما تعیین شده‌اید تا شام درست کنید، چون شما بیشتر از همسرتان شام میخواستید. شما از آشپزی بدتان می‌آید اما این کار باید انجام شود، پس شما انجامش می دهید. اما روزی دیگر همسرتان می‌آید و به جای شما آشپزی می‌کند تا شما یک روز استراحت کنید.

آیا این کار به این معنی است که دیگر از این به بعد وظیفه اوست که این کار را انجام دهد؟ نه اصلا. این به آن معنی است که او به کمک شما آمده تا شما کمی بیشتر استراحت کنید. اما راه‌های زیادی برای انجام دادن کارها وجود دارد. شما و همسرتان باید به این توجه داشته باشید که چگونه از پس مسئولیت‌های سنگین بدون این که انجام دادنشان برایتان سخت باشد، بربیایید.

همچنین به این نکته بسیار توجه داشته باشید که هیچگاه کارهایی را که خود و همسرتان تمایلی به انجام دادنشان ندارید را به فرزندانتان نسپارید. اگر می‌خواهید که فرزندانتان در کارهای خانه به شما کمک کنند، بگزارید از گزینه‌هایی که در لیستی که از مسئولیت‌های خود در خانه تهیه کردید، انتخاب کنند و از کاری که قرار است انجام بدهند، لذت ببرند. یا حتی برای آن‌ها همانند خودتان لیستی تهیه کنید، چون حتما کارهایی وجود دارد که آن‌ها را سرگرم کند.

مسئولیت پذیری در ازدواج

کلام آخر

ازدواج امری بسیار مهم و حیاتی است. با ورود به زندگی مشترک همه چیز تغییر می‌کند و زندگی وارد فازی جدید و متفاوت می‌شود. با ورود به زندگی مشترک مسئولیت فرد هم دو برابر می‌شود و باید انرژی و وقت بیشتری برای زندگی خود بگزارد.

مسئولیت پذیری در ازدواج یکی از ارکان بسیار مهم و کلیدی است که باید به آن توجه کرد. با انجام دادن درست مسئولیت‌ها و کارهایی که در زندگی مشترک به فرد سپرده می‌شود، رابطه او بسیار پایدارتر و شادتر خواهد شد. در این مقاله ما به این مبحث مهم و کلیدی پرداختیم تا بتوانیم شما را در این امر مهم کمک کرده باشیم.

منبع:

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx