پنج شیوه احترام به خود و تاثیرش در زندگی

نظرات 3
12 دقیقه مطالعه

عشق به خود، یک عنصر اساسی برای زندگی مثبت و شاداب است و احترام به خود یکی از جنبه های اساسی عشق به خود است. هر چه بیشتر به خود احترام بگذارید، بیشتر می توانید خود را دوست داشته باشید. با این حال احترام به خود همیشه به آسانی که فکر می کنید نیست. جنبه های زیادی در زندگی وجود دارد که می تواند شما را از احترام دور نگه دارد. به همان اندازه که تمایل دارید به خود احترام بگذارید و با خود محترمانه رفتار کنید، تاثیرات و مشکلات بیرونی هم وجود دارند که می تواند در مقابل راه احترام به خود باشد.

برای مثال موقعیت هایی وجود دارد که می تواند شما را نسبت به توجه به خود دلسرد و دور کند. مثلا دوست داشتن کسی که شما را دوست ندارد یا با شما بد رفتار می کند. یا داشتن حرفه ای که باعث نارصایتی درونی شما شده است هر چند که از نظر دیگران موفق به نظر برسد. یا تفکر در این باره که کاش می توانستید به گذشته زندگی خود برگردید و برای خوشبختی افرادی را در کنار خود داشته باشید.

این ها فقط برخی از دلایلی هستند که احترام ‌گذاشتن به خودتان را دشوار می کنند و متاسفانه تقریبا برای هر کسی ممکن است اتفاق بیفتد. همه این موارد تحت کنترل شما نیستند مثلا شما نمی توانید نحوه رفتار یا واکنش دیگران را کنترل کنید. اما آنچه در کنترل شماست، این است که چگونه با خود رفتار می کنید. در ادامه روش هایی را ارائه خواهیم داد که با آن می توانید به خود احترام بگذارید.

پنج روش برای احترام به خود

۱. با خودتان و دیگران صادق باشید

صداقت نشانه اصلی و نهایت توجه به خود است. وقتی با خودتان صادق باشید، خواهید دید که چه چیزی برای شما خوب است و چه چیزی خوب نیست. کمتر احتمال دارد که در مورد آنچه بیشتر برای شما مهم است سازش کنید. صادق بودن با خود واقعا کار سختی است بنابراین واقعا باید توجه داشته باشید که چه احساسی دارید و چه فکری می کنید. هنر صداقت با دیگران را هم تمرین کنید. ممکن است کمی سخت باشد اما همیشه حقیقت راه درست زندگی است. پس صادق بودن را به عنوان یک مولفه اصلی احترام به خود هیچ گاه فراموش نکنید و در جهت آن گام بردارید.

۲. خود را با دیگران مقایسه نکنید

تئودور روزولت در بخشی از سخنان خود به درستی می گوید: ” مقایسه، دزد شادی است.” هر چه بیشتر زندگی خود را با زندگی شخص دیگری مقایسه کنید، افزایش احترام به خودتان دشوار تر خواهد شد. مقایسه کردن سختی و دشواری زیادی با خود به همراه خواهد داشت. سعی کنید هر بار که تمایل به مقایسه زندگی دیگران با خود داشتید، به خود یادآوری کنید که هر چقدر هم یک نفر را خوب بشناسید، ولی هرگز در مورد زندگی او چیزی نمی دانید. هیچ زندگی ای کامل نیست و یک راه اساسی برای احترام‌گذاشتن به خود تمرکز بر روی آنچه که واقعی ست می باشد نه آنچه که در درون ذهن شما ساخته شده است.

۳.‌از بدن خود مراقبت کنید

احساس خوب بودن از نظر جسمی و رضایت خاطر داشتن نسبت به سلامتی جسمانی، یکی از داه های نهایی احترام ‌به خود است. با بدن خود همانطور که دوست دارید با بدن افراد دوست داشتنی و مهم برخورد شود، برخورد کنید. غذای سالم بخورید و رژیم غذایی سالمی در روند تغذیه خود داشته باشید. ورزش را به هیچ عنوان فراموش نکنید. سعی کنید حداقل روزانه چند دقیقه ای ورزش کنید. اگر نمی توانید به کلاس های ورزشی بروید حداقل کمی پیاده روی کنید یا بدوید.

ورزش

استرس خود را با تکنیک های مختلف کاهش دهید. استرس سم بسیار بزرگی برای سلامتی روح و جسم هر فرد است. آن را به طور کامل کنترل کنید. این ها همه جنبه های اساسی توجه به خود هستند. هر چه بیشتر با جسم خود مهربان باشید، عشق درونی تان نیز افزایش خواهد یافت. بدن شما کشتی ای است که شما را به سراسر دنیا منتقل می کند و احترام‌ گذاشتن به آن بر عهده شماست.

۴. به خود اعتقاد داشته باشید

هر چه بیشتر به خود اعتقاد داشته باشید، برخورد با عشق و احترام ‌راحت تر خواهد بود. اعتماد به نفس همیشه آسان نیست، بنابراین شما باید برای آن تلاش کنید کارهایی را انجام دهید که در آن ها خوب هستید. تعارف نداشته باشید و وقتی کسی از شما تعریف می کند یا به شما افتخار می کند به آسودگی به ان توجه داشته باشید. از کارهایی که باعث تخریب اعتماد به نفستان می شود خود داری نمایید و اجازه دهید تا با افزایش اعتماد به نفس، روز به روز احترامتان نسبت به خودتان بیشتر شود.

۵. بخشنده باشید و خود را به خاطر موارد اشتباه نیازارید

رها کردن گذشته می تواند کمی دشوار باشد اما برای احترام به شخصی که الان هستید باید از آنچه در گذشته بوده اید رها شوید. هر کاری که می توانید انجام دهید تا خود را به خاطر اشتباهی که مرتکب شده اید ببخشید. این بخشی از زندگی ماست و کسانی که به خود احترام‌ می گذارند می دانند که چگونه این اشتباهات را رها کنند. هرگز نمی توانید به عقب برگردید پس سعی کنید انچه اتفاق افتاده را در دست بگیرید و با روشی مثبت به جلو حرکت کنید.

بخشش گاخی اوقات می تواند سخت باشد به خصوص اگر به شدت آسیب دیده باشید. اما مراقبت از اسیب و پرورش عصبانیت فقط درون شما را بهم خواهد ریخت. از دردی که ایجاد شده خود را رها کنید و فضایی مثبت در ذهن خود ایجاد نمایید. مهم نیست که دیگران چه اشتباهی درباره شما مرتکب شده اند، بخشش همیشه بهتر از به درد پیوستن است.

اثرات احترام به خود در زندگی چیست؟

احترام گذاشتن به خود تاثیرات بسیاری در زندگی خواهد داشت و باعث بسیاری از نکات و اتفاقات مثبت خواهد شد. البته توجه داشته باشید که نباید احترام به خود را با غرور و حس برتری اشتباه گرفت. احترام به خود بدون احترام به دیگران ممکن نیست. توجه به خود باعث می شود که شما به هر چیزی در زندگی جواب مثبت ندهید و تکنیک نه گفتن را به خوبی بیاموزید. این روش زندگی باعث می شود که شما نظم و انضباط خوبی داشته باشید و خود را کنترل نمایید. احترام به خود در زندگی باعث می شود که شما از انجام کارهایی که به نفس و روحتان آسیب می زنند خودداری کنید و مرزهای اصلی و اساسی زندگی تان را تامین نمایید.

این کار باعث می شود تا بدانید در زندگی چه می خواهید و دوست دارید چه چیزی را در زندگی تان بپذیرید. علاوه بر آن باعث خواهد شد تا بدانید چگونه باید با خود رفتار کنید و به خود اعتقاد داشته باشید. احترام گذاشتن به خود در زندگی باعث می شود تا رویاهای تان را زندگی کنید و اشتیاق تان را افزایش دهید. باعث افزایش انگیزه و امید شما به زندگی تان خواهد شد و راه را به شما نشان خواهد داد.

نقش احترام در مهارت

 احترام به خود باعث شناخت ارزش های شخصی و درونی تان می شود و شما را از پذیرفتن آنچه که کمتر است باز می دارد. این روش زندگی باعث می شود تا خودتان را بیشتر از قبل دوست بدارید و با افتخار دست به کار های بزرگ ‌و معنا دار بزنید. احترام به نفس باعث می شود تا بدانید که هیچ شخصی برتر از دیگری نیست و فقط برخی از افراد مهارت های بیشتری دارند که با تلاش فراوان می توان به آن ها دست یافت. توجه به خود باعث پذیرش درست مسئولیت های زندگی می شود و آگاهی و بررسی دقیق عقاید دیگران را با خود به همراه دارد.

همچنین باعث می شود تا اول از همه با خود و سپس با دیگران صادق باشید و حقیقت را معیار اصلی زندگی خود قرار دهید. از آن جا که احترام به خود زمانی به وجود می آید که شما به خاطر خوشبختی خود در جست و جوی قلب و ذهن دیگران باشید و به آن ها نیز ارامش دهید، پس این کار باعث افزایش و بهبود روابط خواهد شد.

دیگر مقایسه نکنید

علاوه بر آن این نوع زندگی باعث خواهد شد تا شما دست از مقایسه خود با دیگران بردارید و مطابق ارزش های خود زندگی کنید چرا که شما را به این باور می رساند که از ظاهر زندگی دیگران نمی توان باطن زندگی شان را قضاوت نمود. احترام به نفس باعث ایجاد عادات خوب در زندگی می شود و زندگی را روز به روز سالم تر پیش خواهد برد. با این مدل از زندگی شما علاوه بر این‌ که وظیفه مراقبت از بدن خود را خواهید داشت، از ذهن و روحتان هم مراقبت خواهید کرد.

 احترام به خود انتخابی آگاهانه است که باعث افزایش اعتماد به نفس و توانایی های شما می شود. همین طور باعث می شود تا شما کورکورانه تسلیم شخصیت های زورگو یا به ظاهر مقتدر نشوید. احترام گذاشتن به نفس در واقع شجاعت انجام آنچه می دانید درست است، می باشد حتی اگر خلاف خواسته های دیگران باشد. همچنین همان کاری را انجام می دهد که شما گفته اید می خواهید انجام دهید؛ حتی اگر احساس ناراحتی کنید یا متناسب با روحیه شما نباشد.

سخن آخر

توماس هاکسلی می گوید: ” هیچ نکته ای در جهان به اندازه رسیدن به ارامش و احترام به نفس بزرگ نیست. ” و الل سامر نیز در ارتباط با احترام به خود می گوید: ” کسی که می خواهید بقیه عمر خود را با او بگذرانید خود شما هستید. با عشق و احترام با خود رفتار کنید. “

همانطور که گفتیم و در سخن بزرگان نیز خواندیم، ‌احترام به خود اثرات مثبت بسیار زیادی در زندگی دارد پس با انجام این روش زندگی می توان به نتایج مطلوبی دست یافت. احترام به خود را با استفاده از تکنیک هایی که در مقاله گفتیم می توان یاد گرفت.

3.4/5 - (22 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

3 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
3
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx