مزایای بلند پرواز بودن در زندگی چیست؟

1 نظر
12 دقیقه زمان مطالعه

آیا شما هم در زندگی و شغل تان به اهداف بزرگ و گاهی دست نیافتنی فکر می کنید و مدام برای رسیدن به این اهداف به سختی کار و تلاش می کنید؟ آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که حتی روز های تعطیل هفته هم به سختی کار می کنید و به موفقیت های تان قانع نیستید؟ اگر شما هم این ویژگی ها را دارید باید به شما بگویم که شما هم یک انسان بلند پرواز هستید. ولی خوب است مزایای بلند پروازی را هم بدانید

بلند پروازی

بلند پروازی یکی از ویژگی های شخصیتی است که در کنار معایب خود مزیت هایی هم به دنبال دارد. افراد بلند پرواز به شکل نامحدود و غیر قابل کنترلی شیفته و تشنه موفقیت و رسیدن به قله های بلند پیشرفت در زندگی شخصی و اجتماعی خود هستند. آنها خیلی وقت ها به دستاوردها و موفقیت های کنونی خود رضایت نمی دهند و از موفقیت های کوچک خوشحال نمی شوند. در کنار تمام معایب و جنبه های منفی بلند پروازی، مزایای بلند پروازی بسیار زیادند.

افراد بلند پرواز افراد هدفمند و دقیقی هستند. برای زندگی شان برنامه ریزی و شوق و امید دارند. این افراد در صورت قرار گرفتن در مسیر درست موفقیت می توانند به دستاوردهای بزرگی برسند که هم زندگی خود، اطرافیان و حتی زندگی افراد جامعه را بهبود ببخشند. وجود افراد بلند پرواز لازمه پیشرفت یک جامعه است.

مزایای بلند پروازی :

برخی مزیت ها و جنبه های مثبتی که بلند پروازی با خود به همراه دارد عبارتند از:

  1. خود تنظیمی شدید

مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ در مجله Process Management  درباره شخصیت افراد بلند پرواز منتشر شد که یافته هایی از روان و افکار این افراد و همچنین شیوه های برقراری آنها با دیگران را که نشانگر عادت های بخصوص آنهاست را آشکار می کند.

انگیزه موجود در درون افراد بلند پرواز وجه تمایز آنها با دیگر افراد جامعه است. البته مزیت دیگری که در اینگونه افراد وجود دارد و می توان به آن امتیاز بالایی داد، بخشی از شخصیت آنها با عنوان خود تنظیمی است.

مزایای بلند پروازی

 به این معنی که، بلند پروازی در اینگونه افراد باعث می شود که توانایی خطر کردن در کارها بعد از محاسبات دقیق همه چیز داشته باشند، علاقمند به انجام کارها و برنامه ریزی در لحظات آخر باشند ، و قابلیت سنجیدن احساسات و کنترل آنها و آرام کردن خودشان در موقعیت ها اضطراب آور داشته باشند. با این حال، افرادی که این مطالعه را انجام دادند، منظورشان را از خود تنظیمی به معنی افرادی که به خوبی بازی نمی کنند، هم تعبیر کردند. یعنی این افراد دقت خوبی در تنظیم برنامه های خود با نیازهای سایرین ندارند و بیشتر خودمحور هستند.

  1. جذب افراد بلند پرواز

بلند پروازی در روحیات شخصی باعث می شود که افراد بلند پرواز را به سمت خود جذب کنیم چون آنها هم شبیه ما هستند و با سبک ما زندگی می کنند. افراد بلند پرواز پیرامون خودشان را پر از افرادی شبیه به خود می کنند تا آنها را بیشتر به سمت اهداف و رویای هایشان هل دهند و موفقیت ها و شکست های شان را درک کنند. یکی از عادت های افراد بلند پرواز این است که همیشه اطراف شان را برای افراد بلند پرواز دیگر خالی می کنند.

آنها به طور ناخود آگاه و یا خودآگاه به سمت افرادی شبیه به خود جذب می شوند چون هم اشتیاق بلند پروزای در خود را با دیدن افرادی شبیه به خود تقویت می کنند و هم یک شبکه و گروه حمایتی برای خود می سازند.

  1. وقت شناسی

از مزایای بلند پروازی این است که تاثیر زیادی روی وقت شناسی و درک درست از زمان و ارزش آن دارد. به طوری که کمتر فرد بلند پروازی را می توانید پیدا کنید که در کارهای خود تاخیر داشته باشد. طی مطالعه ای که در سال ۲۰۰۱ از گروهی از افراد بلند پرواز و با انگیزه به عمل آمد از آنها خواسته شد که بدون استفاده از ساعت مچی و یا ساعت دیواری تخمین بزنند که یک دقیقه چه مدتی طول می کشد. نتیجه به عمل آمده نشان داد که افراد بلند پرواز به طور میانگین مدت زمان ۵۸ ثانیه را حدس زدند در حالی که افراد با انگیزه و آرام تر زمان ۷۷ ثانیه را به طور میانگین تخمین زدند. این نتایج نشان دهنده میزان دقت بالاتر افراد بلند پرواز نسبت به گروه دیگر است که تنها با میانگین اختلاف ۲ ثانیه ای توانستند مدت زمان یک دقیقه را نسبتا دقیق محاسبه کنند.

این درک از زمان دقیق در افراد بلند پرواز نشانه ارزیابی درست و دقیق آنها از زمان و در نتیجه تاخیر کمتر آنها در انجام کارها است.

  1. بلند شدن بعد از شکست

از دیگ مزایای بلند پروازی این است که به شما کمک می کند شکست های زندگی را زودتر پشت سر بگذارید. مشاهدات و بررسی های یکی از مربی های مدیریت به نام JD Meier که درباره ویژگی های شخصیتی افراد بلند پراز مقالاتی نوشته است، حاکی از این است که افراد بلند پرواز رفتار ها و عادت های متفاوت تری نسبت به سایر افراد در مقابله با شکست های شان دارند. رفتارهای آنها نشان می دهد که در مواجه با موانع و شکست های زندگی به جای دلسرد شدن و در جا زدن، قادر به ایستادگی، حرکت به جلو و سازگار شدن با شرایط پیش آمده هستند. آنها از شکست های خود درس می گیرند. این مزیت بلند پروازی به عنوان استقامت و پایداری شناخته می شود که نشان دهنده ظرفیت روحی فرد برای برگشتن به روال زندگی پس از شکست خوردن و انعطاف پذیری بالا آنها در سازگاری با شرایط زندگی است. یک عادت روانشناختی فرد بلند پرواز در مواجه با شکست و زمین خوردن این است که بلند شود، خاک تنش را بتکاند و به مسیر خود ادامه دهد.

این یکی از رمزهای بزرگ موفقیت است. به همین دلیل است که بلند پروازی به شدت می تواند زمینه برای رشد فردی و اجتماعی شخص بلند پرواز و رسیدن به موفقیت های بزرگ را فراهم آورد.

  1. هدفمندی

بلند پروازی به نوعی شوقی زیاد برای رسیدن به رویاها و آرزوهای بزرگ است بنابراین قطعا به همراه خود، هدف در زندگی فرد ایجاد می کند. کسی که هدف و رویایی نداشته باشد، برای رسیدن به چه چیزی تلاش و بلند پروازی می کند!

افراد بلند پرواز هیچ کاری را بدون هدف و ایده ای در ذهن خود انجام نمی دهند. آنها همیشه برای آینده و زندگی خود هدف دارند. مطالعه ای با عنوان پنج مدل درک شخصیت انسان که در سال ۱۹۹۲ برای اولین بار انجام شد و اکنون برای درک روانشناختی انسان ها و رفتارهای آنها به کار می رود، بعدی به نام دست یابی به موفقیت دارد که بلند پروازی را به تمایلی به سوی رفتار هدفمند متصل می کند که نشان دهنده تمایل این افراد به داشتن هدف، برنامه و تلاش برای تحقق آنها است. این نوع عادت و رفتار در افراد بلند پرواز حتی در ساده ترین و اساسی ترین عادت های آنها مثل خرید کردن دیده می شود. مثلا وقتی به مجتمعی برای خرید می روند، به جای پرسه زدن الکی و خرید تصادفی با برنامه ای در ذهن و  لیستی در دست به سمت مغازه های مشخصی می روند.

  1. مسئولیت پذیری

از دیگر مزایای بلند پروازی مسئولیت پذیری و جبران اشتباهات فردی است. افراد بلند پرواز به دلیل حساسیت ها و دقت بالا همیشه سعی می کنند خطاهای شان را خودشان جبران کنند تا همان کار را با بیشترین دقت و به کامل ترین شکل به پایان برسانند. یک روانشناس به نام شری کمپل در مجله کار آفرین (Entrepreneur) در این باره شرح می دهد و می گوید که اگر می خواهید بیشتر بلند پرواز باشید، باید این عادت را در خود ایجاد کنید که مسئول و برای خودتان کافی باشید؛ یعنی نیاز به کمک دیگری نداشته باشید. افراد بلند پرواز تا جایی که بتوانند کارهای خودشان را به تنهایی انجام می دهند و مسئولیت کامل آنها را به عهده می گیرند و آن را به دیگران موکول نمی کنند. دلیل این نوع رفتار اینگونه افراد این است که مطمئن باشند که آن کار، سر موقع و به شکل درست و کامل انجام شود. از طرفی این نوع رفتار و عادت افراد بلند پرواز به معنی این است که همکاری با آنها سخت و گاهی آزار دهنده است. بخصوص برای همکاران و روسای این افراد چون چیزی آنها را راضی نمی کند.

  1. تعادل و ثبات عاطفی

بلند پروازی باعث می شود که شخص درگیر روابط احساسی و عاشقانه شدید نشود. افراد بلند پرواز دارای ثبات احساسی بیشتری هستند.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ در باره سازگاری در کار بر روی تعداد ۷۵۳۵ نفر انجام شده است که نشان می دهد بلند پروازی غالبا رابطه نزدیکی با ثبات عاطفی دارد. افراد بلند پرواز چنین عادت های رفتاری از خود نشان نمی دهند که دست مایه بازی های احساسی دیگران و یا تحت تاثیر روابط عمیق عاطفی دیگران باشند. آنها معمولا دچار نوسانات روحی و حسی زیادی نمی شوند. عادت های رفتاری آنها بیشتر نشان دهنده یکنواختی و ثبات است و کمتر واکنش های شدید به فشارهای حسی و یا اضطرابی می دهند.

این ویژگی رفتاری بلند پروازی مزیت های زیادی به همراه دارد. یکی از مزیت های آن تصمیم گیری درست در مواقع بحرانی و تجربه ضربات روحی و روانی شدید در زندگی است. شرایط که بیش از همه نیاز به تصمیمات منطقی دارد. درنتیجه این افراد با تصمیم گیری های درست می توانند بحران های زندگی خود را راحت تر پشت سر بگذارند.

مزیت دیگر این است که کمتر دچار واکنش های شدید احساسی مثل عصبانیت و اضطراب می شوند و درنتیجه با احتمال کمتری نسبت به سایرین، به روابط کاری و دوستانه خود با دیگران لطمه می زنند.

۴.۵/۵ - (۱۵ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
1
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx