استقلال در روابط چیست؟

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه زمان مطالعه

استقلال در روابط چیست؟ چگونه در یک رابطه مستقل باشیم؟

هر رابطه ای از دو نفر تشکیل شده است که با یکدیگر علایق، نظرات و سلایق مشترکی دارند. پیوند بین این دو نفر قوی تر از تمام این بخش ها است. یکی از نکاتی که رعایت آن در رابطه ضروری است این است که نسبت به یکدیگر متعهد باشیم. با این حال این نکته بسیار حائز اهمیت است که ما بتوانیم استقلال در روابط خود را حفظ کنیم.

اگر شما به تازگی با یکدیگر آشنا شده اید و یا چندین سال از ازدواج شما می گذرد، هر چقدر که قادر باشید استقلال در رابطه خود را حفظ کنید، به همان اندازه رابطه سالم تری خواهید داشت و در بعضی موارد به قوی تر شدن رابطه کمک می کند. پس با ما همراه باشید تا راه های استقلال در رابطه را توضیح دهیم.

استقلال در روابط چیست؟

در مورد استقلال در روابط و روش های کمتر وابسته شدن توضیح دهید

نویسندگان بسیاری وجود دارند که در مورد مستقل بودن صحبت کرده اند یا کتاب نوشته اند. از این میان می توان به ایشا جاد نویسنده کتاب عشق بال دارد و چرا راه می روی وقتی می توانی پرواز کنی اشاره کرد.

او می گوید که بیشتر ما در حالت وابستگی به هم زندگی می کنیم، چه با شریک مان، دوستانمان و گروه های اجتماعی که داریم، ما اجازه می دهیم افراد تصمیمات و عقاید ما را شکل بدهند و دیگر ما نظر و بصیرت خود را از دست می دهیم. به بیان ساده تر خودمان را نیز از دست می دهیم.

دارلین لنسر، نویسنده و درمانگر، یکی از افرادی است که در این راستا می گوید: بسیاری از افراد به صورت کامل مستقل نمی شوند و به جای آن احساسات و رفتار ما را پیرامون چیزی خارجی شکل می دهند. مستقل بودن یا خودمختار بودن به این معنا است که نویسنده زندگی خود باشیم.

اکنون که با اهمیت استقلال در رابطه آشنا شدید، بهتر است روش های مستقل بودن را نیز بیاموزید.

وقت بیشتری برای خود بگذارید

در یک رابطه بسیار مهم است که شما به خود و علایقتان اهمیت دهید، بنابراین بهتر است تفریحات و سرگرمی هایی پیدا کنید که بدون شریک زندگیتان آنها را انجام دهید، لذت ببرید و حس خوبی نسبت به خود داشته باشید. لزوماً به دنبال کارهایی باشید که مورد علاقه شریکتان نیست و نیازی به فداکاری او ندارید. با این کار به حفظ استقلال خود کمک می کنید.

این سرگرمی ها برای شما منبع استقلال هستند و مطالعات نشان می دهد که دنبال کردن سرگرمی ها باعث کاهش فشار خون، تقویت تفکر خلاق، حس خوب و احساس رضایتمندی را افزایش می دهد. هنگامی که با مخالفت هایی از سوی شریکتان روبرو می شوید، بهتر است که این موارد را به خاطر داشته باشید.

قسمتی از خانه را به عنوان گوشه دنج خود در نظر بگیرید که در آنجا تنها هستید و کسی مزاحمتان نمی شود. اگر قسمتی از محل سکونت را به عنوان فضای خصوصی خود انتخاب می کنید باید فقط وسائل خودتان در آن قسمت باشد و مطمئن باشید کسی مزاحمتان نمی شود.

این فضای خصوصی شما می تواندیک مکان عمومی مثل کافی شاپ باشد و این فضا فقط باید در زمینه رابطه شما مستقل باشد. سعی کنید شریکتان را تشویق کنید تا او هم یک فضای مشابه و خصوصی داشته باشد.

استقلال در روابط چیست؟

فاصله گرفتن و اهمیت دادن به اهداف

درست است که شما بخشی از رابطه هستید، اما باید مطمئن باشید که نیازهای شما نیز به درستی تأمین می شوند. پس میتوانید زمان هایی از رابطه را به خودتان اختصاص دهید. این می تواند به منظور استراحت ذهنی برای شما باشد. گاهی صرف یک روز و یا کمتر تنها چیزی است که برای برگشتن به حالت عادی نیاز دارید.

اینکه شما توانید مستقل باشید و استقلال در روابط خود را حفظ کنید بسیار با ارزش است. غیبت طولانی شریکتان حس استقلال را در شما تقویت و جذابیت شریکتان را برای شما بیشتر می کند. حتی پیشنهاد می شود گاهی به تعطیلات کوتاه مدت به صورت مستقل بروید فقط به یاد داشته باشید استقلال باید چیزی باشد که شریکتان در آن، از شما حمایت کند.

در هر شرایطی که هستید، سعی کنید اهدافتان را دنبال کنید. این بدین معناست که هیچگاه اهدافتان را قربانی رابطه نکنید. مستقل بودن به معنی داشتن هویت شخصی است که تحت تأثیر رابطه و اثر آن بر شما نیست.

صحبت کردن با دوستا و اعضای خانواده یکی از راه هایی است که می توانید خودتان را چک کنید و ببینید آیا هنوز همان فرد با همان اهداف هستید؟ اگر شما در جایی به این نتیجه رسیدید که از آنچه که هستید راضی نیستید، نشانه این است که باید چیزی، حتی رابطه تغییر کند.

این را نیز در نظر بگیرید که هر رابطه سالمی نیازمند مرزها و چارچوب هایی است که استقلال و شادی فرد در گرو آن است. با شریک خود در مورد این مرزها و نیازهایی که نیازمند رسیدگی هستند، صحبت کنید.

با شریک خود رو راست باشید و به او بگویید از انجام دادن چه کارهایی برای او بیزار هستید مثل دروغگویی. در مورد مرزها و احساسات خود رو راست باشید و به شریکتان بگویید که این مرزها ارتباطی به احساسات شما نسبت به او ندارند. از لفظ تهدیدی برای تعیین مرزها استفاده نکنید که باعث دور شدن و بیگانه شدن شریکتان می شود.

شما باید برای چیزهایی که برایتان مهم است و اولویت شما هستند، استمرار و پافشاری داشته باشید، اگرچه باید در رابطه تمایل به سازش و فداکاری داشته باشید. این کار برای استقلال در روابط مهم است. موضع خود را برای رسیدن به اهداف خود حفظ کنید و اجازه ندهید شریکتان شما را از آن ها دور کنند.

قاطع باشید

قاطع بودن یک راه قوی و مطمئن برای بهبود زندگی و افزایش اعتماد به نفس است که به شما کمک می کند که خودمختار باشید. همچنین لنسر در کتاب الکترونیک خود به نام حرف دلتو بزن، قاطع باش اشاره می کند که محدودیت ها را تعیین کنید و ۱۰ راه برای رسیدن به اعتماد به نفس و راهنمای کلی برای توقف انتقاد از خود را یادآور می شود.

قاطع بودن مهارتی است که می توانید آن را تمرین کنید و به این معنا است که مرزهای سالم را تعیین کنید، مهارت نه گفتن را بیاموزید و در مورد احساسات و نیازهای خود صادق و شفاف باشید. طبق گفته روانشناس، دکتر رندی پترسون در کتاب کار قاطعیت، قاطع بودن به این معناست که به خود و اطرافیانتان احترام بگذارید.

با قاطعیت ما می توانیم روابط با خود و دیگران را گسترش دهیم و کمک می کند انسان های واقعی با نظرات واقعی، تفاوت های واقعی و نقص های واقعی باشیم در حالی که همه این چیزها را قبول داریم. ما سعی نمی کنیم که آینه کسی دیگر باشیم. تلاش نمی کنیم تا منحصر بودن کسی را نادیده بگیریم و سرکوب کنیم و وانمود کنیم که کامل هستیم. ما خودمان می شویم و به خود اجازه می دهیم که آنجا باشیم.

شروع به تصمیم گیری کنید

استقلال در روابط چیست؟

لنسر در ادامه اضافه می کند که یک راه برای اینکه خودتان تصمیم گیری کنید این است که مشخص کنید چگونه می خواهید روز خود را سپری کنید. از خودتان بپرسید: چه کاری می خواهید انجام دهید و در این کار علایق و سلیقه های شخصی خود را در نظر بگیرید. تصمیم گیری از دیگر کارهای مؤثر برای استقلال در روابط است.

نیازهای خود را تأمین کنید

افرادی که در رابطه به دیگران وابسته هستند به صورت معمول در برطرف کردن نیاز دیگران عالی هستند، اما نیاز خود را نادیده می گیرند. لنسر اضافه می کند که هر فردی یک سری نیاز اعم از احساسی، اجتماعی، فیزیکی و روحی دارد.

بهتر است نیازهای خود را شناسایی کنید و راهی برای برآورده کردن آنها پیدا کنید. برای نمونه اگر شما احساس تنهایی می کنید، بهتر است آن را برطرف کنید. برنامه ریزی کرده و ترتیب یک شام را با یک دوست صمیمی بدهید و این به صورت خودکار خود مسئولیتی را در فرد ایجاد می کند.

یاد بگیرید که خودتان را آرام کنید

به خودتان این اجازه را بدهید که احساساتتان را بشناسید و آنها را احساس کنید. همانطور که لنسر می گوید: به جای فکر کرن در مورد اینکه من نباید این جوری فکر کنم با در نظر گرفتن احساساتتان، والد خوبی برای خود باشید و خودتان را آرام کنید. برای خود وقت بگذارید که ببینید چه چیزهایی شما را آرام و حمایت می کند و کاری می کند که خوشحال شوید و برای استقلال در روابط ضروری است.

خودمختار شدن به این معناست که شما بتوانید با سیستم داخلی خود زندگی کنید، بیشتر از اینکه بخواهید تحت تأثیر سیستم های خارجی باشید و این کار به موفقیت ختم می شود. جاد ادامه می دهد که این کلید اصلی رضایتمندی است تا شما بتوانید جذب موفقیت داشته باشید.

ما هیچ وقت نمی توانیم با دنبال کردن رویاهای دیگران، احساس رضایتمندی داشته باشیم. مستقل زندگی کردن تنها راه پیدا کردن رضایت حقیقی است که بتوانیم روابط موفق داشته باشیم و در ادامه این موضوع جذب عشق و در نتیجه بهتر شدن شرایط کار، جذب ثروت را نیز به ارمغان می آورد.

استقلال در روابط چیست؟

تأثیرات بد را در زندگی خود کنار بذارید

روابط دوستانه خود را تا جایی که امکان دارد برهم نزنید. یاد بگیرید که با همگان فاصله مطمئن و سالم داشته باشید. حتی اگر دوستانتان به اندازه کافی خوب باشند، ممکن است شما را در پرداختن به کارهای خود بازدارند. در روابط گاهی نیاز است علف های هرز را دور بریزید. افرادی هستند که موجب درخشش و شکوفایی شما می شوند در حالی که افراد دیگر جلوی رشد شما را گرفته و تمام انرژیتان را می گیرند.

اگر شما هم دوستی دارید که سعی می کند شما را وادار به انجام کارهایی کند که احساس راحتی نمی کنید، که ممکن است این کار دزدی یا زیر دست ماندن باشد، بهتر است رابطه خود را با او قطع کنید. از افرادی که دیگران را وادار به اطاعت، دنبال کردن و پرستیدن خود می کنند، دوری کنید.

این افراد فقط شما را برای رسیدن به مقاصد خود می خواهند و دوست دارند آنچه را که می گویند انجام دهید و کاری می کنند تا مستقل نشوید. پس برای استقلال در روابط سعی کنید از این افراد دوری کنید.

روابط دوستی مستحکم داشته باشید

استقلال در روابط چیست؟

اگر شما درگیر یک رابطه هستید این احتمال است که نتوانید دوستان خود را ببینید و برای تعامل اجتماعی فقط به شریکتان وابسته شوید. سعی کنید زمان هایی را برای دیدار دوستان و اعضای خانواده خود اختصاص دهید. این کار به حفظ استقلال شما کمک می کند.

تعداد دیدار شما نیز بستگی به نیازهای اجتماعی شما دارد و یک بار در ماه حداقل کاری است که می توانید برای حفظ زندگی اجتماعی خود در خارج از چارچوب رابطه انجام دهید. دوستان و اعضا خانواده شما همیشه حمایتگر هستند و کمک می کنند شرایط شما ثبات پیدا کند و به یاد داشته باشید آنها شما را به خاطر خودتان دوست دارند. برای داشتن حس منحصر بودن هویت بهتر است با دوستان خود و دوستان مشترک شریکتان وقت بگذرانید.

روابط دوستی یکی دیگر از روش های استقلال در روابط است. شما مجبور نیستید برای اینکه مستقل باشید، روابط دوستی خود را کنار بگذارید. این در حالی است که روابط دوستی شما با مستقل بودنتان در ارتباط است. اگر دوستانتان نیاز به یک هم صحبت دارند، پیش آنها باشید و به حرف هایشان گوش دهید.

قابل اعتماد باشید و سعی نکنید خبر چینی کنید و رازها، مسائل شخصی و اتفاقاتی که برای دوستتان رخ داده است را به کسی بگویید، حتی اگر آنها در این راستا چیزی نگفته باشند. برای دوستان و کسانی که دوستتان داردند فردی قوی باشید. اینطور نباشد که شما فقط از خودگذشتگی تان را نشان دهید. شما به زودی به خاطر تجربیاتتان در دوستی یاد خواهید گرفت که در برخورد با هر موقعیت چکار کنید.

این موضوع نیز دارای اهمیت است که شما در وقت هایی که به خود اختصاص می دهید نسبت به شریکتان وفادار باشید. ممکن است بعضی ها به علت خستگی و ثابت کردن استقلال خود به روابط نامشروع روی آورند. شما باید اعتماد شریک خد را جلب کنید و هیچگاه به ا خیانت نکنید چون این کار ممکن است باعث از هم پاشیده شدن رابطه شما شود.

استقلال در روابط چیست؟

کلام آخر

امروزه داشتن استقلال و متکی نبودن به دیگران بسیار مهم است، به طوری که این موضوع در روابط و حالات روحی و فردی ما تأثیر می گذارد. با توجه به اهمیت این موضوع ما در این مقاله استقلال در روابط و روش های آن را ارائه می دهیم تا شما بتوانید با بهره گیری از آنها زندگی رو به رشدی داشته باشید، روابط بهتری ایجاد کنید و همچنین عزت نفس و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

 

منبع:

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx