موفقیت در زندگی به چه معناست ؟

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه مطالعه

این مقاله معنای واقعی موفقیت را توضیح می دهد و به این سوال که «چگونه باید موفقیت در زندگی را تعریف کنیم؟» پاسخ می دهد. درواقع در مقاله ی زیر می توانید تعریف موفقیت و معنای موفقیت در زندگی را بیابید.

تعریف موفقیت: موفقیت (متضاد شکست) وضعیتی است که طی آن به هدف  یا خواسته ای می‌رسیم .در واقع موفقیت به معنای دستیابی به  اهداف برنامه ریزی شده می باشد. علاوه بر این، موفقیت می تواند یک وضعیت اجتماعی خاص به طور مثال شهرت باشد که یک فرد را توصیف می کند . فرهنگ لغت، موفقیت را این گونه  شرح می دهد: “دستیابی به ثروت، رفاه و یا شهرت”.

چگونه موفقیت در زندگی را تعریف کنیم؟

تنها کسی که می تواند به این سوال پاسخ دهد، خود شماست. من نمی توانم و نمی خواهم یک تعریف نهایی و واحد  را برای موفقیت اعلام کنم، زیرا این امکان وجود ندارد. هر فرد در مورد موفق بودن در زندگی، طرز تفکر متفاوتی دارد و موفقیت را به نحوی متفاوت تعریف می کند، بنابراین تعریف مناسبی که برای همه یکسان باشد،وجود ندارد. بسیار مهم است که دقیقا بدانید چگونه موفقیت در زندگی تعریف می شود! باید بدانید که موفقیت، دستاورد و رفاه به طور کلی برای شما در زندگی به چه معناست. برخی ممکن است موفقیت را داشتن ماشین های لوکس و عمارتی عظیم تعریف کنند، در حالی که دیگران زندگی پر از شادی همراه با خانواده خود را معنای واقعی موفقیت می دانند. هنگامی که شما متوجه شدید که برای شما  چه چیزی مهم است، می توانید روی دیدگاه ها و اهداف خود تمرکز کنید.

مراحل موفقیت در زندگی

یکی از مهمترین مراحل مهم برای موفقیت در زندگی، شناخت معنی موفقیت در زندگی شخصی شما است. معنای واقعی موفقیت، فراتر از تعاریف مشترک موفقیت  مانند داشتن پول زیاد، ثروتمند شدن و بدست آوردن درجه و مقام و شهرت می باشد و کاملا برعکس : موفقیت واقعی در زندگی نمی تواند با عوامل ذکر شده در بالا اندازه گیری شود، بلکه به جای آن با تعداد افرادی که قادر اند به خاطرچیزی که شما ایجاد کرده اید، زندگی بهتر و پیشرفته تری داشته باشند سنجیده می‌شود.

این معنای واقعی  موفقیت است نه پول و ثروتی که مردم در زندگی خود جمع آوری می کنند. رسانه ها و جامعه به ما اجبار می کنند که نتیجه گیری کنیم یک زندگی موفق، به معنای فوق العاده ثروتمند شدن و داشتن چیزهای مادی است اما معنای موفقیت این است که زندگی ای همراه با خوشحالی داشته باشیم و این جهان را برای همه به جایی بهتر تبدیل کنیم.

آیا یک ماشین گران قیمت واقعا تعریف موفقیت در زندگی شما است؟البته که خیر!

تعریف شکست

متضاد کلمه ی موفقیت، شکست است و به این معنی است که فردی که در تلاش برای رسیدن به اهداف خود است موفق نشود. علاوه بر این تعریف معمولی از شکست، می توان گفت که حتی افراد ثروتمند و موفق نیز در زندگی خود شکست می خورند. در مورد رسوایی ،  اعتیاد و خودکشی افراد ثروتمند و معروف فکر کنید. همه آنها ازنظر ما افراد فوق العاده ای بوده اند اما بسیاری از آنها  از زندگی خود ناراضی بودند و قادر به دیدن معنی موفقیت در زندگی خود نبوده اند . ثروت را نمی توان با پول تعریف کرد، بلکه با ارزش هایی که در زندگی شما ایجاد می کند و باعث می شود که شما یک فرد شاد باشید،سنجیده می شود.

تفاوت بین دستاورد و موفقیت:

دستاورد اغلب با موفقیت همراه است، اما این دو معنای یکسانی ندارند . دستاورد به معنای نتایجی است که ما میخواهیم و تلاش می کنیم تا به آنها برسیم. اساسا دستاورد های ما نتایجی هستند که ما برنامه ریزی کرده یا انتظار داریم رخ دهند. موفقیت پیامد مثبت یا نتیجه یک دستاورد به دست آمده است.

دستاورد می تواند به عنوان فرآیند موفق شدن تعریف شود و در این راه هدف های شما محقق شده و قدمی به سوی رفاه و زندگی پر از موفقیت طی می کنید.

چگونه در زندگی به موفقیت دست پیدا کنیم؟

 • روند تبدیل شدن به یک فرد موفق با تنظیمات دقیق هدف شروع می شود.
 • یک استراتژی و برنامه تعریف کنید که به شما نشان دهد چطور می توانید به اهداف خود برسید.
 • در نظر داشته باشید که موفقیت نتیجه یک سری دستاورد است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که اهداف خود را به اهداف کوچکتر و قابل دسترس تری تقسیم کنید.

موفقیت

 موفقیت اقدامات کوچکی است که به طور مداوم و روزانه انجام می‌شود تا نتایج کوچکی ایجاد شود و در نهایت به موفقیت بزرگی که شما می خواهید در طولانی مدت منجر شود.
 • البته که در این مسیر اول از همه باید معنای موفقیت را برای خودتان شناسایی کنید و سپس آن را دنبال کنید. آیا میخواهید یک میلیونر باشید؟ آیا می خواهید برای افراد بی خانمان سرپناه بسازید و به آنها کمک کنید؟ آیا می خواهید در مسابقه ی شترسواری شرکت کنید و برنده شوید ؟ آیا می خواهید در جهان سفر کنید و به مکان های عجیب و غریب ترین بروید؟ شما واقعا از زندگی خود چه می خواهید؟ چگونه می توانید بگویید که به موفقیت دست یافته اید ؟
 • هنگامی که موفقیت را برای خود تعریف کردید، وقت آن است که برنامه ریزی کنید و خود را برای استراتژی تان آماده کنید و طرحی عملی را طراحی کنید و پس از آن، اقداماتی انجام دهید تا نتایجی را که می خواهید به دست آورید. همیشه به دنبال یادگیری چیزهای جدید باشید. هر چیزی که مربوط به کار و حرفه تان می شود و به علم شما کمک می کند می تواند به موفقیت شما کمک کند. هرچه که به آموخته هایتان افزوده شود به نفع شما خواهد بود.
 • خلاقیت همیشه گوشه ذهنتان باشد. خلاقیت را فراموش نکنید. هرگز نباید از آزمودن ایده های کاری در هراس باشید اینها خود باعث خلاقیت در کار می شوند. افراد موفق از ایده های کاری برای حل مشکلاتی که در کار به وجود می آید استفاده می کنند در اصل آنها از مشکلات برای کسب تجربه ی بیشتر کمک می گیرند.

چگونه موفقیت را در زندگی خود تعریف می کنید؟

 • به اعتقاد من، معنای موفقیت به این بستگی دارد که شما چه کسی هستید یا می خواهید به چه کسی تبدیل شوید . موفقیت برای هر فردی متفاوت است. ممکن است یک موفقیت که برای یک نفر کوچک است یک نقطه عطف بزرگ برای دیگری باشد. یک بار یک دوست به من گفت که به تمام دستاوردهای خود به یک اندازه اهمیت بده، مهم نیست که به نظر شما چقدر ان هدف کوچک باشد.
 • در جامعه ی امروزی، مردم همیشه معیار های موفقیت خود را با دیگران مقایسه می کنند این کار اشتباه است. به آنچه انجام می دهید افتخار کنید زیرا در این صورت هیچ کس نمیتواند اهداف و رویاهای شما را از بین ببرد.
 • چلسی لاسکونیا می گوید هر زمان که به اهداف جدیدم دست می یابم، سپاسگزار هستم؛ زیرا در آن صورت می دانم که من یک قدم به هدف کلی خود نزدیک ترشده ام. در نهایت، شما به تنهایی موفقیت را تعریف می کنید و این همان چیزی است که هدف و انگیزه شما را برای گذر از موانعی که پیش رو دارید تقویت می‌کند.

دستیابی به موفقیت

 • تینا ماری فریتس می گوید موفقیت در زندگی را با اهدافی که  انجام می دهم و اینکه چگونه به آنها می رسم،تعیین می کنم. برای اینکه من واقعا موفق باشم، باید اهدافی را که با یکپارچگی تعیین می کنم انجام دهم. تغییر شکل یک هدف تنها برای راحت شدن دسترسی به آن همان شکست است. عدم موفقیت برای من اتلاف وقت است و زمان در این مرحله از زندگی من بسیار مهم است.
 • کوین کاستلو می گوید من موفقیت در زندگی خود را با تعداد دوستان واقعی ام تعریف می کنم. همچنین موفقیت را با تعداد افرادی که به طور کلی به آنها کمک کرده ام یا در مورد تعداد افرادی که توانسته ام در مسیر رسیدن به رویاهایشان کمک کرده باشم، تعریف می کنم. من موفقیت ام را با مقدار پول در حساب بانکی و یا چند ماشین در گاراژ خانه ام نمی سنجم.
 • داستی کاهاله می گوید موفقیت به معنای دستیابی به آرزوهایی است که از پیش تعیین کرده اید و این است که از داشته های خود خوشحال باشید .
 • رالف والدو امرسون می گوید وقتی که من برای اولین بار این سوال که “تعریف موفقیت در زندگی شما چیست ؟” را شنیدم یک نقل قول در ذهنم نقش بست. “زندگی موفقیت در درس هایی است که باید آنها را به خوبی زندگی کرد تا درک شوند”.
 • مایکل پارا می گوید با توجه به آنچه که من انجام داده ام، دیده ام و تجربه کرده ام، اگر از تجربیات گذشته ام عبرت نمی گرفتم ، نمی توانستم امروز(من فعلی) باشم. من متوجه شدم اشتباهاتم، مشکلاتم و همه ی تفکرات انتقادی نسبت به من باعث شده امروز احساس خوبی داشته باشم و افتخار  کنم که از کجا آمده ام و به کجا می روم.
 • زندگی کردن در منزل خود و ایستادن روی پاهای خودم،  چیزی است که باعث می شود  در سفر زندگی خوشحال باشم.

بیشتر بخوانید: پرورش افکار

 

4.3/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx