آیا وقتی فردا برسد

Add a Comment
7 Min Read

آیا وقتی فردا برسد، آماده هستید؟

به‌راحتی می توان گفت: “فردا به آن خواهم رسید.” شما می توانید آرزوهایتان را هفته ها و ماه ها به تعویق بی اندازید. اما وقتی کارتان را انجام دهید، متوجه خواهید شد که زمان را از دست‌ داده‌اید و به اهداف خود نرسیده اید.

آشنا به نظر می رسد؟ این متن راهنمای عالی برای شماست. وقت آن است که آن رویاها را از ذهنتان بیرون بیاورید و غبار آن‌ها را پاک کنید و آن‌ها را در زندگی خود تحقق بخشید.

چرا از دنبال کردن اهداف خود دست کشیدید؟

وقتی اهداف خود را تعیین می کردید، تمام نیت شما، رسیدن به آن‌ها بود. این احتمالات شما را به وجد می‌آورد. همان سالی بود که شما آن ترفیع را دریافت کردید، یا مدرک خود را گرفتید، یا آن کتابی را نوشتید که در ذهن داشتید. اما با گذشت زمان، موانعی بر سر راه شما قرار گرفت. شاید شما تشکیل خانواده داده‌اید و دیگر زمان مشابهی ندارید. یا بدتر از آن، روزمرگی‌هایتان شما را از هدفتان دور کرده است. عدم اعتماد به نفس می تواند یک چیز موذیانه باشد. همچنین ممکن است که از هدف پیشی گرفته باشید (یا متوجه شده باشید که برای شما مناسب نیست) اما هرگز در مورد هدفتان تجدیدنظر نکرده باشید.

چگونه می خواهید دوباره شروع کنید

آیا وقتی فردا برسد

وقت آن است که لیست اهداف خود را بیرون بیاورید و یک بررسی کامل انجام دهید. قبل از اینکه بتوانید فهرست جدیدی تهیه کنید، باید چند مرحله اولیه را انجام دهید.

  1. اهداف شما چند ساله است؟ اگر آن‌ها بیش از یک سال سن دارند، وقت آن است که آن‌ها را از دیدگاه فعلی خود دوباره بررسی کنید. آیا هنوز هم چیزی است که در زندگی شما جای می گیرد؟ رویاها می توانند در طول زمان تغییر کنند و اهداف شما نیز باید تغییر کنند.
  2. احساسات خود را بررسی کنید. ممکن است این باورهای بنیادین شما باشند که به‌طور مثبت یا منفی شما را در زندگی هدایت می کنند. عزت‌نفس پایین این احساس را ایجاد می کند که شما لایق چیزهایی که دنبال می کنید نیستید، بنابراین از دنبال کردن آن رویاها دست می کشید. اکنون زمان بسیار خوبی برای ایجاد اعتمادبه‌نفس است که به همه زمینه های زندگی شما کمک می کند.
  3. انگیزه شما چیست؟ آیا مقصودتان از دنبال کردن این اهداف این است که از نظر مادی از دیگران پیشی بگیرید؟ آیا همسر، شریک زندگی یا والدین شما را به سمت چیزی سوق می دهند که فکر می کنید برای شما مناسب نیست؟ وقت آن است که به‌آرامی اما قاطعانه نیازهای خود را بیان کنید. اعتمادبه‌نفس شما همچنین بر احساس شما نسبت به خود و اینکه چگونه جایگاه خود را در جهان می بینید، نقش دارد. اطمینان حاصل کنید که آن چشم‌انداز برایتان واضح است و دیدگاه شخص دیگری از آن نیست.
  4. انتخاب متفاوتی داشته باشید. پذیرفتن زندگی‌ای که رویاهای شما را در بر نمی گیرد، انتخابی است که شما آگاهانه انجام داده اید یا نداده اید. وقت آن است که یک انتخاب جدید کنید، انتخابی که شما را شادتر می کند.

هنگامی‌که جنبه ذهنی اهداف خود را تحت کنترل گرفتید، وقت آن است که نگاهی به وظایف بیندازید.

در مورد اهداف خود باهوش (SMART) باشید

درحالی‌که این حروف بزرگ تأکید زیادی دارند، اما در واقع یک مخفف نیز هستند. SMART به شما کمک می کند تا در هنگام تعیین اهداف، روی چیزهایی تمرکز کنید که واقعاً مهم هستند. ما می‌توانیم با خیال‌پردازی درباره نتیجه نهایی یا فکر کردن به یک مانع خیالی هدفمان را فراموش کنیم. وقتی اهدافتان را می نویسید، باید متمرکز بمانید.

آیا وقتی فردا برسد

خاص (Specific) : اگر هدف شما خیلی بزرگ یا گسترده باشد، به آن نخواهید رسید. “من ترفیع می‌خواهم” در مقابل “من می خواهم به مدیر ارشد در بخش فعلی خود ارتقا پیدا کنم” دو هدف کاملاً متفاوت هستند. کلماتی که انتخاب می کنید نیز مهم هستند. اصطلاحاتی را انتخاب کنید که با شما همخوانی داشته باشد.

قابل‌اندازه‌گیری (Measureable) : اگر نتوانید هدف خود را اندازه‌گیری کنید، راهی ندارید که بدانید به آن رسیده اید یا خیر! گفتن اینکه می‌خواهید بتوانید یک مایل بدوید (به‌جای اینکه فقط “در فرم” باشید) یک هدف بسیار دقیق را تعیین می‌کند.

قابل‌دستیابی (Achievable) : اگر هیچ راهی برای رسیدن به آن هدف وجود ندارد، در لیست شما قرار نمی گیرد، حداقل نه به آن شکل که تصور می کنید. شاید بتوانید آن را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید. اگر نه، پس ممکن است هدف مناسبی برای شما نباشد.

مرتبط (Relevant) : این کلمه مشابه واژه «دست‌یافتنی» است، اما ما واقع‌بینانه را هم به آن اضافه می کنیم. گاهی اوقات مربوط به زمان‌بندی نیز می شود. آیا زمان مناسبی برای دنبال کردن آن هدف است؟

زمان (Time) : باید زمان را به اهداف خود اضافه کنید. این به شما احساس فوریت می‌دهد و به شما کمک می‌کند در صورت سخت‌تر شدن شرایط، از پس آن برآیید. زمان را هم زیاد طولانی نکنید، زیرا  هدف را مغلوب می کند.

یک نکته را باید در نظر داشت: اهداف قابل‌تغییر هستند. نه به این معنی که پس از برنامه‌ریزی، هدفتان را کنار بگذارید بلکه این بدان معناست که اشکالی ندارد که چیزها را بر اساس آنچه یاد می‌گیرید تنظیم کنید. اگر متوجه شدید که خیلی آسان است، حتی می توانید چیزهایی را به هدفتان اضافه کنید. شاید قوی‌تر از آن چیزی باشید که فکر می‌کنید و برایتان به‌راحتی آب خوردن بود و به موفقیت رسیدید.

همه را کنار هم بگذار

وقتی فرآیند رسیدن به هدف را در ذهن خود ترسیم می کنید، به یک هدف معنادار دست می یابید که شما را هیجان‌زده می کند. هیجان‌زده بودن در مورد اهداف خود، راز واقعی دستیابی به آن‌هاست. استیو جابز می‌گوید: «اگر روی چیزی هیجان‌انگیز کار می‌کنید که واقعاً به آن اهمیت می‌دهید، لازم نیست تحت‌فشار قرار بگیرید. رویای شما، شما را به سمت هدفتان می کشد.» وقت آن رسیده است که رویای خود را پیدا کنید !

منابع:

https://www.success.com/when-tomorrow-becomes-today-will-you-be-ready/

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx