هنر یادگیری زندگی کردن با عوامل استرس زا (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه مطالعه

 هنر یادگیری زندگی کردن با عوامل استرس زا (قسمت اول)

لابد امروز هم بدتر از دیروز احساس اضطراب و استرس داشتید. بدن شما متشنج شده و یا دستان شما عرق کرده است. بدن شما اثرات استرس را احساس می کند.

اما چگونه و چرا این اتفاق می افتد؟ عوامل استرس زا چیست و و از همه مهم تر، چگونه می توانید با آن ها مقابله کنید؟

اولین چیزی که باید در مورد عوامل استرس زا بدانید این است که آنها بر همه افراد تأثیر می گذارند. شما تنها کسی نیستید که با موقعیت های استرس زا سر و کار دارید؛ اما شما و هر کس دیگری قطعا می توانید کاری در جهت کاهش آن انجام دهید.

یادگیری چگونگی شناسایی منابع استرس و تأثیر آنها بر شما اولین قدم برای رسیدگی و کاهش آن است.

و از آنجایی که استرس روزانه کاری بر ما تأثیر می‌گذارد، ما نکاتی را در مورد چگونگی کاهش عوامل استرس‌ زا در محل کار به شما ارائه خواهیم داد. به‌علاوه، اهمیت آرامش و اینکه چه کسی می‌تواند به شما در این امر کمک کند، خواهیم گفت. پس در این مسیر همراه ما باشید.

 هنر یادگیری زندگی کردن با عوامل استرس زا (قسمت اول)

عوامل استرس زا چیست؟

عامل استرس زا موقعیت یا رویدادی است که باعث می شود ما احساس استرس کنیم. آنها می توانند عوامل داخلی یا خارجی باشند، مانند خاطرات، محیط، یا افراد اطراف ما. آنها همچنین بسیار وابسته به شخصیت هر کسی هستند. منبع مهم استرس برای یک فرد ممکن است برای دیگری اصلا استرسی ایجاد نکند.

برای روشن تر شدن این موضوع، اجازه دهید در مورد انواع مختلف عوامل استرس زا و چگونگی شکل گیری استرس در بدن ما صحبت کنیم.

واکنش استرسی ما زمانی اتفاق می افتد که مغز ما یک تهدید را تشخیص دهد. این می تواند هر رویداد استرس زا، مانند یک حادثه طبیعی یا یک جلسه مهم درباره مسائل مالی باشد.

بخش آمیگدال مغز ما که احساسات ما را پردازش می کند، سیگنالی به هیپوتالاموس می فرستد تا با سیستم عصبی ما ارتباط برقرار کند و هورمون های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین را آزاد کند. همه این اتفاقات در عرض چند ثانیه از مغز ما رخ می دهد که یک تهدید را تشخیص می دهد.

هجوم آدرنالین واکنش جنگ یا گریز ما را تحریک می کند. در حالی که کورتیزول برای کاهش التهاب، کمک به ما برای عمل تحت فشار، کمک به کنترل سطح قند خون و غیره عالی است، سطح بالای کورتیزول می تواند به سندرم کوشینگ و سایر مسائل مانند بیماری های قلبی عروقی، اضطراب و افسردگی کمک کند.

استرس حاد یا مزمن هنوز هم بر بدن ما تاثیر می گذارد، به خصوص اگر اختلال استرس حاد یا استرس روانی طولانی تر از رویداد های آسیب زا را تجربه کنیم. برای اینکه بتوانیم به بهترین شکل با عوامل استرس زا مبارزه کنیم، باید انواع استرس و نحوه مبارزه با آن ها را یاد بگیریم.

 هنر یادگیری زندگی کردن با عوامل استرس زا (قسمت اول)

5 علت رایج استرس

آنچه باعث استرس ما می شود اغلب خارج از کنترل ما است، اما رویدادهای زندگی روزمره ما قطعا می توانند به استرس ما کمک کنند. اگر بخواهیم علل استرس در زندگی خود را شناسایی کنیم، باید خودآگاهی کافی برای توجه و تامل داشته باشیم.

اگر برای شروع به کمک نیاز دارید، انجمن روانشناسی آمریکا (APA) یک نظرسنجی انجام داد و برخی از مهم ترین دلایل استرس را برای آمریکایی ها در سال 2021 پیدا کرد :

 1. کار

جای تعجب نیست که در محل کار احساس استرس داشته باشیم. ضرب‌ الاجل ‌های پروژه، درگیری با سایر همکاران، مدیران، فرسودگی شغلی و زندگی روزمره ما می‌تواند بسیار طاقت فرسا شود.

استرس ناشی از کار می تواند ناشی از کمال طلبی و اعمال فشار بیش از حد بر خود برای رسیدن به آن باشد. حتی ممکن است احساس کنید که یک معتاد به کار هستید.

 1. پول

استرس مالی بر افراد در هر سنی تأثیر می گذارد. دانشجویانی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند ممکن است نگران وام های دانشجویی خود باشند، در حالی که دیگران ممکن است در مورد خرید خانه استرس داشته باشند. شاید افرادی که سال ها کار کرده اند، نگران پس انداز بازنشستگی خود باشند.

بررسی نسل Z و نسل هزاره ۲۰۲۲ دلویت نشان داد که 29 درصد از نسل Z و 36 درصد از نسل هزاره ها هزینه زندگی را بزرگ ترین نگرانی مالی خود می دانند ؛ و 47 درصد از نسل Z و 43 درصد از نسل هزاره، آینده مالی بلندمدت خود را دلیل اصلی احساس استرس در بیشتر مواقع ذکر می کنند. مسئله پول نیز بر احساسات تاثیر می گذارد و نوسانات اقتصادی این استرس را تشدید می کند.

در حالی که حذف کامل این عامل استرس زا همیشه امکان پذیر نیست، می توانید با یادگیری بیشتر در مورد امور مالی، تعیین اهداف مالی و یادگیری تکنیک های بودجه بندی، خود را توانمند کنید.

همچنین به افزایش درک شما از احساسات خود در مورد پول کمک می کند تا بفهمید چه زمانی این عامل استرس زا را بیشتر احساس می کنید و چگونه می توانید آن را مدیریت کنید.

 هنر یادگیری زندگی کردن با عوامل استرس زا (قسمت اول)

 1. اقتصاد

همه انواع عوامل اقتصادی در اینجا نقش دارند. یک نظرسنجی نشان داد که 87 درصد از آمریکایی ‌های مورد بررسی تورم اقلام روزمره مانند بنزین و مواد غذایی را منبع مهم استرس می‌ دانند. همه چیز از دستمزدها، نرخ ‌های مالیات و فعالیت ‌های دولتی نیز می ‌تواند به عوامل استرس ‌زای اقتصادی کمک کند.

 1. مسئولیت های خانوادگی

هر کس در خانواده خود روابط و مجموعه ای از مسئولیت ها متفاوت دارد. والدین مجرد نسبت به افرادی که شریک زندگی برای حمایت از آنها دارند استرس بیشتری را احساس می کنند. یا افراد می توانند در مورد حمایت از اعضای خانواده و عزیزان خود و مراقبت از سلامت و رفاه آنها استرس داشته باشند.

 1. نگرانی های سلامت شخصی

سایر مشکلات سلامتی که با آن روبرو هستیم می توانند باعث ایجاد احساس استرس در ما شوند. شاید به زودی عمل جراحی داشته باشیم یا نگران سلامت قلب خود باشیم. درد مزمن می تواند باعث استرس شود ، در حالی که استرس می تواند درد مزمن را تشدید کند و یک چرخه ناخوشایند ایجاد کند.

بیماری های جسمی ما می توانند بر ذهن ما تاثیر بگذارند و در صورت عدم درمان باعث استرس طولانی مدت شوند.

اگر برای شناسایی علت استرس خود به کمک نیاز دارید، با یک مربی فردی (کوچ فردی) ملاقات کنید. او می توانند جنبه هایی از زندگی شما را که پر از عوامل استرس زا هستند تجزیه کنند و شما را به سمت مدیریت آنها راهنمایی کنند تا کیفیت زندگی شما ارتقا یابد.

اثرات فیزیکی استرس چیست؟

در کنار مشکلات بالقوه سلامت روان ناشی از استرس، سلامت جسمانی ما نیز در خطر است. شاید استرس ما باعث می شود که ما دچار یک بحران وجودی شویم و بر سلامت قلب ما تأثیر بگذارد.

می‌ توانیم برخی از این نشانه ‌ها را به مشکلات سلامتی دیگر نسبت دهیم، اما همچنان خوب است که از آنها آگاه باشیم تا استرس شدید را تشخیص دهیم.

 هنر یادگیری زندگی کردن با عوامل استرس زا (قسمت اول)

در اینجا برخی از اثرات فیزیکی استرس آورده شده است :

 • مشکلات قلبی عروقی مانند بیماری قلبی و فشار خون بالا
 • تضعیف سیستم ایمنی و افزایش خطر ابتلا به بیماری های دیگر
 • سردرد و میگرن طولانی مدت
 • ناراحتی معده و مشکلات گوارشی
 • تنش در عضلات صورت و فک
 • خستگی یا نداشتن خواب کافی

منبع:

 • https://www.betterup.com/blog/what-are-stressors

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx