7 گام برای طراحی زندگی خود برای به حداکثر رساندن موفقیت

Add a Comment
17 Min Read

آیا شما آگاهانه زندگی خود را طراحی می کنید؟ آیا واقعاً درک می کنید که این به چه معناست و چگونه آن را انجام دهید؟

این مهم است زیرا، در زمانی که بازاریابان آنلاین خدمات یا محصولات خود را ارائه می ‌کنند و قول می ‌دهند که زمان و آزادی مالی لازم برای ایجاد «زندگی بر اساس طراحی» خود را در اختیار شما قرار دهند، برای شما مهم است که درک درستی از این موضوع داشته باشید. طراحی زندگی شما در واقع چگونه به نظر می رسد و چگونه آن را به طور موثر انجام دهید.

مشکل این است که اگرچه از نظر تئوری عالی به نظر می ‌رسد، اما اکثر مردم نمی‌ دانند که ایجاد یک زندگی معنادار از طریق طراحی به چه معناست، و سرنخ ابتدایی برای شروع این مسیر و گذر از حالت انفعال را ندارند.

به همین دلیل، من قصد دارم ۷ مرحله برای طراحی زندگی خود را به روشی پایدار و عاقلانه با شما به اشتراک بگذارم.

7 گام برای طراحی زندگی خود برای به حداکثر رساندن موفقیت

مرحله ۱: آنچه را که می خواهید مشخص کنید

هسته اصلی طراحی زندگی شما این سوال است که واقعاً چه می خواهید و چه چیزی به شما کمک می کند هر روز هیجان زده از خواب بیدار شوید. برای رسیدن به این هدف، باید دقیقاً آنچه را که می خواهید مشخص کنید.

ما در جامعه‌ ای زندگی می ‌کنیم که مردم غرق در اطلاعات ورودی، افکار، باورها و نظرات دیگران هستند. ناگفته نماند، محیط هایی که ما به طور معمول در آن قرار داریم بر ارزش ها، باورها و خواسته های ما در سطح عمیقی تأثیر می گذارد.

به همین دلیل، از دست دادن ارتباط با اینکه چه کسی هستیم و چه چیزی در زندگی می خواهیم در میان این همه شلوغی بسیار آسان می شود.

به همین دلیل است که شفاف بودن بسیار مهم است.

شفافیت اساس طراحی زندگی شماست، زیرا بدون آن، خواسته ها و انتظاراتی که دیگران از زندگی شما دارند، تسخیر خواهند شد.

برای اینکه زندگی خود را طراحی کنید، باید از داستان های گذشته خود رها شوید که به شما گفته اند که چه کسی هستید و چه چیزی باید بخواهید. تنها راه مؤثر برای انجام آن، جستجوی شفافیت است. می توانید این کار را از طریق نقشه ذهنی، ژورنال یا مدیتیشن انجام دهید.

اگر نمی ‌دانید وقتی می ‌خواهید با زندگی خود چه کاری انجام دهید، از کجا شروع کنید، این مقاله را بررسی کنید.

7 گام برای طراحی زندگی خود برای به حداکثر رساندن موفقیت

مرحله ۲: اولویت بندی

حالا، وقتی در مورد چیزی که می خواهید شفاف شوید، ممکن است چیزهای زیادی به دست آورید که می خواهید در مورد آن ها اقدام کنید.

هرکدام از اینها ممکن است میزان تلاش متفاوتی بخواهند. این می تواند تغییر شغل، نقل مکان به مکان دیگری و ترک یک عادت بد باشد.

هر چه پیش می آید، فهرستی از همه چیزهایی که شما را به زندگی خوب یا ایده آل نزدیک می کند، نگه دارید.

به خاطر داشته باشید که وقتی مدام درگیر پیام های رسانه های اجتماعی و زندگی روزمره هستید، واضح فکر کردن بسیار دشوار است، بنابراین سعی کنید زمانی را پیدا کنید که بتوانید به یک مکان ساکت بروید و واقعاً به اولویت های زندگی خود فکر کنید.

اگر برای تهیه یک لیست کوچک تلاش می کنید، پس چیزی که نیاز دارید کمی استراحت است. این می تواند به اندازه یک سفر تک نفره یا خاموش کردن تلفن همراه خود برای چند تعطیلات آخر هفته به هر جایی که مدنظر دارید باشد. مدیتیشن همچنین می تواند در مورد تمرکز و پاکسازی ذهن شما معجزه کند.

هر کاری که انجام می دهید، زمان بیشتری برای خلوت کردن با افکار خود، بدون هیچ گونه حواس پرتی پیدا کنید.

با گذشت زمان وضوح بیشتری به شما خواهد رسید. متوجه خواهید شد که همان چیزها بارها و بارها ظاهر می شوند. اینها هستند که اهمیت دارند.

هیچ کس از شما انتظار ندارد که کارها و وظایف خود را در یک صفحه گسترده اکسل وارد کنید، مدیر پروژه خود شوید، و بر چندین جریان کاری به طور همزمان نظارت کنید تا مطمئن شوید همه چیز قبل از پایان سال مالی تحویل داده می شود.

انجام فعالیت های بیش از حد در یک زمان طاقت فرسا خواهد بود.

شما نمی توانید در زندگی فعلی خود یک شبه تصمیم بگیرید که خانه خود را بفروشید یا برای تحصیل در رشته فیریک کنید یا به یک ورزشکار معمولی تبدیل شوید.

بفهمید چه چیزی برای شما مهم است. چه چیزی بزرگ ترین تفاوت را ایجاد خواهد کرد؟

اگر بتوانید یک مورد را در لیست خود انجام دهید، آن چه چیز بود؟ و چرا؟ آیا چند اقدام کوچک تر و آسان تر در لیست شما وجود دارد که بتوانید با آنها شروع کنید؟

7 گام برای طراحی زندگی خود برای به حداکثر رساندن موفقیت

مرحله ۳: یک طرح ایجاد کنید

هنگامی که دقیقاً در مورد آنچه در زندگی خود می خواهید شفاف سازی کردید، کار واقعی «طراحی» زمانی اتفاق می افتد که برنامه ای برای رسیدن به آن خواسته ها ایجاد می کنید.

اگر مطمئن نیستید که یک برنامه خوب شامل چه مواردی می شود، این مقاله محل خوبی برای شروع است.

به زندگی خود مانند یک اثر معماری زیبا فکر کنید. اینطور نبوده که گروهی از سازندگان بدون فکر و برنامه ریزی و تلاش در روزها و شبی های متوالی شروع به دور هم ریختن وسایل کرده باشند به این امید که اتفاق خوبی از آب در بیاید.

در عوض، آنها کار طاقت فرسا نقشه برداری تک تک جزئیات آن سازه را انجام دادند و خیلی قبل از اینکه حتی در ساختن آن دست به کار شوند، این کار را انجام دادند.

یکی از بزرگ ترین دلایلی که مردم هرگز نمی ‌توانند آنطور که می ‌خواهند زندگی کنند این است که تمایلی به انجام کارهای لازم برای ایجاد برنامه ‌ای برای رسیدن به آن ندارند.

بله، سخت کوشی، پشتکار و باور، همگی بخش های ضروری شما هستند که به طور موثر زندگی را که    می خواهید ایجاد می کنید و زندگی می کنید، اما اگر برنامه ای برای طراحی و ساختن زندگی خود نداشته باشید، همه اینها بیهوده هستند.

مانند یک معمار باشید و قبل از اینکه شروع به شکستن، تاب دادن چکش و ساختن هر چیزی مهم در زندگی خود کنید، برای ایجاد نقشه وقت بگذارید.

در غیر این صورت، ممکن است متوجه شوید که ساختاری که ساخته اید، آن چیزی نیست که انتظارش را داشتید.

7 گام برای طراحی زندگی خود برای به حداکثر رساندن موفقیت

مرحله ۴: یک مهلت تعیین کنید

تعیین مهلت زمانی که زندگی‌ تان را طراحی می ‌کنید، به این معناست که خودتان را مسئول نگه دارید. شما تصمیم گرفتید که می خواهید به اورلاندو نقل مکان کنید تا با میکی موس یکجا باشید. شما در ۱۰ سالگی چنین تصمیمی گرفتید و اکنون ۴۵ ساله هستید.

وقتی برای خود مهلت تعیین نمی کنید این اتفاق می افتد.

در این حین، هر بار که به این فکر می کنید که چگونه اقدامی نکرده اید، احساس بدی پیدا می کنید.

برای جلوگیری از این امر، مهلتی برای خود تعیین کنید که نسبت به تلاش ذهنی/عاطفی/فیزیکی مورد عمل مربوط باشد.

به عنوان مثال، شما قبلاً تصمیم گرفته اید که می خواهید میزان غذاهای ناسالم را که می خورید کاهش دهید. این چیزی است که می توانید بلافاصله شروع کنید و چند هفته روی آن کار کنید در حالی که تبدیل به یک عادت می شود.

به عنوان مثال دیگر، شما تصمیم گرفته اید که می خواهید یک رابطه دشوار را ترک کنید. ممکن است انتظار اینکه این اتفاق در هفته آینده رخ دهد واقع بینانه نباشد زیرا باید برنامه ریزی کنید که کجا زندگی کنید، به چه کسی برای حمایت اعتماد کنید و غیره. مهلت برای این کار می تواند سه یا چهار ماه باشد.

در عین حال، اگر برای خود مهلت تعیین کردید و در نهایت به آن نرسیدید، خودتان را مورد سرزنش قرار ندهید. به سادگی به خودتان یک تمدید کوتاه بدهید و به مسیر خود بازگردید.

7 گام برای طراحی زندگی خود برای به حداکثر رساندن موفقیت

مرحله ۵: انعطاف پذیر و روشن فکر باشید

حتی زمانی که برنامه ‌ای در کار باشد، کسانی که کامل ‌ترین و شادترین زندگی ‌ها را دارند کسانی هستند که نسبت به تغییر و فرصت ‌های جدید انعطاف ‌پذیر و باز هستند.

یکی از نکات منفی برنامه ریزی این است که، چون زمان، انرژی و تلاش زیادی برای ایجاد آن صرف می کنید، می توانید در مورد دنبال کردن آن بسیار کمالگرا باشید.

مشکل این است که بسیاری از جنبه ‌های زندگی شما دائماً در حال تغییر هستند و این ماهیت در جریان بودن زندگی است که عدم اطمینان و ماجراجویی را به تصویر می‌ کشد. بنابراین، برنامه ‌هایی که امروز   می ‌کنید ممکن است فردا دیگر برقرار نباشند.

ممکن است برنامه هایی برای بازگشت به مدرسه برای ادامه تحصیل داشته باشید، اما ممکن است فرصتی برای قدم گذاشتن به سمت کارآفرینی در دسترس باشد.

ممکن است دستیابی به یک هدف بزرگ در برنامه های شما باشد، اما ممکن است یک هدف بزرگ تر خود را نشان دهد یا اینکه هدف اصلی دیگر برای شما جالب نباشد.

در هر دوی این سناریوها، متعصب بودن در مورد اجرای طرح اصلی ممکن است به ضرر فرصت های آینده باشد. نکته اصلی در همه این موارد این است که وقتی صحبت از طراحی زندگیتان می شود، قطعا می خواهید برنامه ای در سر داشته باشید، اما باید قلب باز و ذهن باز داشته باشید.

7 گام برای طراحی زندگی خود برای به حداکثر رساندن موفقیت

مرحله ۶: بیشتر اوقات «نه» بگویید

اگر حتی هیچ چیز از این مقاله به کار شما نیاید اما مطمئن باشید این یک مورد بسیار نجات بخش است.

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که در آن «زندگی پرمشغله» بسیار مورد تحسین و تشویق واقع می شود. مشکل این است که وقتی مشغله به روش پیش فرض زندگی شما تبدیل می شود، چیزهایی که بیشتر به آنها اهمیت می دهید راهی برای مدفون شدن در زیر چیزهای دیگر پیدا می کنند.

به همین دلیل است که اگر می خواهید طراحی زندگی خود را شروع کنید، هنر ظریف یادگیری نه گفتن بیشتر از هر مورد دیگری ضروری است.

یک حقیقت در مورد زندگی این است که شما نمی توانید دو کار را در آن واحد انجام دهید؛ حداقل نه گفتن به طور موثر.

اگر کارهای ناشناخته ها و زمان محدودی که دارید را با هم جمع کنید، یا زندگی خود را طراحی می کنید، یا قربانی برنامه های دیگران می شوید.

ما در فرهنگی زندگی می کنیم که در نه گفتن حس منفی وجود دارد. به همین دلیل، بیشتر افراد توانایی موضع گیری موثر برای زمان خود را ندارند و با اعتماد به نفس به چیزی نه می گویند.

چه به خاطر ترس از ناراحت کردن کسی باشد و چه به خاطر ترس از دست دادن کسی، افراد در نه گفتن عالی نیستند.

با این حال، اگر واقعا می خواهید طراحی زندگی خود را به طور موثر شروع کنید، ضروری است که کنترل زمان و برنامه خود را به دست بگیرید.

7 گام برای طراحی زندگی خود برای به حداکثر رساندن موفقیت

مرحله ۷: درک کنید که شکست بخشی از مسیر است

بیشتر مردم در ترس از شکست زندگی می کنند و این ترس توانایی آنها را برای دنبال کردن اهداف، رویاها و آرزوهای واقعی از بین می برد. با این حال، اگر می خواهید بتوانید زندگی خود را طراحی کنید، نه تنها باید بپذیرید که شکست بخشی از این فرآیند خواهد بود، بلکه باید یاد بگیرید که آن را بپذیرید.

من به شما می گویم چرا: از طریق شکست های زندگی است که ما اغلب بزرگ ترین درس های خود را می آموزیم و قادر به رشد بیشتر هستیم.

می بینید، اکثر مردم وقت نمی گذارند که به موفقیت های خود فکر کنند تا بفهمند چه چیزی خوب پیش رفت که به آن ها امکان پیروزی داد. و قطعا زمان نمی برند تا ارزیابی کنند که دفعه بعد چه کاری می توانند بهتر انجام دهند.

با این حال، زمانی که افراد شکست می خورند، تمایل دارند کمی بیشتر تأمل کنند، به خصوص در مورد اینکه چرا در وهله اول شکست خورده اند. اگر بتوانید یاد بگیرید که شکست های خود را کمی بیشتر کنکاش کنید و آنها را به عنوان فرصت های یادگیری ببینید، خود را برای موفقیت بلندمدت آماده خواهید کرد.

یکی از بزرگ ترین مشکلات شکست این است که مردم آن را به عنوان یک علامت توقف می بینند. آنها فکر می کنند که این پایان راه است، اما لازم نیست که چنین باشد.

اگر می خواهید طراحی زندگی خود را شروع کنید، به جای آن به شکست به عنوان یک نشانه تسلیم فکر کنید، مکانی که در آن مکث می کنید، موقعیت را ارزیابی می کنید و زمانی که آماده هستید ادامه می دهید.

وقتی بتوانید به این شکل به شکست نگاه کنید، شروع به درک مزایای آن می کنید، و زمانی که بتوانید مزایای آن را درک کنید، نه تنها ترس از شکست را کنار خواهید گذاشت، بلکه شروع به پذیرش آن خواهید کرد.

سخن نهایی

طراحی زندگی ایده آل و زندگی کردن آن کاملاً ممکن است. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که این یک فرآیند آگاهانه است.

درست مانند معماری، کارهای بزرگ هم به طور تصادفی اتفاق نمی ‌افتند؛ بلکه از طریق اقدام آگاهانه و عمدی است که یک فرد می تواند یک زندگی خوب بسازد.

با اقدام کردن به ۷ مرحله ذکر شده در اینجا، کارآمدتر خواهید بود و در واقع از فرآیند طراحی زندگی خود لذت خواهید برد.

منبع:

  • https://www.lifehack.org/868291/designing-your-life
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx