سلامت روان ورزشکاران

یک نظر اضافه کنید
12 دقیقه مطالعه

سلامت روان ورزشکاران

سلامت روان به عنوان یکی از مهم ترین عوامل در جوامع روان شناسی تفکر و احساسات همه را تحت تأثیر قرار می دهد. علاوه بر این آن دسته از افرادی که از نظر روانی سالم هستند، به خوبی می توانند، با نگرانی ها کنار بیایند و آنها را کنترل کنند. از طرفی هم سلامت روان ورزشکاران مهم ترین مسئله ای است که به هیچ عنوان نباید آن را نادیده گرفت. در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی دررابطه با سلامت روان و اهمیت آن در ورزشکاران اطلاعاتی مفیدی را بیان کنیم.

سلامت روان چیست؟

سلامت روان در هر مرحله از زندگی از کودکی تا بزرگی حائز اهمیت است. درصورتی که افراد در مراحل زندگی خود مشکلاتی در رابطه با ذهن پیدا کنند، طرز فکر، حال روحی و رفتار آنها تحت تأثیر قرار می گیرد. مشکلات ذهنی بسیار رایج هستند و ممکن است که بر اثر عوامل مختلف به وجود بیایند.

در این شرایط همه افراد حتی ورزشکاران به راحتی می توانند، خود را درمان کنند و حال روحی خود را به خوبی بهبود ببخشند. اما نکته ای که در این قسمت ذکر آن حائز اهمیت است، این است که سلامت روان ورزشکاران نباید نادیده گرفته شود و درمان آن به باید به موقع انجام شود.

چرا سلامت روان اهمیت دارد؟

سلامت روان یکی از مهم ترین مسائلی محسوب می شود که وجود آن در همه افراد و ورزشکاران مهم و ضروری است. در واقع آن دسته از افرادی که از نظر ذهنی و روانی سالم هستند، از فواید و مزایای بسیار فوق العاده ای در زندگی شخصی خود بهره مند می شوند.

از این مزایا می توان به کنترل استرس، سلامت فیزیکی، داشتن روابط اجتماعی خوب، درک توانایی ها یا استعدادها و همچنین داشتن عملکرد فوق العاده در حرفه اشاره کرد. سلامت روان ورزشکاران به اندازه سلامت جسمی و فیزیکی حائز اهمیت است. به عنوان مثال اختلالات ذهنی ممکن است که افراد را با مشکلاتی مانند سکته، دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی مواجه کند.

 

سلامت روان ورزشکاران

سلامت روان ورزشکاران و اهمیت آن

اختلالات ذهنی چه نوع اختلالاتی هستند؟

همان طور که در قسمت های بالاتر بیان کردیم، اختلالات ذهنی شرایط جدی محسوب می شوند که زندگی، طرز تفکر و حال روحی همه حتی ورزشکاران را تحت تأثیر قرار می دهند. این اختلالت امکان دارد که موقتی یا طولانی مدت باشند.

در واقع چنین مشکلاتی نه تنها عملکرد،بلکه روابط اجتماعی افراد را نیز با اختلالاتی مواجه می کند. گاهی اوقات این اختلالات به قدری شدید می شوند که زندگی فرد را به طورکلی مختل می کنند و مشکلات و چالش های سختی را برای آنها ایجاد خواهند کرد.

عوامل تأثیرگذار روی سلامت روان

همان طور که در بخش های بالاتر بیان کردیم، روان هر شخصی یکی از مهم ترین مسائلی محسوب می شود که باید به سلامت و سالم بودن آن توجه ویژه ای را کرد. عوامل مختلفی وجود دارند که ممکن است، تأثیرات مخربی روی روان بگذارند و آن را با اختلالاتی مواجه کنند. در این بخش قصد داریم، عواملی که بر ذهن تأثیر می گذارند و ممکن است، فرد را با مشکلاتی مواجه کنند، بیان کنیم.

 1. عوامل بیولوژیکی مانند ژنتیک
 2. تجربه های شخصی در زندگی، مواجه شدن با غم و اندوه
 3. سوابق خانوادگی دررابطه با اختلالات ذهنی
 4. سبک زندگی، فعالیت های فیزیکی یا رژیم غذایی نامناسب

در همین راستا نیز انجام برخی از تمرین های آرامش بخش و بعضی از اقدامات می تواند، در کاهش این اختلالات و رفع آنها موثر باشد.

آیا سلامت روان با گذشت زمان تغییر می کند؟

خوب است بدانید که سلامت روان ورزشکاران با گذشت زمان ممکن است که با تغییراتی مواجه شود. به عنوان مثال ورزشکارانی که با شرایط سخت مانند بیماری های شدید و مزمن، مراقبت از فرد بیمار یا حتی مشکلات مالی دست وپنجه نرم می کنند، احتمال دارد که با اختلالاتی در ذهن مواجه شوند. اما از طرفی دیگر کمک گرفتن از مشاورین زبده می تواند، به آنها در عدم گسترش اختلالات، حل مشکلات و در نهایت موفق شدن در رشته ورزشی کمک کند.

 

سلامت روان ورزشکاران

سلامت روان ورزشکاران و تغییر آن با گذشت زمان

چه علائمی نشان دهنده وجود اختلالات در ذهن هستند؟

زمانی که بخواهیم، در مورد احساسات صحبت کنیم، مسلماً دانستن این که چه چیزی عادی و چه مسئله ای غیرعادی است، مسئله ای بسیار سخت محسوب می شود. علائمی وجود دارند که هر فردی با مشاهده آنها می تواند، پی به وجود اختلالات ذهنی و روانی ببرد. در قسمت پایین برخی از این عوامل را به اختصار بیان کرده ایم:

 1. تغییرات در عادات غذایی یا خواب
 2. فاصله گرفتن از افراد دیگر و فعالیت های مورد علاقه
 3. کمبود یا نبود انرژی
 4. وجود دردهای غیرعادی در بدن
 5. نا امیدی
 6. سیگار کشیدن، مصرف نوشیدن های غیرمجاز و مصرف مواد مخدر
 7. احساس خشونت، ناراحتی و ترس
 8. داشتن احساسات ناخوشایند
 9. عدم توانایی برای انجام فعالیت های روزانه

نظر سازمان بهداشت جهانی دررابطه با سلامت روان

سازمان بهداشت جهانی سلامت روان را به عنوان نوعی سلامت تعریف می کند که به وسیله آن افراد می توانند، توانایی های خود را بشناسند و راه حل های متنوعی را به منظور مدیریت اضطراب برای خود پیدا کنند. علاوه بر این سالم بودن روان و ذهن بر روابط اجتماعی افراد نیز تأثیر خوب می گذارد. برای اینکه افراد بتوانند، از زندگی خود لذت ببرند، حتماً باید از نظر روانی سالم باشند.

در همین راستا نیز تعادل برقرار کردن بین مسئولیت های شخصی یا حرفه ای، زندگی اجتماعی و فعالیت های روزانه افراد مهم و ضروری محسوب می شود. اگرچه ممکن است که عوامل مختلفی این تعادل را از بین ببرد و مشکلاتی مانند نگرانی، اضطراب یا افسردگی را ایجاد کند.

اهمیت سلامت روان ورزشکاران

همان طور که می دانید، ورزشکاران به سلامت جسمی خود بسیار اهمیت می دهند. در واقع هدف اصلی آنها این است که بهترین عملکرد را در رشته ورزشی خود داشته باشند و بتوانند، به خواسته خود و موفقیت  برسند. در همین راستا نیز ممکن است که سلامت روان ورزشکاران نادیده گرفته شود و  آنها با مشکلات و چالش های جدی مانند افسردگی و اضطراب مواجه شوند.

گاهی اوقات احتمال دارد که هم برای ورزشکاران مبتدی و هم حرفه ای مشکلاتی به وجود آید. خوب است بدانید که معمولاً افسردگی رایج ترین مشکل بین ورزشکاران حرفه ای است. از طرفی هم خیلی از آنها با اختلالات دیگری مانند استرس، اضطراب و مشکلات غذایی روبه رو می شوند. ورزشکارانی که از اختلالات روانی رنج می برند، به سختی می توانند، در تمرین ها شرکت کنند.

 

سلامت روان ورزشکاران

سلامت روان ورزشکاران و سلامت جسمی آنها

 

در واقع عدم فعال بودن، سلامت جسمانی و فیزیکی آنها را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. برای اینکه ورزشکاران بتوانند، بهترین عملکرد را در رشته ها ورزشی یا حتی تمرین های ورزشی داشته باشند، حتماً باید برنامه هایی در اختیار آنها قرار بگیرد. این برنامه های باید به گونه ای طراحی شوند که هم بر سلامت جسمی و هم سلامت روان ورزشکاران تاکید شود.

چالش هایی که ممکن است ورزشکاران با آنها روبه رو شوند

ورزشکارانی که از اختلالات ذهنی رنج می برند، با چالش ها و مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهند شد. مهم ترین گامی که پیش از هر اقدامی باید برداشته شود، شناسایی این ورزشکاران است. بسیاری از افراد، ورزشکاران و بازیکنان حرفه ای را به عنوان الگویی برای خود در نظر می گیرند. بنابراین درصورتی که این افراد از نظر روانی سالم نباشند، نمی توانند الگوی خوبی برای طرف داران خود باشند. از طرفی هم از چالش های مهم دیگر این است که ورزشکاران بتوانند، این اختلالات را در خود شناسایی کنند و با آن کنار بیایند.

زیرا معمولاً این اختلالات ذهن و عملکرد آنها را تحت تأثیر قرار می دهند و در مراحل اولیه درک و شناسایی آنها توسط ورزشکار ممکن نیست. اشخاصی دیگر مانند دوستان، اعضای خانواده یا حتی مربی می توانند، علائم هشداردهنده اولیه را در ورزشکاران ببینند و تغییر رفتار آنها را مشاهده کنند.

راه حل ها و راهکارهای مناسب برای کمک به ورزشکارانی که از اختلالات ذهنی رنج می برند

یکی از مهم ترین اقداماتی که برای کمک به این ورزشکاران باید انجام شود، بودن در کنار آنها است. حتی گوش دادن به صحبت ها و نظرات آنها و اطمینان آنها از عدم قضاوت شدن نیز می تواند، کمک کننده باشد. علاوه بر این از راهکارهای دیگر برای حل مشکلات این دسته از ورزشکاران می توان به حمایت های گروهی، جلسات روان درمانی یا حتی دارودرمانی اشاره کرد.

مهم ترین گامی که ورزشکاران برای مدیریت اختلالات خود باید بردارند، این است که یاد بگیرند که چگونه استرس و نگرانی های خود کنترل کنند و افکار مثبت را در ذهن خود بپرورانند. در واقع در این شرایط سلامت روان ورزشکاران مهم تر از هر مسئله دیگری است. علاوه بر این مهم ترین کار که ورزشکاران باید انجام دهند، مراجعه به مشاورین زبده و مشورت کردن با آنها محسوب می شود. مشاورین نه تنها می توانند، حال روحی آنها را بهبود ببخشند، بلکه از بدتر شدن حال آنها نیز جلوگیری خواهند کرد.

سلامت روان ورزشکاران

سلامت روان ورزشکاران و راهکارهایی برای تقویت آن

کلام آخر

افرادی که از نظر روانی سالم هستند، نه تنها می توانند، در زندگی شخصی عملکرد بهتری از خود نشان دهند، بلکه از مشکلات روحی نیز دور خواهند ماند. همان طور که در قسمت های بالاتر بیان کردیم، ورزشکاران باید به سلامت روان خود اهمیت دهند.

زیرا عدم توجه به این موضوع هم سلامت فیزیکی و جسمی آنها را تحت تأثیر قرار می دهد و هم سبب می شود که آنها از فعالیت های ورزشی دور بمانند. در واقع سلامت روان ورزشکاران به اندازه سلامت جسمی و فیزیکی آنها حائز اهمیت است. ورزشکاران با مشاهده علائم اولیه بهتر است که هرچه زودتر اقدامات لازم را انجام دهند و با مراجعه با مشاورین مشورت های لازم را از آنها دریافت کنند.

منبع:

 • https://thesportsschool.com/what-is-mental-health/
 • https://www.mentalhealth.gov/basics/what-is-mental-health
 • https://medlineplus.gov/mentalhealth.html
3.7/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx