تمرین ذهن آگاهی برای مادران

یک نظر اضافه کنید
16 دقیقه زمان مطالعه

برخوردار بودن مادران از ذهنی آگاه و باز تاثیر مهمی برتربیت فرزند دارد. آموزش های ذهن آگاهی برای مادران باعث می شود مادرها دارای ذهنی مثبت و مفید شوند و بتوانند فرزندان بهتری تحویل جامعه بدهند. همچنین ذهن آگاهی منجر به افزایش تمرکز نیز می شود؛ افرادی که قدرت تمرکز بالایی دارند می توانند بر موضوعات مثبت تمرکز کرده و از منفی گرایی دوری کنند. در این مقاله تلاش می کنیم تا نکاتی که باعث داشتن ذهن فعال برای مادران می شود را بگوییم و تمرین هایی را جهت این امر آموزش بدهیم.

در لحظه زندگی کردن اولین تمرین ذهن آگاهی برای مادران

یکی از ساده ترین تمرین های ذهن آگاهی تلاش برای زندگی کردن در لحظه حال است. افرادی که همیشه درگیر گذشته خود هستند، نمی توانند لحظات شادی را در زندگی تجربه کنند. گذشته همه افراد شامل لحظات خوب و بد بوده است؛ تمرکز بر لحظات خوب گذشته یا ناراحتی برای حوادث تلخ گذشته شادی فرد را در زمان حال از بین می برد وباعث می شود که فرد نتواند روی نکات مثبت تمرکز کند و شادی را در چیزهای کوچک بیاید. پس نباید فراموش کرد که درلحظه زندگی کردن می تواند عامل مهمی در روابط موفق بین مادر و فرزند به شمار رود.

تمرکز بر تنفس

یکی دیگر از ساده ترین تمرین ها جهت افزایش قدرت ذهن برای مادران تمرکز برتنفس و استفاده از نفس عمیق است. در موقعیت هایی که دچار استرس واضطراب می شوید یا هنگامی که افکار منفی به ذهنتان هجوم می آورند، بهترین کار تنفس عمیق است. چندلحظه ای بنشینید وچشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید؛ تمرکز برتنفس هنگامی که اکسیژن به داخل بدن جذب می شود و همچنین هنگام خروج از ریه ها نقش موثری بردفع انرژی های منفی دارد.

مدیتیشن

مدیتیشن کردن می تواند باعث تمرکز مغز شود و در جذب انرژی های مثبت موثر باشد. انجام این عمل بدین گونه است که فرد به پشت درازمی کشد و پاها و دست های خودرا دراز می کند و توجه خود را روی ناحیه به ناحیه بدن حفظ می کند. در حین انجام این عمل می توان به موسیقی های بی کلام نیز گوش کرد.

نوع دیگری از انجام مدیتیشن نیز وجود دارد که به صورت نشسته انجام می شود. فرد در این حالت به صورت چهارزانو می نشیند، دست هارا در دامان قرار می دهد و از طریق بینی نفس می کشد. انجام این عمل هرروز به مدت بیست الی سی دقیقه برای آگاهی ذهن بسیار مفید است.

مدیتیشن با پیاده روی

فرد یک مکان آرام وساکت را انتخاب می کند و برای مدتی درآنجا به آرامی راه می رود. درحین راه رفتن به احساساتی که دارد توجه کرده و سعی می کند فقط اجازه دهد افکار مثبت وارد ذهنش شوند. بعداز اینکه به انتهای مسیر رسید، دوباره مسیر را یکبار دیگر طی می کند. انجام این عمل برتمرکز ذهن نقش بسیار مفیدی دارد و کمک زیادی به آگاهی ذهن می کند.

پذیرش خود

پذیرش و دوست داشتن خود یکی دیگر از عوامل مهم در زمینه ذهن  آگاهی برای مادران است. یک مادر زمانی می تواند فرزند موفق وبا اعتماد به نفسی پرورش دهد، که خودش در مرحله مناسبی از خودباوری و اعتمادبه نفس قرارداشته باشد، این امر مورد مهمی در زمینه رشد فردی کودک به شمار می رود. افرادی که دارای ذهنی آگاه هستند ابتدا خودرا هرگونه که هستند می پذیرند و برای خود از احترام و ارزش قائل هستند. ذهن آگاهی با همین تمرین های ساده قابل تقویت است و به راحتی می توان با این تمرین ها ذهن را پرورش داد.

توجه به محیط پیرامون

توجه به محیط اطراف خود یکی دیگر از تمرین های ذهن آگاهی برای تقویت ذهن است. در این روش فرد تلاش می کند به جزئیات محیط پیرامون خود بیشتر توجه کند. به طورمثال هنگامی که فرد درطبیعت قدم می زند به درختان وگیاهان بادقت بیشتری نگاه می کند و زمانی را برای لذت بردن از گیاهان و مثلا بوییدن گل ها اختصاص می دهد.

ذهن آگاهی برای مادران

با آگاهی گوش کردن ساده ترین تمرین جهت افزایش قدرت ذهن برای مادران

یک موسیقی و آهنگی که فرد قبلا اصلا نشنیده  است را انتخاب می کند و روی پخش می گذارد. چشمان خودرا بسته وبادقت به موزیک گوش می دهد. در این روش فرد حتی اگر از موسیقی خوشش نیامده باشد به گوش کردن آن ادامه می دهد و به همراه موسیقی به نوعی درخیال خود سفر می کند. این عمل به نوعی مربوط به همان تمرین درحال زندگی کردن برمی گردد. موسیقی های تکراری ممکن است باعث یادآوری خاطرات شوند، اما زمانی که فرد به موسیقی جدیدی گوش می دهد به نوعی در حالت خنثی قرار دارد.

غوطه ور شدن درذهن

هدف از تمرین غوطه ور شدن در ذهن این است که رضایت فرد از روزمرگی های زندگی خود افزایش یابد. مثلا زمانی که شخص درحال انجام کاری مانند تمیزکاری منزل است، تنها به دنبال تمام کردن این کار و انجام دادن کاربعدی نباشد. فرد دراین حالت بهتراست باجزئیات بیشتری به انجام کاربپردازد و فعالیت های اندام های خودرا هنگام انجام دادن کار احساس کند. دراین حالت فرد فعالیت را به نوعی یک ایده جدید می بیند و به جای اینکه تنها به اتمام کار فکر کند، به نوعی در پیشرفت و موفقیت غوطه ور می شود.

آگاهانه قدردانی کردن

منظور از این روش به نوعی شکرگذاری کردن است که یکی از بخش های مهم قانون جذب محسوب می شود. این تمرین هم  برای ذهن  آگاهی برای مادران موثر بوده و هم برای همه افراد مفید است. در این عمل فرد به  خاطر نعمت هایی همچون افراد خانواده خویش، اشیایی که دارد، توانایی هایی که دارد و کارهایی که می تواند انجام دهد به نوعی قدردانی کند وهمچنین وجود این نعمت هارا به یاد خویش می آورد. به طورمثال فرد این موارد را یادداشت می کند و هرروز می خواند؛ پس از مدتی فرد به طور آگاهانه و ذهنی به خاطر وجود این موارد از زندگی احساس رضایت می کند و باعث جذب عشق از محیط پیرامون خود می شود.

ذهن آگاهی برای مادران

آگاهانه غذاخوردن

به وسیله تغذیه و غذاخوردن آگاهانه می توان تمرکز را بیشتر و در نتیجه آگاهی ذهن را افزایش داد. به طورمثال فرد هنگام صرف غذا حواس خودرا بیشتر صرف جوییدن غذا و طعم غذامی کند. همچنین صرف غذا در محیط های آرام و بی صدا نتیجه را چندبرابر می کند. درابتدا شاید انجام این تمرین ها بی معنی به نظر برسند؛ اما انجام این روش ها به طورنامحسوس به افزایش قدرت ذهن برای مادران کمک می کنند.

باغبانی کردن

باغبانی کردن آگاهانه یکی دیگر از تمرین های ذهن آگاهی است. در این تمرین هنگامی که فرد خودرا مشغول رسیدگی به گل وگیاه می کند، درحین باغبانی به محیط اطراف نیزتوجه دارد. به طورمثال هنگام کاشت یک گیاه به نوع خاک توجه می کند، از محیط پیرامون خود لذت می برد به گونه ای که انگار کودکی است که در دل طبیعت مشغول بازی است و سعی دارد چیزهای جدیدی یادبگیرد.

طراحی کردن آگاهانه

یکی دیگر از تمرین هایی که فرد با آن به ذهن آگاهی خود کمک می کند، تمرکز هنگام طراحی کردن روی رنگ ها است. به طورمثال شخص هنگام طراحی بیشتر از طرح به رنگ ها و حسی  که از مداد خود هنگام طراحی کردن می گیرد، بیشتر توجه می کند. برای انجام چنین تمرین هایی می توان ازکتاب های رنگ آمیزی بزرگسال استفاده کرد.

رانندگی آگاهانه

هنگامی که فرد درحال رانندگی کردن است، علاوه بر رانندگی به جاده و سنگریزه های جاده نیز توجه می کند. به طورمثال به صدای سنگریزه ها و شکل جاده، صدای برخورد لاستیک با جاده و دیگرقسمت های جاده توجه می کند. این عمل سبب افزایش تمرکز فردشده وآگاهی فرد را افزایش می دهد. این تمرین یکی دیگر از روش های ساده برای آگاهی ذهن است.

ذهن آگاهی برای مادران

حواس پنج گانه

تقویت حواس پنجگانه یکی دیگر از تمرین های مهم در ذهن آگاهی است که سبب افزایش قدرت ذهن در مادران می شود. به طور مثال اگر مشغول انجام کاری هستید، از آن کار دست بکشید و ذهن خود را بصورت خنثی نگه دارید. حال تمرکز کنید و سعی کنید پنج چیزی را که می بینید، چهارچیزی را که می شنوید سه چیزی را که احساس می کنید و دو چیزی را  که بویش را احساس می کنید، در ذهنتان ثبت کنید. تقویت حواس پنج گانه تاثیر بسیار زیادی بر افزایش ذهن آگاهی دارد.

تمرین باکشمش یکی دیگر از تمرین های ذهن آگاهی برای مادران

به وسیله یک کشمش یا چیزی مشابه آن می توانید ذهن را تقویت کرد. به این صورت که فرد بادقت تمام به کشمش نگاه کرده و سعی می کند جزئیات و بافت آن  را با دقت به ذهن بسپارد. سپس زمانی را مشغول بوییدن کشمش می کند. پس از آن شخص کشمش را می خورد، انگار که اولین بار است که کشمش می بیند. انجام این عمل به ظاهرساده تاثیر زیادی روی آگاهی ذهن دارد.

پذیرش افکار

دراین تمرین فرد تمامی افکار خودرا می پذیرد به اینصورت که در مکانی آرام دراز می کشد و افکاری که دارد را به ترتیب می پذیرد و پس از آن به سراغ افکار بعدی می رود. شخص نباید روی هیچکدام از افکار خود برچسب مثبت یا منفی بزند و باید تمامی افکار خودرا به طور کامل بپذیرد. این تمرین برای ذهن آگاهی مادران و همچنین افراد دیگر نقش موثری دارد و سبب قدرت ذهن مادران می شود.

به اشتراک گذاشتن تمرین های ذهن آگاهی بافرزندان

بهتر است مادر در حین انجام این تمرینات زمانی را هم وقف انتقال روش های ذهن آگاهی به کودک خود کند. کودکان از سه سالگی قادر به یادگیری این تمرین ها هستند. باروش هایی ساده می توان این تمرین هارا به کودک منتقل کرد به طورمثال با انجام بازی های تقویت تمرکز. مثلا مادر یک توپ کوچک وسبکی را روی یک میز قرار داده و درطرف دیگر خود سبدی را نگه می دارد؛ کودک باید به وسیله فوت کردن این توپ را به سبد انتقال دهد. انجام این بازی سبب افزایش قدرت ذهنی و تمرکز کودک می شود و طفل از ابتدا با ذهن آگاهی پرورش می یابد.

آگاهانه نگاه کردن یکی دیگر از تمرین های ذهن آگاهی

یکی دیگر از تمرین های ساده ای که می توان به وسیله آن آگاهی ذهن را افزایش داد؛ آگاهانه نگاه کردن است. به طورمثال فردهنگامی که درطبیعت به سرمی برد بادقت بیشتری به اطراف نگاه می کند و تصاویر را به گونه دیگری در ذهن می سپارد و به نوعی درطرح ها ونقش ها سفرمی کند. این روش ساده و جذاب یکی از تاثیرگذارترین تمرین هایی است که فرد می تواند در جهت آگاهی ذهن انجام دهد.

تمرین با یک برگ

مادر یا هرفردی که قصد آگاهی ذهن را دارد، در این تمرین مادر درمکانی ساکت دراز کشیده و برگی را در دست می گیرد، سپس بادقت زیادی به بافت برگ و رنگ آن توجه می کند. به نوعی انگار شخص سفری ذهنی در نقش های برگ انجام می دهد. این عمل به طورناخودآگاه سبب رشد فردی وی می شود.

لذت بردن از نوشیدن چای وقهوه

فرد در طول روز مدت زمانی را به خود استراحت می دهد و به وسیله نوشیدن یک لیوان قهوه یاچای به آرامش ذهن خود کمک می کند. به این صورت یک روی صندلی در یک مکانی آرام می نشیند و سپس مشغول نوشیدن می شود. پیش از آنکه فرد قهوه را بنوشد، ابتدا زمانی را صرف بوییدن عطر و بوی چای یاقهوه می کند، سپس هنگام نوشیدن سعی می کند روی گرمای لیوان و جنس لیوان هم متمرکز شود. این روش در حین لذت بردن از یک نوشیدنی گرم سبب افزایش تمرکز فرد می شود.

برنامه ریزی برای انجام سه کار روزانه

فرد در این روش سه کار از مهم ترین کارهای روزانه خود را یادداشت می کند و سپس آنهارا با برنامه ریزی پیش می برد. به طور مثال مادر می تواند یکی از اهداف روز را به فرزند خود اختصاص دهد، هدف دیگر را برای انجام رشد فردی خود انجام دهد و هدف سوم را هم مربوط به خانواده قراردهد. انجام این عمل هم سبب جذب عشق بیشتر بین خانواده شده و هم موفقیت خود مادر و فرزند را به دنبال دارد.

کلام آخر

تمرین های ذهن آگاهی برای مادران کار سختی نیست و به سادگی وبا انجام منظم تمرین ها قابل تقویت است. مادران نقش مهمی درجامعه و خانواده دارند، چراکه آنها باعث به وجو آمدن یک نسل جدید و همچنین یک خانواده های جدید می شوند.

در این مقاله سعی برآن بود تا ساده ترین روش های افزایش آگاهی ذهن آموزش داده شود تا همه مادران و همچنین همه افراد بتوانند با مطالعه آن سبب جذب موفقیت بین افراد خانواده خود شوند. همچنین فراموش نشود که انجام این فرایند با چند روز تمرین اثربخش نمی شود و فرد باید تلاش کند هرروز زمانی را به این تمرین ها اختصاص دهد.

منابع:

://www.workingmother.com/five-minute-mindfulness-exercises-for-stressed-moms

://www.healthline.com/health/mind-body/mindfulness-activities#for-adults

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx