انگیزه برای موفقیت

یک نظر اضافه کنید
21 دقیقه مطالعه

انگیزه برای موفقیت در واقع نیروی قدرتمندی در زندگی است که برای افزایش انگیزه خود باید آن را تحت کنترل خود درآورید. برای بالا بردن انگیزه و ادامه آن به مدت طولانی فقط خواندن مقالات انگیزشی، تشویق شدن از جانب دوستان یا نوشتن لیست انجام کارها کافی نیست.

عناوین مقاله
انگیزه برای موفقیت، انواع مختلف انگیزهانگیزه های اصلی:انگیزه درونیانگیزه بیرونیانگیزه های فرعیانگیزه های محرکانگیزه های بر پایه ترسانگیزه های بر پایه قدرتانگیزه وابستهانگیزه کارآمدیانگیزه نگرشیروش های بالابردن انگیزه در جهت رسیدن به هدفخوش بین بودن در مواجه با مشکلات زندگیکنار گذاشتن آدم های سمی اطرافتانتعیین هدف های شخصی در جهت رسیدن به پیشرفتسرمایه گذاری روی تجربه های خودکار کردن با مربیملحق شدن به گروه های نابغه یا مغز متفکرتمرکز بر بیانات و طرز فکر در جهت رسیدن به هدف هاتعیین هدف برای روابط فردیپذیرفتن بازخوردهای بد و انتقاداتداشتن احساس رضایت بخش با تمرکز بر هدف های کوچکداشتن تصورات ذهنی از هدفپایدار نگه داشتن هدفراه کارهای داشتن انگیزش دائمیداشتن شروعی ابتداییداشتن روابط خوبیادگیری مداومتوقف تفکر بیش از حدشناخت خودتاندنبال کردن پیشرفت خودکمک به دیگرانجشن گرفتن موفقیت های کوچکغلبه بر به تعویق انداختن امورکلام آخر

انگیزه را مانند خورشید در نظر بگیرید که انرژی خود را به کل سطح زمین پخش می کند. درست مانند خورشید، انگیزه نیز لایه های بیشماری دارد که از هسته آن شروع می شود و به کل سطح آن پخش می شود.

انگیزه برای موفقیت، انواع مختلف انگیزه

انگیزه انواع مختلفی دارد که به انگیزه های اصلی و فرعی تقسیم می شوند. هر یک از افراد باید باتوجه به نوع هدفی که دارند و بر اساس تجربه هایی که نسبت به شکست ها و موفقیت های خود دارند، نوع مناسب انگیزه را انتخاب کنند. در این قسمت به بررسی انواع انگیزه خواهیم پرداخت.

انگیزه های اصلی:

مهم ترین نوع انگیزه، انگیزه های اصلی هستند که دو نوع متفاوت را شامل می شوند.

 • انگیزه درونی

انگیزه درونی نوعی از انگیزه است که فرد از طریق علایق باطنی تشویق به انجام کاری می شود. برای مثال، تصور کنید که فردی به نام باب هدفی را برای خودش در نظر گرفته است و می خواهد وزن خودش را کاهش دهد.

 در واقع هدف او از انجام این کار این است که سلامت جسمانی خود را بهبود بخشد و ظاهر خود را زیباترکند. چون هدف او از باطن او سرچشمه می گیرد، پس در این قسمت انگیزه برای موفقیت در این کار درونی است.

 • انگیزه بیرونی

انگیزه بیرونی نوعی از انگیزه است که فرد از طریق هدف های بیرونی تشویق به انجام کاری می شود. مثلاً علاوه بر انگیزه باب برای سالم تر و زیباتر دیده شدن، تصور کنید که باب از سمت همسر خود برای کاهش وزن تحت فشار است. در واقع در این نوع انگیزه نیرویی بیرونی فرد را وادار به انجام کاری می کند.

 • انگیزه های فرعی

همان طور که گفته شد انگیزه دو نوع اصلی دارد که در بالا به آنها اشاره کردیم. در این قسمت به بررسی انگیزه های ثانوی که تأثیر زیادی بر رسیدن به موفقیت دارند می پردازیم.

 • انگیزه های محرک

این نوع انگیزه ها نوعی از انگیزه هستند که فرد بر اساس که هدفی که به آن رسیده است، تشویق می شود و جایزه ای دریافت می کند. در واقع فرد در ذهن خودش این تصور را دارد که بعد از رسیدن به هدف مورد نظر، پاداشی دریافت می کند، پس تمام تلاش خود را در جهت رسیدن به خواسته خود به کار می گیرد. هرچه قدر که این پاداش بهتر باشد، انگیزه او نیز بیشتر می شود.

 • انگیزه های بر پایه ترس

کلمه ترس بار منفی به همراه دارد، ولی زمانی که بحث انگیزه پیش می آید، این معنای منفی اصلی اهمیت ندارد. وقتی که برای رسیدن به هدفی تلاش می کنید، در ذهن خود نیز ترس از شکست و ناامیدی دارید.

این وحشت نگرش شما را عوض می کند و شما را وادار می کند که به هدفی که دیگران از آن آگاهی دارند، دست یابید.

 • انگیزه های بر پایه قدرت

کسانی که خوشبختی را در قدرتمند شدن یا ایجاد تغییرات بزرگ می بینند، انگیزه هایی بر پایه قدرت دارند. این نوع انگیزه در واقع دیگران را مجبور می کند که کنترل بیشتری نسبت به هدف داشته باشند و این نوع برای کسانی که می خواهند زندگی دنیای اطراف خودشان را تغییر دهند، بسیار مناسب است.

 • انگیزه وابسته

این نوع انگیزه برای افرادی مناسب است که به دنبال نیروی خارجی برای دست یابی به هدف خود هستند. از نظر آنها موقعیت زمانی شکل می گیرد که افراد دیگری آنها را برای آنچه که انجام می دهند، تشویق کنند. بنابراین این نوع انگیزه نیروی عظیمی است که به شما در جهت رسیدن به خواسته خود کمک می کند.

 • انگیزه کارآمدی

اگر همیشه به دنبال پیشرفت مهارت های خود بوده اید یا خواستار یادگیری مطالب جدید هستید، در این صورت شما نیاز به انگیزه ی کارآمدی دارید. در واقع این نوع انگیزه به شما کمک می کند که خودتان را به سمت جلو ببرید و از همه لحاظ پیشرفت کنید. همچنین این نوع محرک سبب می شود که مهارت های جدیدی را یادگیری بگیرید.

 • انگیزه نگرشی

گاهی اوقات ما انسان ها با نگرش ها، تفکرات و عقاید مخالفت داریم. در بعضی موارد این مشکلات باعث می شود که ما انگیزه برای موفقیت و هدف خود را از دست بدهیم.

انگیزه برای موفقیت

برای آن دسته از افرادی که به دلیل نگرش متفاوت خواسته خود را فراموش کرده اند، این مورد گزینه مناسبی است. این نوع انگیزه باعث می شود که شما نگرش خود را نسبت به دنیای اطراف خود عوض کنید.

روش های بالابردن انگیزه در جهت رسیدن به هدف

همه افراد در زندگی خود هدف هایی دارند که برای رسیدن به هدفهایشان باید انگیزه خود را بالا ببرند. روش های بسیار متفاوتی برای بالا بردن و افزایش انگیزه وجود دارد که در ادامه مبحث به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 • خوش بین بودن در مواجه با مشکلات زندگی

به کارگیری این روش به خصوص در مواردی که با شکست مواجه می شوید، امری بسیار دشوار است، ولی بهتر است که همیشه این سختی ها را بپذیرید و نیمه پر لیوان را ببینید. در این صورت احساس خوبی خواهید داشت و خوشبختی به سمتتان خواهد آمد.

زمانی که شرایط ایده آلی دارید، سعی کنید این تمرین را در طول روز چندین بار تکرار کنید، زیرا انجام آن به دفعات مکرر باعث می شود که در رویارویی با چالش های زندگی براحتی این روش را عملی کنید و انگیزه برای موفقیت خود را بالا ببرید.

 • کنار گذاشتن آدم های سمی اطرافتان

همان طور که می دانید روابط کاری و دوستانه ما بر سلامت روح و میزان پیشرفت ما تأثیر بسیار زیادی دارد. در این شرایط باید افراد مثبت اندیش اطرافتان را برای خود گلچین کنید تا هم بتوانید طرز فکر خود را بهبود بخشید هم اینکه بتوانید روند جذب موفقیت خود را تغییر دهید. وجود آدم های منفی نگر مانعی بزرگ برای رسیدن به پیشرفت در زندگی شخصی شماست.

 • تعیین هدف های شخصی در جهت رسیدن به پیشرفت

هدف افراد از کسب پیشرفت تنها مربوط به خرید ماشین های گران، خانه های لوکس یا داشتن درآمد های هنگفت نیست. وقتی نگرش خود را نسبت به توسعه فردی خود تغییر می دهید، سبک زندگی شما خود به خود تغییر می کند و باعث می شود که هدف هایتان بزرگ تر شوند.

انگیزه برای موفقیت

برای مثال، شما می توانید برای به کارگیری این روش هدف های خود را روی کاغذی بنویسید و در کنار هرکدام از صفر تا یک عدد گذاری کنید. اگر هدفی را با عدد صفر در نظر بگیرید، این بدان معناست که آن مورد اهمیت چندانی برای شما ندارد و بهتر است زمان زیادی را برای آن در نظر نگیرید. همچنین اگر برای گزینه ای عدد 10 را در نظر بگیرید، یعنی آن هدف برای شما بسیار حائز اهمیت است و شما باید تمام تلاش خود را در جهت رسیدن به آن هدف داشته باشید.

انگیزه برای موفقیت

انگیزه خود را در جهت رسیدن به موفقیت بالا ببرید.

 • سرمایه گذاری روی تجربه های خود

زمانی که به طور مداوم روی عوامل بیرونی در جهت پیشرفت تمرکز می کنید، هیچ وقت از شرایط راضی نخواهید بود و به هدف خود دست نمی یابید. در عوض، برای افزایش انگیزه از عوامل درونی و تجربه های شخصی خود استفاده کنید.

توجه به این موارد سبب می شود که شما احساس عمیق تری نسبت به توسعه خود در آینده داشته باشید. اگر می خواهید انگیزه خود را بالا ببرید، پیشرفت دائمی خودتان را در هر نقطه از زندگی با دل و جان احساس کنید.

 • کار کردن با مربی

در خصوص این موضوع مربی های آموزشی بسیاری با حیطه کاری متفاوت وجود دارند. اما عموماً ما به ندرت سراغ متخصصین این حوزه می رویم و نسبت به تأثیر آن ها بر خوشبختی، پیشرفت و حتی سلامت ذهنی خود آگاهی نداریم. روش این نوع افراد به صورت درمانی است.

انگیزه برای موفقیت

برای مثال، پول خوشبختی نمی آورد، اما آزادی مالی باعث آزادی انتخاب و آزادی انتخاب باعث گسترش فرصت های مناسب در جهت رسیدن به هدف مورد نظر می شود.

با یادگیری مهارت ها شما می توانید استقامت خودتان را در زندگی شخصی و کاری تقویت کنید و انگیزه برای موفقیت خودتان را در مواجه با چالش های زندگی با اختیار بیشتری افزایش دهید. ما در این دنیا تنها نیستیم. شما می توانید با مشورت کردن با مربی های زبده، از راهنمایی های آن ها در جهت موفق شدن بهره بگیرید.

 • ملحق شدن به گروه های نابغه یا مغز متفکر

ملحق شدن شما به این دسته از افراد نه تنها باعث افزایش انگیزه شما می شود، بلکه این امر سبب تعامل شما با دیگر افراد، حل مشکلات شخصی و یادگیری مطالب جدید می شود که این خود بر زندگی شما بی تأثیر نیست. این گروه مثبت اندیش و خلاق را به درستی انتخاب کنید، زیرا رابطه مستقیمی بر تغییر طرز فکر شما خواهد داشت.

 • تمرکز بر بیانات و طرز فکر در جهت رسیدن به هدف ها

وقتی توجه خود را معطوف بر مسائل مشخص مانند احساسات و طرز فکرتان در جهت رسیدن به هدف خود می کنید، در واقع شما ذهن خود را تربیت می کنیدو می خواهید نگرش خود را تغییر دهید. حتی گفتگوهای شما با دیگران و طرز بیان کلمات بر انگیزه شما و رسیدن به پیشرفت بی تأثیر نیست.

انگیزه برای موفقیت

ذهنتان را به سمت تجربه های مثبت سوق دهید و همیشه عبارات مثبت اندیشی را از عمد بیان کنید. با این روش نه تنها بر یادگیری احساسات مثبت تمرکز می کنید، بلکه آرزوها و علاقه مندی های خودتان را با نگرشی مثبت در جهت افزایش انگیزه بیان خواهید کرد.

 • تعیین هدف برای روابط فردی

روابط خود را با بررسی این که کدام یک از آنها برای شما خوشایند است و باعث پیشرفت شما می شود در نظر بگیرید. فقط به اینکه چه چیزی در روابط باعث رسیدن به هدف شما می شود، فکر نکنید، بلکه این نکته را در نظر بگیرید که شما چگونه می توانید این روابط را بهبود بخشید. قدم گذاشتن در روابط سالم و شاد باعث زیاد شدن احساسات مثبت در ذهن و زندگی شما می شود.

 • پذیرفتن بازخوردهای بد و انتقادات

وقتی افراد دیگر دائماً شما را تایید کنند، هیچ وقت آن چرا که لازم است به درستی یاد نمی گیرید. انسان ها به راحتی می توانند از اشتباهات و تجربه های مربوط به شکست هایشان در زندگی درس بگیرند.

همیشه در هر شکست و ناامیدی به دنبال درس و نکته جدیدی باشید. همیشه یک مسیر ارزشمندی برای پیشرفت وجود دارد. فقط باید برای رسیدن به آن تلاش کنید. همیشه از شکست های خود پند بگیرید و به دنبال نکته مثبت آن باشید که این فعالیت باعث افزایش انگیزه درونی شما می شود.

 • داشتن احساس رضایت بخش با تمرکز بر هدف های کوچک

به منظور افزایش انگیزه برای موفقیت همیشه نباید روی هدف های بزرگ تمرکز کنید. برای خودتان هدف های کوچکی نیز در نظر بگیرید و سطح خوشبختی و پیشرفت خود را تغییر دهید. به عنوان مثال، زمانی که از کنار غریبه ای در خیابان گذر می کنید، به او لبخند بزنید. یا قهوه ای که تا به حال امتحان نکرده اید را بنوشید.

این تغییرات کوچک را در هر لحظه از زندگی خودتان پیاده کنید. این هدف های کوچک نه تنها انگیزه شما را بالا می برد، بلکه احساسات مثبتی در شما ایجاد می کند.

 • داشتن تصورات ذهنی از هدف

همان طور که می دانید ذهن شما تفاوت بین واقعیت و تصورات شما را نمی داند. هر روز تفکرات مثبتی نسبت به آن چیزی که مایل هستید در زندگی شما رخ بدهد را افزایش دهید. وقتی که به هدف های مثبت خود فکر می کنید، در واقع ذهن خود را برای رسیدن به آرزوهای خود آماده می کنید. هرچه قدر هدف هایتان را با دقت تجسم کنید، خوشبختی زودتر به سمت شما سرازیر خواهد شد.

 • پایدار نگه داشتن هدف

اگر به دنبال افزایش انگیزه برای موفقیت هستید، از خودتان بپرسید که دلیل شما برای انجام این کار چیست. در صورتی که دلیل شما مبهم و نامعلوم است، انگیزه شما نیز به همین شکل خواهد بود. زمانی که انگیزه انرژی قابل ملاحظه ای برای انجام کاری به شما می دهد، باید آن انرژی را در جای مناسبی به کار گیرید.

راه کارهای داشتن انگیزش دائمی

خیلی از افراد فقط برای مدت زمان کوتاهی انگیزه انجام کاری را دارند. پس از آن، آنها مجبورند دوباره تلاش های گذشته خود را انجام دهند. این افراد ممکن است بارها و بارها کاری را شروع کنند، ولی چون انگیزه خود را از دست می دهند براحتی آن هدف را رها می کنند. بهترین راهی که می توانید انگیزه خود را برای مدت زمان طولانی نگه دارید، به کار گیری مواردی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

داشتن شروعی ابتدایی

سعی کنید که عواملی که باعث تشویق شما می شوند را همیشه در اطراف خود داشته باشید؛ زیرا آن ها نشانه هایی هستند که به شما ادامه راهتان را یادآوری می کنند. همچنین می توانید برای این مرحله سبک انگیزشی خود را مشخص کنید. بهتر است برای رسیدن به نتیجه مطلوب آهسته قدم بردارید.

داشتن روابط خوب

رابطه خود را با افراد مثبت اندیش ادامه دهید. افراد مثبت نگر تفاوت زیادی با کسانی که نگرش آن ها منفی است دارند. این عمل باعث می شود که شما پیشرفت داشته باشید و در هنگام سختی ها به نکات مثبت نیز فکر کنید. در واقع تعامل با چنین افرادی سبک زندگی و همچنین طرز فکر شما را نسبت به سختی ها و موقعیت های دشوار زندگیتان تغییر می دهد.

یادگیری مداوم

سعی کنید که مطالعه داشته باشید و در هر دوره آموزشی که می توانید شرکت کنید. هرچه قدر که بیشتر یاد بگیرید، اعتماد به نفس شما برای شروع پروژه ها و انگیزه برای موفقیت نیز بیشتر خواهد شد.

توقف تفکر بیش از حد

اگر انگیزه خود را برای انجام کاری از دست داده اید، سعی کنید مسیر دیگری را برای رسیدن به پیشرفت پیش بگیرید. راه جدیدی که انتخاب می کنید ممکن است بی ارزش باشد، ولی شروع موقعیت جدید به شما در رسیدن به هدف اصلی خودتان کمک می کند. بهتر است از فکر کردن بیش از حد به مسائلی که شما را از هدف اصلی دور می کند، امتناع کنید.

شناخت خودتان

از مواقعی که انگیزه خود را از دست می دهید و زمان هایی که نسبت به انجام فعالیتی احساس غرور می کنید، یادداشت هایی را بردارید. با انجام این کار شما برای خود الگویی تعریف می کنید و آگاهی از آن ها به شما در جهت رسیدن به هدف خود کمک می کند.

دنبال کردن پیشرفت خود

برای پروژه های مداوم و در حال پیشرفت خود، نمودار پیشرفت رسم کنید. زمانی که شما پیشرفت و رشد خود را مشاهده می کنید، همیشه به دنبال توسعه آن هستید.

شما را در جهت رسیدن به هدف بالا می برد.

کمک به دیگران

ایده هایتان را با دوستانتان در میان بگذارید و آنها را در جهت رسیدن به هدف یاری کنید. وقتی شما پیشرفت شخصی را می بینید، انگیزه لازم برای دستیابی به خواسته خود را به دست می آورید. همچنین بهتر است راجع به پیشرفت خود بنویسید و از دیگران در مورد آن باز خورد بگیرید. علاوه بر این، مهارت های شما به تدریج توسعه می یابد و به عادت های انگیزشی تبدیل می شود.

جشن گرفتن موفقیت های کوچک

برای رسیدن به هدف های بزرگ تر و غلبه بر کمبود انگیزه، بهتر است در مسیر پیشرفت خودمان، موفقیت های کوچک را جشن بگیریم. پیشرفت چه بزرگ چه کوچک شایسته تشویق شدن و پاداش گرفتن است. این پیروزی های کوچک است که ما را در مسیر درست قرار می دهد و همچنین به ما در جهت نزدیک شدن به هدف اصلی کمک می کند. علاوه بر این انگیزه برای موفقیت را نیز افزایش می دهد.

غلبه بر به تعویق انداختن امور

وقتی که انگیزه خودتان را از دست می دهید، ممکن است بارها و بارها انجام کاری را به تعویق بیندازید. هر زمانی که کاری را به تأخیر می ندازید، انگیزه شما ضربه بزرگی را می خورد. در این مرحله دست از تلاش برندارید و سعی کنید دلایل آن را بیابید. با گذشت زمان سعی کنید که بر این عادت بد غلبه کنید.

انگیزه برای موفقیت

چون این شرایط شما را از هدف اصلی دور می کند و ممکن است سلامت ذهنی شما را نیز به خطر بیندازد. زمانی که بر این تعویق ها غلبه می کنید، احساس مثبتی نسبت به شرایط و انگیزه خود خواهید داشت.

کلام آخر

با پیدا کردن روش مناسبی که به شما انگیزه بدهد، شما می توانید به هدف و خوشبختی خودتان نزدیک شوید. روش های بالا بردن انگیزه در جهت کسب پیشرفت نقش مهمی در رسیدن به خواسته قلبی شما و موفقیتتان را دارد. نکته حائز اهمیت در مورد این مطلب آن است که هر فردی باید انگیزه برای موفقیت در زمینه دلخواه خود داشته باشد. ولی بهتر است برای بهتر عمل کردن در این مسیر با به کارگیری چند روش انگیزه خود را دائمی کنید.

منابع

 • https://www.lifehack.org/805365/motivation-for-success
 • https://www.lifehack.org/810855/how-to-get-motivated
 • https://www.lifehack.org/articles/communication/how-to-forever-cure-to-your-lack-of-motivation.html
 • https://www.lifehack.org/articles/featured/8-steps-to-continuous-self-motivation.html
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx