راهکارهایی برای انگیزه در روند سالمندی و تقویت آن

یک نظر اضافه کنید
13 دقیقه مطالعه

راهکارهایی برای انگیزه در روند سالمندی و تقویت آن

حتما برایتان پیش آمده که از جوانی چنین چیزی بشنوید که من را نبین که جوان هستم، من از درون چهل سالم است یا حتی ممکن است سالمندی را دیده باشید که بسیار شوخ و سرزنده است و در این سن بسیار با انگیزه به نظر می رسد و با خود بگویید کاش من هم در سالمندی از چنین انرژی و سرزندگی برخوردار باشم و هیچ وقت این شادابی و روحیه دوران جوانی ام را از دست ندهم.

اینجاست که ما به مهم بودن مسئله حفظ روحیه و ایجاد انگیزه در روند سالمندی پی می بریم، در ادامه ما به شما کمک خواهیم کرد که چگونه روحیه خود را برای همیشه جوان و سرزنده حفظ کنید، حتی در دوران سالمندی. در ضمن توجه داشته باشید که تسلیم عددی به اسم «سن» نشوید، اگر هم شما میانسال یا سالمندی هستید که برای ایجاد انگیزه این مقاله را می خوانید و به دنبال راهی بری تقویت و حفظ روحیه خود هستید، باید بگوییم مقاله درستی را برای مطالعه انتخاب کرده اید. ما تمام آنچه شما نیازمند دانستن آن هستید، در این مقاله گردآوری کرده ایم.

راهکارهایی برای انگیزه در روند سالمندی و تقویت آن

ورزش کردن، معجزه ای برای حفظ انگیزه در روند سالمندی

ورزش کردن پلی میان سلامتی جسم و روح شما و اصلی ترین محرک انگیزه است.

همان طور که می دانیم، سلامت روح و سلامت جسم یک رابطه دوطرفه دارند، پس اولین و بهترین قدمی که می تواند باعث موفق شدن شما در حفظ روحیه ای شاد باشد، ورزش کردن است. ورزش شما را فعال و با انرژی نگه می دارد و از بسیاری از بیماری ها حفظ می کند، بیماری هایی همچون دیابت، آلزایمر، بیماری قلبی، فشار خون، یبوست، چاقی و…

ورزش کردن به صورت منظم و پی در پی نه تنها باعث کاهش بیماری های مزمن در سنین بالاتر، بلکه باعث ایجاد تغییر در خلق و خوی سالمندان شده و آن را بهبود می بخشد، نوع ورزش و شدت آن باید با توجه به شرایط افراد اتنخاب شود. پس ورزش هایی مثل پیاده روی، آهسته دویدن، شنا کردن، دوچرخه سواری، تنیس و… را می توانید با توجه به شرایط خود انتخاب کنید که بسیار برای حفظ انگیزه در روند سالمندی تاثیرگذار است.

کتاب خواندن و رشد فردی

هرکتاب دریچه ورود به یک دنیای جدید است. کتاب ها با دنیای شگفت انگیز خود می توانند محرک انگیزه شما باشند.

خواندن هر کتاب شما را به دنیای جدیدی خواهد برد، از قدیم گفته اند که کتاب بهترین دوست یک فرد است، پس چه چیزی بهتر از وقت گذرانی با دوستی به اسم «کتاب» است؟

کتاب ها بهترین قرص خواب آور و همچنین تسکین دهنده ای عالی برای استرس هستند، همچنین ثابت شده است که خواندن روزانه کتاب باعث بهبود حافظه و کاهش سرت آلزایمر می شود. کتاب ها بسیار مناسب افرادی به شمار می روند که به دنبال رشد فردی خود هستند، زیرا هر جمله از کتاب می تواند دریچه ای از دنیای آگاهی و معلومات را برای شما باز کند. پس کتاب خواندن یکی از موثرترین راه حل ها برای حفظ انگیزه در روند سالمندی محسوب شود که نباید از آن غافل بود. کتاب ها را می توانید با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید. ما در کنار انتخاب شما کتاب هایی چون هنر ظریف بی خیالی، هنر شفاف اندیشیدن، انسان در جست و جوی معنی و معجزه شکر گذاری و… را معرفی می کنیم که به شما در روند رشد فردی و داشتن انگیزه و شادابی کمک خواهد کرد.

 

راهکارهایی برای انگیزه در روند سالمندی و تقویت آن

یک رژیم غذایی مناسب

تغذیه مناسب موجب جسمی سالم و جسم سالم موجب روح سالم و روحیه شاد و سرزندگی در سالمندان می شود.

یادتان است کمی بالاتر گفتیم سلامت جسم و سلامت روح رابطه ای دو طرفه دارند؟ قطعا سلامت جسم و تغذیه مناسب می تواند تاثیر به سزایی روی روحیه افراد در هر سنی داشته باشد، لذا پیروی از یک رژیم غذایی سالم می تواند به شما در تقویت انگیزه در روند سالمندی کمک کند.

رژیم غذایی سالم می تواند از شما در برابر خیلی از بیماری ها محافظت کند، شما باید غداهایی کامل که حاوی چربی اشباع شده کمی هستند و همچنین فیبر زیادی ندارند، استفاده کنید و آن را پایه رژیم خود قرار دهید. در این مورد رژیم مدیترانه ای می تواند مناسب باشد. این نوع رژیم بر روغن زیتون، آجیل، دانه ها، میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار، ماهی و حبوبات تاکید دارد و به مصرف کم گوشت قرمز، لبنیات پرچرب و غذاهای فرآوری شده در این رژیم سفارش شده است.

دوستان و آشنایان عامل ایجاد انگیزه در روند سالمندی

انسان موجودی اجتماعی است و از مهم ترین نیازهای او داشتن روابط موفق و دوستان واقعی است.

همه از دوران دبستان این جمله را زیاد شنیده ایم: «انسان موجودی اجتماعی است». یعنی همه ما نیازمند به ارتباط برقرار کردن با دیگران هستیم، پس قطعا شما خواننده عزیز از این قاعده جدا نیستید و نیاز دارید با دوستان خود وقت بگذرانید.

داشتن روابط موفق و شاد برای همه ما انسان ها امری ضروری است و در کنار آن باید توجه داشته باشیم که ما از دوستانمان تاثیر می پذیریم. پس در انتخاب دوست هم باید توجه ویژه ای داشت و کسانی را برای همنشینی خود انتخاب کنید که برای شما انرژی مثبت و فضای شادی را به ارمغان داشته باشند، توصیه می شود از افرادی که انرژی منفی به شما می دهند، دوری کنید، خود شما نیز باید از خودتان مراقبت کنید و اگر آدم منفی نگری هستید سعی کنید با آن مقابله کرده و با دوست شدن با افراد مثبت آن منفی نگری را از بین ببرید.

همچنین سعی کنید با دوستان قدیمی خود قرار بگذارید و با آنها به مکان هایی بروید که تداعی کننده خاطرات گذشته شما باشد و این خود عاملی برای ایجاد انگیزه در روند سالمندی است.

راهکارهایی برای انگیزه در روند سالمندی و تقویت آن

انجام کارهای مورد علاقه خود

لیست کردن کارهای مورد علاقه تان عاملی سرعت بخش در موفق شدن در جلوگیری از آثار منفی روند سالمندی است.

هر انسانی نیازمند آن است که گاهی به انجام کارهای مورد علاقه اش بپردازد. یکی از مهم ترین کارهایی که باعث افزایش انگیزه در روند سالمندی است، انجام کارهای مورد علاقه تان به شمار می رود.

لیستی از کارهای کوچک و بزرگی که مایل به انجام آن هستید و از انجام آن لذت می برید، تهیه کنید و برای انجام آن ها اول هدف گذاری و اولویت بندی کنید و در مرحله دوم برای آن برنامه بریزید و یکی یکی انجامشان دهید.

باور کنید موفق شدن در انجام این کارها تاثیر به سزایی در تقویت روحیه شما خواهد داشت، این کار برای تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس شما فوق العاده خواهد بود. کافی است این کار را امتحان کنید، از چیزهای کوچک شروع کنید، به عنوان مثال با خود بگویید: امروز می خواهم نوشیدنی مورد علاقه ام را بنوشم یا امروز فیلم مورد علاقه ام را همراه با خوردن خوراکی مورد علاقه ام می بینم یا…

این لیست می تواند پر از کارهای مورد علاقه شما باشد، فکرش را کنید… می تواند یک نوشیدنی یا حتی یک سفر به مکان مورد علاقه تان را به این لیست اضافه کنید، هر کاری که دوست دارید را می توانید اضافه کنید. بنظر هیجان انگیر خواهد آمد، چون شما هیچ محدودیتی در انتخاب کارها ندارید، فقط باید کارهای مورد علاقه تان را به لیست تان اضافه کنید.

پوشیدن لباس های شاد

رنگ ها محرکی موثر در روحیه افراد هستند، رنگ های شاد باعث ایجاد انگیزه در روند سالمندی می شوند.

رنگ ها ارتباط مستقیمی بر روحیه افراد دارند، طی آزمایشی محققان متوجه شده اند که افراد با تغییر رنگ در پوششان، روحیه و خلق و خویشان نیز تغییر می کند. از این رو متوجه شدند رنگ ها می توانند فردی آرام را عصبی و فرد عصبی را آرام یا فرد غمگین را شاد و فرد شاد را غمگین کنند. پس توجه به رنگ لباس ها می تواد عامل بسیار کمک کننده ای در ایجاد انگیزه در روند سالمندی باشد. حال به تاثیر هر رنگ بر روحیه افراد می پردازیم تا به شما کمک کنیم در انتخاب رنگ لباس های خود هوشمندانه عمل کنید.

راهکارهایی برای انگیزه در روند سالمندی و تقویت آن

انواع رنگ ها

رنگ ها انواع مختلفی دارند، برای مثال رنگ  های گرم و سرد و خنثی که هر کدام از این ها اثر متفاوتی بر روحیه افراد دارد. رنگ های گرم مثل رنگ قرمز، زرد، نارنجی و رنگ های سرد مثل رنگ آبی، بنفش، سبز  و رنگ خنثی مثل رنگ خاکستری و مشکی و سفید و قهوه ای و زیتونی و… است.

می توان گفت رنگ های گرم، رنگ هایی برای تشدید احساساتمان هستند و گاهی این رنگ ها باعث جلب توجه نیز خواهند شد، برای مثال رنگ قرمز، رنگی است پر از حس انرژی و هیجان، این رنگ نماد قدرت و گرما نیز است. البته باید توجه داشته باشید که در استفاده از این رنگ افراط نکنید، زیرا ممکن است به خواص منفی آن همچون پرخاشگری یا تحریک عصبی دچار شوید. رنگ زرد برای ایجاد انگیزه در روند سالمندی می تواند انتخاب مناسبی باشد، زیرا نماد ارتباطات و جنب و جوش و پر انرژی بودن است.

اگر به دنبال جذب آرامش هستید ما به شما رنگ های سرد همچون رنگ آبی روشن را پیشنهاد میکنیم. آبی رنگ آرامش است، این رنگ معنای اعتماد و ملایمت می دهد، از جمله رنگ هایی است که حس خنکی و آرامش را به شما القا می کند. علاوه بر آن رنگ صورتی نیز دارای انرژی مثبت و سرشار از آرامش است، این رنگ رویایی نماد گذشت و مهربانی و آرامش است. در کنار همه این ها باید توجه داشت که باید از افراط در استفاده از رنگ ها دوری کنید و در این مورد باید سعی کنید که تعادل را حفظ کنید.

کلام آخر

به عنوان نتیجه ای از این مقاله به شما خواهیم گفت تسلیم عددی به اسم سن نشوید و همواره برای حال خوبتان تلاش کنید، چرا که شما و حال خوبتان ارزشمند است. روانشناس شیلا فورمن می گوید: «انگیزه وابسته به سن است و آنچه ما را در 20 سالگی برانگیخت، بعید است که در 50 سالگی به ما انگیزه دهد. اما داشتن انگیزه در طول عمر برای کیفیت زندگی ما بسیار مهم است.» از این رو است که باید به داشتن انگیزه در روند سالمندی توجه داشته باشید و برای آن تلاش کنید.                                                                   

منبع: 

 

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx