15 کاری که وقتی انگیزه ای برای انجام هیچ کاری ندارید باید انجام دهید (قسمت اول)

یک نظر اضافه کنید
11 دقیقه زمان مطالعه

۱۵ کاری که وقتی انگیزه ای برای انجام هیچ کاری ندارید باید انجام دهید

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، احتمالاً دنیای شما با درخواست ‌ها و اعلان‌ هایی که شما را بمباران می ‌کنند محدود شده است، و احتمالاً احساس خفقان می‌ کنید. وقتی احساس می ‌کنید انگیزه ‌ای برای انجام هیچ کاری ندارید، آخرین چیزی که می‌ خواهید توصیه ‌های پیچیده ‌ای است که باعث گیج شدنتان بشود.

به منظور پرداختن به این موضوع به بهترین شکل ممکن، من به شما نکات عملی خواهم گفت تا به آرامی شما را در مسیر درست هدایت کرده و کمک کنم تا به مسیر درست برگردانید.

اصلا اشکالی ندارد که چنین احساسی داشته باشید. مهم نیست که چقدر انسان بزرگ، مهم یا مشهور باشیم، همه ما هر از چند گاهی بی انگیزه می شویم، به ویژه در مواقعی که چالش های جهانی هم افزایش می یابد، مانند آنچه در حال حاضر با آن مواجه هستیم.

نکته کلیدی این است که فقدان انگیزه را بپذیرید، علائم را بشناسید و ۱۵ روش عملی زیر را به سرعت اجرا کنید تا پتانسیل کامل خود را عملی کنید، دوباره با چشم انداز بزرگ تر خود ارتباط برقرار کنید و آن جرقه هیجان در درون را دوباره روشن کنید تا انگیزه شما را دوباره افزایش یابد.

15 کاری که وقتی انگیزه ای برای انجام هیچ کاری ندارید باید انجام دهید (قسمت اول)

اگر انگیزه ای برای انجام کاری ندارید، چیزهایی را امتحان کنید

در ادامه ۱۵ مورد از مواردی که در صورت بی انگیزه بودن باید امتحان کنید را معرفی می کنیم:

  1. منتقد درونی خود را ساکت کنید

از لحظه ای که حس می کنید انگیزه ای برای انجام کاری ندارید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که خودتان را ببخشید. مهم است که خودتان را قضاوت نکنید یا احساس گناه نکنید که آنطور که می خواهید فعال یا با انگیزه نیستید.

این گرایش وجود دارد که افراد خود را بد، لایق موفقیت نبودن، یا مواردی از این، صرفا به خاطر رعایت نکردن یک استاندارد خاص، بدانند؛ که می تواند منجر به ترکیبی از احساس خستگی جسمی، خستگی ذهنی و بی حالی را که ما سعی داریم از آن جلوگیری کنیم، شود.

اگر این مورد درباره شما صدق می کند، همین جا توقف کنید و و متعهد شوید که در رویکرد خود آگاهانه تر عمل کنید و به این فکر کنید که باید گاهی وقت خود را صرف تجدید قوا کنید نه اینکه مدام به جلو بروید.

  1. به خاطر داشته باشید که چرا می خواهید این کار را انجام دهید

اگر وقتی می خواهید مقاله ای را تایپ کنید هیچ انگیزه ای ندارید، سعی کنید در وهله اول به این فکر کنید که چرا می خواهید این کار را انجام دهید. دلایل انجام کاری، نیروی محرکه هر کاری است که انجام می دهید. تنها زمانی که دلیل شما به اندازه کافی قوی و احساسی باشد، هر کاری که لازم است برای انجام آن انجام دهید.

زمانی که هیچ انگیزه ای احساس نمی کنید، به این دلیل است که دلیل کاری که انجام می دهید به اندازه کافی مهم نیست. انگیزه را می توان به راحتی به عنوان فرایندی تعریف کرد که باعث شروع، هدایت و حفظ رفتارهای هدفمند می شود. در مورد آن فکر کنید: چرا افراد سیگار کشیدن را متوقف می کنند؟ اغلب اوقات، افراد سیگار کشیدن را به این دلیل متوقف می کنند که دلیل قوی دارند؛ اگر به سیگار کشیدن ادامه دهند، ممکن است سلامتی آنها دچار مشکلات جدی شود.

پس چرا اینطور عمل می کنید؟ آیا می دانید چرا می خواهید به اهداف و آرزوهای خود برسید؟ مطمئن شوید که دلایل شما قوی و احساسی است. وقتی انگیزه ای ندارید، به هدفی که می خواهید این کار را انجام دهید فکر کنید.

15 کاری که وقتی انگیزه ای برای انجام هیچ کاری ندارید باید انجام دهید (قسمت اول)

  1. معنای آن را دوباره قاب بندی کنید

به معنای اولویت دادن به تجدید انرژی روان خود بیش از هر چیز دیگری است. این ممکن است برای برخی افراد، از جمله من، ناراحت کننده باشد.

زمانی بود که برای من سخت بود که فقط با خودم تنها باشم، اما در طول سال ها، با خودم تمرین کرده ام تا از زمان تنهایی لذت ببرم و پذیرای آرامش آن زمان باشم.

هدف این است که طرز فکر خود را به گونه ای تغییر دهید که نو شدن را به عنوان گامی در مسیر درست، یعنی پیشرفت و بهره وری ببینید. به این ترتیب می توانید از راه های جایگزین (مثلا انجام کارهای بیشتر) به دنبال حرکت رو به جلو باشید و اجازه دهید فرآیند نو شدن باز شود.

زمانی را به چارچوب بندی مجدد و به دست گرفتن مالکیت برای نوسازی درونی خود اختصاص دهید. همه افراد با عملکرد بالا در نهایت این فرآیند را طی می کنند و زمانی که این کار را انجام دهند، هرگز به عقب بر نمی ‌گردند.

  1. هم موفقیت و هم پشیمانی را تجسم کنید

تجسم ابزار بسیار قدرتمندی است که در دسترس ما است و هزینه ای ندارد. شما می توانید در هر کجا و هر زمان که بخواهید به هر چیزی که می خواهید فکر کنید.

15 کاری که وقتی انگیزه ای برای انجام هیچ کاری ندارید باید انجام دهید (قسمت اول)

این تمرین را امتحان کنید:

تصور کنید که به آشپزخانه خود می روید، در یخچال خود را باز می کنید، یک لیموی زرد بزرگ را         می بینید و آن را بیرون می آورید. پس از آن، یک چاقو برداشته و لیموی زرد بزرگ را از وسط نصف می ‌کنید.

این صحنه را واضح و با جزئیات تا حد امکان تصور کنید. بعد از اینکه لیمو را برش دادید، نصف آن را بردارید و لیمو را فشار دهید تا آب آن گرفته شود. فشار دست خود را احساس کنید، صدایی که در حین فشرده شدن ایجاد می کند را بشنوید و تصور کنید که آب لیمو ترش وارد دهان شما می شود. حالا بزاق بیشتری در دهانتان احساس می کنید یا خیر؟

به احتمال زیاد، اگر مثال را دنبال کرده باشید و به وضوح تجسم کرده باشید، بزاق بیشتری در دهان خود خواهید داشت. این به این دلیل است که ذهن شما نمی تواند بین آنچه واقعی است و آنچه تصور می شود تفاوت قائل شود.

این همان چیزی است که تجسم را به ابزار قدرتمندی تبدیل می کند. در مورد آن فکر کنید، اگر رویای شما رانندگی مرسدس بنز است، تصویر واضحی از رانندگی خود را تصور کنید. مدل مورد نظرتان، رنگ، بوی صندلی ها را تصور کنید، فرمان را حس کنید و صدای غرش موتور را بشنوید. آیا فکر می کنید ذهن شما در نهایت روزی آن را واقعا خواهد دید؟

نکته این است که وقتی چیزهایی را در ذهن خود تصور و تجسم می کنید، انگیزه بیشتری برای انجام آن خواهید داشت. وقتی رویای ماشینی را که می خواهید می بینید، از درون انگیزه ایجاد می کنید. سعی کنید این کار را زمانی انجام دهید که می خواهید به تعویق بیفتید و انگیزه ای ندارید.

هر چه بیشتر خودتان را طوری آموزش دهید که خود را موفق تجسم کنید (هر روز) و به طور منظم در این فضا حرکت کنید تا آنچه را که می خواهید بدست آورید از قبل در اختیار داشته باشید، امکان آن بیشتر می شود.

آنچه روی آن تمرکز می کنید به واقعیت شما تبدیل می شود و همه چیز با انرژی که به جهان می دهید شروع می شود و از افکار و باورهای شما شروع می شود.

15 کاری که وقتی انگیزه ای برای انجام هیچ کاری ندارید باید انجام دهید (قسمت اول)

  1. وضعیت عاطفی خود را بشناسید

وقتی به خودتان فضایی می دهید تا به احساساتتان احترام بگذارید، در واقع بین خود و واکنش عاطفی خود فاصله ایجاد می کنید. در این فضا، حتی اگر انگیزه ای برای انجام هیچ کاری ندارید، می توانید انتخاب کنید که چگونه می خواهید به دنیا و برای خودتان نشان دهید.

«بین محرک و پاسخ فضایی وجود دارد. در آن فضا قدرت ما برای انتخاب پاسخمان است. در پاسخ ما رشد و آزادی ما نهفته است.» ویکتور فرانکل

بهترین نکته در اینجا این است که می توانید پیش بینی کنید که به دلیل بی انگیزگی و تحمل کم در برابر ناملایمات، موانع و ناراحتی های کوچک، احتمالاً کمی حال بد تجربه خواهید کرد.

البته، این می تواند هر چیزی باشد، از دست دادن تاکسی ، عصبانی شدن اپراتورهای تلفن، سیستم پرداخت ناامیدکننده، یا فرآیندهایی که بی معنی هستند. به من اعتماد کنید، این اتفاقات می ‌افتد و اگر احساساتتان را کنترل نکنید و با ایجاد فضایی برای واکنش ‌های متفاوت، عشقی را که نیاز دارید به خودتان هدیه نکنید، می ‌تواند کوهی از خشم و حال بد در شما ایجاد کند.

این کار نیاز به تمرین دارد، اما راه رو به پیشرفت است.

وقتی انگیزه ای برای انجام هیچ کاری ندارید، به این معنی است که شما نیاز به انرژی مجدد دارید و باید فوراً روی انرژی دادن به همه بخش ها از جمله ذهن، بدن، احساسات و روح خود در همه سطوح تمرکز کنید.

منبع:

  • https://www.lifehack.org/895456/no-motivation-to-do-anything
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx