16 نوع شخصیت تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

یک نظر اضافه کنید
33 دقیقه مطالعه

16 نوع شخصیت: تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، جهان بیش از 7.5 میلیارد نفر جمعیت دارد. هنگامی که به این تعداد زیاد از افراد فکر می کنید، ممکن است تعجب کنید که چند نوع شخصیت مختلف وجود دارد. وقتی جمعیت عظیم زمین را در نظر می گیریم، شاید به این نتیجه برسید که حداقل باید هزاران (اگر نه میلیون ها) از طبقات شخصیتی مختلف وجود داشته باشد.

خب، کاملا قضیه برعکس است. به طرز شگفت آوری، هر یک از ما را می توان در طیف (نسبتا کوچک) 16 تیپ شخصیتی مختلف طبقه بندی کرد. در ادامه، 16 تیپ شخصیتی مختلف مایرز-بریگز و ویژگی های منحصر به فرد هر یک از این 16 شخصیت را بررسی خواهیم کرد.

کتاب راهنمای شاخص نوع بریگز مایرز که در سال 1944 منتشر شد، در ابتدا به عنوان بررسی عمیق تیپ‌ های شخصیتی مختلف طراحی شده بود که برای کمک به زنان در یافتن یک حرفه مناسب در طول جنگ جهانی دوم طراحی شده بود. با این حال، تیپ ‌های شخصیتی که در کتاب راهنما بیان شده ‌اند، به‌شدت از هدف اصلی به وجود آمدنشان پیشی گرفته‌ اند.

«شخصیت را نمی توان به راحتی و بی سر و صدا پرورش داد. تنها از طریق تجربه آزمایش و رنج می توان روح را تقویت کرد، جاه طلبی را برانگیخت و به موفقیت رسید.»

هلن کلر

امروزه، شاخص نوع مایرز-بریگز (MBTI) به عنوان یک ابزار گسترده برای تجزیه و تحلیل ترجیحات روانشناختی و تیپ شخصیتی یک فرد به کار گرفته می شود. در واقع یکی از محبوب ترین انواع طبقه بندی تیپ های شخصیتی است.

در ادامه، نگاهی دقیق به تمامی این 16 شخصیت خواهیم داشت.

شاخص نوع مایرز-بریگز بر اساس چهار نوع روانشناختی اولیه کارل گوستاو یونگ است که او در نظریه روان ‌شناختی خود مطرح کرد.

16 نوع شخصیت تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

16 شخصیت: تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

فرض اساسی شاخص نوع مایرز-بریگز این است که ترجیحات روانشناختی شما بر ادراک شما از جهان، نحوه واکنش شما به موقعیت های خاص و نحوه تصمیم گیری شما تأثیر می گذارد. با به دست آوردن شناختی از 16 شخصیت، نه تنها درک بهتری از خود، بلکه در مورد سایر افراد نیز به دست خواهید آورد.

همانطور که قبلا ذکر شد، MBTI بر اساس نظریه کارل گوستاو یونگ در مورد چهار نوع روانشناختی موجود است. به این ترتیب، شاخص نوع مایرز-بریگز با استدلال یونگ موافق است که انسان ها جهان را از طریق چهار کارکرد روانشناختی اولیه، یعنی احساس، شهود، احساس و تفکر تجربه می کنند.

به طور مشابه، مایرز و بریگز با یونگ موافق بودند که یکی از کارکردهای روانشناختی فوق در فرد غالب است. از این نتیجه می شود که ترجیحات روانشناختی خاص شما پایه و اساس اعمال، الگوهای تفکر، ارزش ها، علایق و خواسته های شما را می سازد.

از این رو، با درک تیپ شخصیتی یک فرد، می توانید بینش های مهمی در مورد رفتار آنها و اینکه چگونه در موقعیت های خاص واکنش نشان می دهند، به دست آورید.

فهرست مطالب

تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

 • تحلیلگران منطقی
 • متفکر (INTJ)
 • خالق (INTP)
 • فرمانده (ENTJ)
 • مبتکر (ENTP)
 • دیپلمات های آرمان گرا
 • مشاور (INFJ)
 • میانجی (INFP)
 • مربی (ENFJ)
 • مروج (ENFP)
 • نگهبانان
 • آزمونگر (ISTJ)
 • مدافع (ISFJ)
 • اجرایی (ESTJ)
 • ارائه دهنده (ESFJ)
 • کاوش صنعتگران
 • پزشك (ISTP)
 • هنرمند (ISFP)
 • کارآفرین (ESTP)
 • سرگرم کننده (ESFP)

بیایید نگاهی دقیق تر به 16 شخصیت شاخص نوع مایرز-بریگز داشته باشیم.

16 نوع شخصیت تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

تحلیلگران منطقی

اگر به‌دنبال دسته ‌بندی شخصیتی هستید که برای حل مسئله و برنامه ‌ریزی استراتژیک ساخته شده باشد، دیگر جستجو نکنید. تحلیلگران منطقی، حل ‌کننده ‌های راهبردی مسائل هستند که به‌ویژه به بررسی سیستم‌ های پیچیده علاقه ‌مند هستند.

مهم نیست که این سیستم ها تکنولوژیکی، مکانیکی، دیجیتالی، اجتماعی یا ارگانیک باشند، تحلیلگران منطقی نه تنها تلاش می کنند تا عملکرد آنها را درک کنند، بلکه در یافتن راه هایی برای بهبود این سیستم ها نیز بسیار مشتاق هستند.

در مقایسه با سایر تیپ‌های شخصیتی، تحلیلگران منطقی کاملاً پراکنده هستند، زیرا تخمین زده می‌شود که تنها در 7 تا 10 درصد از جمعیت انسانی رخ می‌دهند. بیایید نگاهی به چهار تیپ شخصیتی اول از 16 شخصیت بیندازیم:

مغز متفکر (INTJ)

مغز متفکر که عمدتاً به عنوان یکی از نادرترین شخصیت ها در میان 16 شخصیت شناخته می شود، بسیار تحلیلی است و در بیش از 2 درصد از جمعیت انسانی یافت می شود. افراد با این تیپ شخصیتی بسیار منطقی و عمل گرا هستند، به همین دلیل است که سوال «آیا کار می کند؟» عمدتاً تفکر و رفتار آنها را شکل می دهد. این همچنین در تمایل متمایز مغز متفكر برای کارآمدی آشکار می شود.

در عین حال، INTJ ها به عنوان افراد کمال گرا توصیف می شوند که از قدرت بیزارند و فعالانه به دنبال نقش های رهبری نیستند. با این حال، در صورت لزوم، آنها مایل به رهبری دیگران هستند و این کار را به دلیل عملگرایی بالای خود با موفقیت انجام می دهند.

خالق (INTP)

INTP ها را می توان به عنوان افراد ساکت و درون گرا توصیف کرد که متواضع اما بسیار متفکر هستند. افرادی که به عنوان خالق طبقه بندی می شوند، ساعات زیادی از روز را در خلوت می گذرانند. این به آنها در حل مشکلات پیچیده و ایجاد راه حل های مناسب کمک می کند.

در نتیجه، در موقعیت ‌های اجتماعی احساس راحتی کمتری می ‌کنند و از آداب و رسوم اجتماعی (غیر ضروری) بیزارند. یکی دیگر از ویژگی های INTP ها این است که طرفدار خودمحوری هستند. این نیز می تواند یکی از دلایلی باشد که آنها به افراد قدرتمند اعتماد زیادی نداشته باشند.

INTP ها علاقه زیادی به کشف چگونگی کارکرد چیزها دارند. در نتیجه، آنها علاقه زیادی به تجزیه و تحلیل، درک و توصیف دنیای اطراف خود دارند. به طور مشابه، INTP ها از طراحی هر نوع سیستمی بسیار لذت می برند.

به همین دلیل، تیپ شخصیتی INTP را می توان اغلب در زمینه هایی مانند معماری، حقوق، فلسفه، روانشناسی و علم یافت. با این حال، به ندرت خواهید شنید که INTP ها در مورد عناوین و دستاوردهای خود صحبت کنند. این عمدتاً به این دلیل است که آنها اغلب عناوین و سایر دستاوردها را نادیده می گیرند. برای آنها، بسیاری از این نشان ها مانع از دستیابی به دانش حقیقی می شوند.

در عین حال، INTP ها دنیای خارجی را به عنوان منابعی که نیاز به ساختاربندی و سازماندهی دارند (اغلب نامرتب) درک می کنند. به طور خلاصه، INTP ها زمانی شکوفا می ‌شوند که بتوانند سیستم ‌هایی را توسعه دهند که به نظم بخشیدن به منابع یا سیستم‌ های بدون ساختار یا آشفته کمک کنند.

16 نوع شخصیت تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

فرمانده (ENTJ)

اگر یک تیپ شخصیتی در بین 16 شخصیتی وجود داشته باشد که برای یک رهبر طراحی شده است، آن ENTJ است. فرماندهان افرادی بسیار رقابتی، خود محور، قاطع و پرانرژی هستند که کارها را انجام می دهند. به لطف اعتماد به نفس بالایی که دارند، ENTJ ها به دنبال نقش های رهبری هستند و از مسئولیت خود شانه خالی نمی کنند.

به طور کلی، فرماندهان ترجیح می دهند تصویر بزرگتر را در ذهن داشته باشند تا اینکه تنها یک عنصر از تصویر را با جزئیات زیاد بررسی کنند. به طور مشابه، ENTJ ها برنامه ریزان بلندمدت هستند و بنابراین توسعه دهندگان عالی استراتژی های بلند مدت هستند.

فرماندهان رهبران ماهری هستند که می توانند دیگران را برای انجام اهداف مورد نظر هدایت کنند. به دلیل تمایل ذاتی خود به رهبری، ENTJ ها از سنین پایین نقش های رهبری را بر عهده می گیرند. همچنین این تمایل برای هدایت دیگران و ساختار رفتارشان است که آنها را به دنبال موقعیت های رهبری در آینده هدایت می کند.

در عین حال، ENTJ ها ممکن است تمایل داشته باشند که از پیروان و زیردستان خود انتظار زیادی داشته باشند. این عمدتاً به آن دلیل است که آنها بدون در نظر گرفتن عوامل ذهنی یا احساسی از دیگران انتظار استانداردهای بالای خود را دارند. در نتیجه، ENTJ ها اغلب به عنوان مطالبه گران افراطی یا حتی استثمارگر آشکار تلقی می شوند.

به طور خلاصه، فرماندهان در حرفه‌ هایی شکوفا می ‌شوند که آنها را ملزم به اولویت ‌بندی، تعمیم، سیستم ‌بندی، اجرای استراتژی ‌های بلندمدت و تفویض مسئولیت ‌ها می ‌کند.

مبتکر (ENTP)

در میان شخصیت های 16 گانه، مبتکران مناسب ترین تیپ شخصیتی در موقعیت هایی است که نیاز به یافتن و توسعه پیشرفت های نوآورانه دارد. در واقع، ENTP ها به طور مداوم در تلاش هستند تا راه های بهتری برای انجام کارها پیدا کنند. آنها مخترعانی مبتکر با روحیه کارآفرینی توسعه یافته هستند. حتی بیشتر از این، ENTP ها به سرعت مناطقی را که نیاز به بهبود دارند شناسایی می کنند، به همین دلیل است که هرگز از انجام پروژه های جدید ترسی ندارند.

اگر مبتکران با یک چیز دست و پنجه نرم می کنند، آن زمانی است که مجبور به پیروی از روال ها یا دستورالعمل های سختگیرانه ای هستند که نیاز به اجرای دقیق دارند. از نظر آنها، این یک رویکرد خطرناک و محدود کننده است که تنها مانع استفاده آنها از فرصت های متعدد برای بهبود می شود. با این حال، اگر به ENTP ها اجازه داده شود تا رویکردهای خود را برای وظایف خود توسعه دهند، قطعا به بهبودهای نوآورانه خواهند رسید.

یکی دیگر از ویژگی های تیپ شخصیتی ENTP این است که افراد بسیار کنجکاوی هستند. آنها روابط پر جنب و جوشی با افراد دیگر دارند و به سرعت ارتباطات پیچیده ای را با افراد ایجاد می کنند. به طور کلی، مبتکران بسیار باهوش هستند و به صورت صریح صحبت می کنند. آنها شرکای عاطفی و دوستان وفاداری هستند در حالی که ذاتا افرادی مشتاق و برون گرا هستند.

16 نوع شخصیت تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

دیپلمات های آرمان گرا

اخلاق مدار، مشتاق، شهودی، بااعتبار و مهربان صفت های اصلی برای توصیف این دسته شخصیتی هستند. دیپلمات های ایده آل گرا به شدت به توسعه، رشد و پیشرفت علاقه دارند (چه خود آنها چه از افراد دیگر). آنها نه تنها به دنبال کشف و درک خود هستند، بلکه مشتاق هستند به دیگران کمک کنند تا به پتانسیل کامل خود دست یابند. به طور خلاصه، آنها می خواهند خود و جهان را بهتر کنند.

در عین حال، دیپلمات های ایده آل گرا در جستجوی خودشناسی هستند و پیوسته به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد خود هستند. حتی آنها به دنبال برقراری روابط منظم با افرادی هستند که به صورت روزمره با آنها در تعامل هستند.

از نظر آنها، درگیری های اولیه، مشاجرات عصبانی و بحث های داغ صرفاً اتلاف وقت و انرژی آنهاست. این عمدتاً به این دلیل است که دیپلمات ‌های آرمان‌ گرا کاملاً متقاعد شده‌ اند که همکاری دوستانه، رفتار محترمانه و مشارکت ‌ها کارها را بهتر پیش می برد؛ و به طرز جالبی، توانایی آنها در ایجاد روابط هماهنگ کمک زیادی به تحقق اهداف آنها می کند.

دیپلمات های ایده آل گرا به اندازه تحلیلگران منطقی نادر هستند و تقریباً 10 تا 15 درصد جمعیت را تشکیل می دهند.

مشاور (INFJ)

INFJ ها معمولاً نادرترین نوع از 16 شخصیت محسوب می شوند، اما به دنبال شناخت بهتر خود و سایر افراد هستند. آنها بسیار ارزش محور هستند و معنای ایده ها و روابط را می گیرند. در عین حال، INFJ ها بسیار شهودی هستند و یاد گرفته اند که به ادراکات شهودی خود اعتماد کنند.

به دلیل شهودی بودن، مشاوران تصمیمات خود را کمتر بر مبنای منطق قرار می دهند تا عوامل ذهنی. این یکی از دلایلی است که بسیاری از تصمیمات آنها را نمی توان به طور منطقی توسط تیپ های شخصیتی بسیار منطقی درک کرد. یکی دیگر از ویژگی های مهم تیپ شخصیتی INFJ این است که آنها افرادی بسیار درونگرا هستند.

به این ترتیب، آنها برای بازیابی انرژی خود به زمان هایی برای خلوت نیاز دارند. در عین حال، درک عمیق آنها از چشم انداز درونی خود به آنها درک مهمی در مورد اعمال و احساسات دیگران می دهد.

16 نوع شخصیت تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

میانجی‌ (INFP)

میانجی‌ ها حس های درست و نادرستی دارند که بر تفکر و اعمال آنها حاکم است. دوستان آنها ممکن است برای INFP ها به دلیل آرامش و مراقبت عمیق آنها ارزش قائل شوند. به طور کلی، میانجی ها توانایی ذاتی برای حل تعارض ها را دارند و فعالانه به دنبال بازگرداندن افراد جدا شده به یکدیگر هستند. در واقع، آنها مشتاق برقراری صلح در طرفین دعوا هستند؛ و به لطف حس قوی درست و غلطشان، INFP ها در این نوع میانجیگری بسیار موفق هستند.

دلیل اصلی تمایل متمایز میانجی ها برای حل تعارضات در دنیای درونی شدید آنها نهفته است. به این ترتیب، INFP ها تمایل به درون گرایی دارند و به چشم انداز درونی خود بسیار توجه دارند. دنیای درونی آنها در درجه اول با اخلاق و همچنین احساسات شدید مشخص می شود.

در نتیجه، پیوسته به دنبال تجلی ارزش ها و اخلاق خود در دنیای بیرون هستند. در عین حال، INFP ها به شدت با انتقاد دست و پنجه نرم می کنند و سازمان دهندگان ضعیفی هستند.

مربی (ENFJ)

مربیان در حرفه هایی شکوفا می شوند که به آنها اجازه می دهد با افراد دیگر تعامل داشته باشند. به طور خاص، ENFJ ها استعداد فوق العاده ای در ایجاد انگیزه در دیگران برای کشف پتانسیل کامل خود دارند. به این ترتیب، این تیپ شخصیتی معلمان بزرگی (در تمام زمینه های زندگی) هستند که تخیل دانش آموزان خود را فعال می کنند.

در عین حال، ENFJ ها علاقه واقعی به دانش آموزان خود دارند و در تلاش هستند تا به آنها در توسعه کامل پتانسیل خود کمک کنند. این باور صادقانه ENFJ ها به دانش آموزان خود است که آنها را بسیار محبوب می کند.

به طور کلی، ENFJ ها اغلب به عنوان افرادی در نظر گرفته می شوند که همکاری، مدارا، تعامل سازنده دارند. به طور مشابه، مربیان درک عالی از چشم انداز درونی خود دارند. به همین دلیل، آنها نه تنها به طور استثنایی نسبت به خود، بلکه در مورد دیگران نیز آگاه هستند. این طرز فکر ها در حساسیت بالای ENFJ نسبت به دیگران و مراقبت عمیق آنها از افراد دیگر آشکار می شود.

16 نوع شخصیت تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

مروج (ENFP)

مروجین را می توان به عنوان افرادی برونگرا و خلاق توصیف کرد که بسیار انعطاف پذیر هستند. ENFP ها استعداد شناسایی الگوها در سیستم های پیچیده را دارند. حتی بیشتر از این، آنها به سرعت اطلاعات پیچیده را درک می کنند. عامل اساسی کارهایشان اشتیاق زیاد آنها برای کمک به دیگران است. به طور مشابه، ENFP ها به شدت به باورهای اخلاقی، اصول و آرمان های خود اعتقاد دارند.

به طور کلی، ENFP ها چشم انداز احساسی بسیار گسترده ای دارند و از تجربه احساسات شدید لذت می برند. در واقع، بسیاری این تجربیات شدید را جنبه ضروری زندگی می دانند. برای آنها زندگی یک ترن هوایی هیجان انگیز است که با فراز و نشیب های زیادی همراه است و نمی توان از آنها اجتناب کرد. به همین دلیل، ENFP ها به طور کامل خود را در اختیار تجربیات (مثبت و منفی) زندگی قرار می دهند.

یکی دیگر از ویژگی های ENFP ها تمایل شدید آنها برای انتقال تجربیات خود با دیگران است. به این ترتیب، وقتی کسی در اطراف نیست که بخواهد به آنها گوش دهد، به شدت با مشکل مواجه می شوند؛ اما اگر کسی را پیدا کنند، می توانند صحبت های بی پایانی داشته باشند. اگرچه ENFP ها زیاد صحبت می کنند، بسیاری از داستان های آنها حاوی بینش های مهمی است و مزایای زیادی برای شنونده دارد.

نگهبان

نگهبانان به طور گسترده به عنوان عنصر حیاتی جوامع عادل در نظر گرفته می شوند. این مهارت ذاتی (یا اکتسابی) آنها در مدیریت و نظارت بر کالاها و خدمات است که پایه و اساس فرآیندهای عملکرد روان را در مشاغل یا کل جوامع فراهم می کند.

در عین حال، نگهبانان فوق العاده وظیفه شناس، وفادار، مسئولیت پذیر و قابل اعتماد هستند. آنها دوستان قابل اعتماد، والدین فداکار، کارمندان قابل اعتماد و همسران وفادار پیدا می کنند. یکی دیگر از ویژگی های محافظان نگهبان این است که به قدرت اعتماد دارند و قوانین را با دقت رعایت می کنند.

بر اساس شاخص نوع مایرز-بریگز، تقریباً 50 درصد از جمعیت انسان را افرادی تشکیل می دهند که می توان آنها را به عنوان نگهبانان طبقه بندی کرد.

 

16 نوع شخصیت تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

آزمونگر (ISTJ)

به طور کلی، ISTJ ها را می توان به عنوان افرادی بسیار قابل اعتماد توصیف کرد که بسیار منطقی و منظم هستند. ISTJ ها تمایل ذاتی دارند که نه تنها زندگی خود، بلکه محیط خود را نیز تنظیم کنند. دیگران ممکن است ISTJ ها را ساکت، محتاط و (بیش از حد) جدی تلقی کنند. با این حال، دقت استثنایی و رویکرد سازمان یافته آنها است که آنها را اغلب به طور استثنایی در زمینه های موجود موفق می کند.

در عین حال، ISTJ ها در اطمینان از حفظ استانداردها، رعایت قوانین و رعایت قوانین استثنایی هستند؛ بنابراین، آنها اغلب در مشاغلی یافت می شوند که از آنها می خواهند اطمینان حاصل کنند که دیگران از قوانین مشخص شده یک شرکت، سازمان یا کشور پیروی می کنند.

با این حال، بزرگ ترین ضعف آنها در ناتوانی آنها در توجه به نیازهای فردی دیگران است. به همین دلیل، ISTJ ها برای کسانی که مقررات را دور می زنند، تحمل کمی دارند یا اصلاً تحمل ندارند حتی در شرایطی که ممکن است تنها گزینه موجود باشند.

مدافع (ISFJ)

مدافعان علاقه زیادی به حفظ هماهنگی و نظم دارند. افراد با تیپ شخصیتی ISFJ عمدتاً بر ایمنی و امنیت دیگران (به ویژه عزیزانشان) تمرکز می کنند. با این حال، این نباید فقط به اعضای خانواده و دوستان محدود شود. در عوض، ISFJ ها ممکن است به افرادی که مرتباً با آنها در تعامل هستند، چه همکاران، کارمندان یا مشتریانشان، اهمیت دهند.

از نظر آنها به نظر می رسد که آنها یک تعهد اخلاقی یا مسئولیت خاصی برای مراقبت از ایمنی دیگران دارند. حتی بیشتر از این، مدافعان از محافظت از دیگران در برابر تأثیرات منفی دنیای بیرون حس معنا و رضایت می گیرند.

در عین حال، تیپ شخصیتی ISFJ ترجیح می دهد از عادات، رویه ها و روال های ثابت شده با زمان پیروی کند. انجام این کار به آنها احساس امنیت خاصی می دهد و به آنها کمک می کند تا خطرات احتمالی را کاهش دهند.

با این حال، این بدان معناست که ISFJ ها سعی می کنند تا جایی که می توانند از تغییر اجتناب کنند. به همین دلیل، مدافعان حرفه هایی را ترجیح می دهند که نیازی به تغییر مکرر خود یا روال کاری خود نداشته باشند.

از جنبه مثبت، ISFJ ها اغلب محافظان افراد مظلوم و مورد سوء استفاده هستند. آنها هرگز از کمک به کسانی که با مخالفت ناعادلانه مواجه می شوند، ترسی ندارند.

16 نوع شخصیت تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

اجرایی (ESTJ)

در حالی که همه ESTJ ها به موقعیت های رهبری نمی رسند، اکثر آنها به نوعی، شکل یا شکلی مسئول دیگران هستند. این تیپ شخصیتی در موقعیت هایی رشد می کند که می توان اعمال دیگران را هماهنگ کرد. در عین حال، آنها توانایی طبیعی در نظارت بر دیگران، هدایت آنها و دستور دادن به آنها دارند.

ESTJ ها نیز افراد جامعه محور هستند. در نتیجه، اغلب متوجه خواهید شد که مجري ها عضو سازمان‌ های مختلف اجتماعی و سایر انجمن ‌های جامعه یا صنعت خود است.

وقتی صحبت از بعد اجتناب از عدم قطعیت به میان می آید، ESTJ ها ترجیح می دهند مسیرهای آزمایش شده و مطمئن را به جای آزمایش چیزهای جدید دنبال کنند. در عین حال، این تیپ شخصیتی بسیار سخت کوش است و اغلب ساعات طولانی کار می کند.

تامین کننده (ESFJ)

از بین تمام 16 شخصیت، ESFJ ها به طور بالقوه بهترین میزبان و سرگرم کننده هستند. آنها به طور طبیعی سخنرانانی با استعداد هستند و مخاطبان را به شیوه ای مطمئن و سرگرم کننده خطاب می کنند.

ESFJ ها افراد بسیار اجتماعی هستند که مراقب رفاه افراد اطراف خود هستند. به طور مشابه، در مورد این تیپ شخصیتی متوجه خواهید شد که آنها رضایت خود را از صرف وقت خود برای اطمینان از برآورده شدن نیازهای دیگران کسب می کنند.

در حالی که ESFJ ها به شدت با تنهایی و انزوا مبارزه می کنند. افراد با تیپ شخصیتی ESFJ به افراد دیگری در اطراف خود نیاز دارند. در واقع، گذراندن وقت با دیگران و درگیر شدن در گفتگوهای عمیق چیزی است که به آنها کمک می کند تا انرژی های خود را بازیابی کنند.

16 نوع شخصیت تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

کاوشگران صنعتگر

اگر چیزی در زندگی شما وجود دارد که به نظر شما زیبا، شاد، سرگرم کننده یا اساساً هر کار دیگری است که از انجام آن لذت می برید، به احتمال بسیار زیاد توسط یک صنعتگر کاوشگر خلق شده است. در حالی که اغلب اشتباه می شود که این دسته شخصیتی صرفاً از هنرمندان تشکیل شده است، صنعتگران کاوش بسیار متنوع تر و پیچیده تر از این هستند.

مطمئناً بسیاری از هنرمندان کاوشگر وجود دارند که در هنرهای زیبا استاد شده ‌اند و بنابراین موسیقی ‌دانان، آهنگسازان، نقاشان، مجسمه‌ سازان و هنرمندان موفقی هستند. در عین حال، این مقوله شخصیتی شامل افرادی نیز می شود که به استادان واقعی هنرهای دیگر تبدیل شده اند.

این «هنرها» می توانند ماهیت سیاسی، نظامی، ورزشی، صنعتی یا مکانیکی داشته باشند. ناگفته نماند که بسیاری از کاوشگران صنعتگر نیز به دلیل رویکرد غیر متعارف خود به رهبران تجاری محبوبی تبدیل شده اند.

چیزی که می توان با خیال راحت در مورد کاوشگران صنعتگر گفت این است که آنها خلق و کار با اشیاء جامد دنیای واقعی را ترجیح می دهند. در عین حال، ممکن است به سرعت از کارهایی که به آنها اجازه نمی دهد با دستان خود کار کنند خسته شوند. این عمدتاً به این دلیل است که کاوشگران صنعتگر برای کاوش در پروژه هایی که با تمام حواس خود روی آنها کار می کنند ارزش زیادی قائل هستند.

بسیار جالب توجه است که جمعیت انسانی تقریباً 25 تا 30 درصد از افرادی را تشکیل می دهد که می توانند به عنوان صنعتگران کاوشگر طبقه بندی شوند. به این ترتیب، این دسته شخصیتی پس از نگهبانان، دومین طبقه متداول است.

بیایید به بررسی خود در مورد شخصیت های 16 گانه ادامه دهیم.

پزشک (ISTP)

این تیپ شخصیتی به طور طبیعی محتاط و ساکت است. در واقع، آنها اغلب ممکن است جدا به نظر برسند، در حالی که در واقعیت، بسیار مراقب هستند. در عین حال، ISTP ها را اغلب می توان در حرفه هایی یافت که نیاز به مهارت های مهندسی دارند.

یکی از دلایل این امر آن است که ISTP ها علاقه زیادی به کشف نحوه عملکرد سیستم های داده شده و چگونگی کارآمدتر ساختن آنها دارند. مهارت آنها در تجزیه و تحلیل دقیق یک موقعیت یا سیستم و شناسایی مشکلات بسیار به آنها در انجام این کار کمک می کند.

یکی دیگر از ویژگی های ISTP ها این است که می توانند هر زمان که به دنبال فعالیت هایی هستند که واقعاً به آنها علاقه مند هستند، شور و اشتیاق غیرعادی داشته باشند. با این حال، متوجه خواهید شد که این تیپ شخصیتی زمانی که مجبور به انجام کارهای تکراری برای مدت طولانی باشد، به سرعت خسته می شود.

در عین حال، ISTP ها هرگز از کاوش ناشناخته ها دوری نمی‌کنند و به دنبال رهایی از روتین ‌هایی که آنها را محدودکننده می ‌دانند، هستند. در برخی موارد، ISTP ها نیاز شدیدی به چالش کشیدن خود با فعالیت های اوقات فراغت بسیار خطرناک یا حتی حرفه ای خاص احساس می کنند.

16 نوع شخصیت تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

هنرمند (ISFP)

مایکل جکسون ممکن است یکی از برجسته ترین افراد با تیپ شخصیتی ISFP باشد. به طور کلی، ISFP ها افراد فوق العاده صلح طلب، اهل همکاری و مراقبت هستند که به راحتی می توان با آنها کنار آمد. در عین حال، آنها شاید حساس ترین تیپ شخصیتی در بین 16 شخصیت باشند.

هنرمندان تمایل طبیعی به زندگی واقعی در زمان حال دارند. به همین دلیل، آنها از تحت فشار قرار گرفتن توسط ضرب الاجل های دیگران بیزارند. در عوض، ISFP ها در موقعیت هایی که می توانند وظایف خود را با سرعتی که برایشان راحت است انجام دهند، به طور کامل شکوفا می شوند.

چیزی که در مورد این تیپ شخصیتی بسیار جالب است این است که ISFP ها نیازی به متقاعد کردن دیگران در مورد جهان بینی و نظرات خود احساس نمی کنند.

هنرمندان با این واقعیت کاملاً راحت هستند که افرادی که با آنها سر و کار دارند ممکن است عقاید کاملاً متفاوتی داشته باشند. در عین حال، این تیپ شخصیتی ممکن است تا حد زیادی در برابر پذیرش دیدگاه های دیگران مقاومت کند.

کارآفرین (ESTP)

کارآفرینان که طبیعتاً استعداد بداهه‌گویی دارند، در بهترین استفاده از آنچه در دسترس است استاد هستند. آنها ذهنیت عملی دارند، در لحظه حال زندگی می کنند و در حل کردن مشکلات ماهر هستند. در عین حال، هنگام مواجهه با افرادی که ترجیح می دهند مشکلات را به جای حل فعالانه آنها تعریف و بحث کنند، بسیار بی حوصله هستند.

جالب اینجاست که ESTP ها افراد فوق ‌العاده با نفوذی هستند که در وادار کردن دیگران به خواسته ‌هایشان استعداد خوبی دارند. آنها در شناخت افراد با نفوذی که می توانند به آنها در رسیدن به اهدافشان کمک کنند ماهر هستند. توانایی منحصر به فرد آنها در جلب سریع اعتماد دیگران به آنها کمک زیادی می کند تا این کار را انجام دهند.

16 نوع شخصیت تیپ های شخصیتی مایرز-بریگز

سرگرم کننده (ESFP)

ESFP ها یکی دیگر از تیپ های شخصیتی هستند که از زندگی در لحظه حال لذت می برند. از بین تمام 16 شخصیت، ESFP ها شاید کسانی هستند که بیشترین تلاش را برای بهترین استفاده از زندگی خود دارند. هرگز برای رد تجربیات لذت بخش و راحتی فیزیکی، ESFP ها همیشه رویکردهای منحصر به فردی برای برآوردن نیازها و خواسته های خود پیدا می کنند.

اکثر ESFP ها بسیار محبوب هستند زیرا اعضای تیم خوبی می سازند و بر انجام کار تمرکز می کنند. در عین حال، سرگرمی ‌ها یادگیری با تجربه واقعی را به جای کسب دانش نظری ترجیح می‌دهند. به این ترتیب، آنها افراد بسیار فعالی هستند که همیشه با آزمایش و کاوش به دنبال یادگیری چیزهای جدید هستند.

بررسی ما در مورد همه 16 نوع شخصیت شاخص مایرز-بریگز تمام شد.

دوست داشتنی ترین تیپ شخصیتی شما برای تعامل چیست و چرا؟

امیدوارم از خواندن این نمای کلی از شخصیت های 16 گانه لذت برده باشید.

پیروز باشيد!

منبع:

16 Personalities: The Myers-Briggs Personality Types

به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx