8 مورد از بزرگ ترین موانع در زندگی که برای رسیدن به موفقیت باید بر آنها غلبه کنید ( قسمت دوم )

یک نظر اضافه کنید
9 دقیقه زمان مطالعه

۸ مورد از بزرگ ترین موانع در زندگی که برای رسیدن به موفقیت باید بر آنها غلبه کنید ( قسمت دوم )

 1. گفتگوی درونی نادرست

چطور با خودتان صحبت می کنید؟ آیا تمایل دارید به خودتان چیزهای نشاط آور و تشویق کننده بگویید؟ یا اینکه گفتگوی درونی شما اغلب منفی است؟ یک گفتگوی درونی نادرست می تواند به عنوان یک مانع بزرگ برای بسیاری از افراد باشد.

بسیاری از افراد با این ایده بزرگ می شوند که گفتگوی درونی همان چیزی است که ما را به سمت بهتر شدن سوق می دهد. ما برای جلوگیری از تنبلی یا شلختگی به خودمان فشار می آوریم. اگر این فشار کنترل نشده باشد، مونولوگ می تواند به سرعت منفی و صرفا انتقادی شود. علیرغم نیت ما برای خودسازی، این عادت دائمی نشان دادن این است که چه کاری انجام می دهیم و چه کسی هستیم.

طبق گفته کلینیک مایو، غلبه بر خودگویی منفی برای سلامتی ما مفید است. برخی از مزایای حفظ صدای درونی دلسوز شامل سطوح پایین تر افسردگی، عملکرد بهتر سیستم ایمنی و بهبود مهارت های مقابله ای در مواقع استرس زا است.

8 مورد از بزرگ ترین موانع در زندگی که برای رسیدن به موفقیت باید بر آنها غلبه کنید ( قسمت دوم )

فعالیت هایی برای ایجاد آگاهی در مورد گفتگوی درونی و دلسوزانه تر کردن آن عبارتند از:

 • داشتن یک دفتر خاطرات فکری (برنامه های بسیار خوبی برای این کار وجود دارد.)
 • قالب بندی مجدد اظهارات خود منفی به صورت خنثی یا دلسوزانه.
 • از خود بپرسید که یک دوست قابل اعتماد ممکن است به شما چه بگوید.
 • به این فکر کنید که اگر دوستتان جای شما بود، چه می ‌توانید بگویید.
 • در نظر گرفتن گفتن جملات تاکیدی .
 • به خودتان اجازه دهید منتقد درونی را در بدترین سناریو دنبال کنید (این حالت ممکن است شما را به خنده ‌ای وادار کند که تصورات منتقد درونی شما واقعاً چقدر مضحک است.)
 1. مرزهای نامشخص

تا به حال، چندین دلیل که مرزهای داخلی در مسیر موفقیت ضروری است را بیان کردیم. اینها شامل نظارت بر ترس شما، محدود کردن نیاز شما به کمال گرایی، عدم شفافیت در مورد آنچه می خواهید، مقایسه ناسالم با دیگران یا داشتن یک خودگویی درونی نادرست است.

در مورد آن مرزهایی که باید با افراد دیگر در زندگی خود روشن کنیم، چطور؟ واضح بودن مرزها به معنای این نیست که به همه چیز بگوییم و خود را از همه جدا کنیم. مرزهای بیرونی سالم به معنای برقراری ارتباط با دیگران درباره آنچه می خواهید، نحوه رفتار با شما و برنامه هایتان است.

اگر مرزهای نامشخصی با دیگران داشته باشیم، موفق نخواهیم شد و اگر هم به موفقیتی برسیم اتفاقی و تصادفی خواهد بود.

به ویژه افرادی که همیشه به دنبال کسب رضایت دیگران هستند و بسیار دلسوز هستند می دانند که تعیین حد و مرز با دیگران چقدر می تواند چالش برانگیز باشد. تمایل به هماهنگی می تواند برای برخی افراد آنقدر قوی باشد که خود را متقاعد کنند که به جای خطر ایجاد درگیری، اجازه دادن به دیگران برای تصمیم گیری آسان تر است.

مشکل اینجا است که مهم نیست چقدر تلاش می کنیم از درگیری با دیگران اجتناب کنیم، ما در درون خود تعارض ایجاد می کنیم که منجر به موانعی برای موفقیت می شود. اگر در تعیین مرزهای مشخص با دیگران مشکل دارید و می خواهید موفق باشید، کم کم شروع به تمرین این مهارت کنید.

8 مورد از بزرگ ترین موانع در زندگی که برای رسیدن به موفقیت باید بر آنها غلبه کنید ( قسمت دوم )

در اینجا چند مرحله وجود دارد:

 1. چیزهای کوچکی را که دوست دارید و می خواهید پیدا کنید.
 2. در مورد آنچه در زندگی خود دوست دارید و می خواهید به مردم بگویید.
 3. توجه داشته باشید که وقتی این را با صدای بلند می گویید در بدن شما چه اتفاقی می افتد.
 4. چیزهایی را که دوست ندارید یا نمی خواهید شناسایی کنید.
 5. توجه داشته باشید که وقتی به این چیزها فکر می کنید در بدن شما چه اتفاقی می افتد. (بدن شما واقعاً باهوش است که به شما بگوید چه چیزی را نمی خواهید!)
 6. به افراد مورد اعتمادتان بگویید چه چیزی را دوست ندارید یا نمی خواهید.
 7. توجه کنید که بیان این مطلب با صدای بلند چه احساسی در بدنتان دارد.
 8. «نه» گفتن را به چیزهای بسیار کوچکی که نمی خواهید تمرین کنید و سپس به سمت موضوعات بزرگ تر بروید.

بدون مرز بودن، مثل این است که آب باشید و سعی کنید بدون قرار گرفتن در یک ظرف، شکل خود را حفظ کنید. شما باید ظرف خودتان را بسازید و موفقیت خود را تماشا کنید.

 1. انتظارات غیر منطقی

مهم این است که رویاهای بزرگ داشته باشیم. این گونه است که اجازه می دهیم الهامات و ایده های بزرگ به سطح آگاهی ما بیایند. اما اگر رویاهای ما مبتنی بر واقعیت منابع فعلی ما نباشد، ممکن است به سمت ناامیدی یا حتی بدتر از آن، از دست دادن رویاهایمان پیش برویم!

ایجاد انتظارات معقول اصل مهمی در موفقیت است. اگر در این مرحله از زندگی خود با تعیین اهداف SMART  آشنا نشده اید، ایده خوبی است که آن را امتحان کنید.

ممکن است همیشه نتوانید بفهمید که آیا چیزی منطقی است یا نه، به خصوص اگر یک پروژه کاملا جدید را امتحان می کنید. اگر انتظار این است که یک پروژه جدید بدون هیچ مشکل یا مشکلی کار کند، این امر احتمالا غیرمنطقی خواهد بود. پیامدهای این تجربه می تواند انگیزه شما را برای موفقیت از دست بدهد.

اگر انتظارات برای یک پروژه جدید شامل ایده برآمدگی ها و اشکالاتی باشد که بذرهای یادگیری و رشد را در خود جای می دهد، آنگاه حتی «اشتباهات» درک شده نیز موفقیت آمیز خواهد بود. این مزیت مثبتی دارد که انگیزه شما را برای ادامه کار برای موفقیت بیشتر تقویت می کند.

حواستان باشد به حد و مرزها باشد که نه خیلی بالا و نه خیلی پایین باشند.

8 مورد از بزرگ ترین موانع در زندگی که برای رسیدن به موفقیت باید بر آنها غلبه کنید ( قسمت دوم )

 1. تعریف غیر منطقی از موفقیت

تعریف شما از موفقیت چیست؟ به گونه ای دیگر از شما پرسیده شد که از چه منظری به دنبال موفقیت هستید؟

به راحتی می توان فکر کرد که موفقیت به معنای دستیابی به هدف(هایی) است که برای خود تعیین کرده اید. اما راه های زیادی برای نگاه کردن به موفقیت وجود دارد. ممکن است برخی از فرصت‌ ها را از دست بدهید تا واقعاً احساس کنید در زندگی‌ خود می ‌درخشید.

یک تعریف غیر منطقی از موفقیت ممکن است تعریفی باشد که فقط به یک نتیجه خاص منجر شود. اگر به آن نتیجه نرسید، پس نتیجه موفقیت آمیز نیست. اما اگر تعاریف متعددی از موفقیت در نظر بگیریم، ممکن است دریابیم که موفقیت بسیار آسان ‌تر از آنچه قبلاً فکر می ‌کردیم به دست می ‌آید!

برای گسترش تعریف خود از موفقیت، موارد زیر را از خود بپرسید:

 • چه اتفاقی باید بیفتد تا من احساس موفقیت کنم؟
 • چه اتفاقی دیگری می تواند بیفتد که به من احساس موفقیت دست بدهد؟

برای ایجاد احساس موفقیت، به تمام نتایجی را که می توانید تجربه کنید، فکر کنید.

سخن نهایی

موفقیت مستلزم غلبه بر موانع زیادی است و بسیاری از افراد در مقطعی از مسیر شکست خواهند خورد. نکته کلیدی این است که با این موانع یک قدم در یک زمان مقابله کنید. به قول برادران جویس، «موفقیت یک حالت ذهنی است. اگر خواهان موفقیت هستید، خودتان را یک فرد موفق بدانید.»

منبع:

 • https://www.lifehack.org/900288/what-are-obstacles
به این مطلب امتیاز دهید

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx