خوشبینی در مقابل بدبینی

نظرات 2
13 دقیقه مطالعه

خوشبینی در مقابل بدبینی: طرز فکر شما چگونه می تواند بر زندگی شما تأثیر بگذارد

خوش بینی در مقابل بدبینی: کدام یک بهتر است؟ پاسخ ممکن است آنقدر که شما فکر می کنید واضح نباشد. در حالی که تحقیقات نشان می دهد که افراد خوش بین شادتر هستند، سلامت بهتری دارند و در مدرسه و ورزش بهتر عمل می کنند، بدبینی هم مزایایی دارد که ممکن است شما را شگفت زده کند.

به عنوان مثال، بدبین ها تمایل دارند در ارزیابی های خود دقیق تر از خوش بین ها باشند. به همین دلیل است که اغلب می شنوید که آنها خود را واقع گرا معرفی می کنند.

از سوی دیگر، افراد خوش بین ممکن است در مدت زمان کوتاهی در مورد توانایی های خود، بیش از حد تخمین بزنند. این می تواند منجر به امیدواری بیش از حد و ایجاد موقعیت های استرس زا شود.

اما در مجموع، افراد خوش بین از بدبین ها بهتر عمل می کنند و دلایل زیادی برای این امر وجود دارد.

خوشبینی در مقابل بدبینی

فهرست مطالب

 1. خوشبین در مقابل بدبین: تفاوت چیست؟
 2. نقش انتظارات
 3. تاب آوری در یک خوش بین در مقابل بدبین
 4. آیا یک فرد می تواند خوش بین و بدبین باشد؟
 5. خوشبین در مقابل بدبین در مقابل واقع گرا
 6. چگونه طرز فکر خوش بینانه در مقابل بدبین می تواند بر زندگی شما تأثیر بگذارد
 7. چگونه ذهنیت خود را تغییر دهیم
 8. سخن نهایی

خوشبین در مقابل بدبین: تفاوت چیست؟

قبل از اینکه به آن دلایل بپردازیم، بیایید ببینیم تفاوت بین خوش بینی و بدبینی چیست؟

به عنوان مثال، یک فرد بدبین دارای سوگیری منفی است. آنها معتقدند که هیچ چیز به نفع آنها پیش نمی رود حتی زمانی که هیچ تصوری از نتیجه ندارند.

از سوی دیگر، یک فرد خوش بین تمایل دارد باور کند که همه چیز حتی بدون شواهد به خوبی پیش خواهد رفت. اما داستان چیزهای بیشتری دارد.

نقش انتظارات

تحقیقات نشان می دهد که انتظارات در نتایج ما نقش دارند. خوش بین ها تمایل دارند از هر موقعیتی بهترین ها را انتظار داشته باشند. در نتیجه، نگرش آنها به زندگی اثر دارونما دارد.

دارونما به پدیده تحقیقاتی اشاره دارد که در آن قرصی که هیچ خاصیت دارویی ندارد، در افرادی که انتظار دارند اثربخش باشد، شفا ایجاد می کند.

در مقابل، دیدگاه افراد بدبین اثر نوسیبو دارد. این به یک نتیجه منفی اشاره دارد که به دلیل انتظار این است که اوضاع برای آنها خوب پیش نرود.

خوشبینی در مقابل بدبینی

تاب آوری در یک خوش بین در مقابل بدبین

مارتین سلیگمن، محقق برجسته در زمینه خوش بینی در مقابل بدبینی، می گوید افراد خوش بین دارای انعطاف پذیری هستند که منجر به افزایش موفقیت می شود. برای مثال، اگر اتفاق بدی بیفتد، آن را یک عقب گرد موقتی فرض می ‌کنند و به جای اینکه روی آن تمرکز کنند، به عقب بر می‌ گردند.

به راحتی می توان دید که چگونه این کار در زمین ورزشی یا در کلاس درس به خوبی برای کسی کارآمد است. فرد خوش بین از بازی بد یا عملکرد ضعیف در آزمون جلوگیری می کند. آنها این حوادث را ناپایدار و مرتبط با عوامل بیرونی می دانند.

از سوی دیگر، فرد بدبین تمایل دارد که همان شرایط را دائمی بداند. علاوه بر این، آنها به جای عوامل خارجی، خود را به خاطر این شکست سرزنش می کنند. این باعث می‌ شود که از بین بردن آنها سخت ‌تر شود و بر عزت نفس تأثیر منفی می ‌گذارد .

افراد خوش بین و بدبین افکار متضادی در مورد شرایط مثبت و منفی دارند. فرد خوش بین، بحران را کوتاه مدت، منزوی و خارج از کنترل خود می بیند. افراد بدبین همان حادثه را طولانی مدت می بینند، همه تقصیر آنهاست، و می تواند بر سایر بخش های زندگی آنها تأثیر بگذارد.

وقتی اتفاق مثبتی می‌ افتد، فرد خوش ‌بین تصور می ‌کند که همیشه همین ‌طور خواهد بود. آنها همچنین بر این باورند که استعداد و سخت کوشی آنها به نتیجه رسیده است.

در مقابل، یک بدبین می گوید:« این فقط یک اتفاق بود و من این بار شانس آوردم.» در حالی که آنها خود را سرزنش می کنند وقتی کارها اشتباه می شود، اما وقتی موفق می شوند ارزش تلاش های خود را نادیده می گیرند.

آیا یک فرد می تواند خوش بین و بدبین باشد؟

هیچ کس صد در صد خوشبین یا کاملا بدبین نیست. بقای ما مستلزم تعادل هر دو مورد است.

کسانی که ما از آنها به عنوان بدبین یاد می کنیم بیشتر یک سوگیری منفی دارند. در حالی که افراد خوش بین انتظار دارند اتفاقات خوب بیشتر اتفاق بیفتد.

بدبینی خالص منجر به زندگی بدی می شود که به سختی ارزش زندگی کردن را دارد. خوش بینی کنترل نشده منجر به رفتارهای پرخطر می شود که می تواند امید به زندگی را کاهش دهد. همچنین ممکن است تصمیمات مالی نادرستی ایجاد کند که بر کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، فرد می تواند در برخی زمینه های زندگی خود خوش بین و در برخی دیگر بدبین باشد. به عنوان مثال، آنها ممکن است انتظار داشته باشند که روابطشان موفق شود اما امید کمی به امور مالی خود داشته باشند.

خوشبینی در مقابل بدبینی

خوشبین در مقابل بدبین در مقابل واقع گرا

اگرچه افراد بدبین ممکن است خود را واقع گرا بدانند، اما واقع گرایان ترکیبی از ویژگی های خوش بینانه و بدبینانه را نشان می دهند.

فرد خوشبین معتقد است که همه چیز همیشه بهتر خواهد شد. بدبین معتقد است که اوضاع همیشه می تواند بدتر شود. واقع گرا چیزها را همان طور که هستند می گیرد و می پذیرد.

واقع گرایان کمتر آرمان گرا هستند و انتظارات غیر واقعی کمتری دارند. فرد واقع ‌گرا ممکن است بیشتر به حل مشکل علاقه‌ مند باشد تا اینکه به این موضوع بپردازد که چرا اتفاق افتاده یا وانمود کند که چیزها بهتر از آنچه هستند هستند.

فرد واقع گرا نقادانه و عینی می اندیشد. آن ‌ها می ‌دانند که زندگی می ‌تواند سخت باشد، اما این نباید شما را از نظر احساسی آنها را ناامید کند. آنها می توانند به عنوان یک نیروی زمینی برای افراد خوش بین عمل کنند و به بدبین ها کمک کنند تا افکار منفی را رها کنند.

واقع گراها و بدبین ها بیشتر از خوش بین ها و واقع گراها نقاط مشتکر دارند. دلیلش این است که دو گروه اول از موضوعات سخت ‌تر زندگی دوری نمی ‌کنند.

چگونه طرز فکر خوش بینانه در مقابل بدبین می تواند بر زندگی شما تأثیر بگذارد

بیایید فرض کنیم، شما یک دانشجوی خوشبین هستید و در یک آزمون نمره ضعیفی می گیرید. با خود خواهید گفت که این فقط یک آزمون است و در آزمون بعدی بیشتر مطالعه خواهید کرد و بهتر عمل خواهید کرد. احتمالاً باور دارید که معلم به جای اینکه خودتان را سرزنش کنید، امتحان را خیلی سخت کرده است.

در نتیجه، عزت نفس شما دست نخورده باقی می ماند و در آزمون بعدی بهتر عمل می کنید. چشم انداز خوش بینانه شما عملکرد کلی شما را افزایش می دهد.

در همین شرایط، اگر دانش آموزی بدبین باشید، نمره ضعیف را به عنوان یک اتفاق مجزا نخواهید دید. ممکن است فرض کنید این بدان معناست که به اندازه کافی باهوش نیستید که در دوره عملکرد خوبی داشته باشید. شما به جای در نظر گرفتن نقش معلم در طرح آزمون، خود را به خاطر عادت های ضعیف مطالعه یا عدم استعدادتان سرزنش می کنید.

به عنوان یک دانش آموز بدبین، احتمال کمتری وجود دارد که انگیزه بیشتری برای مطالعه بیشتر داشته باشید و دفعه بعد بهتر عمل کنید. به جای در نظر گرفتن عوامل بیرونی، به دلیل سرزنش خود به دلیل نمره پایین، به عزت نفس خود ضربه می زنید. به این ترتیب، بدبینی شما تاثیر مخربی بر عملکرد شما    می گذارد.

همین نتایج را می توان به روابط، کار و سایر جنبه های زندگی تعمیم داد. اگر با شریک زندگی خود دعوا دارید و بدبین هستید، ممکن است احساس کنید کل رابطه با مشکل مواجه شده است. با این حال، فرد خوش بین به دعوا به عنوان یک حادثه مجزا نگاه می کند که هیچ تاثیری بر بقیه رابطه ندارد.

خوشبینی در مقابل بدبینی

چگونه ذهنیت خود را تغییر دهیم

اگر بدبین هستید، خبرهای خوبی وجود دارد. می توانید دیدگاه خود را نسبت به زندگی تغییر دهید و خوشبین تر شوید.

برخلاف آنچه برخی معتقدند، خوش بینی و بدبینی صفت ثابتی نیستند. با کمی تلاش می توان آنها را تغییر داد. دکتر سلیگمن این را خوش بینی آموخته شده می نامد و راه های مختلفی برای تنظیم دیدگاه شما پیشنهاد می کند.

 • لذت را در چیزهای کوچک بیابید. به جای محدود کردن شادی به چند رویداد بزرگ، شادی را در چیزهای کوچک تر و روزمره زندگی بیابید تا شادی خود را افزایش دهید.
 • آنچه را که می خواهید تجسم کنید. به جای انتظار بدترین چیزها، آنچه را که می خواهید برای دستیابی به آن بیشتر تصور کنید.
 • واقع بین باش. خوش بینی واقع گرایانه بهترین نوع است، زیرا شما را از خطرات خوش بینی  بی حد و حصر محافظت می کند و شما را برای هر چیزی که دنیا به سوی شما می فرستد آماده می کند.
 • قدردانی را تمرین کنید. به چیزهایی که دارید بیشتر توجه کنید تا چیزهایی که ندارید. این فقط یک تغییر در تمرکز است به جای اینکه وانمود کنید چیزها متفاوت از آنچه هستند.
 • یک خروجی خلاقانه پیدا کنید. خلاقیت یک تجربه مثبت و لذت بخش است که باعث بهبود ذهنیت می شود.
 • با خودتان مهربان باشید. منتقد درونی خشن خود را با شفقت به خود به چالش بکشید. از سرزنش خود دست بردارید و با خودگویی مثبت از خود حمایت کنید.
 • ذهن آگاهی را تمرین کنید. این به سادگی به معنای توجه به لحظه حال است. هر گونه افکار و احساساتی را که بدون قضاوت به وجود می آیند اجازه دهید و بپذیرید.
 • هدف خود را پیدا کنید چرا اینجایید؟ داشتن یک زندگی معنادار وضعیت ذهنی، سلامتی و رفاه شما را بهبود می بخشد.

سخن نهایی

تفاوت بین خوش بین و بدبین به جای واضح بودن، جزئی است. خوش بینی برای کیفیت زندگی و عملکرد شما بهتر است. با این حال، خوش بینی غیرواقع بینانه می تواند منجر به رفتارهای پرخطر و انتخاب های مالی ضعیف شود.

واقع‌ گرایی، دسته سوم بین خوش ‌بینی و بدبینی، نشان ‌دهنده نگاه جداتر از زندگی است. واقع گرا چیزها را همان طور که هستند می پذیرد. آن‌ ها کاری را که برای عبور از مشکلات زندگی نیاز دارند، انجام می ‌دهند، بدون اینکه فکر کنند چرا اتفاقات بد رخ می‌ دهند.

بدبینی و خوش بینی حالت های انعطاف پذیری هستند. با تمرین تکنیک های ساده بالا، یک فرد بدبین می تواند به سرعت از مزایای خوش بینی آموخته شده بهره مند شود که شامل سلامتی بهتر، شادی بیشتر و افزایش تاب آوری است.

منبع:

 • https://www.lifehack.org/930602/optimist-vs-pessimist

 

2.3/5 - (3 امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

2 نظرات
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
2
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx