15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

یک نظر اضافه کنید
35 دقیقه زمان مطالعه

۱۵ نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

نگاه خوش بینانه به زندگی می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. این یکی از قدم های اساسی است که می توانید برای بهبود چشمگیر کیفیت زندگی خود بردارید. خوش ‌بینی به شما کمک می ‌کند تا دنیا را با دید مثبت ‌تری ببینید. همچنین به شما این امکان را می دهد که به جای نگرانی بیش از حد در مورد چیزهایی که چندان مهم نیستند، زمان خود را به شیوه ای بسیار سازنده تر سپری کنید. برای من، ایجاد دیدگاه مثبت کمک کرد تا به تدریج زندگی ام را متحول کنم. مطمئناً اشکالات و موانع زیادی وجود داشت.

این مقاله ۱۵ مورد از موثرترین استراتژی ها را برای مثبت تر بودن مورد بحث قرار می دهد. با استفاده از تکنیک های مناسب، پشتکار و تمرین، می توانید آن ها را به سرعت یاد بگیرید تا فرد مثبت نگرتری باشید.

متأسفانه، قدرت تفکر مثبت بسیار دست کم گرفته شده است. مثبت اندیشی از زمان معرفی آن به جامعه توسط نورمن وینسنت پیل در سال ۱۹۵۲ مورد تمسخر قرار گرفت. با این حال، مطالعات علمی مختلف نشان داده اند که خوش بین و مثبت بودن می تواند فواید زیادی داشته باشد. یک مطالعه خاص که توسط دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون انجام شد، نشان داد که مثبت اندیشی متعادل، رفاه و آرامش جسمی و روانی را فراهم می کند. مطالعات بیشتر نشان داد که می تواند توان تحمل درد را افزایش داده و احساس تنهایی را کاهش دهد.

تاثیر مثبت بودن زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که افکار و احساسات باعث واکنش های بیوشیمیایی در کل بدن شوند. این بدان معنی است که طرز تفکر و احساسات بر بدن ما حتی در سطوح سلولی هم تأثیر می گذارد. در کنار توجه به «به هر آنچه فکر می‌کنید تبدیل می‌شوید»، ایجاد یک طرز فکر و نگرش سالم در زندگی نیازمند اهمیت بیشتری است.

«می‌توانیم شکایت کنیم چون بوته‌های رز خار دارند، یا خوشحال باشیم که بوته‌های خار گل رز دارند.»

آبراهام لینکولن

اغلب نمی توانیم آنچه را که در زندگی برایمان اتفاق می افتد تغییر دهیم؛ اما خوشبختانه همیشه می توانیم انتخاب کنیم که این موقعیت ها چگونه بر ما تأثیر بگذارند. ما همیشه این انتخاب را داریم که این وقایع را به شیوه ای مثبت و متعادل تفسیر کنیم. با انجام این کار، کنترل بعد درونی احساسات و افکار را به دست می آوریم که این به ما کمک می کند تا با شرایط بیرونی به شیوه ای مفید تر برخورد کنیم و در عین حال، با تغییر افکار و نگرش های خود، زندگی بر این اساس متحول خواهد شد.

زندگی مثبت تر را می توان انجام داد، فقط باید بدانید که چگونه آن را به تحقق برسانید. سوال اینجاست که برای تبدیل شدن به یک فرد مثبت اندیش چه کاری می توانید انجام دهید؟ در ادامه برخی از موثرترین نکات و استراتژی هایی که برای کمک به شما در تغییر زندگی طراحی شده اند، ارائه می شود.

15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

چگونه مثبت نگرتر باشیم

 1. مثبت اندیش بودن را در موقعیت های منفی کشف کنید

من معتقدم که توانایی ایجاد یک دیدگاه خوش بینانه در یک موقعیت منفی پر اهمیت است. به نظر من، این می تواند همه تفاوت را ایجاد کند.

یک جمله عالی که من با آن زندگی می کنم اینگونه است:

«هر اتفاقی دلیلی دارد. همه چیز به چیزی مثبت تر منجر می شود.»

این ضرب المثل در زمان مبارزه به من قدرت می دهد. همچنین من را تشویق می کند که دیدگاه خوش بینانه تری نسبت به وضعیت دشواری که با آن روبرو هستم داشته باشم.

این طرز فکر موجب می شود تا به جای اینکه خودم را در مورد آنچه اتفاق افتاده عذاب دهم، کمک کند تا بفهمم هر اتفاقی که در حال رخ دادن است به دلیل خوبی رخ می دهد. ممکن است اغلب در ابتدا نفهمم که چرا با این مشکلات روبرو هستم؛ اما می دانم که آنها آنجا هستند تا چیزی به من بیاموزند. من ممکن است تجربه ای را نداشته باشم، اما مطمئناً قصد دارد به رشد من کمک کند؛ و می دانم که از این سختی ها کمی قوی تر و عاقل تر از قبل بیرون خواهم آمد.

با استفاده از تجربه شخصی می توانم بگویم که بسیاری از فرصت های جدید فوق العاده در موقعیت های منفی شروع به نمایان شدن کردند.

هرگاه دری بسته می شود، پنجره ای باز می شود. ما فقط به شجاعت نیاز داریم تا این فرصت های جدید را همان طور که هستند ببینیم.

وقتی با یک موقعیت منفی مواجه می شوید، حفظ یک نگرش مثبت فوق العاده دشوار است. به همین دلیل، مهم است که تمرکز خود را به یک دیدگاه خوش بینانه تر تغییر دهید. شما می توانید این کار را با پرسیدن سوالاتی از جمله:

 1. چه چیزی می توانم از این وضعیت یاد بگیرم؟
 2. این رویداد می خواهد به من چه بیاموزد؟
 3. در اتفاقی که برای من افتاد چه نکته مثبتی هست؟
 4. یک فرصت جدید که از این وضعیت به وجود آمده چیست؟

شاید نخواهید فوراً این سؤالات را از خود بپرسید. در بیشتر موقعیت ها، توصیه می شود اجازه دهید اوضاع کمی بهتر شود. اگر هنوز به شدت ناراحت هستید و از نظر عاطفی درگیر اتفاقاتی هستید که برایتان پیش آمده است، پرسیدن این سؤالات چندان مؤثر نیستند.

شما می توانید با ارزیابی گذشته و وقایع منفی در زندگی خود، مزایای این تمرین را بیشتر کنید. نگاه کردن به این موقعیت ‌ها در آینده می ‌تواند به شما کمک کند تا آنچه را که برایتان اتفاق افتاده است را با دیدی متفاوت (و مثبت ‌تر) ببینید. همچنین می تواند شما را در نگاه منطقی تر به مسائل سوق دهد. انجام این کار می تواند به شما کمک کند تا موضوعات را از منظر دیگری ببینید؛ و همچنین ممکن است به شما این امکان را بدهد که بسیاری از جنبه های مثبتی را که از موقعیت منفی ای که با آن روبرو شده اید به وجود آمده اند، کشف کنید.

ارزیابی گذشته به نوبه خود، به شما کمک می کند تا نسبت به چالش ها و زمان های دشوار خوش بین باشید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. همچنین به شما کمک می کند تا درک کنید که درس های مهم و مثبت بودن را می توان حتی در موقعیت های منفی پیدا کرد.

15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

 1. زندگی خود را از منفی گرایی خلاص کنید.

اگر می خواهید فرد مثبت تری باشید، این تنها یک گام منطقی برای رسیدگی به مشکل منفی است. به خصوص در آغاز، اگر دائماً با منفی گرایی احاطه شده باشید، مثبت اندیشی دشوار است؛ بنابراین مهم است که تا حد امکان جنبه های منفی زندگی خود را شناسایی و حذف کنید.

این به شما کمک می کند تا ذهن خود را از تأثیرات منفی پاک کنید؛ و همچنین به شما کمک می کند تا زندگی مثبت تری را بر روی پایه ای پایدار بسازید. کسانی که این گام مهم را نادیده می گیرند، سعی می کنند آن را بر پایه ای پوسیده بنا کنند که اغلب به یک تراژدی ختم می شود.

برای جلوگیری از این امر، سعی کنید منابع مختلف منفی در زندگی خود را شناسایی کنید. این نوع فرآیند شناسایی لزوما نباید فقط به افراد منفی محدود شود. در عوض، باید شامل شناسایی عادات مخرب و یا غیر مفید و جایگزین عادات مثبت تر نیز باشد.

علاوه بر این، شما همچنین باید به اصلاح رفتارهای منفی، الگوهای تفکر و نگرش ها بپردازید. همچنین توصیه می شود به میزان زمان صرف شده با رسانه ها (تلویزیون، فیلم، اینترنت و اخبار) توجه زیادی داشته باشید. به موضوعات خاصی که به آنها توجه می کنید نگاه کنید و ببینید که آیا آن ها مزایای حقیقی دارند یا خیر. اگر نه حذف این تأثیرات را در نظر بگیرید، به خصوص زمانی که ماهیت بسیار منفی دارند. بسیاری از منفی ها از صرف زمان بیش از حد بر روی رسانه های ما سرچشمه می گیرد، پس این موضوع قطعاً یکی از جنبه هایی است که ممکن است بخواهید به تفکر در آن بپردازید.

زمانی که عادت (غیر سودمند) تماشای یک یا دو ساعت تلویزیون، قبل از رفتن به رختخواب را پیدا کردم، این را در وهله ی اول تجربه کردم. سال‌ها بود که این کار را انجام نداده بودم، اما بار دیگر به آرامی این عادت منفی را به خود گرفتم؛ و قبل از اینکه بفهمم، تقریباً هر روز عصر به مدت بیش از ۱ ماه و نیم بود که تلویزیون تماشا می کردم.

این اتفاق با چند اتفاق منفی دیگر در زندگی من همراه بود. متوجه شدم که در به خواب رفتن مشکلات بیشتری دارم. نگاه کلی من به زندگی از دیدگاه خوش بینانه فاصله گرفت و نمی توانستم از نگرانی در مورد آینده دست بردارم. به طور کلی، من به سرعت نسبت به قبل به یک فرد منفی تبدیل شدم. من بیشتر تحت تأثیر قدرتی که شکستن این عادت منفی را بر زندگی من داشت، قرار گرفتم.

همان طور که می بینید، تغییرات جزئی می تواند تاثیر زیادی داشته باشد. آنها می توانند به شما کمک کنند تا به سرعت خوش بین و مثبت اندیش شوید. شما فقط به قدرت ذهنی نیاز دارید تا همه چیز را ببینید. سنگ تمام بگذارید. زندگی خود را تا حد امکان کشف کنید و از شر آن خلاص شوید. با دقت در نظر بگیرید که به چه چیزی اجازه ی دسترسی به زندگی و ذهن خود را می دهید.

با این حال، این بدان معنا نیست که باید حباب بنفش در اطراف خود ایجاد کنید. همچنین به عنوان انگیزه ای برای شروع زندگی در یک دنیای فانتزی که همه چیز خوب و عالی است، نیست. فرآیند رهایی زندگی شما از منفی گرایی به عنوان وسیله ای برای شناسایی منابع منفی گرایی است که شما را تا حد زیادی از فردی مثبت بودن باز می دارد.

15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

 1. قدردانی را تمرین کنید.

تمرین قدردانی یکی از ساده‌ ترین راه‌ ها برای سریع مثبت شدن است. بر خلاف ماهیت به ظاهر ساده ی آن، بدون اغراق، تأثیر شکرگزاری بر رفاه کلی شما و دیدگاه مثبت شما نسبت به زندگی بسیار قدرتمند است.

تمرین قدردانی می تواند به طور موثر توجه شما را از نارضایتی و منفی گرایی منحرف کند. کاری که انجام می دهد این است که تمرکز خود را بر جنبه هایی از زندگی خود متمرکز می کند که به خاطرشان سپاسگزار هستید. در بسیاری از موارد، به نظر می رسد که ما به طور کامل تمام شگفتی های هدایای زندگی خود را فراموش کرده ایم.

برخی افراد، قدردان چیز هایی هستند که سال ‌هاست تجربه نکرده‌ اند. با گذشت زمان، آن ‌ها از تلاش مذبوحانه برای رفع عطش خود به قدری خسته شده اند که دیگر قادر به قدردانی واقعی از آنچه در حال حاضر هستند، نخواهند بود.

قدردانی زمانی می‌تواند مفید واقع شود که ناامیدی و حس ناکافی بودن باعث بروز احساسات منفی زیادی در زندگی ما می‌شود.

برای غلبه بر این مشکل می توان از سپاس گزاری استفاده کرد. این به شما کمک می کند تا آگاهی خود را نسبت به شادی های زندگی خود افزایش دهید. همچنین توجه شما را بر لحظه حال متمرکز می کند. با انجام این کار شما متوجه می شوید که زندگی شما در حال حاضر چقدر شگفت انگیز است. حتی بیشتر از این، تمرین منظم قدردانی می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که همه چیزهایی را که برای داشتن یک فرد شاد و مثبت نیاز دارید، برایتان فراهم شده است.

یکی دیگر از تأثیرات مهم شکرگزاری این است که شما را راضی می کند؛ بنابراین به جای اینکه دائماً همیشه به دنبال چیزهای دیگر باشید (که می تواند باعث ناامیدی و منفی گرایی زیادی شود) به سرعت یاد می گیرید که از آنچه در حال حاضر دارید لذت ببرید.

تمرین قدردانی واقعاً ساده است. به عنوان مثال، می‌توانید فهرستی از تمام چیزهایی که در زندگی تان به خاطر آن‌ها سپاسگزار هستید را در یک دفترچه قدردانی بنویسید. به سادگی به تمام جنبه های باشکوه زندگی خود فکر کنید که معمولاً آن ها را بدیهی می دانید.

شکرگزار باشید که غذای کافی برای خوردن و آبی برای نوشیدن دارید. خوشحال باشید که سرپناهی دارید و از شما در برابر باران، سرما و یا گرما محافظت می کند. سپاسگزار باشید که سالم هستید و خانواده و دوستانی دارید که شما را برای آنچه که هستید دوست دارند. بسیاری از موضوعات عالی دیگر وجود دارد که می توانید در مجله سپاسگزاری خود وارد کنید.

شکرگزار بودن آنقدرها هم پیچیده نیست. به سادگی بسیاری از جنبه های زندگی خود را که به خاطر آن ها سپاسگزار هستید بیابید و پیوسته این موارد را به خود یادآوری کنید.

15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

 1. محیطی مثبت پرورش دهید.

در شماره ۲ این لیست (زندگی خود را از شر منفی خلاص کنید)، قبلاً به اهمیت پاک کردن منابع اصلی منفی بودن از زندگی شما پرداخته ایم؛ اما هنگامی که در این کار پیشرفت قابل توجهی کردید، به همان اندازه مهم است که زندگی خود را با عناصر مفید و مثبت پر کنید. انجام این کار تبدیل از فردی منفی گرا به مثبت گرا را برای شما بسیار آسان تر می کند.

به عنوان مثال، اگر تماشای یک برنامه تلویزیونی خاص را که باعث ایجاد حس منفی و بد بینی زیادی در زندگی شما می شود متوقف کرده اید، مهم است که چیزی برای جایگزینی آن پیدا کنید. توجه داشته باشید، این لزوماً نباید یک برنامه تلویزیونی دیگر باشد، بلکه می تواند یک کتاب و یا هر فعالیت تفریحی دیگری باشد. به طور کلی، شما باید به دنبال جایگزین هایی باشید که کنجکاوی و علاقه شما را بر می انگیزد. به دنبال جایگزین هایی باشید که شما را الهام بخش می کند و به چالش دعوت می کند.

با معرفی انواع فعالیت های مفیدی که وقت خود را با آن ها می گذرانید، می توانید دیدگاه خود را نسبت به زندگی به طرز قابل توجهی تغییر دهید. زمان کمتری را صرف فعالیت ‌هایی کنید که شما را خسته می‌ کنند و آن ‌ها را با منابع مثبت بیشتری جایگزین کنید.

به طور مشابه، افرادی که با آنها وقت می گذرانید تأثیر زیادی بر روحیه شما دارند. اگر در اطراف افرادی زندگی می کنید که به طور طبیعی خوش بین هستند و دیدگاه مثبتی به زندگی دارند، به طور ناخودآگاه زمانی که در کنار آن ها هستید بسیار مثبت خواهید بود و همچنین، افرادی که بیش از حد منفی هستند، می توانند انرژی شما را پایین بیاورند. اگر می خواهید فردی مثبت بمانید، لازم است که اطراف خود را با افراد مثبت دیگر احاطه کنید.

15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

 1. حالتی مثبت داشته باشید.

نوعی ارتباط درونی بین بدن و ذهن وجود دارد؛ بنابراین خیلی جای تعجب نیست که ارتباط بین وضعیت بدن و نگرش و یا خلق و خوی قبلاً توسط دانشمندان به خوبی ثابت شده باشد. مطالعات مختلف نشان داده اند که وضعیت بدن شما می تواند شما را شاد تر، با اعتماد به نفس و شجاع تر کند.

اگر در تلاش هستید که ذهنیت مثبت تری داشته باشید، ببینید که آیا تغییر وضعیت بدن شما می تواند مفید باشد یا خیر. تقریباً در همه موارد، به سرعت متوجه تفاوت خواهید شد!

15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

 1. از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنید.

هر چه بیشتر یک پیام خاص را بشنوید، احتمال پذیرش آن بیشتر می شود. به همین دلیل است که بازاریابان زرنگ و سیاستمداران ماهر از برخی عبارات بیش از حد استفاده می کنند. در حالی که این مطمئناً ظاهرسازی است، زیرا می توان آن را به نفع شما تغییر داد. همان اصولی که برای متقاعد کردن افراد استفاده می ‌شود، می‌ تواند به شما کمک کند تا باور ها و نگرش ‌های خاصی را در ذهن خود جابجا کنید. کلید دستیابی به این امر در استفاده از جملات تاکیدی مثبت نهفته است.

جملات تاکیدی مثبت روش موثر دیگری برای بیشتر مثبت شدن است. ایده اصلی پشت جملات تاکیدی، ایجاد باورهای مفیدتر از طریق تکرار مکرر عبارات خاص است. چندین بار تکرار این جملات، باعث می شود تا آن ها را باور کنید. یا بهتر است بگوییم شما دارید ذهن خود را متقاعد می کنید که این گفته ها درست و صحیح است.

از این نظر، جملات تاکیدی به ما کمک می کند تا ذهن خود را بازسازی کنیم. آن ها به ما اجازه می دهند اعتماد به نفس بیشتری نسبت به خود داشته باشیم و نسبت به زندگی مثبت اندیش باشیم. این یک فرآیند تدریجی است که از طریق آن حقایق درونی را ایجاد می کنیم که به تدریج در دنیای اطراف ما منعکس می شود. این بدان معناست که با متقاعد کردن ذهن خود مبنی بر اینکه فرد مثبتی هستید، رفتارهای شما به آرامی این تغییر ذهنیت شما را منعکس می کند.

یکی دیگر از اثرات مفید استفاده از جملات تاکیدی مثبت این است که آن ها به شما کمک می کنند تا از منفی گرایی رها شوید. با استفاده از جملات تاکیدی، از الگوهای فکری منفی، ناکارآمد و یا نامطلوب آگاه خواهید شد. وقتی این موارد را شناسایی کردید، بازسازی ذهنتان با باورها و نگرش های حمایتی و مثبت بسیار آسان تر خواهد بود.

برای شروع، می توانید سه یا چهار عبارت تاکیدی مثبت را انتخاب کنید که هر کدام را حداقل به مدت پنج دقیقه تکرار کنید. در اینجا چند مثال برای شما آورده شده است:

– من به آینده خوش بین هستم.

– من آدم مثبتی هستم و نسبت به خودم احساس خوبی دارم.

– من سرشار از شادی، رضایت و آرامش هستم.

– من مثبت اندیش هستم.

– من همیشه در هر موقعیتی جنبه های مثبت پیدا می کنم.

– من پر از افکار مثبت و سرشار از خوش بینی هستم.

– انرژی مثبت ساطع میکنم

15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

 1. از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید.

آنچه می خورید می تواند تأثیر زیادی بر خلق و خوی شما داشته باشد. همه ما می دانیم که پس از پرخوری یا خوردن غذاهایی با سطح بالایی از چربی اشباع شده، چقدر احساس خستگی می کنیم. فرد به سادگی احساس می کند بیش از حد پر شده، خسته و تنبل است. علاوه بر این، این غذاها به شما احساس تحریک پذیری زیادی می دهند. سایر عناصر موجود در تغذیه ما، مانند قهوه و شکلات، می توانند سطح انرژی شما را کاهش دهند. اگر چنین رژیم غذایی در طول چندین سال حفظ شود، می تواند به شدت دیدگاه فرد را نسبت به زندگی کاهش دهد.

همچنین در مواد مغذی کلیدی خاصی وجود دارد (مانند ویتامین های B، فیبر و چربی های امگا ۳) که روحیه شما را تقویت می کند. با حفظ یک رژیم غذایی سالم، می توانید نقش خود را در کمک به بدن خود برای تثبیت سطح قند خون و بهبود عملکرد اعصاب انجام دهید. با انتخاب غذاهای غنی از مواد مغذی می توانید سهم مهمی در مثبت نگرشدن داشته باشید.

15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

 1. مراقبه کنید و مراقب باشید.

به نظر من مراقبه تنها و موثرترین تکنیکی است که می توانید برای تبدیل شدن به یک فرد مثبت اندیش به سرعت از آن استفاده کنید. اگر بخواهید در مورد علاقه شخصی ام از من بپرسید، قطعا مراقبه را انتخاب می کنم. هیچ تکنیک دیگری وجود ندارد که به شما کمک کند تا به این موضوع از زوایای مختلف رسیدگی کنید؛ بنابراین اگر به دنبال یک روش برای افزایش چشم ‌انداز مثبت خود در زندگی هستید، مدیتیشن را انتخاب کنید.

اما اگر حتی حرف من را قبول نکنید، مطالعات علمی مختلفی بدون تردید ثابت کرده اند که مراقبه چقدر می تواند موثر باشد. مراقبه می تواند به کاهش علائم اضطراب، افسردگی و استرس کمک کند و همانطور که در مطالعه ای که در مجله پزشکی روان تنی منتشر شده است، می تواند احساسات مثبت را افزایش دهد. این ها فقط نمونه هایی از فواید بی شمار آن هستند. مطالعات بسیار بیشتری در مورد موضوع مراقبه و آثار مثبت آن وجود دارد.

به طور خلاصه، مراقبه می تواند به شما کمک کند مثبت تر باشید. این واقعیت که ذهن آگاهی به طیف گسترده ای از مشکلات رسیدگی می کند، به اثربخشی آن می افزاید.

و نکته ی آخر، مراقبه نیازی به نشستن در موقعیت نیلوفر آبی برای ساعت ها ندارد. تنها چیزی که نیاز دارید یک موقعیت راحت است (مطمئن شوید که پشت شما صاف است) که در آن بتوانید استراحت کنید و روی افکار خود تمرکز کنید. در ابتدا می توانید به آرامی با ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ دقیقه تمرین شروع کنید. فقط ببینید چقدر می توانید به راحتی مراقبه کنید و سپس آن را ادامه دهید.

15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

 1. مهربان باشید.

اغلب اوقات، تمرکز ما به شدت خود محور است. ما آنقدر درگیر چالش های زندگی خود هستیم که اطرافیانمان را کاملاً فراموش می کنیم؛ و اگر مراقب نباشیم، به مشکلاتی که در واقعیت بسیار ناچیز هستند، اهمیت زیادی می دهیم. این وضعیت نه تنها انرژیمان را هدر می دهد، بلکه احتمال منفی گرایی ما را نیز افزایش می دهد.

گاهی اوقات، نوعی بررسی واقعیت می تواند واقعا مفید باشد و می تواند به ما کمک کند تا متوجه مشکلاتی که با آنها روبرو هستیم شویم، اگرچه آنقدرها هم بد نیستند و در عین حال می تواند بسیار بدتر باشد.

مهربانی می تواند چندین دیدگاه برای بررسی وقایع تازه را ارائه دهد و به شما کمک کند تا از برنامه های روزمره خود خارج شوید و به شما امکان گسترش دیدگاه ها را می دهد. با کمک به افراد، می توانید دیدگاه تازه ای نسبت به زندگی خود به دست آورید. علاوه بر این، مهربانی با دیگران باعث خوش قلبی شما می شود و قطعاً شما را سرشار از احساسات مثبت خواهد کرد.

مهربانی حتی می تواند شما را خوشحال کند. دانشمندان دریافتند که کارهای محبت آمیز تصادفی به شما کمک می کند تا شادی را افزایش دهید و احساس خوبی در شما ایجاد می کند.

 1. کارها را کند کنید.

استرس عوارض جانبی زیادی به همراه دارد که شامل اضطراب و افسردگی است، همچنین ظهور افکار منفی نیز می تواند در نتیجه استرس باشد.

در بسیاری از موارد، استرس می تواند واقعا مفید باشد که کمی آهسته تر در مورد کسب و کار خود پیش بروید. زمانی را به خود اختصاص دهید تا سرعت کارها را کاهش دهید، حتی اگر فقط برای چند دقیقه باشد. هر کاری که انجام می‌دهید، سعی کنید استرس را با آهسته‌ تر انجام دادن کارها از بین ببرید. خواهید دید که به شما کمک می کند تا ذهن و بدن خود را آرام کنید.

15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

 1. با بیشتر لبخند زدن ذهن خود را فریب دهید.

یکی دیگر از ترفندهای ساده و در عین حال موثر برای مثبت شدن، لبخند زدن است. وقتی لبخند می زنید (حتی اگر چیزی برای لبخند زدن وجود نداشته باشد) می توانید به طور مفیدی احساس خود را از درون تغییر دهید. لبخند زدن ذهن شما را فریب می دهد تا تصور کند اتفاق مثبتی در حال وقوع است.

به طور خلاصه، لبخند زدن به شما کمک می کند تا به سرعت خلق و خوی خود را تغییر دهید. بهترین چیز در مورد لبخند زدن این است که شما می توانید آن را (تقریبا) در همه جا انجام دهید. وقتی بدون هیچ دلیلی شروع به لبخند زدن کردید، خودتان متوجه واکنش ذهنتان خواهید شد.

 1. با افکار منفی مقابله کنید.

با هر فکر منفی که ایجاد می شود، باید تصمیم بگیریم که چگونه به آن واکنش نشان دهیم. اغلب، ما حتی از ماهیت پیشنهادی آن آگاه نیستیم؛ بنابراین ما کورکورانه آنچه را که افکار منفی سعی در ارائه آن دارند می پذیریم. حتی بدتر از آن، اگر به اندازه کافی مراقب نباشیم، ساعت ها بر روی آن تمرکز می کنیم.

متأسفانه، مغز ما به گونه ای طراحی شده است که به موقعیت های منفی اهمیت زیادی بدهد. حتی آن ها باعث می شوند که این رویدادها بسیار وحشتناک تر از آنچه در ابتدا هستند به نظر برسند. ناگفته نماند که این می تواند مانع بزرگی برای مثبت شدن بیشتر در زندگی شود.

اما در مورد آن چه می توان کرد؟ با دوری از افکار منفی می توانیم اولین قدم را به سمت سطح بالاتری از کنترل و تعادل برداریم. در این مرحله مهم این است که خود را از فکر جدا کنید. توجه داشته باشید که هر چیزی که راجب آن فکر می کنید لزوماً نباید درست باشد. همچنین این طرز تفکر به شما کمک می کند تا درک کنید که فکر می تواند بسیار ذهنی و خودآگاه، انتقادی باشد.

مرحله دوم شامل پرسش و مقابله با افکار منفی است. در بیشتر موارد، ما با مقایسه های ناعادلانه یا اظهارات صرفاً نادرست و غلط مواجه می شویم؛ بنابراین مهم است که اساس فکر را زیر سوال ببریم. درک کنید که چقدر نادرست است، سپس هنگامی که این را درک کردید، می توانید در مرحله سوم روی بیانیه ملایم تری کار کنید که حمایت کننده تر و به حقیقت نزدیک تر است.

15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

 1. نحوه برخورد با انتقاد را یاد بگیرید.

یکی دیگر از جنبه های مهم غلبه بر منفی نگری، یادگیری برخورد با انتقاد است. اگر نتوانیم طرز تفکر سالمی نسبت به انتقاد ایجاد کنیم، می تواند منفی گرایی ما را به شدت افزایش دهد. از یک طرف، ما بیشتر از انتقاد خواهیم ترسید و از سویی دیگر، در مواجهه با انتقاد بیشتر احتمال دارد که احساسات منفی را تجربه کنیم. این دو دلیل موجب می شود که انتقاد را موضوعی شخصی در نظر نگیرید.

پس بیایید با آن روبرو شویم، نمی توان از انتقاد اجتناب کرد؛ بنابراین یافتن راه ‌هایی که به ما در برخورد بهتر با انتقاد کمک می‌کند، بسیار مهم ‌تر است. گام های مهم برای مقابله بهتر با انتقاد عبارتند از:

 1. با دقت به انتقادات گوش دهید.
 2. درک کنید که انتقاد از چه قرار است.
 3. ارزیابی کنید که آیا منتقد شما درست می‌گوید و آیا انتقاد واقعیت دارد؟
 4. اگر غیر منطقی است: آن را رها کنید.
 5. در صورت منطقی بودن درسی را که باید آموخته شود، بیاموزید.
 6. ارزیابی کنید که برای جلوگیری از اشتباهات مشابه چه کاری می توان انجام داد.
 7. یک دفتر خاطرات مثبت داشته باشید.

یک ژورنال می تواند به شما کمک کند تا دید کلی خوبی از احساست و عاطفه ی خود داشته باشید. اگر به طور منظم و روزانه یادداشت کنید، می توانید به سرعت متوجه شوید که آیا احساسات شما در حالت تعادل قرار دارند یا خیر. در غیر این صورت، ژورنال می تواند به شما در شناسایی مناطقی که نیاز به اصلاح دارند کمک کند.

نگه داشتن یک دفتر خاطرات سخت نیست. به سادگی یک دفترچه یادداشت بردارید یا یک فایل را در رایانه خود باز کنید و شروع به نوشتن انواع احساسات مختلف کنید که در طول روز تجربه کرده اید. می توانید احساسات مثبت را با یک رنگ خاص برجسته کنید تا بتوانید به سرعت بررسی کنید که آیا این نسبت متعادل است یا خیر.

فقط مطمئن شوید که در بررسی احساسات منفی که تجربه کرده اید درنگ نکنید. در عوض، سعی کنید بدون ارزیابی این تجربیات چه خوب و یا بد، فاصله بگیرید و به سادگی احساس خود را در موقعیتی بدون قضاوت بنویسید.

مرحله بعدی (اختیاری) شامل ارزیابی پاسخ شما در آن موقعیت خاص است. اگر به این نتیجه رسیدید که پاسخ شما مفید واقع نشده است، ببینید آیا می ‌توانید پاسخ ‌های مفیدتری برای از بین بردن عوامل استرس ‌زا پیدا کنید.

15 نکته ضروری درباره اینکه چگونه مثبت اندیش باشیم

 1. چیزهای کوچک را بزرگ نکنید.

ما بیش از حد نگران چیزهای کم اهمیت هستیم. یک قدم به عقب بردارید و دیدگاه خود را گسترش دهید. این موضوع می تواند تلفات شدیدی داشته باشد.

در واقع اکثر چالش ‌های روزانه‌ ای که با آن‌ ها روبرو هستیم در کمتر از یک ماه فراموش می‌شوند. پس چرا بیش از حد در مورد آن فکر کنید؟ سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و شرایطی را که با آن مواجه می‌شوید مجدداً اصلاح کنید. اجازه ندهید ترس های مبهم در مورد آینده شما را وحشت زده وترسان کنند. در عوض، سعی کنید روی زمان حال تمرکز کنید. خیلی بر روی مشکلات متمرکز نشوید، بلکه روی اینکه چگونه می توانید آن را حل کنید، تمرکز کنید.

امیدوارم از خواندن این مقاله در مورد چگونگی مثبت بودن لذت برده باشید. چه چیزی به شما کمک می کند تا روی چیزهای خوب زندگی متمرکز بمانید؟

موفق باشید!

منبع:

 • http://www.planetofsuccess.com/blog/2016/how-to-be-positive

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رشد خودت رو استارت بزن !

درخواست ثبت نام در دوره های امیر شریفی

مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
هنگامی که پاسخی داده شود به ایمیل شما پیام ارسال میگردد

0 نظرات
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
دوره آموزش کارشناس جذب شوید
دوره برتری شدید
0
سوالی دارید؟ بپرسیدx